Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Аватар
freeman.bg
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 33 пъти

Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнениеот freeman.bg » Вто Авг 07, 2018 13:54

Здравейте, колеги. Наумил съм си, че до есента трябва да се сдобия с ML въдица като работата и ще е джигване със силикони в затворени водоеми. Използвам тежести от 3 до 10гр., като основно от 4 до 7гр. Таргета са костури и честите бонуси от бяла риба, на които не винаги лайтчето Avid 6,6 успява да и пробие костеливата паст. Та оттам ми се докараха и терзанията за малко по-хард въдица. По данни Silverado-то повече ми допада, но пък Tiro-то го хвалят на всякаде, а аз нямам възможност да ги сравня на живо.
Та какви са и основните разлики, като и цената и е същата?
Grafite leader tiro nuovo gonts 792, 4-22
Grafite leader silverado gsis 742, 3-15

Аватар
Димитър Тодоров
дал Браво: 266 пъти
получил Браво: 297 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнениеот Димитър Тодоров » Вто Авг 07, 2018 16:16

Здравей ,колега,

Не съм срещал Силвърадо,така че коментарът ми засяга само Тиро Нуово моделите.
Имам и трите теста,ловя с всеки активно и всеки от тях е чудна въдица в своята тестова категория.

Ако казусът е "таргет костури с чести бели риби'' и основни тестове до 7 гр, защо би искал да влизаш
в ML категория, а не си вземеш една Tiro Nuovo 762L с тест до 12 грама,така че да се насладиш изцяло
на риболова на костури и в същото време да можеш да отразиш адекватно бели риби? Въдицата предлага
на 100% тази възможност и 'силата' й е точно работата в диапазона 4-10 грама.
Мисля,че Авида 6.6 ( AVS66LF2 ? ) е с тест 'до 7 гр.' макар при американците горната граница да е малко
разтегливо понятие, пък и строят на Авида е по-мекичък от този на Тирото, така че защото да не е качествена
смяна на 'лайта'.

Иначе, по-горната Тиро Нуово 792ML ще ти даде този 'ресурс' в повече при засечката ,който търсиш,но ще
загубиш удоволствието от борбата с по-леката въдица. Тестът до 22 грама предлага поведение на 'универсална'
въдица за множество приложения,аз примерно ловя с нея распери и бели риби основно на воблери,
докато за джигинг предпочитам последният модел с тест до една унция ( GONTS 762 M ).

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !

Аватар
freeman.bg

Мнениеот freeman.bg » Вто Авг 07, 2018 18:55

Не се бях замислял да сменям Авидчето понеже ми е срастнало с ръката. Не съм сигурен лайт варианта на Тирото дали ще ми е по-удобен на рекички в търсене на кефал, защото е по-дълга с 30см. Затова исках втора въдица за язовири. Обаче определено ме замисли. Все пак ако някой сподели опит с другата въдица ще съм благодарен.

Аватар
Ilian70
Риболов: Спининг
дал Браво: 824 пъти
получил Браво: 827 пъти

Мнениеот Ilian70 » Вто Авг 07, 2018 19:09

Двете въдици нямат нищо общо. И двете са отлични, но различни като поведение.
Притежавам лайта на Тирото и МЛ на Силверадото.
Ако ще е въдица за костур на джиг, гласувам с двете ръце за Тирото.
Въдицата е с по-мек връх и отлично индикира и най-малкото съприкосновение, докато Силверадото е тип "рапира" и вземанията се усещат основно в ръката. Да не се заблудиш, че въдицата не е чувствителна - напротив!
За кефал и бяла риба мисля, че Силверадото ще е по-добрият вариант, защото няма да поддава толкова осезаемо от течението (при кефалите), същевременно ще пробива без проблем по-твърдите челюсти на белите рибки.
Единственото неудобство в риболовът на кефал със Силверадото би бил, че няма да му се насладиш пълноценно, защото въдицата е с доста мощ и ще вадиш клетите рибки, без особен отпор.
Поздрави и успех с избора!
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай

Аватар
freeman.bg

Мнениеот freeman.bg » Вто Авг 07, 2018 19:31

Ааа отклонихме са и намешахме кефала, за който си имам въдица. Става въпрос за костур и по някоя друга бяла. Искаш да кажеш, че Силверадото не е много удобно за костури. Иначе много полезна информация. Благодаря.

Аватар
Ilian70

Мнениеот Ilian70 » Вто Авг 07, 2018 22:01

Тирото, в лекия му вариант не е най-добрата въдица за реки и воблери (лично мнение).
Силверадото ще къса джуките на костурите. Не, че няма да изпитваш удоволствие от риболова, но усещането ще е, като да биеш врабчета с оръдие.
Х. Букай

Аватар
Ilian70

Мнениеот Ilian70 » Вто Авг 07, 2018 22:41

Възможностите на Силверадото наистина надхвърлят очакванията.
Това е доказателството:

IMG_20180206_173436.jpg
IMG_20180206_173436.jpg (332.88 KiB) Прегледано 221 пъти
Х. Букай

Аватар
freeman.bg

Мнениеот freeman.bg » Вто Авг 07, 2018 23:11

Значи е вярно, че е въдица за леки примамки и силни риби. До преди малко чак не ми се вярваше. Благодаря за инфото.