карбонови бланки за въдици

Какво се иска за направата на една въдица - бланки, водачи, конец, макародържач, корк, лак и лепило ... а и майсторлък. Тук е мястото, който се е пробвал и има опит в родбилдинга, да запали и други колеги.
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

карбонови бланки за въдици

Мнение от kosatkata »

Влязла ми е една муха в главата и искам да опитам. Та за целта ми трябват голи карбонови бланки , от които евентуално ще си спретна спининг сопа. Лошото е , че не открих никъде в нета от къде мога да си закупя. По принцип искам да се получи сопа с дължина 2,10 - 2,20м. да работи в диапазона 5-15гр и да е с бърза акция. Естествено евентуално като се оборудва да тежи около 100гр , като за целта ще и сложа наистина леки водачи и макародържач. Приемам всякакви насоки за намирането на подходящи бланки и изработването на сопата.
tntcom
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 22:24
Местоположение: гр Русе
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от tntcom »

Трудна задача си избрал. Надскочил си времената в които живеем тук.
И аз отдавна имам такава муха, обаче начин да я направиш правилно има само един, а грешно хиляди. Четива по нета много и ако се разръчкаш ще намериш инфо.
От САЩ има голям избор, но за България незнам да има бланки. След като знам к'во правят по летищата, ако поръчаш от чужбинско незнам дали ще я получиш цяла.
За да я завършиш ще имаш нужда и от други материали и инструменти. И отново начини да пропуснеш някоя подробност и да я осакатиш - хиляди. Това което искам да ти кажа е че накрая ти излиза мноооого скъпа.
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от kosatkata »

Там е работата че нямам на идея от къде и какво да поръчам , за да отговаря наизискванията ми като параметри на сопата. Водячите съм ги намерил и комплекта от 8бр. тежат под 7гр. Още толкова конци и лак , да го закръглим на 20гр. направо . Макародържач не знам от къде да взема обаче. Другото което е , че си нямам на идея колко ще тежи такова нещо. Предполагам около 15-20гр. , но само предполагам. Ако е така 20гр. водачи със всичко , 20гр. макародържач и стават около 60-70 гр. да тежат бланките , поне по груби сметки. Без да слагам някаква дръжка , но там поне мисля отдоло под макародържача да сложа само диплон , за по добър захват.
Другия вариянт е да търся готови въдици със счупени съответно горни и долни части и от здравите такива да сглобявам една , като съответно подменя водачите.
Има и трети вариянт. Купувам бюджетна готова сопа с качествена бланка отговаряща на параметрите , но окомплектована с калпави водачи и макародържач и с подмяната им , да се опитам да подобря нещата. Само че тук трябва човек с поглед върху много сопи да каже каква сопа да се купи , която е направена от хубава и качествена що годе бланка , но е окомплектована калпаво. Сигурен съм че и това като вариянт ще се получи добре , понеже с подмяната само на водачите , дори и с промяна на позиционирането им по сопата , въдицата ще се промени.
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от yankosan »

Можеш да поръчаш на Видраксите да ти внесат бланка Хзога.
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от kosatkata »

Това не го знаех. Ето така трябва да се започне от някъде.
tntcom
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 22:24
Местоположение: гр Русе
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от tntcom »

Той има специални водачи за хубав СПИНИНГ :fish15:
tntcom
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 22:24
Местоположение: гр Русе
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от tntcom »

Колега косатката, бих ти препоръчал да си обърнеш мисленето наобратно и така вариантите ще придобият естествен порядък с респект към България. :mrgreen:
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от zx7r »

Косатке, много добре си решил да си свиеш въдица, но не си казал с какъв бюджет разполагаш.
Имай предвид, че това не е евтино решение, но ако искаш хай пърформънс, къстъмизирана по твой вкус въдица, това е пътят.
Поръчал съм няколко бланки на Phenix от тук: http://asavacustom.com/en/blanks/" onclick="window.open(this.href);return false; , чакам да пристигнат следващата седмица. Шипингът и цените на този румънски род билдър са ок, особено за бланките, които има на склад. Бланките на MHX също са топ качество. Ако поръчваш директно от Япония или щатите ще имаш нечовешка сметка за шипинг, особено ако е едночастна, отделно мита и данъци и ще ти се дореве.
kosatkata написа:Водячите съм ги намерил и комплекта от 8бр. тежат под 7гр.
Какви са тези водачи, които си намерил?
За медиум лайт бланка с дължина около 7,1 фута, това са тежки водачи! Колкото по лайт е бланката, толкова по-задължаващо е водачите да са леки. Тежките водачи са способни да развалят и най-качествената бланка. Имам подобна спининг въдица, няма да казвам марка, която не е никак евтина, бланката е чувствителна, но водачите са боклук, макар и Фуджи. Има бърз строй, но е бавно респонсивна, трудно се успокоява и създава усещане за колец.
Та на въпроса. При спинингът златното правило е - колкото фута толкова водачи + 1 + връх.
Само че напоследък се появиха толкова много концепции (NGC, K-concept, KR concept, reverse KR и т.н.), че главата може да те заболи. Имай предвид, че водачите се съобразяват и с разположението на макарата и отдалечеността й от бланката! Иначе рискуваш и със скъпи водачи да имаш лош кастинг.
А защо? Чети тук: http://www.rodbuilding.org/library/spinningNGC.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; Ако ти е интересно прочети и цялата библиотека на форума - http://www.rodbuilding.org/library/library.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Разгледай и каталога на Фуджи - http://www.fujitackle.eu/home" onclick="window.open(this.href);return false;
Реално трябва да се целиш в титаниеви водачи с торцит или поне СИК пръстени. Първият вариант ще ти е около (много груби казано) 120$, вторият към 90$. Предвид разликата в цената е логично да вземеш торцит и ще се прицелиш в общо тегло над 2 гр.
Ето ти една примерна, доста универсална композиция и размери - TATTG 20, 12, 8, следващите TKTTG 5.5, 4.5 и останалите до върха номер 4 и връх TLGTT4 ;)
tsanevnt написа:Макародържач не знам от къде да взема обаче
Има ги навсякъде - дори тук от вносителите на Фуджи или някой род билдър, напр. Пигов (едно птиче ми каза, че при него могат да се поръчат дори компоненти Matagi).
За съжаление са тежки - 20-30гр. Тук номерът е да сметнеш вътрешния диаметър с точност до 0,5мм, за да не слагаш подложки и клепеш излишно със смола. Абе дълга е темата, но моят скромен съвет е, ако търсиш евтино решение да не се вкарваш в тоя филм. Особено, ако мислиш да си свиеш само една въдица. В тоя случай отиваш в магазина и каквото такова, или си я поръчваш на някой билдър ;) В обратния случай, мога да ти кажа само - Добре дошъл в клуба :tup:
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от Мунчо »

E хубаво, де - какъв е проблема? И бей е пълен с бланки и висококачествени компоненти за всеки вкус и джоб. "Филстар" също могат да ти внесат всякакви такива, "БФЦ" също поддържа наличности, но те са ориентирани повече към мухарството. У нас има хора, които връзват виртуозно въдици така от повече от десет години, а виждам тема, в която тепърва ще се открива "топлата вода" - това е тъжно...
Родбилдинга предлага възможност за създаване на уникални въдици, съобразени с персоналите критерии на ползвателя им(стига той д е наясно какво точно иска, въпреки, че и от неясноти се раждат интересни неща). :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от zx7r »

Мунчо написа:...
Не виждам нещо лошо да се пробва да си я свие и сам. Стига да знае как, да подбере правилните компоненти, да има свободни парички и достатъчно теоретична подготовка. Дори да не стане произведение на изкуството въдицата ще е ок и по негов вкус. Да си направиш сам въдица е като да си издялкаш воблер, плувка или пък да си вържеш муха т.е. пълен кеф.
Не разбрах какво искаш да кажеш с "топлата вода"? В темата не видях някой да се опитва да я открива. Не виждам нищо тъжно в това, че колегата е решил да се пробва :) Стига да си е направил правилно сметка и желанието му да не надхвърля възможностите му.
Ако е решил да действа от мен има само подкрепа + конци по избор и лепило за водачи :)
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от Мунчо »

Колегата няма идея да "свие" сам бланките си от карбонов плат, уви, което вече би било вече наистина авангардно за нашите условия, а и не само. А тъжно е, че не подозира за морето възможности, което е разкрито пред него и тъне в невидение, при положение, че както казах майстори у нас връзват въдици от десет години, при това на световно ниво. Аз лично имам три въдици(от споменатия Пигов, който е доказан капацитет в областта), вързани от наши специалисти и мога да кажа, че са направени несравнимо по-прецизно от фабричните такива, дори и скъпи.
Ето това е вълшебната словоформа, която ще му предостави всичко необходимо:
http://www.ebay.com/" onclick="window.open(this.href);return false;


п.с. Не трябва обаче да се мисли, че родбилдинга предлага възможност за създаване на евтини въдици, което би било голяма грешка - тъкмо напротив, те са по-скъпи от серийните такива, дори при еднакви вложени компоненти. Но за сметка на това са уникални. И в тази връзка е важно да се обърне внимание на мнението на колегата tsanevnt, които много правилно подчертава, че възможностите да се оплескат нещата са безброй. Това е необятна материя, като се започне от разположението на водачите, което може да окаже драстично влияние върху поведението и натоварването на бланката(дори да са "наистина леки водачи", като съм убеден, че колегата не подозира, че един такъв струва над 10 долара) и стигнем до чисто художествените аспекти - метализирани конци, такива от естествена коприна, синтетични, навиване в различни шарки и колорални подредби, всевъзможни цветове и прочие... Да не говорим, че за тази работа трябва да има и опредеделен инвентар, който нашите майстори си правят самички - навивачки за водачи, "стругчета" за оформление на ръкохватки и прочие. Самото пазаруване и доставка не е проблем - постоянно се поръчват въдици и компоненти - света вече е глобален и ние сме част от него за добро или лошо.
Та казано накратко, исках да кажа, че колегата не трябва да подхожда повърхностно към тази материя, защото най-вероятно ще остане с разочарованието и загубените средства...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от kosatkata »

http://www.filstar.com/bg/" onclick="window.open(this.href);return false;Аксесоари/5/a_Водачи%20/%20Родбилдинг%20-%20Водачи%20%20FilStar/225/Водачи.SXOLSG/5757/
Тези мисля да са водачите.
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от kosatkata »

В отговор на колегата Мунчо. Да всичко това ми е ясно че компонентите са толкова много и има също толкова много вариянти да объркам нещата и да похарча малко над 200 лв за материали и да не се получи нищо. Ама ще гледам да не стане така. Нали затова питам и събирам мнения. А в края на краищата , съм сигурен че няма да се получи перфектната сопа и някой билдър ще я направи със сигурност по добре от мен , но това ще е моята сопа , която ще съм сглобил аз и ще ми доставя много повече удоволствие в риболова , отколкото ако е по добре направена от някой виден майстор или купена готова от магазина.
Разгледах бланките в Румънския сайт и май ще поръчам такава на 7 или 7'1 фута с акция до 14гр. Доло горе се връзват нещата като показатели. Направи ми впечатление че бланките са разделени на две категории от всеки модел . Едните са кастинг а другите спининг. Предполагам че кастинга са с върхова акция.
tntcom
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 22:24
Местоположение: гр Русе
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: карбонови бланки за въдици

Мнение от tntcom »

zx7r написа:Косатке, много добре си решил да си свиеш въдица, но не си казал с какъв бюджет разполагаш.
Имай предвид, че това не е евтино решение, но ако искаш хай пърформънс, къстъмизирана по твой вкус въдица, това е пътят.
Поръчал съм няколко бланки на Phenix от тук: http://asavacustom.com/en/blanks/" onclick="window.open(this.href);return false; , чакам да пристигнат следващата седмица. Шипингът и цените на този румънски род билдър са ок, особено за бланките, които има на склад. Бланките на MHX също са топ качество. Ако поръчваш директно от Япония или щатите ще имаш нечовешка сметка за шипинг, особено ако е едночастна, отделно мита и данъци и ще ти се дореве.
kosatkata написа:Водячите съм ги намерил и комплекта от 8бр. тежат под 7гр.
Какви са тези водачи, които си намерил?
За медиум лайт бланка с дължина около 7,1 фута, това са тежки водачи! Колкото по лайт е бланката, толкова по-задължаващо е водачите да са леки. Тежките водачи са способни да развалят и най-качествената бланка. Имам подобна спининг въдица, няма да казвам марка, която не е никак евтина, бланката е чувствителна, но водачите са боклук, макар и Фуджи. Има бърз строй, но е бавно респонсивна, трудно се успокоява и създава усещане за колец.
Та на въпроса. При спинингът златното правило е - колкото фута толкова водачи + 1 + връх.
Само че напоследък се появиха толкова много концепции (NGC, K-concept, KR concept, reverse KR и т.н.), че главата може да те заболи. Имай предвид, че водачите се съобразяват и с разположението на макарата и отдалечеността й от бланката! Иначе рискуваш и със скъпи водачи да имаш лош кастинг.
А защо? Чети тук: http://www.rodbuilding.org/library/spinningNGC.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; Ако ти е интересно прочети и цялата библиотека на форума - http://www.rodbuilding.org/library/library.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Разгледай и каталога на Фуджи - http://www.fujitackle.eu/home" onclick="window.open(this.href);return false;
Реално трябва да се целиш в титаниеви водачи с торцит или поне СИК пръстени. Първият вариант ще ти е около (много груби казано) 120$, вторият към 90$. Предвид разликата в цената е логично да вземеш торцит и ще се прицелиш в общо тегло над 2 гр.
Ето ти една примерна, доста универсална композиция и размери - TATTG 20, 12, 8, следващите TKTTG 5.5, 4.5 и останалите до върха номер 4 и връх TLGTT4 ;)
tsanevnt написа:Макародържач не знам от къде да взема обаче
Има ги навсякъде - дори тук от вносителите на Фуджи или някой род билдър, напр. Пигов (едно птиче ми каза, че при него могат да се поръчат дори компоненти Matagi).
За съжаление са тежки - 20-30гр. Тук номерът е да сметнеш вътрешния диаметър с точност до 0,5мм, за да не слагаш подложки и клепеш излишно със смола. Абе дълга е темата, но моят скромен съвет е, ако търсиш евтино решение да не се вкарваш в тоя филм. Особено, ако мислиш да си свиеш само една въдица. В тоя случай отиваш в магазина и каквото такова, или си я поръчваш на някой билдър ;) В обратния случай, мога да ти кажа само - Добре дошъл в клуба :tup:
Без лоши чувства към колегите, но този пост на zx7r, е най-якият пост който съм чел досега в целия форум. Не бих могъл да си събера мислите по-добре от това, след толкова безсънни нощи и часове прекарани пред компа. :tup: :tup: :tup:
@kosatkata; Имаи впредвид че блнката е просто бланка. И най-вероятно е чисто гола и че трябва да я облечеш, нали трабва да има предпазен слой.
Ако все още не те е заболяла главата ще правиш проучване кой финиш да ползуваш т.е. какви харектеристики да притежава. Бързина на втвърдяване, гъстота, еластичност и т.н. също и естетически да блести.
Да не говорим че ще трябва да го поръчаш от чужбина, само това може да бъде найстина болезнено. :fish6:
Поздрави
П.П. Адмирации още веднъж за поста на колегата zx7r. Не правя реклма или четки, дори не се познаваме с zx7r.
Публикувай отговор

Обратно към “РодБилдинг”