Ваглери от домашната реколта

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
bono
Мнения: 37
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 12:58
Риболов: На плАвка

Ваглери от домашната реколта

Мнение от bono »

Здравейте колеги,
реших да драсна някой ред и в подфорума за сръчни пръсти, да видят колегите спинингари, че има и други мераклии :wink: .
Всичко започна преди 15 години сигурно, когато в река марица се бяха навъдили доста кефали, които ние ловяхме на истичане, за целта ползвахме саморъчно направени плувки от порести китайски джапанки. Най-добре ставаха от дамски джапанки с дебела и твърда подметка, който ние трудно намирхме. Плувките правихме на шмиргел и в средата, където беше забита велосипедна спица, за да бъде въртяна плувката, слагахме бамбукова клечка от шишче за месо. След това кефалите се преместиха в тигани буркани и бяха изпити с порядъчно количество пенливи питиета, както почти винаги се случва. Ловенето на риба стана все по-трудно и на ред във въоражението дойде мач риболова. Първите ваглери които сътворих бяха съответно от джапанка, за антени слагах какво ли не. След време интернетЮ дойде и у наше село и аз започнах да си поръчам балса. Проблема беше, как да бъдат направени главите на ваглерите и след редица опити и експериметни се наложи метода, който се вижда на снимките.
Изображение
Навито олово и пъхнато в долната част на пробитото до определана дълбочина тяло на ваглера.

Изображение
След това от месингова или медна тел се прави охото за закачане на вирбела. Цялото нещо се залепя за балсата със секундно лепило.

Изображение
Това е подобрената версия, телчето с ушето за вирбела е пъхнато в ролката от олово.


С това лепило:
Изображение

Се оформя залепената вече за тялотото тежест по този начин:
Изображение

Тука съвсем в стил Гай Ричи ще се върна към изработването на телата. Не че съм добър като него, ами защото просто забравих от къде трябва да почна :oops: . И така: Изработването на тялото от балса мисля, че на много от вас е ясно. С мини бормашинка неправилно наричана Дремел на името на призводител на такива джаджи, се прави инпровизиран струг а именно: в патронника се захваща в случея тънка месингова ос, върху нея се нанизва тялото от балса, при нужда се залепва със секиндно лепило. Върха на оста се забива в кухненса дъска, върху която се слага пълна двулитровка бира :!: :!: :!: и със шкурка се оформя тялото на бъдещия ваглер.
Изображение

Готовите ваглери съм опитвал да поядисвам и лакирам с разни и разнообразно бой и лакове, но за сега най-здравото и издражливо покритие е епоксидна смола нанесена с четка дирекнто върху дървото и пауновото перо. ВАЖНО е смолата да бъде смесена на кантарче точно с втвърдителя, иначе започва да се пука и отлюспва. Ако смолата не е достатъчно рядка, за да бъде нанесена с четка, се разрежда с кореселин. Тази цялата мешавица съм я пръскал и с аерографа, но няма смисъл, почти същия ефект се получава и с четка, по-чисто е, пък и аз ловя риба с ваглерита, не ги продавам.

Крайния резултат е:
Изображение

Еми те това е от мен, все още търся глави за ваглери, за да улесня производството, ако някой колега може да помогне с информация, с удоволствие споделям горепосочената двулитровка бира.
ТОПНИ ТОПНИ
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Ваглери от домашната реколта

Мнение от antivik »

Екстра са се получили, ще вършат работа. Само да попитам 2 неща:
1. Това с двулитровката - докът извъртиш тялото на ваглера не остава ли празна....? :lol:
2. Ако си намериш готови тела, нямали да загубиш част от удоволствието да си ги извъртиш сам? :wink:
А...и друго от къде намираш това олово на лист и колко грама, горе - долу излиза утежнението?
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Ваглери от домашната реколта

Мнение от Plat1ka »

Олово на лист можеш да намериш от стари телефонни кабели. Продава се също така и в риболовни магазини но там е соленичко да си взимаш. Ако си от София мога да ти дам няколко ролки дето ще ти стигнат за 20-тина ваглера.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Ваглери от домашната реколта

Мнение от antivik »

Не съм от София, под аватара ми пише от къде съм, а тек при нас кабеляците отдавна ги смениха, скоро не съм виждал да ровят някъде. Имам все още останали резерви, интересувах се за по нататък. :wink:
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Ваглери от домашната реколта

Мнение от Plat1ka »

Да след като писах видях, че пише от къде си. Ами ако имаш приятел пътуващ от тук към вас мога да те запася с малко кабел или готови лентички. Аз мисля, че имам около 10-12м дебел телефонен кабел от най-старите.

Но все си мисля, че с подходяща гипсова формичка можеш лесно да си направиш подобни тежести за ваглери. А пък най-лесното е в полустегнат бипс да набучиш едно оригинално утежнение от ваглер намазано с някаква смазка. Масло, парафин, олио и тн. да не залепне за гипса и като стегне добре имаш калъп. После в средата му правиш малка дупка и вкарваш телта която ще минава през оловото и на която ще се закрепва вирбела. Ако имаш от къде да намериш и месингови или медни тръбички за фреон, газ и тн.. с малък диаметър можеш направо тях да вграждаш в оловото и после да ги лепиш за балсата.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Ваглери от домашната реколта

Мнение от antivik »

А-а този номер с отливането съм го правил, само че ползвах пенобетонено блокче итонг, не съм се сетил че може да го ръгна на ваглер :( . Не каза колко грама излизат тези де си ги изфабрикувал, що моите отливки излезнаха някъде около 15-20 гр., а и за двулитровката - требе ли обезателно да остане пълна до края на процеса :lol:.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
bono
Мнения: 37
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 12:58
Риболов: На плАвка

Re: Ваглери от домашната реколта

Мнение от bono »

Тя двулитровката се празни, но върху дъската се слага втора, защото иначе дъската започва да се мести, докато пиля балсата :shock: . А под глави за ваглери имах предвит месинговите тежести на ваглерите. Нали все някой китаец ги прави и тях и въпроса ми беше: Дали нямате инфо от къде може да се сдобие човек с нещо такова.
ТОПНИ ТОПНИ
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Ваглери от домашната реколта

Мнение от antivik »

bono написа:Тя двулитровката се празни, но върху дъската се слага втора, защото иначе дъската започва да се мести, докато пиля балсата :shock: . А под глави за ваглери имах предвит месинговите тежести на ваглерите. Нали все някой китаец ги прави и тях и въпроса ми беше: Дали нямате инфо от къде може да се сдобие човек с нещо такова.
Не сме се разбрали....аз под глави/или тяло/ разбирам дебелата част под антената, а месинговото или оловното го гледам като утежнение.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Станимир
Мнения: 1760
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Ваглери от домашната реколта

Мнение от Станимир »

Поздравления за труда, красиви са :)
bono написа: Еми те това е от мен, все още търся глави за ваглери, за да улесня производството,
Последно видях ЕТО В ТОЗИ МАГАЗИН че продават, около 4 британски лири за 10 броя.
Има хубави идеи и в ТАЗИ ТЕМА
Бях виждал още някъде, но не мога да "включа" в момента...

Поздрави,
Станимир
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”