Повод за щука?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Leb332
Мнения: 54
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2016 15:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Повод за щука?

Мнение от Leb332 »

Здравейте.Използвам метален повод за щука,но мисля да премина на флуорокарбонов тъй,като мисля,че зеления цвят плаши рибата и разваля играта на воблера,силикона и т.н.От както започнах Спининговият риболов (нов съм) ходя на ез.Загорка всеки път,когато отида пълно КАПО.Показаха ми на място,как да работя със силикона,който ми е фаворитът за сега и ми е най-удобен вид примамка за хищник хвърлям предимно за щука там.Ще помоля тези,които имат опит в този вид риболов,да ми препоръчат повод от който са доволни.Мислех сам да си сглобя такъв флуокарбон с карабинка и вирбел (както тези зелените поводи),но не разбирам млад човек съм нямам опит за това питам вас.
Ще бъда благодарен за всяко 1 изчерпателно мнение по темата.
Хвани и пусни.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Повод за щука?

Мнение от Д.Граховски »

Ако е флуоро трябва да е дебело 1 мм или нещо от сорта, вземи си една ролка 30 м. И сам си ги връзвай, но имай предвид, че хубавото флуоро е скъпичко.
Другия вариант, в Риби и такъми, мисля че се продаваха едни титаниеви поводи. Черни са, здрави са и не се къдрят като онези китайските. Както о да ги гънеш си връщат формата и са леки.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Повод за щука?

Мнение от Д-р Флекс »

Граховски, вземи се в ръце, пич... Какви 1 мм са те патили, ти имаш ли изобщо идея, каква пръчка е 1 мм FC, какъв зор е връзването му, и т.н.??? Колегата няма да лови морски монстри, ще лови щуки по половин до едно и половин кило в БГ! 0,30 - 0,40 му е предостатъчно, връзва се комфортно, в 90 процента от случаите щуката няма да го прегризе,защото трябва да налапа примамката до хрилете, за да пререже със зъби FC повода, а за останалите 10 процента от случаите и 2 мм не са гаранция - реже ги като бръснач. И престанете да давате съвети "изпод шипковия храст" на начинаещите, да му се невиди...
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Повод за щука?

Мнение от Д-р Флекс »

Leb332 написа:Здравейте.Използвам метален повод за щука,но мисля да премина на флуорокарбонов тъй,като мисля,че зеления цвят плаши рибата и разваля играта на воблера,силикона и т.н.От както започнах Спининговият риболов (нов съм) ходя на ез.Загорка всеки път,когато отида пълно КАПО.Показаха ми на място,как да работя със силикона,който ми е фаворитът за сега и ми е най-удобен вид примамка за хищник хвърлям предимно за щука там.Ще помоля тези,които имат опит в този вид риболов,да ми препоръчат повод от който са доволни.Мислех сам да си сглобя такъв флуокарбон с карабинка и вирбел (както тези зелените поводи),но не разбирам млад човек съм нямам опит за това питам вас.
Ще бъда благодарен за всяко 1 изчерпателно мнение по темата.



Колега, в този форум има една цяла тема от 20-на и повече страници, посветени на всички аспекти на флуорокарбоновия повод. Потърси я, лесно ше я откриеш, прочети я, и тогава питай, ако има нешо неясно. Иначе, не ми се мисли, какви съвети ще получиш...
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Повод за щука?

Мнение от bulgarche-to »

Аз съм си направил няколко повода 0,70мм, но още не съм ги използвал с примамки. Бях ги пробвал с възел и извадих две риби. Разхазвали сами за един риболов, в който 3 пъти е бил прегризан 1мм ФК (на тапа). Аз до момента нямам прегризване при риболов с 0,30-0,35мм, въпреки че съм виждал почти прегризан метален повод. Според мен оказва влияние повода, но не е това причината да си капо.

Ти момчето което лови в петък, с новата SIWEIDA ли си? Следващият път да ти обърна повече внимание и дано имам време да ти извадя моите такъми ;)
Barzaka
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Мар 11, 2017 18:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Повод за щука?

Мнение от Barzaka »

Дебелите флуорокарбонови поводи не могат да се ползват с малки воблери. Развалят играта.Тънките пък ги прегризват щуките-така,че по-добре метален или волфрамов. :fish1:
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Повод за щука?

Мнение от empar »

Колеги, не сравнявайте "риболовът"(кавичките не са случайно сложени) на тапа и този на спининг. На тапа и метални поводи има прегризани. При тапата стръвта трябва да отиде в г*за на рибата преди засечката. При спипинга навременната засечка и минималната доза къмет, от която винаги се нуждаем, в съчетание упоменатите по-горе диаметри ФК е напълно достатъчна комбинация. Също така правилно подбраната въдица и хладнокръвното поведение на риболовеца са от огромно значение, за да излезе рибата максимално бързо, с минимум пируети, свещи, обръщания на посоката и т.н. Именно при тези еквилибристики поводът може да се озове в смъртоносната хватка на щучите зъби.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
kaleeff
Мнения: 558
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 10:10
Риболов: Спининг
Местоположение: София/Монтана
дал Браво: 167 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Повод за щука?

Мнение от kaleeff »

Д.Граховски написа:Ако е флуоро трябва да е дебело 1 мм или нещо от сорта, вземи си една ролка 30 м. И сам си ги (връзвай) КРИМПВАЙ!!!, но имай предвид, че хубавото флуоро е скъпичко.
Другия вариант, в Риби и такъми, мисля че се продаваха едни титаниеви поводи. Черни са, здрави са и не се къдрят като онези китайските. Както о да ги гънеш си връщат формата и са леки.
Дебелото хлоро се чупи на възела... :tup:
Аман от манекене...
Аватар
Leb332
Мнения: 54
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2016 15:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Re: Повод за щука?

Мнение от Leb332 »

bulgarche-to,да аз съм момчето с SIWEIDATA.С удоволствие,ако петъка не е лошо времето може ,да се видим там. :tup:
Последно промяна от Leb332 на Пон Мар 13, 2017 15:06, променено общо 1 път.
Хвани и пусни.
Аватар
Leb332
Мнения: 54
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2016 15:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Re: Повод за щука?

Мнение от Leb332 »

Благодаря на Д-р Флекс ще прочета тези теми.Благодарен съм и на всички останали,които изказаха мнение по темата! .Мислех да си поръчам този http://www.bulit2000.com/%D0%BF%D0%BE%D ... uorocarbon ,но мога и сам да си направя такъв с карабинка и вирбел.
Хвани и пусни.
Barzaka
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Мар 11, 2017 18:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Повод за щука?

Мнение от Barzaka »

Вземи си волфрамови или метални.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Повод за щука?

Мнение от quietriot »

Купуваш това и забравяш, меко връзва се на възел.
http://www.bent-fishing.com/produkt/520 ... d-cannelle
Изображение
Barzaka
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Мар 11, 2017 18:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Повод за щука?

Мнение от Barzaka »

quietriot написа:Купуваш това и забравяш, меко връзва се на възел.
http://www.bent-fishing.com/produkt/520 ... d-cannelle
Изображение
И това е много добър вариант,малко скъпичък.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Повод за щука?

Мнение от quietriot »

Barzaka написа:
quietriot написа:Купуваш това и забравяш, меко връзва се на възел.
http://www.bent-fishing.com/produkt/520 ... d-cannelle
Изображение
И това е много добър вариант,малко скъпичък.
не е, аз го ползвам вече 10 години.....и имам още
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Повод за щука?

Мнение от Веско »

Leb332 написа:.....но мисля да премина на флуорокарбонов тъй,като мисля,че зеления цвят плаши рибата и разваля играта на воблера,силикона и т.н.
Няма да говоря за условия, цвят на водата и настроение на щуките, защото темата е дълга и колкото риболовци, толкова мнения, но ще ти кажа само едно.... познавам хора, които ловят почти целогодишно само и единствено щука на спининг и муха, а рибите които ловят са от 1.5 кг. нагоре и стигат до към 9 кг. Никой от тях не лови с флуорокарбонов повод, сам си прави изводите. Според мен целенасочен риболов на щука с флуорокарбонов повод е абсолютна кретения! Най-малкото е безотговорно отношение към рибите... Ще ти кажа и друго, най-голямата щука която съм виждал на живо, я хвана партньора ми в лодката (рибата беше над 6 кг.) с повод от тези зелените, най-дебелите и груби, с гигантската карабинка, при сравнително бистра вода. Ако купешките поводи ти се струват груби...има други начини, просто започваш да си ги правиш сам и така. В нета има достатъчно предложения на качествени поводи на ролка, взимаш си и цилиндърчета и клещи за кримпване и си в играта :) Успех :tup:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”