Лодко и корабо моделизъм

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
bobiklima
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 19:43
Риболов: морски и сладководен

Лодко и корабо моделизъм

Мнение от bobiklima »

Здравейте ! Преди всичко мога да твърдя, че основното ми хоби е риболова, но детцка мечта ми е да си построя модел на кораб които да плува не само да си го имам както сувенир, а като "порасна" да си остане и сувенир. Помогнете да си осъществя детцката мечта от А до Я , защото дори не съм и започвал нейното осъществяване.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от antivik »

Па ако го приспособиш и захранка да пускаш с такъв радио управляем модел, съвсем ще удариш десятката.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
bobiklima
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 19:43
Риболов: морски и сладководен

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от bobiklima »

Благодаря колега, че ми обърна внимание на темата. Имах на предвид ако тук във форума има колега който се е занимавал с такова хоби или все още се занимава да ми отдели малко време и да понапише малко повече за строежа и моделирането на плавателни съдове.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от antivik »

Бе и мене ми допада темата и за това и добавих някаква функционалност, дано се включат и хора разбирачи, но като гледам... :( маи само двамата сме за сега ентусиасти.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
horgasz
Мнения: 78
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 17:31
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от horgasz »

Здравй, темата е доста интересна. Ето някои мои виждания по този въпрос. Модел на кораб може да се направи по много начини, като основното е корпуса. Корпус може да се направи от различни материали (строителна изолация, дърво, шперплат, композитни материали), като това определя и инструментите, с които се работи, т.е. виж с какви инструменти разполагаш и се насочи към съответната технология. Потърси си чертеж на някой кораб с по "ръбести" форми, например от тук: http://hobbyport.ru/mk_other/models/index.htm и го разгледай - някои са доста детайлни. Потърси в нета и stitch&glue - популярен метод за строеж на лодкки в машаб 1:1 :) но става и за малки модели. Ако искаш да си е съвсем оригинален модела - има и няколко безплатни софтуера за проектиране на корпуси на лодки.
Успех с начинаието :fish3:
bobiklima
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 19:43
Риболов: морски и сладководен

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от bobiklima »

Благодаря за отдговора, мисля че дори съчетание от няколко матеряла, ще е най-правилния избор, дърво, шперплат, композит, смоли и т.н. Прегледах линковете които ми прати но не можах да намеря подходящ модел с подробни чертжи. Няма ли бълагарски саитове с подобна информация ?
Zaimov
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 17:06
Местоположение: Благоевград
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от Zaimov »

http://www.modelistika.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Там си има отделен подфорум за корабомоделизъм.
Можеш да разгледаш темите в Ламинатни технологии, ще ти е от полза.
сух газ риба не яде
bobiklima
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 19:43
Риболов: морски и сладководен

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от bobiklima »

Zaimov написа:http://www.modelistika.com
Там си има отделен подфорум за корабомоделизъм.
Можеш да разгледаш темите в Ламинатни технологии, ще ти е от полза.
Разгледах тия там са адските маняци нищо не им се разбира говорят си на свои собствен език, помъчих се да се приобщя но маи не ги заинтригувах много. Е търпелив съм и ще ги поизчакам ! Дано поста ти да не целеше да ме препратиш при тях и да прекратим темата тук мисля, че корабомоделизма няма да интересува само мен а и други тук.
Zaimov
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 17:06
Местоположение: Благоевград
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от Zaimov »

Ако искаш някой да даде по-подробна информация ще трябва малко да конкретизираш каква лодка или кораб искаш да си направиш. Различните видове модели имат технологии които са по- приложими за тях, например ако правиш модел на ветероход ще ти е трудно да го направиш с ламинатни техники (смоли, стъклен плат, калъпи и тн.) и обратно за направата на скоростен катамаран ще ти е трудно да го сглобиш по метода кил ребра и облицовка с летвички. Нямам никакъв проблем да споделя малкото познания по моделизъм които имам, но така без конкретизиране е трудно да тръгне темата.
сух газ риба не яде
bobiklima
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 19:43
Риболов: морски и сладководен

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от bobiklima »

Да колега прав си, наистина не съм конкретизирал модела, които искам да моделирам, но дори и аз не съм наясно от къде да започна. Искам да е нещо хем по простичко като за начало хем много красиво а ди да плава. Наистина разчитам на хора като теб да ме ориантират от къде трябва да се започне, за да не се оттегча още в началото и да се етусиазирам още повече за да построя мечтата си.
А сега по конкретнно:
Скоростен модел по малък, да прилича на моторен катер, като на граничните власти и това наистина само като за начало. Истинската ми мечта е голям ветроходен търговски или пътнически кораб разбира се малко модефициран без да му се забелязва много с мотор за да не се налага да разчитам само на вятъра за да плава и да може да се управлява от разтояние. Искам да подчертая, че не целя да се състезавам с никого и да участвам в каквито и да са състезания. Правя го за собственно удоволствие.
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от КАЯ »

Колега както си забелязал в специализираният форум си говорят на специализиран език, което идва да покаже че материята е по-сложна отколкото изглежда на пръв поглед.По реповете гледах някакво списание с части за ветроход за сглобяване от лаици. Не евтино, обаче.Не се учудвай, че никой не се захваща да ти обясни как става, щото не може да се изчерпи въпроса с няколко отговора.На времето /70-те години ако не се лъжа/ излезе една книжка "Корабомоделизъм/. Потърси я в библиотеките и ако ти се занимава с това и в бъдеще си я сканирай, щото не става само с един прочит като роман.Относно програмите за проектиране които някой спомена те също не се разучават за един ден.Също си иска да знаеш основни теоретични неща за да си наясно какво правиш с програмата.Освен форумите за корабомоделизъм, прегледай и форуми за катери и яхти /дори руският така и се казва/ имат чертежи на катери ,по елементарни обяснения.Правиш си модела в какъвто мащаб желаеш. Но щом искаш моторизиран и с дистанционно просто няма как без специализиран форум.Друго което се сещам продават разни управляеми китайски лодки играчки от които можеш да ползваш евтино управление, иначе качествена апаратура и модули за управление са стотици пари.
Zaimov
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 17:06
Местоположение: Благоевград
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от Zaimov »

Колега bobiklima някога в пионерските ми години съм почнал по този начин:
една монтажна дъска, чертежи от руско списание уголемени ръчно на милиметрова хартия, моделарски нож направен от лист за ножовка, резбарско лъкче, кутия с карфици, и малкото налични материали и инструменти подсигурени от държавата чрез ОСО в съответния местен клуб по моделизъм.
Почваше се приблизително с тези стъпки за правенето на корпуса
http://www.youtube.com/watch?v=alVZYgad6SA" onclick="window.open(this.href);return false;
и палубата и надстройките по този начин
http://www.youtube.com/watch?v=A3zVzoYg ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
За радио управление не сме и си мислили (беше си космическа технология за нас)
просто две батерии от плоските от 4.5 волта и бутон за пускане, пускаш от едната страна на фонтана и тичаш от другата да посрещнеш модела
Така се започва.
За начало ти препоръчвам да започнеш с някой готов модел от дърво за сглобяване, ако това е твоето хоби - вярвай ми следващият ти модел ще е собствено производство
сух газ риба не яде
horgasz
Мнения: 78
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 17:31
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от horgasz »

Колега bobiklima, доколкото разбирам руския не ти е най-силния езикн (което е един минус, защото в тяхното нет пространстви има много информация), затова ако наистина си много навит - ти препоръчвам да си намериш книгата "Пионер Корабомоделист". Доколкото видях се продава като антикварна и струва 40-45 лв :shock: вече. Там са описани много похвати и технологии при изработката на корабен модел, а и ще свикнеш с термионологията, която е задължителна за начинанието ти. В нея има даже и подробни чертежи на 2 кораба с един и същи корпус и подобно задвижване. За двигателите и апаратурата още не се кахъри - докато стане готов корпуса ще преосмислиш много неща и ще избистриш изискванията си. Иначе слдеи борсата на форума, който ти е показал колегата Zaimov, там понякога изпадат изгодни неща.
bobiklima
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 19:43
Риболов: морски и сладководен

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от bobiklima »

Не знам и двамата на каква възраст сте, но и няма голямо значение, говорите и двамата за технологии след 2-та световна воина,не че не неги зачитам за правилни но все пак сме 2012г.Аз за разлика от всички други иамам една такава нагласа колкото и погрешна да е тя, искам си информацията на български и не се чувствам с нищо по глупав или по изостанал от всяка една чуждоезиковоа гововореща цивилизация, мисля си че ние Българите знаем и можем много повече от която и да е друга цивилизация и не вярвам че няма българоезичен, човек които да е по не образован и по да не е наясно с корабомоделизма от руските и другите ни приятели. Не казвам че можем и без тях но не вярвам че и сме толкова незнаещи.
bobiklima
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 19:43
Риболов: морски и сладководен

Re: Лодко и корабо моделизъм

Мнение от bobiklima »

Някои от вас двамата ми говореше че е жалко че не отбирам много руски е не е така но и не искам да го отбирам и не се чувствам задължен с нищо да разбирам много руски защо те не разбират български и каквото и да ми отдговориш няма да съм съгласен.
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”