Сомски сонар

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Всички са с българско меню, в метри и градуси целзий. Дори и ако ги купиш отвън. Петицата дава уникално чиста картина, просто чирпа си е истински и пълен, дори downscan-а e чирп.
С внимание към детайлите
Генчев
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Мар 19, 2018 22:07
Риболов: Плувка , Дънен отбрега и тепърва кльонк
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Генчев »

При седмицата предполагам горе описаните неща са сящите ,така ли е или греша,петицата малко ми малее,искам нещо с по голям екран,но пък там цената е друга,другия валянт е петица с дорълнителен таблет.
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от yankosan »

Всеки иска по-голям екран,ама бюджета ти е ограничен 8)
Генчев
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Мар 19, 2018 22:07
Риболов: Плувка , Дънен отбрега и тепърва кльонк
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Генчев »

Ще се напъна още малко финансово ако трябва,въпреки,че таз година взех нова лодка нов мотор и колесар за лодката та за един сонар ли да се чудя :lol: най много жената да ме бие :oops:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Един сонар може да ти служи вярно 10г и повече. Технологиите не са чак толкова променени в тая област каквото и да ти пишат по рекламите. След стандартния сонар се появи side imaging технологията и след това навлезе чирпа в хоби класа (каквито са нашите сонари). Всичко друго е софтуер и глезотии. Не забравяй, че говорим за сомски сонар, не търсим песъчинки по дъното.
С внимание към детайлите
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от SELVA »

Не се променят технологиите, обаче това КЪРТИ :lol:
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Така на видео изглежда супер, ама ние с големи услия различихме леководолаз на дъното с SI лъчите, а мост от 10м с последна технология Хъмин едвам се вижда на големия телевизор. Просто мащаба при тези неща е прекалено голям и без съответното увеличение (zoom-ване) или приближаване обектите се виждат прекалено малки. Една проста сметка. Гледаме структура под лодката. Имаш 10м дъно, в него има огромен сом с 40см дебелина на главата по вертикала. При стандартна вертикална резолюция от 480 пискела, тоя сом се показва със само 20 пиксела. Сега си представи сомче не повече от една педя глава (около 15-20 кила) и воден стълб 15м и още 5м под дъното. За сомчето ще се отделят само 5 пиксела по вертикала. Т.е. нито ще прилича на риба, нито ще се различава от примерно 0.5м пред екрана освен ако не прилижиш прекалено близко. Което от своя страна няма как да го правиш непрекъснато докато кльонкаш.

Стандартните конусни лъчи дават удебелена рибата, особено при назорена мощност или малка дълбочина на рибата. Колкото и да не ни харесва, това е единствения начин да се виждат обектите без да се взираш и без да приближаваш.
С внимание към детайлите
miletiev13
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Авг 25, 2017 16:20
Риболов: кльонк

Re: Сомски сонар

Мнение от miletiev13 »

Здравейте,
Наскоро купих Lowrance Hook2-5x GPS splitshot,но се оказа,че не работи както си мислех и не притежава функциите,за които пишеха в сайта си едни от вносителите.След телефонен разговор с тях,изтриха подвеждащата информация,но ми обясниха,че така я получават от производителя.Възможно било и при инсталацията на БГ меню,да се получава някакъв "бъг",но тъй като това е нов модел,който е от тази година,те нямат обратна връзка от клиентите си все още.
Бяха така любезни да го заменят с нов и обясниха,че това бил най-продаваният модел и освен мен,нямали други оплаквания и рекламации.
Да обаче се оказва,че и вторият има същите признаци,като предишния.
Сега въпросите ми към вас са отправени с надеждата,че ще открия в крайна сметка има ли дефект както си мисля,или аз нещо бъркам.
1.В характеристиките на сонара е указана максимална скорост,с която може да се движи лодката и да не повлияе в/у работата му.Тя е 112км/ч.
Но когато запаля двигателя и потегля,се появяват вертикални черти през няколко милиметра,и сонара показва това нещо докато не спра лодката./Движа се макс. с 20-25км/ч./.
2.Когато въдиците са във водата/2 или 3/,показва или само 2те,или едната.С течение на времето те изчеват,след което се появява само едната....след малко и тя изчезва.....5мин.няма въдици на сонара....пак едната се показва,но с накъсани точки,а не като линия.
Моля четящите този форум и имащи сонари,да споделят мнение.
Благодаря!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Иво Ломски »

Сондата трябва да се намира във водата при движение, за да ти отчита нещо. Възможно е при теб да не е така. Освен това тя трябва да е добре нивелирана/насочена, за да не губи дъното. Пусни снимки на монтажа.
По втория въпрос положението е същото. Настройката и позиционирането на сондата и въдиците е мн. важно. Освен това обичайно има и дрейф, който влошава нещата.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

miletiev13 написа:Здравейте,
Но когато запаля двигателя и потегля,се появяват вертикални черти през няколко милиметра,и сонара показва това нещо докато не спра лодката./Движа се макс. с 20-25км/ч./.
2.Когато въдиците са във водата/2 или 3/,показва или само 2те,или едната.С течение на времето те изчеват,след което се появява само едната....след малко и тя изчезва.....5мин.няма въдици на сонара....пак едната се показва,но с накъсани точки,а не като линия.
Моля четящите този форум и имащи сонари,да споделят мнение.
Благодаря!
Иво Ломски в общи линии ти е отговорил. И в двата случая проблемите са в монтажа на сондата.

На първия въпрос проблемът ти е във въздушния джоб, който се образува около сондата. Трябва да я сложиш на място, където да не предизвиква турбуленция. Пробвай на транеца, но леко повдигната над кила, за да не цепи водата. Но пак не очаквай чудеса при такива скорости. Пък и не е проблем от време на време ако накъсва.

На втория ти въпрос влияят много фактори - дълбочина на въдиците, тежест на линията, дебелина и гладкост на конеца, скорост на дрейфа и най-вече ориентацията на сондата. Не очаквай да видиш всичките си въдици в тоя сезон, когато линията ти е на малка дълбочина. Есента е по-добре, но пък там започва да влияе триенето на конеца и тежестта, която ползваш. Единственото, което можеш да направиш, е сложиш сондата на подвижна стойка с много възможности за регулиране. И по възможност да бъде по-близо до самите въдици. При мен е на борда пред мен и непрекъснато я въртя според ситуацията. Дори и така в момента виждам само въдицата пред мен, а другите с въртене проверявам на каква дълбочина са и пак връщам пред мен.
С внимание към детайлите
Pelzer
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Дек 02, 2015 20:50
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Сомски сонар

Мнение от Pelzer »

Колеги моля за вашите мнения за Lowrans elit 7 ti totalscan.Ще се ползва за кльонк, за тролинг и за разглеждане на релефа при риболов на буй.Става ли за въпросните методи?Ще бъда благодарен на колегите имащи такива сонари ( 5,7 ,9 инча)да споделят мнения за работата на сонара,особености и евентуални проблеми(ако има такива).Благодаря предварително.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

За тия пари няма как да не върши всичката работа. Като гледам харакеристиките има всичко. Проблемите обикновено са свързани със софтуера и се налагат ъпдейти, та го имай в предвид. Говоря по принцип.
С внимание към детайлите
Pelzer
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Дек 02, 2015 20:50
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Сомски сонар

Мнение от Pelzer »

Бих искал да попитам колегите със 7 инчовите модели дали им забива,тъй като чух такива неща.
Генчев
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Мар 19, 2018 22:07
Риболов: Плувка , Дънен отбрега и тепърва кльонк
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Генчев »

Ето какво взех след голямо чудене.
...
20180628_190528.jpg
20180628_190528.jpg (108.31 KiB) Преглеждано 4884 пъти
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от мечока »

Аз лично ползвам от 2,5 години Лоуранс 7 hdi,купен втора ръка и досега нито веднаж не ми е забивал.Като имаш в предвид ,че акумулатора който го захранва ,с него паля двигателя,слушам музика и сварявам вода с бързовар за кафе като през това време го смъквам до 10 волта.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”