Tenryu rayz spectra 82m

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Жоро Инженера
Риболов: Спининг

Tenryu rayz spectra 82m

Мнениеот Жоро Инженера » Пет Дек 28, 2018 20:49

Привет,
ето, че и аз опрях до съвет и до това да мога споделям риболовни мисли и приключения.
Такаааа.
Решил съм да заприхождавам прът. Имам лайт въдица която си ми харесва ( 2 - 9g ), имам и с тест 14 - 42g която също ми харесва, обаче ми липсва въдица в межинния диапазон за примамки около 8 - 15g. Какво ще ловя с нея не ме питайте, замисъла е да са излети по големи пъстървови реки като Тара. Държа да обележа, че на тази река и на реки от подобен тип не съм ходил никога.
Та въпроса е аджаба трябва ли ми тоя прът и би ли ми свършил работа и в България?
Нещата съм ги почнл от малко от зад на пред - макарата съм я купл Shimano 2500. Много е неприятен момента с пръчките в България, макари има и то на разумни цени, може да идеш да видиш и да си купиш, обаче пръчкие....и то ако искаш джапански. ....
Ще се радвам на всяко мнение и на всяка препоръка.

Поздрави и весели празници!

Аватар
Д-р Флекс
дал Браво: 736 пъти
получил Браво: 258 пъти

Re: Tenryu rayz spectra 82m

Мнениеот Д-р Флекс » Пет Дек 28, 2018 23:58

Това е профилирано пъстървова въдица. Не познавам река Тара и нейните пъстърви, но в България има само една (условно) пъстървова река, на която може би да се чувстваш комфортно с 82М. Имайки Рейз 75МL, мога с увереност да ти кажа - 82М не ти трябва у нас, ако няма да ловиш само и единствено пъстърви, и то на една-единствена река.

ПП и макарата ти ми се види малко малка за 82М. Аз ловя с Дайви 2500, което отговаря приблизително на Шимано 3000, на пръчки 7.5, 7.6 и 8.0, за да се чувствам комфортно.

Жоро Инженера

Мнениеот Жоро Инженера » Съб Дек 29, 2018 9:55

Така е, дълга пръчка, лайта ми е 77 и понякога ми се иска да е 57(примерно).
Но кое я прави типично пъстървова? Аз като цяло съм си харесал и други варианти но това тенрю ми се е набило сега в главата.

П.П.
А що се отнадя до макарата - размер 3000 при шимамо си е 2500 но с различна дълбочина на шпулата и други предавателни отношения. Изключая прави по един вариант от серия който е със шпула 4000. Разлоки по котпуса при модрлите със "С" отпред със сигурност няма, за другите не съм убеден.

Аватар
Д-р Флекс

Мнениеот Д-р Флекс » Съб Дек 29, 2018 10:12

Преди всичко строят и акцията - пръчката е бърз строй, но с ясно изразена прогресивна акция, за да може да се справя с пируетите и свещите на голяма пъстърва при ваденето й на течение. Не знам, как би се джигвало с нея, например, или доколко комфортно биха се засичали и вадели големи риби от видовете, които "натискат", вместо да скачат насам-натам. Но, в последна сметка, това са само мои разсъждания - ако ти е легнала на сърцето, ами, купи я.

Жоро Инженера

Мнениеот Жоро Инженера » Съб Дек 29, 2018 15:47

Ами май, така мисля да направя.
Япончетата ми писаха, че могат да я изпратят началото на януари. Предупредиха ме, че резервни части за Тенрю нямало, и ако се счупило нещо трябва да я изпратя за моя сметка за ремонт, та да съм си бил помислел.

Жоро Инженера

Мнениеот Жоро Инженера » Сря Яну 02, 2019 20:05

След като го пратих без да искам на лично на д-р Флекс ще го постна и тук, че белким някой се включи в расъжденията.

д-р Флекс радвам се, че споделихте мнение, явно никой друг не желае.
След като гледах някакви снимки и клипчета из тубата с въпросната пръчка, и какви риби се вадят със 75МL, стигам до Вашето заключение, че такова нещо мене ми не трябва.
Аз ловя с по реките с yamaga bc 77 tz nano, и общо взето вадя всичко що де плува освен пъстърва, тези животинки постоянно ми се откачат, от 5 закачени вадя 2. Това нямаше да ми пречи ако не ми беше ударила една голяма риба. Така ме разходи и такива аванси ми разви, че ме остави дълбоко замислен, след което отново се откачи и замина. Може би афектиран от тази случка исках да купя тази мощна въдица.....
Както и да е, в едно съм сигурен, въдицата с която ловя в момента не става за риболов на пъстърва, прекалено рязка е. Трябва (според мен) или да сменям влакното с монофил, което хич не ми се прави или да си взема птстървова пръчка (което мисля да направя).
Вие както чета явно имате доста опит с този тип пръчки, какво бихте ме посъветвали. Сега пък се оглеждам в spectra 71 ml.

Аватар
Д-р Флекс

Мнениеот Д-р Флекс » Чет Яну 03, 2019 16:44

Spectra 71ML e един съвсем разумен избор, мисля, за подобни условия. Колкото до избора на линията (влакното) - той трябва да се разглежда в контекста на "триадата" пръчка-макара-влакно, според мен. Добре комбинирани пръчка и макара (макарата трябва да е поне толкова качествена, колкото и пръчката, и не пречи да е доста по-качествена от пръчката :) ) позволяват различни опции при избор на основна линия. Да, брейдът е чувствителен и по-здрав, но не е абразивно устойчив и неразтегливостта му играе лоши шеги при засечки на риби с меки уста, каквато е пъстървата. Да, монофилът е абразивно устойчив и е разтеглив, което помага при извеждането особено на пъстървови риби от течение , но е по-слабо чувствителен и е далеч зад брейда по ефективност на засечката при риби като щуката, например. Плюс това, при изобилие от подводни препятствия като клони и коренища, или треви, ефективността при извеждането на рибата рязко спада, сравнено с брейда, понеже брейдът позволява по-форсирано вадене.

На базата на опита си, стигнах до следното: в момента за лайт до медиум лайт риболов използвам алтернативно две основни линии - цяла линия флуорокарбон, който е по-малко разтеглив от монофила, но все пак е разтеглив, абразивоустойчив е и е с достатъчна чувствителност, и основна линия брейд, на който слагам флуорокарбонов повод със същата или с по-висока с до 2 либри издържливост - когато ловя щуки, или съм в река с множество коренища, и при извеждане на рибата е нужно форсиране, за да не се стигне до нелепо късане. Монофил ползвам единствено при ултралайт риболов в планински реки.

Жоро Инженера

Мнениеот Жоро Инженера » Чет Яну 03, 2019 20:30

Това е макарата която съм нагласил за въпросната въдица, мисля, че и подобава подобна пръчка.
Що се отнася до влакната ще има експерименти, то е ясно.
Благодаря за препоеъките както на Вас, така и на колегата който се отзова на л.с и ме покани да видя и да пипна въпросните въдици преди да поръчам.
В крайна сметка темата остава отворена както за коментари така и за препоръки :)

Лека вечер на всички!
Прикачи снимка/и
20190103_202701.jpg
20190103_202701.jpg (81.16 KiB) Прегледано 246 пъти