Комуникация между риболовците

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Комуникация между риболовците

Мнение от Iso »

Здравейте колеги, от доста време следя двата основни риболовни форуми и искам да споделя впечатленията си.
Форумите вече не са място за споделяне на риболовни приключения. Те са място за хвалби, кой какво си е купил, кой какво е хванал, с какво го е хванал, присъстват и чисто търговски реклами или опити за това. Виждам, че полека лека повечето колеги, които споделяха опит преди 10 години вече не пишат по форумите. Както аз така и те се отегчиха от риболовната шумотевица и решиха да запазят личните си риболовни преживявания за себе си. Не ги упреквам преживяванията винаги и са лични и ако човек реши тогава ще ги сподели.
Същото е и с т.н. "социални мрежи", когато се появиха казах на моите деца, че ще дойде момент, когато ще се мъчат да заличат публикуваната информация, но няма да могат. Доброволно публикуваната лична информация в социалните мрежи е много по-неприятна от кофти татусите. Татусите могат да се премахнат, но информацията винаги се съхранява някъде от някой, който иска да я използва по някакъв начин.
Ненапразно е възникнала сентенцията: "Информацията е като бижутата, не знаеш кога ще ти потрябва".
Къде се отплеснах!
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 97 пъти
получил Браво: 178 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от sandista »

Наблюденията ти са правилни :) Разумните риболовци предпочитат да се насладят дискретно на любимото хоби. Пускането на репортажи не се цени от колегите вече. Голяма част се опитват да разберат локацията (дори те упрекват, че не си я споделил), а другите намират други косури.
Съгласен съм и с твърдението, че се народа масово избива комплекси и манекенства, фокусирайки върху надписи на бланки, макари и примамки. Налагат се определени марки, като определена група колеги агресивно ги промотират колко са страотни в репортажите си. Опитах се да намеря отзиви по чужди форуми за тях, но ... Идеята е, че този модел работи. Колегите вместо да си направят едно добро проучване, да купят нещо според личните си нужди гледат поредния "role model" и скачат сляпо в кюпа ;) А насладата за мен е проучването, събирането на парички за мечтания такъм, покупката и дъъългото чакане на доставката..
Едно време помня, че събирахме пари за Голди-та и Салмо-та, полагах извънреден труд да събера за любимата пръчка. Сега стандарта се вдигна и всеки може да си позволи скъпо оборудване в крак с последната мода :)
Аз виня ЕС, Боко и ЦЦ за това! :)
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от Iso »

Санде, съжалявам но колкото си прав толкова и не си прав. Стандарта се е вдигнал, но не в цялата страна. Още има хора, които събират парички доста дълго време за ново такъмче, а познавам колеги отказали се от спининга заради скъпите примамки. Както е известно сега има силикони, които са по-скъпи от голдитата и салмотата, рибата не е станала повече от преди. Та тези хора си купуват кутийка бял червей и дремят над плувката за някое уклейче, бабушка или кефалче.
Самият аз продадох "марковите" и голяма част от не марковите си примамки къде защото не ловях често от страх да не ги загубя, къде защото на местата където ловях не вършеха "чудесата" които им се приписваха. Сега ловя с обикновени примамки - моята любов - дребни силикончета, от две години с разни мои мухоподобия но с УЛ спининг или каролина, тексас и др. Много ми е забавно и удоволствието от сътворената уловиста примамка е голямо.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 97 пъти
получил Браво: 178 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от sandista »

Да се откажеш от риболова заради цената на примамките е неприемливо :shock: Почти всеки хубав сръбски воблер на цена от 5 до 10 лв лови наравно с всички нови японци. Не ме питай откъде знам :) Един Серт е 50-80лв, Риоби 80лв, влакно, 20-30лв.
Силно вярвам, че ако хора са кадърни и имат желание могат да повишат доходите си. Да, нужни са допълнителни усилия и постоянство, но нещата се получават ;)
Що се отнася до скъпите силикони- всеки си преценява. За мен е пълна глупост да се дават толкова пари за силикон и то при положение, че мога да си ги позволя без проблем. Цъкам си с други, по-обикновенни марки и нямам оплаквания(но и хич не се вълнувам от хорското мнение) :)
Като цяло хората май не търсят насладата самия улов, а по-скоро броят похвалите на другите ("страхотен такъм", "уникален трофей").

Това за мен е пагубно. Винаги ще има по-як батка, по-бърз гоУф и някой с по-лачени такъми и трофей :tup:
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от stoev »

За съжаление почти не останаха качествени репортажи от риболовци споделящи излетите си. Аз лично искрено се възхищавам на малцината колеги, които си правят труда да подберат снимки, обработят видеа и споделят излета си тук.
Жалко е също, че повечето такива споделени излети са от странство...
Аз лично съм описал доста излети тук преди години когато се учех да ловя с изк. примамки, като целях да получа градивна критика и съвети какво да подобря, къде бъркам или какво съм направил правилно. Доста колеги ми помогнаха. За да получиш трябва дадеш. Та мисълта ми е, че много от споделящите преди престанаха, защото намериха отговор на въпросите си.
Поздрави!
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от sleepwalker »

sandista написа:Наблюденията ти са правилни :) Разумните риболовци предпочитат да се насладят дискретно на любимото хоби. Пускането на репортажи не се цени от колегите вече. Голяма част се опитват да разберат локацията (дори те упрекват, че не си я споделил), а другите намират други косури.
Съгласен съм и с твърдението, че се народа масово избива комплекси и манекенства, фокусирайки върху надписи на бланки, макари и примамки. Налагат се определени марки, като определена група колеги агресивно ги промотират колко са страотни в репортажите си. Опитах се да намеря отзиви по чужди форуми за тях, но ... Идеята е, че този модел работи. Колегите вместо да си направят едно добро проучване, да купят нещо според личните си нужди гледат поредния "role model" и скачат сляпо в кюпа ;) А насладата за мен е проучването, събирането на парички за мечтания такъм, покупката и дъъългото чакане на доставката..
Едно време помня, че събирахме пари за Голди-та и Салмо-та, полагах извънреден труд да събера за любимата пръчка. Сега стандарта се вдигна и всеки може да си позволи скъпо оборудване в крак с последната мода :)
Аз виня ЕС, Боко и ЦЦ за това! :)
Работи модела, вярно е. Прав си, че много колеги не мислят и не разсъждават, а се хвърлят да купуват такъма от последната снимка във Фейсбук. Просто търговците напипаха една печеливша стратегия, която свири на тънката струна на всеки риболовец, а именно това да се покажеш и да получиш максимално одобрение от масата. И става лесно - хващаш неколцина риболовци активно да промотират такъми, които уж си купуват сами с чистото убеждение, че са Светия спинингистки Граал. И понеже едно клето костуре носи в пъти повече лайкове, ако на снимката е захапало Граала, като преди това е било извлечено с хипер чувствителната гега, народът масово "кълве". После дали 'фаща повече или си прави грешните изводи, е друг въпрос. Само дето тези, които не могат се добра до Граала, губят мерак да показват и споделят, щото снимката е празна без Граала - само една обикновена рибка...Вече не се гледа с уважение, ако си хванал с воблерче Голди или силиконче Микадо например, а по-скоро с безразличие. Изобщо показността и вглеждането в такъма доста силно изпъкнаха напоследък, за сметка на чисто спортната част от хобито - как си подбрал мястото и примамката, каква е била успешната проводка, как си намерил рибите....Няма такова нещо...
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от babydoctor »

Всичките сте прави, забравяте едно 60-70-80-тте години на излет на плувка се хващаха 10-15+ кг риба, а на блесна 5-6, като обаче се селектираха по-едри. По-често се хващаха пъстърви, хващал съм и каракуда, морунаж, скобар, мряна. Това за Струма, там се развивах предимно. Ловях с фибростъкло или скъсен руски телескоп с допълнително монтирани водачи, макари, слава Богу, бях накупил Мичел 320, а и с едно Фореле се снабдих със зор. Влакното беше Леска, ако имаш късмет да се вредиш, ако не - плоската чешка Сирена. Сега се радваме, когато отървем капото, а 30-40 см. се води трофей. Та кефа се пренасочва повече към такъмите,,, не, че ловат повече, въпреки разнообразието и качеството на примамките...Просто рибата намаля драстично, ВЕЦ-ове разказаха играта на реките, парашути...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от Iso »

Докторе, коя е причината преди да има повече риба по водоемите от сега?
"Питам и отговор не искам". За времето, което си спомняш с носталгия нямаше нещо, което сега го има в изобилие, а именно автомобили. Тогава мобилността на риболовците беше ограничена. Комшията с москвича пътуваше 15км. от града до село, вземаше си лодката, някаква самоделка, и пътуваше още 5км. до язовира. Сега всеки риболовец може да пътува където си поиска, когато си поиска и да лови където си поиска.
Има още една причина. За времето което си спомняш, имаше една сентенция: "Пет дена работни и два потни". Тогава повечето хора в събота и неделя ходеха по селата да работят и произвеждат нещо за подпомагане на съсъществуването си, сега хората са по-богати, независими от селото и търсят забавления. Струва ми се, че риболова е едно от достъпните развлечения в сравнение с лова, пътуване по екзотични дестинации, изисква по-малко усилия от повечето видове спорт и в крайна сметка може да има келепир - мезе за биричка.
Сигурно има и доста други причини за обезрибяването, замърсяването и другите бедствия, случващи се по нашите реки и водоеми.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от babydoctor »

Абе за мобилността не си прав, аз си имах кола, верно Трабант, но нямах грижи. А с влак надолу по Струма можеше да отидеш навсякъде. Долу в Македонията редовно идваха 2-3 сомски бригади от Дупница, пак с влака и хващаха впечатляващи сомове. Там на палатка до реката трудно се заспиваше от чок-чок-ането на сомовете, пляскането на едри кефали /най-едрият ми бчеше 3 800/ и изскачането на изплашен дребосък по брега...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от lubobg »

sleepwalker написа:.Вече не се гледа с уважение, ако си хванал с воблерче Голди или силиконче Микадо например, а по-скоро с безразличие. Изобщо показността и вглеждането в такъма доста силно изпъкнаха напоследък, за сметка на чисто спортната част от хобито - как си подбрал мястото и примамката, каква е била успешната проводка, как си намерил рибите....Няма такова нещо...
Точно така мисля и аз.

Много изпедерастя съвременния български риболовец.
Едно време имаше един държавен ловно-рибарски магазин и в него нищо нямаше.То и много разнообразие не е на хубаво.

Познавам един дето като иде във фитнеса ще изяде лежанката .
На язовира е друго обаче.
Сега е " от значение" дали макарата ти е 300 или 320гр., телескопа дали е мерен с тапа или без , даже и шарански въдици ,които по принцип стоят на стойка.
Едно време направих забележка на едно манекенче,което твърдеше че не похарчиш ли поне 2000лв. по- добре да не ходиш на Дунава.
Толкова да пръчки,толкова а макари и т.н.

Ми местните не са дали и четвърт от това но си ловят.Веднага наскачаха другите манекени и жив ме изядоха. :D :D :D :D :D :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от babydoctor »

lubobg написа:Ми местните не са дали и четвърт от това но си ловят.Веднага наскачаха другите манекеи и жив ме изядоха. :D :D :D :D :D :D
Абе винаги е така - те просто знаят къде и кога да отидат и как да ловят. Това съм го изживял през ваканциите си в Лом...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от Iso »

babydoctor написа:Абе за мобилността не си прав, аз си имах кола, верно Трабант, но нямах грижи. А с влак надолу по Струма можеше да отидеш навсякъде. Долу в Македонията редовно идваха 2-3 сомски бригади от Дупница, пак с влака и хващаха впечатляващи сомове. Там на палатка до реката трудно се заспиваше от чок-чок-ането на сомовете, пляскането на едри кефали /най-едрият ми бчеше 3 800/ и изскачането на изплашен дребосък по брега...
Ти пак гледаш от твоята камбанария. Имал си трабант, добра рибарска кола. Когато семейството ми се премести в собствено жилище в двора на блока имаше точно три коли: Москвич 403, Победа - бивша линейка и ЗАЗ от най-старите (черупчестите). Сега на същото място има джипове и лъскави коли, двора е с бариери и съседите се гледат на кръв защото нямат къде да паркират защото някои от тях имат по 4-5 коли.
Като малък ходех на язовира с колело и ловях дребосъци с корда от гъба за изтриване на домакински съдове, плувка от перо на кокошка или пуйка, пръчката ми беше най-доброто, което познавах - леска, обелена есента и провесена да съхне с тежест отдолу. Между другото това е перфектно телескопче за близък "бой", леко, удобно, доста здраво, евтино, но е посегателство срещу природата.
В началото на Септември преди да започнем училище ходехме да ловим Сулки на опашка от дребосъци. Ловяхме рибки от порядъка на по 200-250гр. с килограми, бяхме почти през 2-3 метра, всички ловяха и всички се познаваха, защото бяха хора от съседните села.
Сега не е така хората пак са през няколко метра, не се познават, разполагат с нови много по ефикасни технологии за риболов, ловят повече и по-възрастни риби и това определя намаляването на възпроизводството на рибите.
Струва ми се, че както в някои видове спортове е наложително да се наложат ограничения в технологиите на риболов. Например да бъде забранен тролинга, използването на моторни лодки в сладководните водоеми, използването на сонари във водоеми под определена площ и др.
Знам, че много ще ме заплюят, но това е необходимо за да запазим природата си и видовото си разнообразие.

п.п. Не съм член, фен и активист на зелени рекетьори, дразня се от това, че там където ходех за гъби сега има соларни паркове, там където събирах шишарки за подпалки е оградено като държавна граница, там където ловях разни дребосъци непрекъснато има индивиди използващи методи за риболов с които се постига дори унищожаване на животински видове.
Не съм веган или вегитарианец, напротив обичам месцето, рибата и карантията така, че не мога да бъда обвинен и на това основание. Просто искам това, което имаме да си го имаме.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от babydoctor »

Мога да се подпиша под казаното от теб. Навсякъде около нас е рибно, чисто и със хубава природа. Ние съзнателно се самоунищожаваме. Хеле пък и с МВЕЦ-овете...Милата Искър - таман се съвзе от мръсотията и я налазиха. И не само нея...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аз съм
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Апр 08, 2018 10:16
Риболов: На плувка

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от Аз съм »

Здравейте колеги някой може ли да ми каже място за риболов близо до Страстбург
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Комуникация между риболовците

Мнение от babydoctor »

Ми той градът е на река Ил, все има риба в нея - не случайно французи и германци са се тепали толкова време за Елзас и Лотарингия. Най-добре да се информираш в местен клуб или магазин, там също дават инфо. И махни Т-то от името, макар и да ти се види сТрастен град - пише се Страсбург, на немски с шарфес ес. По мои спомени имаше и изкуствени водоеми наоколо...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”