Подобрения които правим по такъмите си

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от zee »

Сетих се за това - за повече от 50год риболов ми се е случвало да правя какви ли не подобрения и изменения на фабричните такъми - е някой са сполучливи а други се оказват погрешни / мисля че и грешните ще са от полза поне да спести на някой да не ги повтаря/ Не съм сигурен дали ще е интересно и ако не, да я изтрият модераторите. За начало няма да описвам много от моите - само два примера :
:D Сполучливи - на някой въдици дръжките ми се оказват тънки и неудобни / специално с милти/ - решение - навивам от тези ленти на дънлоп които ги продават в спортните магазини за навиване върху дръжките на тенис ракетите - понтаж на кожа и велур
:cry: Не успешно - смених едни лагери на макара с скъпи и качествени керамични лагери - не стана - като ги регламирах че са им негодни лагерите ми обясниха че тези лагери не стават ако има вибрации и сътресения.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от zee »

Ами то май само аз си пиша -но ето още нещо
:D
при мултита с левер драг/ малката ръчка за аванса/ 99% от макарите пен,авет,асюрате и др. натиска става с 4 сферични шайби. .Фабрично ги поставят така ()() - ако искаме по голям драг подреждането се направи така - ((() и се добавя една обикновена права шайба - това увеличава max драга с 20-30%. Не го препоръчвам ако не ви тябва мах драг 50-80 либ защото поради конструкцията на тези макари драга указва натиска осово на лагерите в барабана а лагерите не издържат много на осов натиск, но така или иначе ако се ползва мах драг каквито и да са лагерите те трудно изкарват два сезона.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от LVitchev »

Zee,малко хора се ровичкат и правят подобрения по макарите,повечето не пипат защото после няма сглобяване.Това обаче не пречи ти да напишеш какво си направил,някои ще се възползва от идеите ти.Аз също човъркам,но след като се развали нещо от оригиналните части.Така например едни тефлонови шайби поддадоха и едно зъбно колело на мултипликатор Корбос замина,защото също беше от някаква пластмаса - некачествена .След проблема,колелото беше направено от бронз а шайбите заменени.Има детайли,които за да падне себестойността на изделието се правят от евтини материали.Ако човек има възможност да ги замени веднага след закупуването със същите но направени от здрав материал,макарата може да кара много-много по-дълго !!! Така че,ти си пиши,все на някои ще му е от полза.Поздрав !!!
Последно промяна от LVitchev на Сря Окт 03, 2012 10:16, променено общо 1 път.
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от yankosan »

zee написа:Фабрично ги поставят така ()() - ако искаме по голям драг подреждането се направи така - ((()
:D Това ще го пробвам,че нещо не ме кефи драга на пена :wink:
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от zee »

LVitchev написа:....малко хора се ровичкат и правят подобрения по макарите,повечето не пипат защото после няма сглобяване......Така например едни тефлонови шайби ....!
...ха,ха :D ..при мен се получава по принуда защото не винаги имам достъп до сервиз...
:D на много от спининговите макари от по стара генерация е удачно да се подменят шайбите на аванса от кече,тефлон или както е на стария ахаб от корк с такива от карботех - вече ги има готови за повечето марки но не е проблем и да се пригоди и изреже - малко драг грес по тях и е на 6 :D

ПП. а некой неща вече пътуват - или хвърчат или плуват към теб :D :D
Последно промяна от zee на Сря Окт 03, 2012 10:29, променено общо 1 път.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от zee »

yankosan написа:
zee написа:Фабрично ги поставят така ()() - ако искаме по голям драг подреждането се направи така - ((()
:D Това ще го пробвам,че нещо не ме кефи драга на пена :wink:
Кой модел ти е пена?
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от yankosan »

LEVEL WIND 209L
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от zee »

хайде още нещо - как се смазват касолованите лагери
:D В лъжичка се слага маслото което ще ползваме и се слага лагерчето вътре да е покрито от маслото.Нагрява се леко на котлон / в никакъв случай да не кипва маслото/ докато излезнат няколко малки мехурчета въздух.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от zee »

yankosan написа:LEVEL WIND 209L
Този модел не съм го имал но принципа е следния - измери с шублер колко са 4 те подредени шайби ()(). след това ги подреди ((() и пак ги измери разликате е нормално е оклоло 1 мм - толкова трябва да е дебелината на правата шаиба която се поставя м/у (). т.е ((|). това прави драга с параболично действие - отначало е леко - както е с оригиналното подреждане и с увеличение 20-30% на мах драга.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от yankosan »

нямам права шайба :roll:
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от zee »

При макарите който не са левер драг / май твоя пен е от тях - драга се регулира с една врътка при дръжката/ подобрението на драга може да стане
1. ако е по старите модели с каче шайби или тефлонови да се подменят с карботех
2. тези макари натиска обикновено е само с една шайба ) - и те по начало се правят за по малък драг - на моя пен 832маг драга е около 10 кг -ама и те са си макари за лек риболов.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от zee »

Ами да - тя си е за драг 10 либ. При твоита както при 832 те са едни шайби които влизат в голямото основно зъбно колело. този тип конструкцията им е такава - при тях трудно може да се постигне по голям драг - но пък предимството им е че не разбиват лагерите :D :D
пп
а и шайбите са карботекс - HT 100 по пенн така че не би могло нещо да се направи - смени макарата
Последно промяна от zee на Сря Окт 03, 2012 11:38, променено общо 1 път.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от yankosan »

Както и да е :D Ще си я ползвам за риби до 100 кила :wink: :D :lol:
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Подобрения които правим по такъмите си

Мнение от joro_olyмпус »

Най-голямата грешка която направих докато още бях дилетант беше, че си намазах и стоп лагера със смазка на една от макарите. Отлежава близо 5 години на тавана, докато ми дойде на акъл да го измия с ацетон и всичко да си дойде на местата. В случая въпросната макара я спряха от производство и стана колекционерска рядкост и сега съм много доволен от грешката си и оправянето и.
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”