Цикада - първата ми, но не и последна

Със сигурност има много фенове на "хеви метъла" сред пишещите в този форум, но не си говорят за рок банди, а за това как сами си правят блесни, цикади, джиг глави и т.н.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Привет на всички творци.
За тези примамки бях чувал хубави неща, но никога не бях използвал в риболовната си практика цикада, независимо, че практикувам риболов от десетилетия. Винаги има начало :D . Наскоро си заприходих първата цикада. Като примамка ми хареса, но като цена - не. Твърде скъпа е за мен. Понеже обичам да си майсторя, реших да се пробвам и в това направление. Почетох, поразгледах темите, поразгледах клипчета, намерих си една ламаринка, купих си една бургийка 1.5 мм, избрах си една оловна тежинка от риболовната ми кутия и се нагласих с ножовката и пилата на масата.
Най-напред реших да срежа оловната съчма на две равни половини. Съчмата я срязах по диаметъра, като ориентирах предварително централния отвор на съчмата перпендикулярно на плоскостта, в която трябваше да срежа съчмата.

Получи се това:
Изображение

След това си очертах контура на цикадата върху ламаринката от неръждаема стомана (дебелина 0.6 мм - такава намерих) и започнах работа с една полукръгла пила и ножовката да изрязвам контура. Първият контур не ми хареса в носовата част (стана много изтънен) и по тази причина си изрязах втора заготовка, на която оставих малко повече материал отдолу, гледано от към носовата част, в която после разпробих и отвор за предната кука. Последва маркиране и пробиване на отворите. Централният отвор, пробит в главата на цикадата е за да прокарам едно центриращо щифтче за оловните половинки при техния монтаж.

Получи се това:
Изображение

Последва монтаж на утежнението в носовата част, което бе центровано с помощта на едно пиронче, което бе занитено двустранно на оловните половинки, като същевременно двете половинки ги залепих и с епоксидна смола. Последва бронзиране с бронзова емайлна боя за модели и макети (Revell) и съхнене на боята.

Получи се това:
Изображение

Изображение

Последва малко шаренийка и плахи опити за изява в областта на изобразителното изкуство :lol: .

Получи се това:
Изображение

Остава финишния лак, но в момента нямам. Нямам и подходящи кукички в момента, та предстоят довършителните работи и балансирането. После - окончателните проби и донапасване.

Параметри на цикадата до момента:
Тегло на тялото (неръждавейка): 1 грам
Тегло на оловната глава: 3 грама (общо на двете полусфери)
Общо тегло в сглобен вид (без халкички и куки): 4 грама

Следва продължение след окончателното приключване на работата по цикадата.
Поздрави.
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от takezo »

Красота !!!!
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от LVitchev »

Браво jagger1,добра е като за начало,продължавай в същия дух :fish2: :fish2: :fish2:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Не е добре. Много напред съм изтеглил тежестта. Но има място за корекции. Ще се опитам да я балансирам с куките най-напред, или като пробия още едно отворче отгоре, по-близо до главата. Май ще трябва да й правя нова пластична операция :lol: . Ама като за първа - доволен съм.
takezo написа:Красота !!!!
Takezo, Къде изчезна бе момко :D ?


Любо, за начало е добре, ама то само красотата не стига. Нали знаеш, трябва и играта да е добра, да мърда, да се движи, да върти задните части. Тогава рибките ще се загледат, иначе само с красота само ще се обръщат след нея :lol: .

Поздрави и на двамата.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Днес "довърших" цикадата - в буквалния и преносен смисъл :lol: .
Най-напред реших да я тествам и балансирам - и едновременно, водни проби. До тук добре. Реших, направих го. Пробвах и двата варианта - като сложих и задната, и предната кука (размер 8, Iridium treble на FilStar) и само със задна кука. Куките са малко големички за цикадата спрямо размера й, но такива имам в момента.
Какво се получи:
Балансът с двете куки изглеждаше трагично :oops: . Корегирах нещата, като премахнах предната кука и оставих само задната. Много добър лек наклон надолу на главата - заспа (почти хоризонтално) окачена на първи отвор (към главата) и рязко накланяща се напред при окачване на втори и трети отвор - не ми хареса позицията на тези два отвора. Във водата като за първа проба се държа добре. Има какво да се желае и корегира в следващите модели, но е добре като за първи опит.
Последва лакиране на цикадата със защитен слой безцветен лак и.... - оаках ситуацията на шедьовъра :lol: . Добре си бях решил да я оставя без краен покривен, прозрачен слой, ама - да се разхубави. Кой се е разхубавил от силикони :lol: :lol: :lol: . Та накрая, без да искам (понеже исках да е добре), като напръсках с шпрея безцветен лак, сигурно пръснах от едната страна малко повече и черните раета се размазаха :oops: :cry: :twisted: . Нещата обаче не бяха в моя полза и след това. Размазано-размазано. Нали е първи опит? Да, ама пусти мерак да я изпробвам бързо в краен вариант, изчаках само 20 мин. да поизсъхне лака. Пипнах я - видя ми се добре, твърдичък лак и поизсъхнал. Да, ама не. Отгоре твърд, отдолу все още размекнат. И както я оглеждах цикадката и я въртях в ръцете си, установих, че съм "съблякъл" покритието от едната страна. Просто не трябваше да я пипам поне 3-4 часа. Та това е резултатът от първия ми опит в цикадостроенето. Доволен съм, защото видях, кое и как трябва да пипна в следващите моделчета. А първата ми "рожбичка" ще я тествам в това състояние и в реални условия, за да проверя изцяло параметрите й и поведението й. Разбира се, това ще се случи при подходящи атмосферни условия, на подходящ водоем. До тогава - следва втора серия, надявам се вече по-успешна. Приемам съвети.
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от takezo »

jagger1 написа: Takezo, Къде изчезна бе момко :D ?...
Опитвам се да изработя всичко де що има да се изработи из Перник и София и Балкански Полуостров на тези които не са си го свършили, т.е. колегите ми ...

Та ... не ми остава време за нищо след 12-13 часа в офиса ...

Ама нащо се не губи, пак ще се виждаме "там" само след месец.


Поздрави !
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Загубено няма. Нашето си е наше и не си го даваме. Броил съм ги миналото лято :lol: ! Ако язовира е още там, значи и ние ще сме там :D . Сега въртя втората цикада. До два дни ще я пусна в темата в образ и подобие :lol: . Втората става по-добра. А ако се получи, ще я сложа в "парника" да се размножи :lol: , че да има за сезона. Следва скоро серия 2. Поздрави.
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от ivo Vratsa »

Супер :) . Е това е да си ентусиаст :D Имитираш малко "зверчетата" :mrgreen:
Спининг клуб "Абичи"
Аватар
SKORPION
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 10:19
Местоположение: РАЗГРАД
получил Браво: 1 път

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от SKORPION »

И боя и лак - щом ще се пръска винаги на тънко.
По-добре няколко слоя с изчакване, отколкото дебел.
Понякога при съхнене на дебел слой се
получава и набръчкване на боята.
Пръсваш тънко и изчакваш.После пак, докато се получи
искания ефект.
При употреба на няколко цвята, може да не чакаш- по-добро преливане
се получава. Тогава трябва реда на цветовете да спазваш.
Цвят върху цвят се получава нов нюанс, но дали е подходящ??
жълта основа-леко червено-получаваш оранжево
и т.н.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

SKORPION написа:И боя и лак - щом ще се пръска винаги на тънко.
По-добре няколко слоя с изчакване, отколкото дебел.
Понякога при съхнене на дебел слой се
получава и набръчкване на боята.
Пръсваш тънко и изчакваш.После пак, докато се получи
искания ефект.
При употреба на няколко цвята, може да не чакаш- по-добро преливане
се получава. Тогава трябва реда на цветовете да спазваш.
Цвят върху цвят се получава нов нюанс, но дали е подходящ??
жълта основа-леко червено-получаваш оранжево
и т.н.
Знам, че се пръска на тъки слоеве и боите се редуват, но явно не съм подбрал правилните, защото първите слоеве ги правя с едни бои за модели на Revell - емайлови, акрилни. После използвах перманентен маркер за черните ивици на Кастел. Накрая напръсках с лак (безцветен) от шпрей, пак на алкидна основа, като пръскането е много леко и го правих на 3-4 слоя, но явно нещо боите не се понасят с лака. Втората ми проба (втората цикада), която боядисах снощи, а днес лакирах, направо ме срина. Всичко стана на шупли и се напука. Появика се и много малки мехурчета от лака (шпрея), въпреки, че пръсках много нежно и от около 30-35 см. дистанция (късо натискане на шпрея за около секунда). Нанесох 4 слоя, като изчаквах по около 1 час между всяко пръскане, но не се получи нищо. По-точно получи се нещо, като едно голямо нищо - размазано, напукано, грозно, ама направено с мерак :lol: . Ще пусна по-късно снимки на втората цикада. Иначе, като баланс стана по-добре, но все още не е това, което трябва да бъде. За третата цикада вече съм наясно как трябва да се получи. Ще го опиша подробно по-нататък в темата, но след като я направя (цикадата) както се полага. Благодаря за съветите. Поздрави.

п.п.: Трябва да тренирам бояджийския занаят много сериозно.
п.п.2: Когато използвам същите бои, но върху дърво, не се получават тези напуквания и стичания. Сигурно, защото дървото попива първите слоеве боя. Вурху метал обаче става трагично.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от bai ves »

:D Mnogo dobre izglejdat, sigurno i shte bockat :mrgreen: Bravo Jagger!
smuki021
Мнения: 114
Регистриран на: Нед Апр 10, 2011 22:12
Местоположение: Srbija Novi Sad
получил Браво: 8 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от smuki021 »

Опробај си с нитро лак и боја-в спреј
што не направим днес може и по к'сно
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Боите се нанасят много добре, но явно този безцветен лак, който използвам нещо не е за тази комбинация. Мисля да направя проби с акрилни бои на водна основа и после с лака. За нитроцелулозния знам, но много силно мирише при пръскане, а в тази зима няма къде да пръскам на открито :( . Другият вариант е да използвам прозрачен емайл лак пак на Revell за моделчета, ама в момента нямам от него. Благодаря за съвета.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

И така, след първите ми плахи опити, в които набрах малко опит, днес пристъпих към третата цикада. Насочих този път усилията си изцяло върху балансирането и формата на цикадата.
Най-напред си изработих шаблон на цикадата върху лист хартия:

Изображение

След това, изрязах получения контур с макетно ножче, като оставих по около 1 мм материал на шаблона извън контура с цел, най-напред да изрежа ламарината на грубо по този външен контур и след това, да изпиля излишното до точния контур. Получи се това:

Изображение

После, за да залепя готовия шаблон върху ламарината, намазах гърба на шаблончето със сухо лепило (на снимката) за многократно залепване-разлепване.

Изображение

След това, позиционирах шаблончето върху ламаринката (предварително почистена и обезмаслена) така, че да пиля по-малко:

Изображение

Последва стъргане, лилене, пробиване на отворчетата и разрязване на оливетката. Оливетката я срязвам през средата, но не докрай. Оставям един плътен участък в края на удебелената част за по-лесен монтаж и позициониране върху ламаринката на цикадата. Получи се това:

Изображение

После, нагласих оливетката в такава позиция, че при закачане на 1-ви (първи) отвор на цикадата, тялото да застане в хоризонтално положение. Или казано по друг начин, да застане "на кантар". Ъгълът на тялото на цикадата (гледано към гърба й) го направих да стане 0 градуса.

Изображение

След това, проверих баланса на цикадата, без да пипам нищо, като я закачих на 2-ри (втори) отвор. В това положение, при правилен баланс, цикадата трябва да се наклони напред от към главата под ъгъл между 10-20 градуса. После, при монтирането на куката и халкичката, в тази позиция цикадата трябва леко да се изправи, като се запази наклон между 8-15 градуса. Или, без куката се получи това:

Изображение

Това е за сега. Приключвам с третата цикада на този етап, докато не се справя с бояджийството :D и не го усъвършенствам. Тази цикада трябва вече да се получи. Поздрави на всички.
Аватар
DKolev
Мнения: 260
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 17:55
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от DKolev »

Супер е станала формата, но защо не избра сферична тежест, за да стане като оригинала?
Ако може, кажи каква е дължината на тялото и грамажа на тежестта, която си ползвал?
Публикувай отговор

Обратно към “Металисти”