Лодко и корабо моделизъм

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
horgasz
Мнения: 78
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 17:31
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от horgasz »

bobiklima написа:Не знам и двамата на каква възраст сте, но и няма голямо значение, говорите и двамата за технологии след 2-та световна воина,не че не неги зачитам за правилни но все пак сме 2012г.Аз за разлика от всички други иамам една такава нагласа колкото и погрешна да е тя, искам си информацията на български и не се чувствам с нищо по глупав или по изостанал от всяка една чуждоезиковоа гововореща цивилизация, мисля си че ние Българите знаем и можем много повече от която и да е друга цивилизация и не вярвам че няма българоезичен, човек които да е по не образован и по да не е наясно с корабомоделизма от руските и другите ни приятели. Не казвам че можем и без тях но не вярвам че и сме толкова незнаещи.
Виж сега, през 21-ви век няма много информация на български за моделизма, главно защото след избухването на демокрацията в България нямаше моделизъм. После нещата почнаха да се възраждат полека и сега има няколко моделистки клуба в страната, които се издържат сами (вече няма ОСО). А те технологиите не са преминали в друго измерение, само се появиха нови материали. Не случайно в първия си пост ти споменах инструментите - всеки материал си има специфични изисквания за инструменти, като най-достъпни се очератват строителните изолации - депрон, фибран и техните производни.
Така и не стана ясно (поне за мен) каква информация искаш - например харесал си си няколко модела и се чудиш кой ще е най-подходящ.... ей такива работи
Zaimov
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 17:06
Местоположение: Благоевград
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от Zaimov »

Колега bobiklima не знам и аз на каква възраст си, но технологиите в моделизмът с изключение на подобрената електроника, появата на някой материали от химическата промишленост и възможността да си ги закупи човек на висока цена е единственото което се е променило в това хоби, просто смолата си е смола, стъкления плат си е стъклен плат, шкурката си е шкурка, дървото си е дърво ......., другата част си е труд и ентусиазъм. До колкото знам чертежите на ветроходните кораби и повечето популярни модели на моторни такива не са се променили, независимо от това че сме 21 век и се намират в нета не само на руски. Пък и доколкото съм запознат на чертежите езика не е толкова от значение, за това са "чертежи", там "картинките" и числата май са по-важната част.
Колкото и да ми е жал и на мене - на български информация не се намира с изключение на цитирания от мен форум за моделисти и още 1, 2 сайта с подобна тематика. Това е положението.
Не мисля че дори и през 2012г "моделизъм" означава да "изпринтиш" нещо на 3D принтер и да бръкнеш в ваната с фотополимера да го извадиш.
Поздрави и успехи.
сух газ риба не яде
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от antivik »

Zaimov написа:Колега bobiklima не знам и аз на каква възраст си, но технологиите в моделизмът с изключение на подобрената електроника, появата на някой материали от химическата промишленост и възможността да си ги закупи човек на висока цена е единственото което се е променило в това хоби, просто смолата си е смола, стъкления плат си е стъклен плат, шкурката си е шкурка, дървото си е дърво ......., другата част си е труд и ентусиазъм. До колкото знам чертежите на ветроходните кораби и повечето популярни модели на моторни такива не са се променили, независимо от това че сме 21 век и се намират в нета не само на руски. Пък и доколкото съм запознат на чертежите езика не е толкова от значение, за това са "чертежи", там "картинките" и числата май са по-важната част.
Колкото и да ми е жал и на мене - на български информация не се намира с изключение на цитирания от мен форум за моделисти и още 1, 2 сайта с подобна тематика. Това е положението.
Не мисля че дори и през 2012г "моделизъм" означава да "изпринтиш" нещо на 3D принтер и да бръкнеш в ваната с фотополимера да го извадиш.
Поздрави и успехи.
Само с едно малко несъгласие. Попадал съм на чертежи където тези числа са в някаква друга мерна система, а не метрична и върви се оправи с дължини и ширини, като не знаеш как да ги префасонираш.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
horgasz
Мнения: 78
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 17:31
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от horgasz »

antivik написа: Само с едно малко несъгласие. Попадал съм на чертежи където тези числа са в някаква друга мерна система, а не метрична и върви се оправи с дължини и ширини, като не знаеш как да ги префасонираш.
Така е, но превръщането на размерите от една мерна система в друга не е някаква висша математика, все пак. Даже и Excel-a си има вградени функции за тази цел.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от antivik »

:? Може ма на мен като на по-дъртичак и ексела ми идва малко висша математика... :(
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
horgasz
Мнения: 78
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 17:31
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от horgasz »

:) Хе-хе, и аз не съм първа младост, ама с мерак и повечко четене може да се направи много.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от antivik »

Я за да не оспамвам темичката, няма да се впускам в подробности... :?
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
andonov_b
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Дек 27, 2011 17:21
Риболов: Любителски
Местоположение: Русе
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от andonov_b »

Останах с впечатлението, че колегите искат с няколко думи да им се обясни как да си направят действащ модел. На който не му се чете и му е трудно да учи нови неща може да обърне внимание на това: http://www.conrad.com/Model-Ships.htm?w ... AREA_14778" onclick="window.open(this.href);return false;
Има части включително и карбонови (от 21 век), както и готови модели.
Поздрави
dancho1
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Дек 25, 2012 15:33

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от dancho1 »

здр колега относно това дали има някои които се занимава с такива неща да аз.сега си завурших лодка която беше само об.лодка аз и сложих мотор4ета управление и дистанциоон управлвние.сега сум се навил да си правя лодка с газ ботилка,колкото и невероятно да зву4и.ако не си си завур6ил ме4тата,ако мога да ти помогна питаи
Аватар
Deko
Мнения: 49
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 23:34
Местоположение: с.Овчеполци до Пазарджик

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от Deko »

Доста години се учих и чаках да намеря подходящите материали вече правя първи стъпки.https://youtu.be/9L8vKqftWxY тук в линка може да коментираме.https://www.facebook.com/groups/1192773 ... =bookmarks
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”