ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от jagger1 »

Привет момчета.
Тази тема е специално за мухари и спинингисти.
В нея ми се иска да споделяме джаджи, които сами си изработваме за любимото хоби.

Вярно е, че всичко (или почти всичко) човек може да си купи, стига да може да си го позволи, ако нещото си заслужава.

Ама в последно време, все нещо голееееми цифри ми се привиждат на етикетите (дали е от очилата или ЕГН-то? :lol: ), а все повече нещица ми харесват. Все полезни джаджи. Някои не са толкова скъпи. Ама като взех да сумирам етикетите, оказа се, че съм се събудил целия изпотен :lol: .

Да, ама едното нещо съм си го харесал отдавна. Проблемът е, че не мога да прежаля тия пусти "няколко" евра, доларески или GB паундчета ...... А бе аз като видя една тръбичка да ми я продават за 10 $, или една връвчица за 6-8 евро, направо си зашивам джобовете :oops: :D . Малеее, пък ако към тръбичката има и 1-2 бурмички, цената скача над 20 $. Недай боже да има и ластиче ..... направо прескачам на друга страница или магазин :D .

Та размишлявайки преди няколко дни над дилемата - да дам ли между 7 $ и 20 $ за една тръбичка, пийвайки си биричка, нещо ми светна в капацуната. Гледам - навън тъмно, а в главата ми свети, свети и няма ключ да го щракна, за да изгасне :lol: .

Накрая, разбрах, че тая работа с доларите няма как да се получи, защото светлината в главата ми беше по-силна от чуждата валута (която и без това нямам).

Налях си биричка, събрах материалите и само за 10 минутки станах горд собственик
на онова, за което си мечтаех.

Материалите:
- Един автоматичен пластмасов молив (миниверзатил) - цена 0.40 лв. (5 броя са на цена 1.99 лв. - JUMBO магазин). Моливът е с гумирана втулка в мястото на захващане при писане. Това е важен елемент!
- Една мини карабинка или може един ключодържател с карабинка (едно от двете по желание) - цена между 0.50 лева (за ключодържател) или 0.60 лв. за карабинка.
- Едно парче шнур (дължина около 10 - 12 см). Цена: 0.05 лв.
Може да се използва и същата дължина кръгъл ластик с външна оплетка вместо шнур.
- Една игла - цена: около 0.10 лв.

Обща сума за цялата джаджа като материали: по-малко от 1.20 лева (0.60 euro).
Общо време за разглобяване на молива и изработване на джаджата: около 10 мин. с биричката.

Спомагателен материал: малко монофил (за нанизване на шнурчето).
Не се използват лепила, конци или други материали. Всичко е на "щрак".

Забележка:
Моливите ги бях купил за друга цел, ама не устоях на светлината в главата ми. :D

Ето накрая за какво иде реч:
Носач за типети 2 в 1 (Tippet holder). Някои му викат и държач за типети. Екстрата е една игла, монтирана в предпазен кожух в долната част на носача. Иглата е за почистване на ушите на куките или като шило. Тайно оръжие и за самоотбрана :D .

Позволява да се монтират на носача до 7-8 макарички с различни типети (поводи), закачени на елека чрез носача.

В клипа са показани всички материали и стъпки при изработването на носача за типети:
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Привет момчета.
Няма да е пълно удоволствието от горепосочения носач на типети, ако ролките с типети не са защитени от саморазвиване.

Ето едно много елементарно и елегантно решение, което не е моя идея, но ви спестява много нерви. Моя е само изработката. Идеята е стара, колкото е стар риболова. Някои фирми го предлагат срещу скромната сума от няколко долара :twisted: . На вас ще ви струва не повече от 6-7 ст., ако си го направите за 2 мин.

Нещо повече, това решение внася удобство, комфорт и спокойствие в живота на всеки мухар и спинингист. А и не само на тези две категории риболовци.
Можете да използвате идеята за всяка ролка с монофил, плетеняк, флуоркарбон, нанофил или дори макара, приведена в транспортно състояние или покой :D .

Що е то?

Един протектор за типети. Или обобщено: За всичко, що е намотано на ролка и ви се размотава непрекъснато.

Как работи:
Еластичното пръстенче се монтира на ролката върху типета (или намотаното на ролката), като пластмасовия ограничител трябва да застане зад края на типета (на около 2-3 см. така, че да не позволява края на типета да се развие в обратна посока. Пластмасовия ограничител трябва да е с размер, съобразен с ширината на канала на ролката. Той трябва да влиза в канала на ролката с леко приплъзване без луфт. По този начин, края на типета се контрира. При развиване, свободния край на типета се издърпва без да се сваля протекторът. Така си издърпвате само колкото ви е необходимо. Останалото си остава навито на ролката.
Някой ще каже - ама то си има готови кръгли ластичета, на килограм за без пари. Да, и така става, но ластичето не обхваща всички намотки върху ролката и пак нещо започва да ви се размотава :D .
Цялата далавера е именно в тръбичката, която от една страна ви служи като ръкохватка за лесно изтегляне и сваляне на протектора от ролката, а от друга страна - служи като контра на края на монофила.

Пробвайте.
Какво ще ви струва, ако решите да си го направите сами:
1. Кръгъл ластик Ф 2.5 мм - 1 лв. за 5 метра (от магазините за левче). За 1 протектор ви трябват 17-20 см (зависи от диаметъра на ролката) или 4 ст. за 1 протектор.
2. Тръбичка пластмасова с дианетър на отвора 3 - 3.2 мм (от дезодорант, шлаух, счупен верзатил, тръбичка за тръбни мухи .....) . Необходимата дължина на тръбичката за един протектор: 10-12 мм. Цена: от без пари до 1 - 2 ст.
3. Капка моментно лепило. Цена: ако от 1 опаковка за 2.40 лв. могат да се изстискат 240 капки, то за 1 протектор, цената на лепилото е 1 ст.

Обща цена за 1 протектор: 6 - 7 ст.
Време за изработване на 1 протектор: 2 мин.

Стъпка по стъпка:
Поздрави.

п.п.: На тръбичката може да маркирате дебелината на типета за удобство, което превръща носачът на типети и в органайзер на типети.
pampo98
Мнения: 261
Регистриран на: Нед Фев 27, 2011 23:04
Риболов: спининг
Местоположение: София

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от pampo98 »

Браво колега! Не само за идеята, а и за това, че си правиш труда да го споделиш с другите! :tup:
Стари Видри
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Благодаря Пампо.
Темата е отворена за всички, които искат да споделят своите идеи и творения, реализирани в домашни условия. Творения, спестяващи парички носещи разтоварване и наслада, както в миговете на изработката им, така и при употребата им от това, че нещо, сътворено с нашите собствени ръчички и труд може да бъде полезно и внася комфорт в любимото ни хоби.

Аз с каквото мога, ще помагам. Каквото знам - ще споделям.

Но много ми се иска да не съм сам в темата. Със сигурност много колеги знаят, правят си и използват различни джаджи, както казват чуждоземците - HOME MADE. Ако искат - нека споделят.

Молбата ми е само, в темата да се публикуват джаджи, а не примамки. За примамките има много други теми.

Скоро ще пусна и други джаджи - малко, евтино, но от сърце.
Поздрави на всички.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

А бе на вас забивала ли ви се е кука в пръстите (да се обоцкате де) когато затягате възел на куката? Чудите ли се къде да хванете мухата, когато искате да затегнете възела, за да не смачкате перушана?

А бе изобщо, става въпрос за затягане на възли - безболезнено и с кеф, дори и на най-малка кука.

Затегачки по магазините - всякакви. В НЕТ-а идеи - всякакви. Върши работа дори и една най-обикновена халка, дори и едно парче влакно, на което да се закачи куката, за да се стегне възела безболезнено и сигурно.

Аз съм си направил една елементарна джаджа за затягане на възлите на повода към куката, която ми виси на елечето. И за да е всичко точно, поглезих се да я украся в тон с мухите :D . А бе човек без работа, невиждал въдица от една година по стечение на обстоятелствата, какво ли не му ражда главата - само пИпИруди и мухи :D .

Няма смисъл от поетапни снимки. То си личи кое и как.

Затегачката - модел Fly MJ :D :
Изображение

Затегачката в действие:
Изображение

Изображение

Това приспособление е безопасно за вашето здраве, вашите мухи и най-вече за вашите пръсти :mrgreen:
Поздрави.

п.п.: Това - черното пръстенче е пластмасов еластичен пръстен за закачане на елека.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

ПРИСПОСОБЛЕНИЕ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА ДЪБИНГОВИ ЧЕТКИ

Идеята не е моя. Аз само я реализирах.

Оригиналът (39.95 US$ + доставка):
Линк към сайта: http://castersonlineflyshop.com/index.p ... ts_id=1104

Една много полезна джаджа за любителите на муховръза. Джаджата може да е полезна и на спинингисти, решили да тунинговат кукуте на техните воблери, клатушки, въртяши блесни и т.н.
Тази джаджа в марково изпълнение излиза между 70 и 100 лева!!! Добре е разработена и добре изработена, ама много скъпо излиза - за две щипки парите като за една сносна макара или ботуши, или маса други материали :roll:

Аз съм си направил същата джаджа (по функционалност) от достъпни материали за почти без пари. Какво толкова му трябва на един мухар - да може да си облекчи максимално живота в муховръза, без излишни разходи.

Евтино, лесно за изработка (за няколко минути), максимално полезно и удобно за работа.

Какво ви трябва:
1. Парче твърда микропореста гума или някакъв твърд микропорест материал.
Аз съм използвал малко парче FOAM BLOCK на Wapsi с размер 16мм Х 18мм Х 60мм. (зелено) (от мухарските магазини)
Изображение

2. Едно парче от твърда пластмасова папка с размери 40мм Х 60мм Х 0.6мм
Изображение

Изображение

3. Една щипка с дължина на челюстите 50 мм (5 броя щипки за 2$ от Интернет)
Изображение

4. Основа / държач (по лично желание - може и без нея) - дървена кутийка от липа.

Детайлите на джаджата:
1. Основа / държач
2. Матрица (микропорестата гума)
3. Пластина (от пластмасовата папка)
4. Щипка.
Изображение

Изработване на каналчето в микропорестата гума:
- Монтира се матрицата (2) в основата (1).
Изображение

- Матрицата (2) трябва да остане да стърчи над основата (1) на около 5 мм. С остър макетен нож се прави един срез в матрицата (2) по цялата й дължина - на дълбочина 5 мм, т.е. до упор на макетния нож в основата (1) от двете страни.
Изображение

Изображение

Изображение

Приспособлението е завършено.
Изображение

Използване на приспособлението.
Може да се използват всякакви материали, които смятате, че ще ви бъдат необходими за изработване на дъбинговата четка (за тела на стримери, за хакели на мухи, за тунинговане куките на блесни, клатушки, воблери и др.

- Подравнете снопче от материала (в случая козина от заек)
Изображение

- Разпределете снопчето върху приспособлението. Косъмчетата се разполагат перпендикулярно на канала на матрицата (2).
Изображение

- Притиснете с пластината (3) снопчето и го вкарайте в канала на матрицата (2).
Изображение

- Издърпайте пластината (3), като внимавате косъмчетата да останат в канала на матрицата (2).
Изображение

- Захванете внимателно стърчащите от матрицата (2) косъмчета с помощта на щипката (4) и ги издърпайте от канала на матрицата (2).
Изображение

Изображение

- С ножичка изрежете края на косъмчетата на разстояние около 1 мм от края им. По този начин разделяте прегънатите на две косъмчета едно от друго. До челото на щипката трябва да останат 3-4 мм от стърчащите косъмчета.
Изображение

Монтаж на косъмчетата към монтажния конец и усукване на четката.

Вариант със заешката козина:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Вариант със CDC перо:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави и успех.
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от Anton_65 »

Като малък почнах с булдо и като си припомня как съм навивал тия перца по малки куки,голям зор ,а сега всичко е лесно :D
колега това с усукването на козин. или перото как става,че ми стана интересно
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Anton_65 написа:........................................
............................
колега това с усукването на козин. или перото как става,че ми стана интересно
Здравей колега, всичко е написано по-горе и е показано стъпка по стъпка със снимките.

След като изравниш захванатите в щипката косъмчета с ножичката, монтираш на куката монтажния конец.

Ако конецът е двоен (продават се в мухарските магазини), разделяш двете нишки и между тях внимателно вкарваш стърчащите от щипката власинки. Ако конецът е пресукан или е единичен, правиш един сдвоен участък, както е показано на една от снимките по-горе.

Придърпваш двете нишки на конеца да обхванат власинките и да ги притиснат (може предварително да намажеш участъка от монтажния конец с малко сухо лепило).
Освобождаваш от щипката нишките внимателно, за да не се разместят и започваш да усукваш двете нишки. (виж пак снимките)

Усукваш, докато получиш желаната от теб четка (като пресукване).

Същото можеш да го направиш с две тънки телчета вместо с конец. Получаваш четка за тела на стримери или за тунинговане на куките на воблери, цикади, клатушки и т.н., за щуки, бели, или други зъбати борци.

Разгледай внимателно всички снимки и написаното.
Поздрави.
Последно промяна от jagger1 на Вто Апр 22, 2014 2:19, променено общо 1 път.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от bai ves »

:tup: много полезно! Аз това го знам от мартениците, като ученици в основното имахме връзване на мартеници. Иначе и аз съм започнал с булдо но там перцата се връзват по инак, а иначе усуканите потъващи муи са точно по този начин направени. Имаше едни немски и едни чешки с пепеляво, кафеникаво телце и червени кончета на опашката. :wink:
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Привет момчета.
Тази джаджа е за мухарите муховръзци.
Който вързва знае, че колкото ти е по-удобно, толкова и меракът ти е по-голям, и удоволствието е по-пълно.

Реших да си допълня менгемето с една полезна джаджа, която като за начало беше замислена като стойка за мушета тип 'парашути'. Да, ама бръмбарите в главата жужат, жужат и накрая се получи нещо мултифункционално. Спестих си доста нерви и малко парички.
Като казах парички:
Една допълнителна стойка за парашути към менгемето е от порядъка на 9$-12$.
Една допълнителна стойка тип 'Екран' е от порядъка на 10$ - 15$.
Една стойка с лупа - не съм гледал цената.

С една дума - между 25$ и 40$ за трите (стойка за бобина си имам, ама ако трябва да я калкулирам в цената за горните - и тя е между 8# и 12$).
Аман от гнили капиталистически гущероподобни банкноти. Аман от гнил капитализъм :D

Та имах една стойка, която се използва в електрониката за захващане на платки при монтаж. Купил съм я преди 3-4 години от Конрад (на бул. Прага) за огромната сума от 6 BGL. Нали и левчето е европейска валута? Какво се подхилквате? Иначе, стойката я има и по будките на спирките за градски транспорт. С необходимите щипки по нея, с шарнирчетата, със стойчица (отливка), че дори и с лупа на шарнирен механизъм.
Ето за това говоря (тук вече съм й отнел няколко чарколяка, но за да добиете представа за стойката):
Изображение

Имах и една стойка за поялник (отливка), която по спомен беше някъде около 3-4 лева - пак закупена от Конрад.

Един ден гледам стойката за платките, гледам и стойката за поялника. Гледам ги, гледам ги и колкото повече ги гледам, толкова повече "бръмченето" в главата ми се засилва :D . А когато в главата ми нещо забръмчи, значи нещата стават сериозни и неудържими :lol: . Започнах да намествам мислено нещата.
Да, ама се появи проблем: Ами за да се получи стойка, то си трябват и поне две рамена - около Ф 4мм в диаметър, че и да могат да се свържат под 90 градуса, че и да се получат чупещи в мястото на свързване. Значи трябва и болтче, и гайка, и шайбичка. Ама и Гайката да не е каква да е, ами да се стяга на ръка. Нямах такива подходящи нещица под ръка.

Ами като нямам - има железария. Хайде налъмите на краката, дънките на "бъта", и по асансьорната шахта - право в железарията. А там като ме видят - изпадат в ужас: две гайки М4,, две шайби Ф6х20, един болт М6х20, два шиша за гипс картон и една перчата гайка М6. Щяха да ме бият. За около 1 лев - бележка около 30 см от касовия апарат. То не бяха кодове за всяка една позиция от номенклатурата, то не беше описване, то не беше смятане ...... и всичко за около 1 лев. Другия път трябва да ходя с лична охрана :lol: .
Ама ухилен накрая, с малко блага дума и с малко шегички - заприходих си необходимите чарколяци и пак по познатия път през асансьорната шахта със скърцащата кабина.

Радостен, щастлив, ухилен, потриващ доволно ръчички, седнах да осъществя пъклените си замисли. Сипах си една биричка, и всичко останало си дойде от самосебе си. Получи се това като за начало:
Изображение

Онова на щипката, което виси - сивото детайлче е една счупена щипка с манит от някакъв стар хронометър, а тапите са от изкуствен корк !!! - спомен от някакво винце, минало през дегустаторите по празниците :lol: .

В този вид, без магнитчето, стойката върши перфектна работа за парашутчета. Самите парашутчета си ги набучквам после на розовата платформа от дунапрен (някаква стара опаковка), стегната между две тапи (пак от изкуствен корк!!!).

В този вариант, с фонов лист, може да си ползвам стойката за снимане на мушетата:
Изображение

Тук е показано възелчето с горната щипка:
Изображение

Изображение

Тук се вижда връзката на двете рамена:
Изображение

Изображение

Изображение

Платформата за готовите мушета:
Изображение

Основата от стойката за поялник:
Изображение

Цялата стойка във вариант 1:
Изображение

После ми хрумна, че горното рамо мога да го използвам за държач на макари, когато си прехвърлям конци на малките макарички:
Изображение

Чупещото се рамо:
Изображение

Изображение

Понеже ми останаха чаркове от стойката за монтаж на платки, реших да подобря моделчето на стойката за муховръз с още една шарнирна връзка с щипка, монтирана на вертикалното рамо - под дунапреновата платформа:
Изображение

Изображение

За какъв дявол ми е? Там си вързах екранче от капачка на електрическа разклонителна розетка (кутия), за заден фон при муховръза:
Изображение

Получи се това:
Изображение

И за да е пълно щастието и максимално да използвам всички останали детайли, лупата също влезе в действие:
Изображение

Изображение

Ами получи се една много полезна джаджа за всеки един муховръзец.

Бързо, евтино, многофункционално, удобно и най-вече, не трябвт никакви инструменти за монтаж или за допълнителна доработка на отделните детайли на стойката, с изключение на една плашка М4, с която нарязах резбата на вертикалното рамо, за да се захване към основата на стойката.
Общата цена на цялата мултифункционална стойка е около 11 BGL срещу 40$ до 50 $ за купешките 4 вида стойки.

Хайде, да ви е на муховръз и наздраве :tup:
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от bai ves »

:mrgreen: Мерси, аз ползвам същата стойка но имам клинове за щипките и няма разлика. :mrgreen:
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Поредната полезна джаджа за мухарчетата.

Мацките използват червилата за да бъдат красиви.
Аз пък взех, че си откраднах една стара опаковка от червило от щерката (май беше някакво мазило за омекотяване на устни или за блясък - все едно, мен ме вълнуваше опаковката с механизма :D ) , изчистих добре чарколяците, изрязах си едно дунапренче от някаква гъбичка, напъхах гъбичката на мястото на червилото (или нещото, което беше) и после пропих гъбичката с течен парафин с помощта на едно малко пулверизаторче ("закупено" пак от козметичния щанд на женската суета).

Целият номер в направата на джаджата се състои в това, че жената или щерката да не разберат, че са станали жертва в името на великото хоби - мухарлъка :tup: . Разберат ли ..... по-добре е да си закупите най-скъпия оригинален флотант :D .

Та сега за джаджата:
Идеята е в това, че когато се нанася флотант, той трябва да е нанесен в много тънък слой, като се запази обема на мушето. Това се отнася най-вече за CDC-тата.

Купешките флотанти (имам предвид опаковката на флотантите) обикновено са или в кутийки с гъстотата на грес, или в тубички. Има и такива, които са под формата на шпрей, но тях ги изключвам, защото ми идват малко скъпички. Но пък са най-удобни. Ама пък са скъпички. Да, ама са удобни :D .

От друга страна, ония - малките кутийки със смазка (флотант) през лятото често са ми правили номера. Като напече, като се размекне оная ми ти гресчица, че като потече извън кутийката .... да се чудиш къде да я вържеш или пъхнеш по елечето. Аз поне съм патил. За вас не зная.

Та идеята ми беше да се опитам да постигна с помощта на тази джаджа равномерно и в много тънък слой нанасяне на флотант върху нежното телце на мухата. Същевременно, да съхраня флотанта в сигурна опаковка, която да не му позволява да се разтече в джоба или върху елека през горещите летни дни.

Получи се това:

Джаджата с капачката в транспортен вид:
Изображение

Снемаме предпазното капаче:
Изображение

Джаджата с прибрано дунапренче:
Изображение

Благодарение на гениалността на онзи неизвестен конструктор-технолог, който е измислил опаковката на червилата, чрез завъртане на основата на червилната капсула, дунапренчето започва да се подава нагоре (подобно на червилото).
Изображение

Колкото повече завъртаме основата, толкова повече дунапрен се показва.
Изображение

Не ни остава нищо друго, освен с леки потупвания върху мушето с дунапренчето да "омазним" с флотант зоните, които искаме.

Флотантът (без мирис):
Изображение

Нанесен върху дунапрена (без да прекалявате с количеството флотант) толкова, колкото гъбичката да се омазни подобно на гъбичка за почистване на обувки или подобно на мастилен тампон за печати.

Нанасянето на флотанта (в случая - течен парафин) го правя с пулверизаторче, като допра челото на дюзата до дунапрена, натискам бутона на пулверизатора еднократно, за да впръсна малко парафин в гъбата, после повтарям това в няколко различни точки на гъбата (около 4-5 пъти). Накрая, при изваден максимално навън дунапрен, с помощта на капачката натискам дунапрена няколко пъти, за да може да се разнесе равномерно парафина в гъбичката.
Изображение

Връщам дунапренчето в долно положение (да се прибере) и затварям с капачката.
Изображение

Джаджата е готова за употреба.
С едно такова зареждане изкарвам няколко излета.

Вместо течен парафин можете да използвате любимия си флотант. :tup:

Поздрави.
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от rangel_bac »

Браво колега. Идеите и джажджите ти са нещо като "от нищо - нещо". Не е точно от нищо, но е много находчиво използване на подръчни материали, а резултатът е много добър.
Пожелавам ти винаги да ти идват такива добри идеи и разбира се да ги споделяш с нас :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Отдавна се каня да си въведа малко ред в работното ми мухарско пространство. Все пренасям, разчиствам, търся кое къде беше, бутам шишенца, разсипвам. А бе хаус :D .

Е, поставих началото с тази малка стойка за лепила и инструментчета, които ползвам съвместно с лепилата и лаковете. Стойката е малка, но спокойно събира 3-4 шишенца с различни видове лак, цименти, лепило, вакса. На стойката са вградени 4 гнезда за игли, шило, почистваща клечка и восъчна вакса. Получи се някак си по-приятно за окото, в пространството на работната маса. А и UV фенерчето си намери мястото при лаковете. Най-вече нещата са си на мястото във всеки един момент. :D

Не на последно място, направих си нещо, което ми харесва точно така, както съм си го направил, както съм си го искал. Нещо, което ще бъде част от моя почерк в бъдещото ми работно мухарско кътче.

Иначе, подсказвам ви една идея, която всеки сам може да реализира за себе си, в зависимост от неговите мераци и творчество.
Важното е да се чувства комфортно с любимото си хоби.

Стойката не е лакирана, но и това ще й се случи скоро. Важното е, че тестовете преминаха успешно. :D

Ето я и нея:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Дървото е липа, сушена 1 година.

Поздрави.
Миро
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”