Как се лови в туй студено време?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
Borko
Мнения: 330
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 21:02
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Как се лови в туй студено време?

Мнение от Borko »

с риск да задам глупави въпроси искам да попитам някой неща за риболова по това време на годината, които не са ми ясни:

1. Трябва ли да се захранва през зимата? Аз съм чувал - НЕ, защото се ловят основно хишници и защото рибата не ядяла много и от подхранка можело да се засити. има ли нещо такова или това са глупости.
2. Има ли занчение по кое време на деня се лови ? за това съм чувал , че няма, но пак ще е по-добре, ако ми кажете как стоят точно нещата.

мерси предварително!
I don’t know half of you half as well as I should like,
and I like less than half of you half as well as you deserve.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Как се лови в туй студено време?

Мнение от babydoctor »

Borko написа: 2. Има ли занчение по кое време на деня се лови ?
Колега, през зимата ходя само на река, най-често Струма - има един гаден момент, че всичката риба си я хващаш 30-40 минути преди да спреш да си виждаш плувката, а дотогава я съзерцаваш как си плува и събираш студ.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Borko
Мнения: 330
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 21:02
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Borko »

baby doctore - merci
no zashto drugite taka se spotajvat. mnogo li e dosaden vyprosa mi?
I don’t know half of you half as well as I should like,
and I like less than half of you half as well as you deserve.
Аватар
kalinanimal
Мнения: 976
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 21:30
Местоположение: Младост 4 :)

Мнение от kalinanimal »

Ma верно никой не пише ,от мен това



http://www.slrb-bg.com/zimenkefal.htm
Добре дошли под шарената сянка .
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Борко ще кажа това което мисля по въпроса.В това време на годината мирните риби се хранят но по слабо и доста мудно.Със захранката трябва да се действа внимателно защото при по голями количества се получава обратен ефект,но това зависи от самия водоем и от рибите които ще се ловят.По повод това кога се лови мисля че в студените дни рибата се активизира в по топлите часове на деня но това също не важи 100% за всякъде.Най важно е да се работи с фини линии през студените месеци.Не е лошо по тази тема да кажат какво мислят и пичовете с щеките :lol: :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от VARHARA »

Борко , и аз ще ти кажа това което знам . През зимата рибите не се хранят активно /като има и изключения / . От това следва захранката която подаваш да бъде ниско хранителна . Това може да стане като добавиш глина в нея , гледай захранката която ползваш да бъде максимално ситно смляна , пребави към нея от 50% до 80% глина , също така е хубаво да бъде и солена и тъмна на цвят . По този начин няма страшно рибата да се прихрани и да изгуби интерес кам стръвта която си и подал . Наслука .
Аватар
Borko
Мнения: 330
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 21:02
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Borko »

Благодаря за отговорите. оказа се, че не съм бил много далеч от истината , което ме радва. Тази зима почвам да тренирам, за да мога и аз да изкажа скоро собствено мнение на базата на личен опит.
Хайде наслука!
I don’t know half of you half as well as I should like,
and I like less than half of you half as well as you deserve.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Borko, за да не си губиш времето с роболов на стръв през зимата използвай мойта тактика за Струма: правиш едно такъмче на 6-7 м. директен телескоп, с много фина плувка 0.3-1гр., кука 16-18 дебела, накисваш малко френско хлебче за стръв, отиваш на реката в 16:30 ч., хвърляш една шепа малко хлебни трохи (а може и нищо) и чакаш. Ако имаш късмет 1-2 скобара са твои за 30-40 минути. Ако рибата не кълве, няма смисъл да си изгубиш целия ден. Забрави за бели червеи и други меса. Трохата е най-добре. Ако е бистра водата сядай на столче да не се плаши рибата. Много е важно линията да е изключително лека и трохата да не стърчи от куката.
Добри дни за такъв риболов са до Коледа, след това при първото затопляне през март. Тогава може и цял следобед да кълве. Повече подхранка също не пречи, защото рибата почва да се храни.

И един чалъм: използвай някаква светла антенка на плувката, за да виждаш до последно в тъмницата. Аз слагам едно топче от стиропор на антенката или я боядисвам с коректор.

Изчакай да затопли още малко и ги разбий тогава скобарите.
Аватар
Skorpi
Мнения: 139
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 17:10
Местоположение: St-Zagora

Мнение от Skorpi »

Борко, освен финните линий и доброто боравене със захранките е важно и добре да подбереш мястото за риболов. В повечето случай ще ти гарантира добър улов . През зимата в слъчевите дни съм хващал много риба в някой ръкав където водата е по тънка и се затопля по лесно от слънцето . А там където се събира миролюбивата риба винаги има и хищна. :P :P :P
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”