Съвет за стабилизиране на лодка

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
bohem_69
Мнения: 62
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 15:11
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 1 път

Съвет за стабилизиране на лодка

Мнение от bohem_69 »

Искам да стабилизирам една лодка.алуминиева 280-120см руска романтика.идеята е с три пвц тръби в средата и краищата завити и съединени в предната част.лодката е плоскодънна тръбите слизат под нивото на дъното.По груби изчисления при фи160мм на тръбите . като се вземе тежеста на лодката с двигателя и тръбната конструкция ще са нужни още педесетина килограма тежест за да може дъното на лодката да легне на вода.Как мислите как ще се отрази това на движението на лодката? И понеже съм малко индианец не можах да кача скицата може да я видите в галерията ми.
_________________
Събирай си боклука!!!
Аватар
баш майстора
Мнения: 5791
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1636 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Мнение от баш майстора »

Изображение
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Интересна идея и изцяло погрешна според мен. Ако толкова ти трябва да повишиш стабилността на лодката, по-добре монтирай странични стабилизатори. Че съпротивлението на челната тръба във водата е достатъчно че да замени плаваща котва :wink:
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

fori написа:Че съпротивлението на челната тръба във водата е достатъчно че да замени плаваща котва :wink:
Освен ако не е решил да вдига на глисаж :roll: :shock:
hobie revolution 13
vtcucu@abv.bg
Мнения: 359
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 11:02
Местоположение: В.Тьрново
получил Браво: 1 път

Мнение от vtcucu@abv.bg »

ми с тия трьби отдолу как ще излизаш на брега.секи пьк ще ги трошиш.
вси4ко ми е самодялано. самоук-некадьрник. стара джидия.......... скьпи такьми и ефтини чальми.пьрви умират мечтите
bohem_69
Мнения: 62
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 15:11
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 1 път

Мнение от bohem_69 »

Не мисля че как то каза по горе колегата Fori съпротивлението ще е голямо тръбите във предната част са завити на страни и на горе.Получават се три плъзгача нещо като тримараните?А може и да съм в грешка.Идеята е за по голма стабилност.тежкотоварност(аз съм150к) а и развиване на някаква скорост.То иначе аз двигателя и един 50кг и айде издавихме се.Знам има варианти ама са с колесари а денги ниет. А колкото до тръбите дебели са около 4мм и мисля че са здрави. дъната на лодките са по толко.цялата конструкщия ще утежни лодката с 25кг но ще има 150кг товароподемност отгоре.
Събирай си боклука!!!
bohem_69
Мнения: 62
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 15:11
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 1 път

По темата стабилизиране лодка с пвц тръби

Мнение от bohem_69 »

Направих го,какъвто беше замисалът,плоскодънна лодка с две прикачени пвц тръби на фи 160мм, прикачени от двете страни на лодката.А междо до дъното на лодката е 4см по високо от центара на тръбите,ефекта е че труготръбите поемат тежеста и когато е празна дъното на лодката е около 6см над повърноста,е това не е някакво научно откритие,а въпросът ми е друг.Транецът ми е 38см а при това положение до нивото на водата се получава 44см,с какъв ботуш двигател да търся?
Събирай си боклука!!!
torro97
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Юни 10, 2009 14:43
Местоположение: Сливен

Мнение от torro97 »

Качи снимки да се види какво си натворил. Може да изнесеш транеца навън и надолу с тръбна конструкция подобна на транцевите дъски на малките надуваеми лодки, Така ще можеш до потопиш мотора колкото си искаш
Светът е хубав, и доброто те дебне отвсякъде
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

Колега като си 150кг. що щеш на Романтика?
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Съвет за стабилизиране на лодка

Мнение от sampo »

Ще се закача за темата на колегата доста по късно, просто да споделя какво съм направил точно с този модел лодка, може идеята да е от полза на други мераклии за стабилизиране на клатушкащи се твърди лодки.
Та за начало нарисувах два профила на странични стабилизатори, десния наподобява гумена лодка, а левия си го измислих и впоследствие реализирах. Десния /тип гуменяк/ при странично люлеене водата лесно би се изплъзнала и заобиколила мехура, при левия вариант хич няма да и е лесно, всички гребла работят със вдлъбнатата част, а не със заоблената :D , демек търси се опората на водата максимално.
Изображение

След това лист кадастрон за макета, после изработка от полутвърда 1.5мм. алуминиева тенекия /лодката е от 1.2мм./ и се получи това :
Изображение

Изображение

Вече са заковани с алуминиеви нитове Ф4 х 8мм.
Изображение


тук също се вижда добре онзи профил на дъното, към който се стремях :
Изображение

Балоните са с обем 36л. парчето и са несиметрични, заточени са по малко от към дъното и повече от към горната страна на лодката :
Изображение

Изображение

Ефективната плоска ширина стана 1.4м. , гуменяк със ширина 1.5м. и балон 0.4м. стъпва ефективно на 1.1м. с възможност при странично клатене водата лесно да го заобикаля, тук няма как да се случи. Вижда се и лекото скосяване на мехурите от към транеца.
Изображение

Тук вече на вода, изглежда "кацнала" върху нея.
Изображение

Изображение

Та при ефективна площ на тази тава :D 1.4х1.9м. и газене само 6см. се осигурява товароносимост от 160кг. Това съм аз /96кг./ + лодка + suzuki 2.5 /13кг./ + воблери. Стабилността може да се опише с "талпа" , дори умишленото разклащане е невъзможно, а седенето на борда с крака извън лодката е напълно безопасно.
Увеличи се и максималната скорост със 10%, от 10 на 11км/час :lol: , мотора все пак е 2.5 PS.
Цената е +6 кг. допълнително тенеке на лодката и 100лева.
Недостатък: не става за кльонк, дръвцето ще млати тенекето, а не водата :lol: .
bohem_69
Мнения: 62
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 15:11
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 1 път

Re: Съвет за стабилизиране на лодка

Мнение от bohem_69 »

Колега благодаря за идеята, все още съм с романтиката но със ново 5кс парсунче,та идеята е добра, но по какъв начин закрепваш балоните така да ги наречем със нитове без да пропускат вода спрямо корпуса? и пълниш ли ги със нещо ,пяна стериопор и тнт?
Събирай си боклука!!!
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Съвет за стабилизиране на лодка

Мнение от sampo »

Изображение

Има го в бяло, сиво и черно и е някъде 7-8 лв. парчето, две са достатъчни.
Залепва плоскостите между лодката и стабилизаторите много надеждно. Измива се навреме с коресилин, иначе риска да се ходи седмица време с ръце като на немит коминочистач е огромен. Балоните няма смисъл да се пълнят с каквото и да било, аз направих и по един отвор за вентилация в задната им част от към лодката.
Аватар
jonny drebnoto
Мнения: 316
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:54
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Съвет за стабилизиране на лодка

Мнение от jonny drebnoto »

Изображение
Изображение
Изображение

вариант Альоша сделал :D
www.dielservice.com


В Перник е най-голямото голф игрище - дупка до дупка, голф до голфa и мноооого играчи ......
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Съвет за стабилизиране на лодка

Мнение от hypperion »

Здравейте колеги,
За да не отварям нова тема по същия въпрос ще пиша директно в тази на колегата - надявам се да няма нищо против.
Става въпрос за стабилизиране на лодка, ползваща се за морски риболов:
- стъклопласт
- дължина: 6.70
- двигател: 25 коня
- теглото на лодката е около 500 кг
Проблема е страничното клатене при вълнение.
По мои предположения стабилизаторите трябва да са по дължината на корпуса, успоредни на кила, но малко под ватерлинията, монтирани под определен ъгъл (вероятно).
Бихте ли дали съвет какви стабилизатори и как да се монтират?
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”