Ремонти по никое време

чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Ремонти по никое време

Мнение от чичо Док »

Никога повече сиемо змиевидни тънки водачи... това е трети водач, на различно место, пръчки и собственици, който се е счупил по идентичен начин с другите преди него.
Почистване на бланката, нови намотки с коприна, типинги, три слоя смола.
Поне функционално стана приемливо ;)
DSC06162.jpg
DSC06162.jpg (112.7 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06165.jpg
DSC06165.jpg (71.75 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06170.jpg
DSC06170.jpg (167.14 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06174.jpg
DSC06174.jpg (59.48 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06283.jpg
DSC06283.jpg (94.07 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06285.jpg
DSC06285.jpg (86.99 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06289.jpg
DSC06289.jpg (96.82 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06294.jpg
DSC06294.jpg (102.24 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06304.jpg
DSC06304.jpg (92.28 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06315.jpg
DSC06315.jpg (112.38 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06325.jpg
DSC06325.jpg (120.41 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06360.jpg
DSC06360.jpg (131.96 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06367.jpg
DSC06367.jpg (125.45 KiB) Преглеждано 5467 пъти
DSC06373.jpg
DSC06373.jpg (106.48 KiB) Преглеждано 5467 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Ремонти по никое време

Мнение от Doktor-5 »

Екстра е Док, каква смола ползваш? :tup:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Ремонти по никое време

Мнение от чичо Док »

Doktor-5 написа:Екстра е Док, каква смола ползваш?
Благодаря.

Ползвам Flex Coat Lite Formula
https://www.bfcflyfishing.com/bg/glues/ ... -10ml.html

Първи слой - само да напои конеца хубаво до бланката. Втори и трети слой, през 24 часа - максимално тънко.
С подръчни средства има недостатък по отношение надлъжната равномерност на външния слой, като функционалност стана много здраво и естетически приемливо. :)
DSC06391.jpg
DSC06391.jpg (49.57 KiB) Преглеждано 5398 пъти
Последно промяна от чичо Док на Пет Мар 23, 2018 12:44, променено общо 1 път.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Ремонти по никое време

Мнение от Doktor-5 »

Мерси!
Поздрави!
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Ремонти по никое време

Мнение от jagger1 »

Док, поздрави за добрата работа. Гали окото. :tup:
Гледам, че смолата е двукомпонентна. Как гониш мехурчетата, които влизат при бъркане на компонентите? Навремето в института, колегите химици капваха малко спирт след като я забъркат, за да я "обезвъздушат" или ползваха вакуум. Вакуум сигурно не ползваш, но много добре ти се е получило. С тези двукомпонентни смоли въздухът ми е голям проблем.

Поздрави.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Ремонти по никое време

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа:Док, поздрави за добрата работа. Гали окото. :tup:
Гледам, че смолата е двукомпонентна. Как гониш мехурчетата, които влизат при бъркане на компонентите?
Никакво смесване, с нищо, че влизаш в голям филм...
За да няма мехурчета процедирам с нивото на смолата в съдинката, да е макс ниско - при мен е не повече от милиметър-два, и тогава няма мехури след като се избистри смолата от бъркането след няколко минути. Ползвам малка съдинка, 2-3 см в диаметър защото заливам по 2-3 водача докато смолата е достатъчно течна. За следващите отново забърквам малко, и така. Нанасянето също - максимално на тънко, ако ще и три четири пъти да е, и то след пълно стягане на предходния слой. За равномерното и тънко нанасяне на смолата зависи много и от оборотите на въртележката - аз съм с лаично хендмейд приспособление с бавно моторче(5 об за минута, а трябва поне 10) от микровълнова печка, както се казва почти на коленце работя, но все пак донякъде се получава. Първо търся здравина и дълготрайност, и после естетиката естествено доколкото мога.

Съдинката със забъркана смола, няколко минутки след смесването , вече избистрена и готова за нанасяне, без мехурчета.
DSC05643.JPG
DSC05643.JPG (152.44 KiB) Преглеждано 5230 пъти
DSC05644.JPG
DSC05644.JPG (101.54 KiB) Преглеждано 5230 пъти
Тук е останалата люспа от смолата на следващия ден - отлепва се само като натисна чашката - прозрачна като стъкалце, но все още еластична при огъване. За хубаво стягане аз чакам 72 часа, и после въдичката е готова за тубуса.
DSC05648.JPG
DSC05648.JPG (182.33 KiB) Преглеждано 5230 пъти
Eто как се врътка бланката с токущо нанесена смола:
-----------------------
Ето я манифактурката, когато възвах един Next, като единственото ми грижа е няколко часа да седя слушайки музика или гледайки филми докато пазя от нахалната котка да не се качи на бюрото :lol:

memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Ремонти по никое време

Мнение от jagger1 »

Док, благодаря за подробното споделяне. Явно ще трябва да потренирам този момент. Уж бавно и внимателно забърквам, слагам по малко съставките, но при самото забъркване вкарвам мехурчета въздух, които дори и да изчакам после, както казваш, си остават вътре. Пробвал съм и с леко нагряване на самата смола. Има някакъв ефект, но нещо не правя както трябва. А бе "даровит" съм да забъркам смолата с мехури. Винаги ми се получава от раз :lol: .

А за котето - напълно съм съгласен. Големи сладури са и винаги се оказват на най-неподходящото място, в най-неподходящия момент, с най-неподходящото поведение. Винаги много любопитни и готови да "помогнат". :lol: Моя как още не е налапал някоя муха ... направо се учудвам на късмета му :lol:

Благодаря за споделеното. :11:
g.nikolaev
Мнения: 112
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 16:39
Риболов: спининг
дал Браво: 191 пъти
получил Браво: 296 пъти

Re: Ремонти по никое време

Мнение от g.nikolaev »

Някои необходими условия за спасение от мехурчетата в смолата за водачи-
-Смолата ( двата компонента ) се затоплят до 25-30 градуса , може в топла вода (не гореща), близо да отоплителен уред и т.н.
-Температурата в помещението да е поне 22 градуса (повече по-добре )
-Разбъркват се точно еднакви количества в чист съд (някои пластмаси реагират със смоли!)
-Бъркалката да е гладка , кръгла - БЕЗ ОСТРИ РЪБОВЕ
-Разбърква се БАВНО в продължение на 4-6 минути
-Изчаква се 4-5 минути преди нанасяне
-Ако искате малко по-рядка смола , която стяга малко по-бавно , може да разредите сместа с няколко КАПКИ чист Ацетон
така се отстраняват и останали мехурчета
Процедурата с ацетона изисква малко повече практика за точно дозиране (не препоръчвам за начинаещи)
Два слоя са достатъчни (вторият може да се нанася след 24 часа)
Нормално съхне за 48 часа.
Успех!
Ventzi_A
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2007 11:44
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Ремонти по никое време

Мнение от Ventzi_A »

Д-р Мишо, привет!

Би ли споделил при какво действие се е счупил конкретно този водач, ако си бил свидетел или си запознат, разбира се? Имам предположение, че е възможно да се е случило при опит за разглобяване на снадката.
Аз също съм имал случай на счупване на такъв водач (Seymo TW), при счупване на бланката точно между крачетата му по време на риболов, но беше различно - счупи се някъде по средата на работната 'халка', през която минава шнура; докато тук очевидно е точно на границата между нея и крачето, т.е. на мястото където е огъната телта в рязка чупка и изтънена/сплескана. Подобно на показаното от теб счупване съм имал при опит да подравня крачетата (на TW водач) в една права (бяха закривени под ъгъл) и плоските им повърхности в една равнина (бяха усукани една спрямо друга). Именно усукването счупи водача. Тези водачи бяха от по-нови партиди, с по-старите които съм поръчвал първоначално преди години не съм имал проблем, но те бяха и по-акуратно обработени, без такива кривини и усуквания.

А що се отнася до избягване на мехурчетата, това което работи при мен е: ниско ниво на разбъркваната смола (по-бързо изплуват), и разбъркване на два етапа: първоначално механично бъркане с бъркалка/шпатула/клечка, и неколкоминутно допълнително разбъркване без нея (съда със смолата се накланя с няколко градуса, и започва да се върти бавно около оста си, като наклона на оста остава статичен, а не се върти). Така смолата се 'търкаля' постоянно по лек наклон, като при това се смесва допълнително и едновременно с това мехурчетата изплуват. Мисля че някъде се продаваше и готова 'разбърквачка' за смола на тоя принцип, моторизирана с подобно на показаното от теб моторче, с добавена една или повече стоманени сачми в смолата.
Загряването с повече от няколко градуса е нож с две остриета: ускорява изплуването на мехурчетата, защото временно прави смолата по-течна, но скъсява времето за работа, преди да започне да желира.
Наблюденията ми са върху смолата ThreadMaster на RodDancer, и от преди няколко години, когато още връзвах (вече няма как, че имам една двегодишна девойка вкъщи, не по-малко любопитна от котка :))

Поздрави!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Ремонти по никое време

Мнение от jagger1 »

Ventzi_A написа:Д-р Мишо, привет!
.................................................
А що се отнася до избягване на мехурчетата, ........................................
Загряването с повече от няколко градуса е нож с две остриета: ускорява изплуването на мехурчетата, защото временно прави смолата по-течна, но скъсява времето за работа, преди да започне да желира.
..........................
Нагряването на смолата се прави при нанесен тънък слой и когато всичко по припасването на детайлите е завършено. Нагрява се внимателно със сешоар и за кратко. Не се пипа повече за корекции. Нагряването на смолата в съдчето, където се разбърква е погрешно. Наистина стяга по-бързо и после се получават галимации :D .

Техниката със спирта я ползваха колегите химици в института, в който работех. Капват се само 1-2 капки, без да се разбърква! Само върху повърхността. Спиртът сваля повърхностните напрежения и мехурчетата се пукат. Използва се само чист лабораторен спирт! Спиртът се изпарява и тогава се работи със смолата. Но си трябва опит с тази техника.

За идеята със сачмите ти благодаря. Ще го пробвам. Звучи ми добре. :tup:
Поздрави.
g.nikolaev
Мнения: 112
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 16:39
Риболов: спининг
дал Браво: 191 пъти
получил Браво: 296 пъти

Re: Ремонти по никое време

Мнение от g.nikolaev »

Ако някой не ме е разбрал правилно - смолата и втвърдителя се затоплят поотделно , преди смесване. Нагряване на готова смес не е добра идея , както между другого и сешоара - от него понякога се налепят микровласинки по заливката. Ако изобщо се налага загряване след нанасяне се ползва лампа.
Поздрави.
Ventzi_A
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2007 11:44
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Ремонти по никое време

Мнение от Ventzi_A »

Мисля, че разбрах правилно - "Смолата ( двата компонента ) се затоплят до 25-30 градуса , може в топла вода (не гореща)"; т.е. отделно се затоплят компонентите преди смесване, и то само с няколко градуса (при >= 22 градуса стайна температура, разликата е <= 3 до 7 градуса). Това не е чувствително загряване.
Загряването със сешоар обаче най-често е. Още повече, сешоара причинява споменатия проблем с власинките.
Да не говорим, че загряването след като заливката е нанесена на намотката обикновено е с цел временно втечняване на смолата след началото на полимеризация за да се подобри геометрично правилното разливане; ако в смолата все още има мехурчета в момента на заливане, то най-вероятно на част от тях ще се любуваме и в готовия продукт.
Ventzi_A
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2007 11:44
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Ремонти по никое време

Мнение от Ventzi_A »

П.п. Загряването до твърде висока температура на готовата смес поражда мехурчета, а не елиминира наличните (смолата 'кипи'), пробвано лично с горепосочената смола.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Ремонти по никое време

Мнение от jagger1 »

g.nikolaev написа:Ако някой не ме е разбрал правилно - смолата и втвърдителя се затоплят поотделно , преди смесване. Нагряване на готова смес не е добра идея , както между другого и сешоара - от него понякога се налепят микровласинки по заливката. Ако изобщо се налага загряване след нанасяне се ползва лампа.
Поздрави.
Абсолютно погрешно е нагряването на смолата и втвърдителя поотделно преди смесване! Погрешно е да се нагряват и смесените компоненти преди да са нанесени върху съответните детайли! Нагряването може да се прави за кратко само като финална стъпка след нанасяне на необходимото количество на тънък слой за кратко време. После корекции не се правят.

За сешоарът съм съгласен, че може да се вкарат прашинки, но ако се работи в чиста среда не е проблем. Нагрява се кратко и с непрекъснато движение на сешоара наляво-надясно.

Ето един клип с директно нагряване със спиртна лампа:
https://www.youtube.com/watch?v=Nbcj3Gpi9sY
п.п.: Само да доуточня:
Запитах за проблема с мехурчетата, като имах предвид забъркването на смола за изработване на малки отливки и обемни детайли. Моя е грешката, че не уточних това в началото, за което се извинявам.
За тънки слоеве се справям сравнително добре. Проблемът ми е с малки обемни детайли, които трябва да се отлеят или моделират на дебел слой или обем.
Публикувай отговор

Обратно към “Ремонти и тунинг”