Доработки по каяка

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Доработки по каяка

Мнение от SELVA »

Някой ползва ли крепления FASTen?

http://borika.ua/en/production/133
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от spin_master »

Само ги разгледах в магазина. Изглеждат много добре като качество и изработка. Но не съм ги ползвал.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от RIMOHIT »

Разглеждал съм ги на живо. Влизат много мазно. Добра и прецизна изработка .Богат асортимент от решения. В крайна сметка , това , което исках да направя аз с тях след рекапитолацията ми излезе доста скъпо и се отказах .
hobie revolution 13
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от spin_master »

Като цена бяха малко под Railblaza, но със същото качество.
359haniball
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:00
Риболов: Тролинг
дал Браво: 52 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от 359haniball »

Здравейте колеги,
купих си стойка за сонар и си мисля че е доста качествена изработка :tup:

Изображение
:fish3: :fish3: :fish3:
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от Felix »

Сонара добре ти се е получил, но така губиш възможността да се придвижваш с гребло.

Стойката за въдица, дето беше на това място я махнах и не мога да се сетя какво може да се сложи там, което да не пречи. Мястото е много качествено изработено, но е тотално неподходящо избрано.
На мен ми пречи даже въдицата, поставена в предната дясна вкопана стойка.

Ще трябва май да се мисли за "джуновица".

Ти пробвал ли си го на вода как ще е?
Както виждам от снимката, сложил си и нещо на левия борд. Стойка за въдица ли е?
359haniball
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:00
Риболов: Тролинг
дал Браво: 52 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от 359haniball »

Сонара се сваля за пет секунди точно, стойката я преместих на левия борд. Пробвах го в Гърция, бях за десет дни но само се возих и дори направих 10 километра преход с него без проблем. Като цяло вече му свиквам но съм поръчал и стабилизатори за по добра статична стабилност. При движение каяка го чувствам доста по стабилен. Другия ми проблем е че греблото поне на мен ми идва малко късо, според мен трябва да бъде най малко 2,30. :tup:
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от Vid »

Продължавам да си мисля, че сонда монтирана отстрани е неудачно решение... Най малкото е клатенето на каяка при което сондата би индикирала грешни резултати.....
Смятам, че най удачно е сондата да се позиционира на дъното на каяка, отвън в прорезите или на място отредено за някои каяци, което е всъщност по средата с най добра устойчивост.....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от EDM electronics »

Това всеки път да поставяш сонда и да я махаш, при всяко влизане и излизане от водата е доста тегава работа. Отделно всички останали неща и то не останало време за риболов, само хамалогии - стойки, закачалки, дрънкулки... Това е основният мотив сондата да е закрепена стационарно. Вярно, че закрепена на дъното има вероятност да се удари, надраска и т.н., но все пак не човек трябва да служи на вещта, а тя на него.

И оня ден докато бях на риба си мислех, как да предпазя моята сонда, при условие, че все пак стърчи, макар и поместена в ниша на дъното. Еврика! :D Хрумна ми да й направя предпазен капак по най-елементарния, бърз и ефективен начин. Просто се взима едно парче ПВЦ-тръба с Ф-60 мм. Срязва се на две с флекс или мултитул, поставят се четири мини планки от четирите страни, направени от неръждаема ламарина, които се захващат за самата сонда /там на нея отгоре има болтчета/. Добре е този капак да опира на корпуса на каяка, при евентуален удар, въобще да не отразява сондата. Така този капак-полукръг ще обхваща цялата сонда отдолу, но няма да има никакво челно съпротивление във водата, т.к. сечението му е пренебрежимо малко. Една черна боя отгоре и не може се разбра, че това е капак, а не самата сонда. Такъв предпазен капак имат оригинално каяците на Хоби, но вече вдълбан в корпуса.

Моята идея е приложима за абсолютно всеки каяк. Скоро ще покажа нагледно. :tup:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от EDM electronics »

Ето го предпазния капак на сондата. Стана изключително плътно, дебел е около 1,5 мм. Използвах парче тръба, срязано в средата, нагрято с пистолет за горещ въздух и после поставено на сондата с ръкавици на ръцете, формовано точно по релефа на сондата. Стана като калъп. После го боядисах и с 3-4 точки силикон го фиксирах, макар, че се крепи добре и без силикон - за всеки случай.

Пробвах го, като блъсках сондата по камъните - абсолютна защита!
...
20180803_193610.jpg
20180803_193610.jpg (80.36 KiB) Преглеждано 4086 пъти
20180803_193546.jpg
20180803_193546.jpg (76.57 KiB) Преглеждано 4086 пъти
20180803_193411.jpg
20180803_193411.jpg (91.15 KiB) Преглеждано 4086 пъти
20180803_193423.jpg
20180803_193423.jpg (68.92 KiB) Преглеждано 4086 пъти
20180803_193441.jpg
20180803_193441.jpg (85.51 KiB) Преглеждано 4086 пъти
20180804_091701.jpg
20180804_091701.jpg (85.56 KiB) Преглеждано 4086 пъти
20180804_091722.jpg
20180804_091722.jpg (82.81 KiB) Преглеждано 4086 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от jagger1 »

EDM electronics написа:Ето го предпазния капак на сондата. Стана изключително плътно, .............
Колега, привет.
Кожухчето добре е станало, но имай предвид, че ако затваря въздух между сондата и кожухчето, сонара ще ти дава грешки. Сондата трябва да е плътно във вода. Опасявам се, че ще остава въздух между сондата и кожуха, колкото и плътно да е прилепнал кожуха.
Така си мисля, но ти ще кажеш как се държи на вода. Дано не съм прав.
Успех.
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от sp0ki »

Колега, протектора е станал супер...... ама нали идеята беше сондата да е директно във водата и да няма никакви препятствия в/у нея.
Нали точно ти подробно обяснява защо да НЕ монтираме сондата вътре в корпуса на каяка и как дори най-малките препятствия се отразяват на звуците, които издава ?? :roll: :?:
Malibu Stealth 12
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от EDM electronics »

Мдааа, веднага отговарям:
Този капак не променя факта, че сондата е директно потопена във водата. Така или иначе тя сондата си има собствен пластмасов капак. Този поставен отгоре несъмнено ще се отрази на параметрите на сонара, вече давах пример какво става, ако поставим някаква преграда пред високоговорител и микрофон, защото точно това е сонара. При всички случай ще се ограничи максималната му чувствителност. Примерно, ако предела е до 350 м., с този капак ще стане да речем 300-310 м. Зависи колко е дебела преградата. В случая това е съвсем тънък лист пластмаса - 1,5 мм, дори капака на Хоби-каяка за сондата е доста по-дебел. Та пълно щастие няма, едното за сметка на другото. Пластмасата има висока скорост на разпространение на звука, така, че не би се отразило съществено и на верността на показанията. Примерно ако реалната дълбочина е 5 м., с капака да речем ще покаже 5,1 м. Това фатално ли е, не е, самият сонар има възможност за калибровка на тези параметри, а и чак такава точност не ни е необходима. Ако реалната дължина на дъгата е 5 мм, ще стане да речем 5,1 мм - това също не е фатално, защото променяйки скоростта на екрана, тази дължина на рибните дъги можем да разтеглим в обхвата на целия екран.

Поставена сондата вътре в каяка, това вече е друга работа. Каяка е дебел 5 мм - доста сериозна преграда. Отделно там разните гелове и т.н. за уплътнение, да няма въздух, защото въздуха има по-ниска скорост на разпространение на звука от водата. Всъщност скоростта на разпространение е в някаква пропорционалност на плътността на материята в която се разпространява. Отделно сонда със странично сканиране не може да бъде поставена вътре в каяка, защото сканира встрани, ъгълът й на действие е 170 гр. Такъв сонар показва значително повече риби на екрана, друг е въпросът, къде точно се намират те???

Затова дали остава въздух между капака и сондата:
Няма как да остане. Капака прилепва плътно, но не абсолютно, все някъде ще има разстояние от да речем 1 десета, до 1-2 мм. Тъй като е отворен отгоре този капак, тези празнини ще се запълнят със сигурност с вода и тя ще уплътни, няма да остане въздух. Въздуха и водата са способни да проникнат през отвори с размера на големината на молекулата им.
Как се разбира дали има въздух между сондата и водата?
На екрана се получаван едни стъпаловидни правоъгълници, които не са част от сонарната ехография. Това е видно при завой, при вълнение, при висока скорост на движение, понеже сондата не е достатъчно потопена и т.н.

С "две" думи:
Няма никакъв проблем с този капак. С него сондата е сигурно защитена и не се налага всеки път да се поставя, маха, вдига при всяко влизане и излизане от водата, спестява се доста хамалогия.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от Vid »

EDM electronics написа:С "две" думи:
Няма никакъв проблем с този капак. С него сондата е сигурно защитена и не се налага всеки път да се поставя, маха, вдига при всяко влизане и излизане от водата, спестява се доста хамалогия.
Не виждам идеята от цялата тая работа? Тя, самата сонда, добре си е защитена във фабричната си отливка....
Дори по скоро, кабела е добре да бъде пазен, щото е по поддатлив от удари и абразия....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от EDM electronics »

Vid написа:
EDM electronics написа:С "две" думи:
Няма никакъв проблем с този капак. С него сондата е сигурно защитена и не се налага всеки път да се поставя, маха, вдига при всяко влизане и излизане от водата, спестява се доста хамалогия.
Не виждам идеята от цялата тая работа? Тя, самата сонда, добре си е защитена във фабричната си отливка....
Дори по скоро, кабела е добре да бъде пазен, щото е по поддатлив от удари и абразия....
Идеята е, че често, като спра на някой бряг за почивка и вълните лека-полека извъртят каяка в страната със сондата, почва едно люшкане и удари встрани по сондата от камъните. Фабричния корпус се наранява и е въпрос на време да се повреди някога. С този капак се предпазва от това. Освен това каяк на който сондата е стационарна и не е поставена в ниша, положен на земята винаги ще опира в сондата и докато го вкараш във водата, всеки път ще остъргваш по част от фабричния кожух. Предпазния капак и да се износи, се подменя.

Кабела и да се удари в камък, той е гъвкав и едва ли ще се нарани. Удар в кабела е малко вероятен, защото това може да стане само при движение на каяка в много плитка вода, да опира дъното. Обикновено в 99,9% от случаите удара е встрани, най-вече на сушата при оборудване на каяка и при стоене във водата на самия бряг.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”