Спининг за начинаещи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Iavorgeorev
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Окт 04, 2017 23:05
Риболов: Спиниг

Спининг за начинаещи

Мнение от Iavorgeorev »

Привет колеги.Нов съм в форума и новобранец в риболова на спининг.моля за съдействие от всички вас.нещо неми се получават нещата.купих 3 различни въдици куп блесни и няколко воалира.въпроса е какво влакно да използвам и какъв цвят да бъде и защо,също тека как да водя блесната или воблера.като цяло от нулата.ако мога да се обърна към някого ще съм много благодарен.
Последно промяна от Iavorgeorev на Чет Окт 05, 2017 14:25, променено общо 1 път.
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от koi4a »

Здравей колега, добре дошъл във форума. Като за начало обърни внимание на правописа си, не си положил никакво усилие а очакваш някой да тръгне да ти обяснява. Воденето на изкуствените примамки се нарича проводка, ако използваш тази дума в търсачката ще откриеш много материал за размисъл. Относно влакното, за спинингов риболов се използва влакно с по ярки цветове, монофилно или плетено, за това също можеш да прочетеш много в съответния подфорум. Успех в начинанието.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от Мунчо »

Купи и макара, ако още не си го направил, както и нормално дебело влакно. Навий го на макарата, застани с лице към водата и хвърляй. Като начало не се увличай по екзотично водене, а върти равномерно. В един момент ще хванеш риба - неизбежно е. Рано или късно, колкото по-бързо започнеш - толкова по-скоро...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от empar »

"Колега", продай трите въдици и си купи един сет учебници по Български език(1-7 клас, например) и тогава заповядай отново. :evil:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Iavorgeorev
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Окт 04, 2017 23:05
Риболов: Спиниг

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от Iavorgeorev »

Попитах за съвет,за мнения и за информация а не за упреци за моя правопис който куца.Явно съм объркал сайта или хората в него.Съжалявам че попитах и наслука на всички грамотни или не
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от Itso »

Много го "налазихте" колегата нещо...
Вярно, че и аз никак не обичам да се пише по такъв начин, но не го отказвайте така бързо, без да го познавате.
Вярно е, че преди да се пита, трябва поне малко от малко да се попрочете тук-там. А другото Мунчо го е написал достатъчно добре.
Колега или бъдещ колега, ако не сме те отказали, използвай хубавото време този месец и колкото можеш повече бъди на реката, запаси се с търпение, като преди това изчети някои теми открай докрай, използвайки търсачката във форума.
После заповядай с конкретни въпроси, а защо не и да се похвалиш с първи успехи, както и с късмета на начинаещия :fish15:
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от koi4a »

Здравей отново, не се засягай, втория ти пост е много по-добре от първия. Не съм спец в спининга, но най-общо воблерите се водят или равномерно, или с паузи (stop & go) или с twich (с придърпвания с върха на пръчката), въртящите блесни се водят равномерно с минимална скорост, необходимата за да се върти листото. Не си писал къде се опитваш да ловиш - река, язовир, конкретни водоеми. Тогава ще можеш да получиш и конкретни насоки. При всички положения ти е необходима пръчка съобразена с използваните примамки, т.е. малки блесни и воблери с яка пръчка не става, няма да ги усещаш. За влакното както ти казах ярък цвят за да можеш да следиш линията, дебелината на влакното също зависи от много фактори, големина на примамките, тип на водоема и т.н. Бих ти препоръчал монофил 0,25 например фокус спин мастер, като за начало е добре. Предлагам ти да разкажеш най-подробно какво се опитваш да постигнеш, с какви такъми(пръчка, макара, влакно, примамки) и на кои водоеми, ще ти трябват и слънчеви очила с поляризация. Успех и чакаме да споделиш повече за своите опити.
Iavorgeorev
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Окт 04, 2017 23:05
Риболов: Спиниг

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от Iavorgeorev »

Да разкажа от къде тръгна всичко.Тази година ходих на Доспат за мирна риба.Червеноперка бол чак ти омръзва.Ловя си аз и гледам по повърхността на водоема нещо гони.Рибата се пръска в всички посоки .Имах една блесна mepps aglia 2 сребриста.И като се почна костури-гол след гол въдицата е GOZZILLA Telespin 300 акция 10-40g,макара на FL мисля че 3000 и плетено влакно 0.10 от китайския мол.Та даже и една голяма пъстърва хванах.След това си взех BARACUDA BOOGY 270 12-40g 270m. Оказа се че е много твърда не знам как точно да се израза и DIAMANTALB HOOLIGAN 5-20g 2.40m.взех блесни mepps 2,3,4 сребристи,златисти,медни,оранжеви,черни с точки различни по цветове и големина,такива с различно листо (върба) или нещо те кова,8 гармови,потъващи,воблери-сръбски,рапала и други.Колкото повече ходя и купувам толкова ударите намаляват.Вчера ходих на бебреш и забелязах че самия (конец) плетено влакно провисва при намотаване.Имаше удари но без ефект.само 4 костурчета хванах.някъде допускам грешка.И да отбележа риба не прибирам каквото и да е и колко голяма.искам да се науча за тръпката за усещането като ти удари нещо да ти свие пръчката и да ти разтрепери краката за кефа
Iavorgeorev
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Окт 04, 2017 23:05
Риболов: Спиниг

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от Iavorgeorev »

Нямам предпочитания към водоеми или реки.От софийския край съм.Ходих на Огоста пълно капо,ходих на бебреш както вече споменах,а тия дни мисля да ходя на лобош.там по спомен ловят костур на стената.есента и зимата по язовирите лятото и по реките
koruin72
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 20:35
Риболов: спининг
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от koruin72 »

Не се хвърляй да купуваш така.По нагоре колегата те е посъветвал да използваш търсачката на форума- послушай го.Реши към кой дял на спининг ще се насочиш,прочети всичко за него,, тогава задай въпрос и ще получиш точната имформация която ти трябва. Ще видиш колко информация за въдици,макари и всичко останало има във форума.Не се отчайващ от капото. Продължавай да упорстваш, чети и експериментирай,,всеки риболовец има свой стил и предпочитания.Открии своите и нещата ще си дойдат на мястото,успех.
ivagor
Мнения: 79
Регистриран на: Сря Май 10, 2017 13:37
Риболов: Риболов на кефал и пъстърва
Местоположение: Родом от Габрово, живеещ в София, риболовстващ в България
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от ivagor »

Капото е мотиватор:)

Шегата настрана, наистина реши към какъв вид спининг риболов и риба искаш да се ориентираш. Виждайки какви въдици и макари имаш и предвид сезона, мисля че си почти готов за риболов на щука и костур (за начало). Аз имам Baracuda Danube ..не са за подценяване изобщо и мисля, ме за стартова въдица са напълно ОК.
Ако се "зарибиш" предполагам бързо ще се ориентираш и за другите хищници, по-лайт въдица и т.н.
Щом си от софийския регион имаш и добър избор на водоеми. Лобош си писал...от опит там костурлета се обаждат и бяла риба много рядко. Пробвай Струма също.

Питашбза съвети за водене на примамки, влакна...мноооого инфо има тук. Пробвай и you tube - там и нагледно можеш да видиш техники.

Пожелавам ти много приятни емоции в едно доста приятно хоби (ако не му изтървеш края) :tup:
Родом от Габрово, живеещ в София, риболовстващ в България
Iavorgeorev
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Окт 04, 2017 23:05
Риболов: Спиниг

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от Iavorgeorev »

Благодаря на всички.Почвам с четенето.О няма да се откажа в никакъв случай
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Спининг за начинаещи

Мнение от koi4a »

За язовирските костури има много добра тема в спининг форума, като гледам колегите повече ги ловят на джиг, на твое място бих се насочил в тази посока, а иначе поне за мен истинското удоволствие от спининг риболова се усеща на реката, така или иначе сезона е към края си, мъчи костурите а през зимата ще имаш време за теоретична подготовка. Основното е да усещаш много добре поведението на примамката и да експериментираш. Имах случай преди години, бях ловил малко на река и на Лобош костури, които удряха предимно на stop & go проводка на воблери. Получих инфо за едри кленове на стената на диканите, отивам аз по тъмно и започвам да мятам. Изреждам малкото си налични воблери, не ще, почти се бях отказал и при едното хвърляне пробвах проводка с туич, на второто придърпване имах удар, и потръгнаха нещата, за съжаление нямах дълбокогазещи воблери. Следващия уикенд купих два голди вибромакс от по големите потъващи и започнаха едни яки удари, имаше и доста пъти изправени куки. Та никога не се знае.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”