ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Ха, ха. Док, и аз се чудя защо напират политиците за нова атомна централа? Трябват още няколко ентусиаста. :lol:

Направил съм си и заготовки със заострено връхче, но си търся хубаво дърво за ръкохватка.

А за фирмите си прав. Самоуважаващите се така го правят - с ротация. На нашия пазар обаче масово виждам само Томпсън моделите, които определено не ми харесват. Имам и такъв, но съм го преработил - върховата част съм я изкривил като на Матарели. Томпсъна обаче не са ротиращи.

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от jagger1 »

Привет на всички творци.

От доста време се каня да си направя една джаджа, която съм си харесал по снимки в НЕТ-а. Мухарите и спинингистите знаят, колко дреболии мъкнат по джобовете на елеците си и непрекъснато трябва да бъркат по джобовете си, за да извадят това, което им трябва. Я ножичка, я нокторезачка, я кохер, я тубичка за смазване на мухарската линия или на мухите, я кутийката с мухи, я някоя игла, я някоя ролка с влакно, я нещо друго, което е по джобовете. Да не говорим, че през летните месеци, като ни напече слънцето, всяка дреха ни идва малко в повече.

Та от доста време се заглеждам по една джаджа в НЕТ-а. Става дума за огърлица. Огърлица, която си носим на врата и на нея са закачени най-необходимите ни и често използвани джаджи по време на риболовните ни излети. Гледам, по НЕТ-а, различните фирми предлагат такива огърлици на цени от 20-30$ до към 149 $ в зависимост от модела на огърлицата и дали се предлага в комплект с други аксесоари. Ама дори и 20-30 долара за една сиджимка ми се виждат прекалено много.

Та реших да си спретна една огърличка по мой вкус за летните месеци и да не влача екеци по гърбината си, когато съм на кратки излети.
За целта ми трябваха следните материали:
- метална многожилна корда за гердани. Става и тази за метални щукарски поводи, ама е по-скъпа. Не, че се различава от тази за герданите, ама нали е щукарска - по скъпо.
- около 30 броя мъниста за красота, щото като се накичим като индианци, трябва и да сме красиви. Е, ако някой не харесва мънистата, или му се струва извратено, може да мине направо на следващата точка. Само искам да вметна, че е хубаво да се слагат по две малки мъниста (или стоманени глави за нимфи) от двете страни на карабинерчетата и на вирбелите, за които ще стане въпрос по-надолу.
- шлаух от меден проводник 6 квадрата - около 1 метър. Може и някакъв друг шлаух - примерно силиконов с диаметър около 5-6 мм, но с дебели стени
- около 10 карабинки, или 10 вирбела с катарамки, или смесено около 10-12 вирбели и катарамки.
- две бижутерийни скоби за накрайници на металната многожилна корда.
- няколко халкички (примерно с големината на халкичките от 10 см воблер за куките)
- едни секачки
- едни клещички
- много мерак
- една чаша биричка (студена)

Почти всички тези нещица може да ги закупите от бижутерийните магазинчета, в които се продават елементи и материали за направата на бижута. Цените са много изгодни. Всичко това, от горния списък е за около 15 лева. Ако не се използват мъниста, цената пада на около 5 лева.
Само за сравнение: Това, което на вас ще ви струва около 15 лева, фирмите го предлагат на цени между 30$ и 80$. Това, което на вас ще ви струва около 5 лева (без мъниста), фирмите го предлагат за около 20$.

Изработването на огърлицата става, като нанижете най-напред една карабинка (или вирбел с катарамка) на металната корда. След това следва нанизване на две малки мъниста от двете страни на карабинката. После по едно или две по-големи мъниста пак от всяка страна. После нанизвате по едно парче шлаух (около 5-6 см. всяко) пак от всяка страна за дистанция между карабинките. Следват отново по едно-две мъниста, после карабинка (или вирбел), пак мъниста, пак шлаух, ...... и така редувате до необходимата ви дължина, на която ще закачате инструментчета и джаджи. Накрая нанизвате едно дълго парче шлаух, което ще е около врата ви, когато носите огърлицата и последно нанизвате двете завършващи бижутерийни скоби, като след нанизването им прибирате всички елементи на огърлицата да са плътно един до друг, правите по един възел плътно в двата края на кордата и стягата бижутерийните скоби. Последно - две халкички и една карабинка за да откачате и закачате двата края на огърлицата.

Ето какво се получава:
Цялата огърлица.
Изображение

Изображение

Огърлицата с аксесоари по нея.
Изображение

Долната част на огърлицата.
Изображение

Участъкът, в който се виждат двете бижутерийни скоби и карабинката за закопчаване двата края на огърлицата (горе в ляво). Долу в дясно се вижда връзката за носача на типет ролките.
Изображение

Елемент от огърлицата с вирбел.
Изображение

Елемент от огърлицата с карабинка.
Изображение

Носачът на типет-ролките.
Изображение

Долната част на огърлицата.
Изображение

Типет носача с типет ролки:
Изображение

Естествено, на огърлицата е отредено място и за талисманчето ми :D .
Изображение

Поздрави и наслука.
Христо
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Апр 25, 2008 12:17
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от Христо »

Пълен та*ак са тези огърлици.
И с фавбричните и с "хенд мейд" предимно си разплиташ шнура от тях (личен опит)...
...това при положение, че си я пуснал достатъчно ниско (за да е достъпно за работа всичко по нея).

Поздрави,
Ицо
...о плодове!
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от jagger1 »

Нямам такъв случай до този момент с разплитане или заплитане на шнура. Най-долния карабинер(червения) е точно за това - да я закачиш за колана и да не ти се ветрее :tup: .

p.p: Можеш да използваш и ролетка (като двете горните) за закачане към колана, ако ти е по-удобно. Аз използвам карабинерчето.
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 619 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от Драго »

Бе зарежи тези юзди, гердани и прочие. По добро от елека няма. Говоря за Симс, Патагония продукти от класа и струващи маса пари а не гаражни изпълнения шити при шивача в квартала от басма за 5 лв.
за да извадят това, което им трябва. Я ножичка, я нокторезачка, я кохер, я тубичка за смазване на мухарската линия или на мухите, я кутийката с мухи, я някоя игла, я някоя ролка с влакно, я нещо друго, което е по джобовете.
Сега да ти отговоря за всяко едно нещо трябват: ми кохер , нокторезачка дето му викаш, амаду и две смазки. Елека ми има две халки на които ми седят смазките и амдуто и два ректрактора за кохер и нокторезачката която при мен е нипър и си има и игла. Влакната нямат работа да са на слънце по цял ден въпреки, че за излет-два превързвам толкова типет колкото може би ти за година (вярвай ми) и не ми пречи да са в джоб на елека.

Линията се смазва преди излет, после няма кой да се занимава с глупости.

Сега за елека, аз нося и: от 700 до 1500 мл. вода, кутии с мухи (поне 3 бр), очила с диоптири, лидери, кеп, олово, цигари, запалка, типет рингове, кал за мазане на типета, рулетка, риболовен биует, калъфа на въдицата ++ челник и аптечка когато съм в чужбина. Като стане жега слагам и якето в елека. Ако искаш дай да се разберем да ти донеса описаните неща, да си ги окичиш на огърлицата, слагаш си я като манекен, аз те снимам и да пуснем тук една снимка във форума.

И последно - в България има само един единствен идиот който си носи кутиите с мухите в куфар овесен на врата и повярвай ми гледаката не е даже трагикомична ами направо жалка.
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от jagger1 »

Ааа, Драго, аз не отричам елека. Елекът си е елек. Той си има своето място в облеклото. Елеци си имам.
За огърлицата:
Всичките тези нещица, които съм закачил на огърлицата и се виждат на снимките ми стигат за един двучасов излет на водоема, който ми е само на 150 метра по права линия. Калъф не ми трябва. Кохера е на отделен спирален шнур.
Изображение

Кепа ми е на гърба. Очилата (2 чифта - слънчеви и лупите) - едните са ми на очите, другите са ми в джоба. Билета и документите - също в джоба. Мухите - в другия джоб.
Колана на кръста - за биричката:
Изображение

Някои дреболийки - на китките в джобчетата:
Изображение

Камерата - на челника на главата.

Мухарката - в ръката.
Това е за два часа и на 150 метра пряко през ливадата до водоема в жегите през лятото. Та това, което виждаш на огърлицата е това, което нося на нея. Няма елеци, няма раници. А и за два часа са ми излишни. Гръмне ли, бегом по баира и на сухо.

Виж, за по-дълги, целодневни излети - елечето, раничката, якенцето, водичка, някои и други джунджурийки. :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от jagger1 »

Носач.

Период на забрана. Време, необходимо да прегледаме и да постегнем малко бойния арсенал. Да проверим екипировката и да отстраним малките бъгове по нея. Или да я направим по-комфортна. Време, което ако го използваме рационално, ще ни донесе по-голям комфорт по време на следващите ни излети. Не всичко се свежда до размахване на спининга и мухарките, брой уловени риби и т.н. Трябва да има и малко комфорт. Някой ще каже - ами това са глезотийки. Да, ама защо и да не се поглезим, ако това ни прави излетите по-комфортни? Не става дума за пари, а за удобство, комфорт и по-пълна наслада от риболовния излет.

Лично на мен, винаги не ми достигат нито ръце, нито закачалки, нито джобове.
По тази причина си направих една допълнителна малка джаджа, която може да се закачи на елечето, на колана, на ризата, на чантата, на огърлица или на раничката и която разширява възможностите за външно закрепване на редица принадлежности, които да са ви под ръка във всеки един момент.

Много е просто и за изпълнение, и за обслужване. Един допълнителен носач, състоящ се от няколко мини карабинерчета, няколко малки спираловидни халкички и една голяма спираловидна халка, на която са наредени всички елементи на носача. Броят на карабинерите е индивидуална величина - всеки сам може да си прецени. В случая, аз съм показал носач със седем мини карабинерчета. Може да използвате и само два, три, четири, или повече. Както прецените. Можете винаги да си добавите или премахнете. Както си решите.

Цената на тази джаджа е по-малко от 1 лев в показания вариант със седем мини карабинера. Всички елементи за носача можете да намерите в бижутерийните магазини, където се продават мъниста, карабинки, халкички и какво ли още не за бижута.

Необходимите материали:
Изображение

Носачът:
- Допълнително удължение.
Изображение

- Директен носач.
Изображение

Комплект от директен носач и допълнително удължение.
Изображение

Изображение

Показах само един вариант. Вашата фантазия може да намери и други, по-рационални решения.
Наздраве :11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от jagger1 »

Инструмент за изработване на ленти.

Едно инструметче, с помощта на което можете да си изработите тънки ленти от меки полимерни материали (фолиа), да си изрежете заешки стрипове, както и стрипове от друга кожа, ленти от микропорести материали с необходимата ви ширина на лентичката.

Инструментът е много елементарен и от снимките се вижда начинът на неговата изработка - по-точно, неговото сглобяване. Използвани са само материали, налични в търговската мрежа.

Материали:
1. Бръснарски ножчета. Броят на ножчетата определя и броя на едновременно изработваните лентички на един срез.
2. Два болта с резба М5. Дължината на болтовете се определя в зависимост от броя на използваните бръснарски ножчета, от броя на дистанционните шайби между ножчетата и дебелината на гайките.
3. Две гайки с резба М5.
4. Дистанционни шайби - за резба М5. Броят на шайбите се определя от броя на ножчетата и от необходимата дистанция между всеки две ножчета, която определя ширината на срязваната лентичка.

Настройки на инструмента:
Дебелината на шайбите и техния брой между две съседни ножчета определя ширината на срязваната лентичка. Най-тясната лентичка, която можете да изработите е с ширина, равна на дебелината на една дистанционна шайба, монтирана между две ножчета.
Ако искате с един срез да изработите лентички с различна широчина, трябва при подреждането на ножчетата върху болтовете да наредите и съответния брой дистанционни шайби между всеки две съседни бръснарски ножчета.
Примерно за инструмент с 5 ножчета:
-между ножче 1 и 2 - по 1 шайба на всеки болт (осигурява дистанция 1 мм между двете ножчета).
- между ножче 2 и 3 - по 2 шайби на всеки болт (осигурява дистанция 2 мм между двете ножчета).
- между ножче 3 и 4 - по 2 шайби на всеки болт (осигурява дистанция 2 мм между двете ножчета).
- между ножче 4 и 5 - по 3 шайби на всеки болт (осигурява дистанция 3 мм между двете ножчета).

На един срез в посочения пример се получават 1 бр. лентичка с ширина 1 мм, 2бр. лентички с ширина по 2 мм и 1 бр. лентичка с ширина 3 мм.
По този начин могат да се направят различни комбинации от дистанции между отделните ножчета в зависимост от това, какво ни е необходимо като ширина на лентичките. Една шайба осигурява дистанция 1 мм.

След като ножчетата и шайбите са подресени върху болтовете, завиваме по една гайка на всеки болт плътно, но без да затягаме гайките. Ножчетата трябва да могат да се движат леко без хлабина напречно на болтовете. В тази позиция, полагаме инструмента с остриетата на ножчетата върху гладка и равна повърхност и изравняваме остриетата на всички ножчета да легнат на едно ниво. Внимателно затягаме двете гайки, като внимаваме остриетата на ножчетата да не се разместят.
Толкова е по настройките.

Инструментът в малко снимки:
- с 2 ножчета и с по 3 шайби на всеки болт (за по 1 бр. лентичка на срез, широка 3 мм):
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Срязаната лентичка:
Изображение

Инструментът с 5бр. ножчета.
На един срез се получават 3 бр. лентички с ширина 3 мм и 1 бр. лентичка с ширина 2 мм.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Инструментът в показания вид разполага с 4 бр. режещи зони (4-те ъглови зони), което позволява след износване на остриетата на една от зоните, да се използва някоя от другите зони. След като се износят всички режещи зони, ножчетата се подменят с нови.

ВНИМАНИЕ: Инструментът притежава много остри режещи зони, които могат да ви наранят. Инструментът се захваща с пръсти само за болтовете. При рязане, следва да се прилага лек натиск. Инструментът се води бавно и равномерно върху фолиото (кожата, микропорестия материал). Добре е да се съхранява в затворена кутийка след работа.

Може да се помисли и за едно капаче за обезопасяване при работа с инструмента.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от Мунчо »

d_nikolov написа:Бе зарежи тези юзди, гердани и прочие. По добро от елека няма. Говоря за Симс, Патагония продукти от класа и струващи маса пари а не гаражни изпълнения шити при шивача в квартала от басма за 5 лв...
Драго, ти си някакъв магнат, щом можеш да си ги позволиш. КАто прочетох за тези елитни марки, ми се разтрепераха пръстите по бутоните на айфона айфон...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 619 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от Драго »

Не съм. Взех кредит който изплатих и продължавам да си нося Симса и още дълги години смятам да ми е на гърба. Всъщност един Айфон е на цената на три елека симс и два Патагония и остават пари за Нокия с фенерче какъвто ползвах допреди няколко месеца .
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1460 пъти
получил Браво: 2188 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

Мнение от b_lomsky »

Полезната джаджа се нарича накрайник-кука за сонда на осцилоскоп. Мисля, че се продават в магазините за електроника, не са скъпи. Какво му е основното предназначение се вижда от приложения клип :

https://www.youtube.com/watch?v=amrXHRIORoo

Лично за мен предимството му е при свързване на плетено с монофил. Опитах с нормално дебели влакна и съм доволен. Надявам и с много тънки да се справя, защото FG knot си е зор особено в полеви условия и много тънки/от порядъка 0,2 , 0,3 диаметър/ влакна. Аз се сдобих с такъв :
DSC00593.JPG
DSC00593.JPG (121.84 KiB) Преглеждано 4053 пъти
DSC00594.JPG
DSC00594.JPG (106.26 KiB) Преглеждано 4053 пъти
По- дълъг е в сравнение с този от клипа, но не изисква допълнителното усъвършенстване.
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”