Микроклатушки DAN

Със сигурност има много фенове на "хеви метъла" сред пишещите в този форум, но не си говорят за рок банди, а за това как сами си правят блесни, цикади, джиг глави и т.н.
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Микроклатушки DAN

Мнение от iordigd »

Здравейте на всички!
Искам да споделя новата си страст в спининговия риболов - микроклатушките. От близо година много се запалих по тях. Изчетох доста информация да се пообразовам по въпроса и постепенно се оборудвах с подходяща за целта пръчка 1 - 5гр., макара и корда. Остана ми най-трудната част - да подбера правилните примамки. След четене из форуми, гледане на клипчета и професионални съвети от Мунчо /за което му благодаря/ се спрях на няколко модела примамки. Хубавите примамки обаче струват от порядъка на 9-12 лева, а за мен това е доста висока цена. Като си представя, че ще ги посея по дъното на Янтра губех желание да ги купувам. Тогава реших, че трябва да направя всичко възможно да си ги правя сам. Последваха шест месеца, в които правех непрестанни опити и ходех с една и съща мисъл в главата - как да се справя сам. Целта ми беше да си произведа клатушки сам и да не се притеснявам да късам по реката. Купих си няколко модела за мостри, работих по тях и сега вече имам с какво да се похваля.
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от iordigd »

А сега в снимки да илюстрирам първите си огънати ламаринки :D
Изображение

Тук са разделени по модели:
Изображение

Изображение

Изображение

Направих малко опити за боядисване:
Изображение

Изображение

Изображение
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от empar »

Ти уби коча с лопатата!!! Браво и само успех с тези шедьоври!!!
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от iordigd »

Благодаря! :D
Радвам се, че ги намираш за добри!
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от spoon23 »

Супер изработка колега :tup: Имаше 1 руски клип как се правят,може да си го гледал.Ако искаш като го намеря да го споделя тук? Аз преди преди правих клатушки за морето,но за сега ме грабнаха воблерите :D Пожелавам ти успех :fish15:
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от iordigd »

Благодаря колега!
Пати ми на лични клипа. Доста съм изгледал, но може този да съм го пропуснал. :D
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от spoon23 »

https://youtu.be/dS2OJ2sEaHk?list=PL5Hd ... 2kDmk3I3cY" onclick="window.open(this.href);return false; :tup:
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от iordigd »

Благодаря ти! :tup:
Генади съм го гледал поне 50 пъти. Много е интересен.
Пробвах го и него. При този метод има отклонение от оригиналите. Затова продължих напред.
На по-късен етап Слава Богу, успях да създам много по-точна матрица.
Иначе всичко се прави на ръка. Голям кеф е! Много им се радвам!
Аватар
баш майстора
Мнения: 5791
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1636 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от баш майстора »

Изглеждат наистина страхотно! :D А рибките харесват ли ги? :wink:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от iordigd »

Благодаря ти баш майсторе! :D
За ловенето, сега се уча да ги хвърлям. На 20-ти юни, събота бях на Янтра за два часа да ги пробвам. Имах две откачени риби, два удара и един изваден малък кефал, който разбира се си плува обратно в реката.
Изображение

Не бях само с микроклатушки. Хвърлях още с Л-Миноу 44, и на Страйкпро двуграмовите EG-036, но на тях не удари нищо. Хвърлях за распер и щука с по-тежкия спининг, но и там нямаше слука с изключение на един удар на клатушка на DAM Schuppe 16 гр. но се откачи.
Надавам се занапред да случа по-голяма активност на кефала. Трябва още да задобрея с проводките и избора на подходящи места.
Аватар
hrimar
Мнения: 558
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 13:42
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от hrimar »

Браво iordigd! Доста прецизна изработка. Каква е дебелината на ламарината?
Тези са доста интересни:
iordi написа:Изображение
Кой модел и марка си копирал?

За мен самоделните микроклатушки са може би най-резултатните примамки за пъстърва, особено при маловодие, а и за вирове и то в натуралния си меден цвят. За кефал и костур, виждам, че елементи със сребърно или златно фолио по клатушката са за предпочитане.

Изтървани риби при риболов с клатушки винаги има много, но точно това е хубавото – да има удари, а те винаги са резултат от непрестанното търсене на ритъма на водене и пропадане на примаката.

Ооо, това звучи много интересно:
spoon23 написа: Аз преди преди правих клатушки за морето...
Би ли драснал няколко реда за моделите и размерите или пуснал някоя снимка?
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от iordigd »

Благодаря ти hrimar, за добрата оценка!
Направени са от медна ламарина с 1 мм. дебелина. Като прототип на тези клатушки са Англерс систем 2,5 и 3 см. Тази, на която съм хванал кефала има също много добра игра. Тя също е прототип на Японска При спуун и е много хвалена в руските клипове и от някой спинингисти у нас. Някой ако има предложения за по-добри модели, моля, да сподели. Предполагам, че няма да има проблем да ги направя ръчно. Благодаря ви за мненията!
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от spoon23 »

hrimar не знам да ли е удобно да покажа моите блесни в темата на колегата?Ако не е проблем мога да снимам някои от тях и да ги покажа :)
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от iordigd »

Моля те недей! :D
Ще ме засенчиш! Ти си по-голям майстор от мен! :tup:
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроклатушки DAN

Мнение от spoon23 »

Ааа не съм съгласен!Твоите са направени доста добре!Моите не са нищо особено,обикновено издължено тяло,правил съм си преди няколко години от неръждаема ламарина.От тогава не съм правил.Неръждавейката се работи трудно особено като искаме да си ги правим от 2-3 мм ламарини :D
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Публикувай отговор

Обратно към “Металисти”