Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Не става дума за силиконовата долина, нито пък за силиконови ... , а за приложението му в риболова и по-конкретно за това как да си направим сами силиконови примамки.
cekal
Риболов: Спининг
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 24 пъти

Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнениеот cekal » Пон Окт 22, 2018 23:46

От няколко седмици и аз се мушнах в този филм, при това с повечко оптимизъм отколкото теоретична подготовка. Гледах няколко англо- и рускоезични клипове, колкото да не почвам от нулата. Първичната ми идея беше да се опитам да преработя в работещи / по скромно мое виждане/ примамки множеството силикон, който съм набавил преди години и сега се търкаля ненужен в безбройни форми и размери по разни шкафове. Реших да обобщя краткия си опит с намерение да съм полезен на тези, които имат желание да експериментират. Току виж им спестя някои ненужни изпълнения.
Поръчах си форма за примамка JAWAstick 55 mm с две кухини, отдавна издирвам този силикон. Примамката се оказа една идея по – тънка от полариса, но пък дори дребния костур я гълта цялата. Формата е изработена до най – малкия детайл, точност до микрон. Ето го сайта, има доста варианти от форми - http://baitmold.com/product-category/worms/ Поръчах още една по – малък размер и чакам да пристигне.
Какво да имате предвид:
Вземете си микровълнова специално за тази цел – отделят се кофти изпарения и моята не бих я използвал за друго. Задължително трябва да е дигитална, секундите са важни, хубаво е да има добра видимост към камерата. По възможност работете на открито – тераса или навес. Не използвам маска, но гледам да задържам дишането.
Може да използвате стари примамки, но при мен се получи горе – долу само с прозрачен силикон. Плътно оцветените не издържат на многократно загряване и лесно прегарят. С течен силикон се работи много по – лесно, не се занимавайте със старите примамки.
Задължително си намерете някаква малка стиска, която да държи формата в изправено положение. Нещо такова :
Изображение
Може спокойно да шприцвате с обикновена пластмасова спринцовка от аптеката, ползвам такива от 20 мл и издържат доста преди да им се стопи човката.
Прочетох някъде че течния силикон трябва да се загрее до 180 градуса С, но мисля че и при по – ниска температура нещата се получават. Започнете с малки количества – 50 мл силикон, настройте микровълновата на половин мощност, пуснете за 40 секунди и разбърквайте. После за още 20 или 10 и т.н. Когато стане напълно прозрачен, нещата са готови.
Няма смисъл да се използва смазка за формата, досега не съм имал случай на залепване или скъсване при вадене.
Изрезките топя отделно най – накрая и така до изчерпване на количеството.
Готовите примамки оставям за десетина минути в купичка с вода, след това ги слагам да почиват в хоризонтално положение поне една нощ.
Изображение

Това е резултата, горния ред са от стари примамки. Това е схема за лична употреба и раздаване на приближени джигисти, за 2 часа от 50 мл течен силикон, две – три капки оцветител и малко брокат получавам 50 – 60 примамки. Рибите ги късат сравнително често, но вече съм зареден доволно и мога да експериментирам с цветовете.
Ако някой го мързи да топи многократно – да се снабди с центробежни форми. Една такава с 50 – 60 кухини в Русия струва от 160 – 170 лв нагоре + 50 лв за пощенски разходи, без митница. Фланец и станок за задвижване – още 270 лв, без пощенски такси, митница и т.н.
Това е общо взето, успех на начинаещите като мен. Дано съм бил полезен.

Аватар
Милен Динков
дал Браво: 259 пъти
получил Браво: 430 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнениеот Милен Динков » Сря Окт 24, 2018 12:20

Много полезна информация! :tup:

Мога ли само да попитам от къде се взема този течен силикон?

Също така как се постига такова оцветяване на силикона - с чертички и различни цветове, например опашката?

Изображение

cekal
Риболов: Спининг
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнениеот cekal » Сря Окт 24, 2018 23:12

Силикона ми го изпрати приятел в шише от безалкохолно. Не знам на кой производител е, само че е между среднотвърд и твърд. Току що проверих в интернет - има по света / https://www.ebay.com/itm/SOFT-LIQUID-PL ... cS-d9MbnvA / и у нас / https://www.olx.bg/ad/techen-silikon-za ... 7h9uD.html /
Нямам представа как се постига двуцветно оцветяване, пък и за моите малки пасивни примамки това е излишно. Колегата HAZART може да ти е от полза, в неговата тема / viewtopic.php?f=96&t=73416 / е демонстрирал чудеса в оцветяването на аваруните. Предполагам че използва форми с друг принцип на работа.