Помощ за избор на спининг въдица

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
ninara
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2020 5:33

Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от ninara »

Здравейте , нов съм във форума и в рибарския занаят (... или страст , кой както го разбира) от една година ме направиха рибар и се обзаведох с всичко необходимо за мач и фидер риболова ,но след един излед с приятел наскоро се запалих по спининга. Подариха ми една макара (Shimano Catania 3000) , така че дойде ред на пръчката. За риба ще ходя предимно по язовирите и реките в северозападна България , ще гоня малки риби ,най-вече костури на първо време. Ще се лови с малки воблери и блесни. (Засега ше избягвам джигове и силикони) Търся си пръчка 240 см ,но може и 220 см с минимална акция (0,1,2,3) и да стига до 12-13. Строят ми се иска да е moderate. А парите, които ми се иска да отделя, като за първа пръчка са до 150 лв. Спрял съм се на две въдици и ви моля за мнение и съвети ,а ако има друг по-добър вариант, то ще съм ви благодарен да го споделите.
Първият ми избор е : Tubertini optical spin 220cm акция 2-12. 100 лв е ,но най ми допада ,че строя е moderate , но ме притеснява, че е с плътен връх, който до колкото разбрах се използва най вече за джиг.
Втория е : Favorit balance light BLC-732L 220 cm. 3-12 130 лв е ,но строят е fast и това е нещото,което ме спира , искам moderate заради размера на рибите ,които гоня и малката тежест на примамките ,които ще водя.

Моля да ме извините ако има неточности или нещо съм объркал при проучването ми за спининга. Благодаря ви предварително!
Аватар
toki4a
Мнения: 160
Регистриран на: Чет Авг 04, 2011 19:58
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от toki4a »

Изгледай това видео, мисля че ще получиш отговор на много свои въпроси! Успех занапред!
https://youtu.be/QrL1puHKINU
Добрият събеседник не само слуша, но и долива

www.starividri.com
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от мъро »

За костур не ти трябва въдица с по голям тест от 7 гр. (да не кажа и 5). По добри резултати ще имаш ако използваш и силикони, много рядко търся костур на различна примамка от силикон.
dobrikk
Мнения: 671
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от dobrikk »

Погледни дайва silver creek. Много хубави въдици за лайт риболов за без пари.
ninara
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2020 5:33

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от ninara »

Привет и благодаря за отговорите.
До toki4a: Клипчето го изгледах и горе-долу се придържам към това ,което съм решил с изключение на макарата и баланса ,но ако се наложи ще смяна макарата с 2500.

До Мъро: Знам че е така , но всичките с такъв грамаж са до 2 метра. Пък и някой ден ако реша да отида за кефал или пъстърва да имам малко по-голяма акция.

До dobrikk: По време на ровенето миналата седмица попаднах на нея и я харесах веднага, особено тази новата 2020 година ,но строят е fast. А навсякъде казват, че е по-добре да е среден (moderate,medium), както и в клипчето. Виждам ,че пише ,че е точно за костур ,но не ми става ясно, защо тогава не са в направили да се гъне от ниско ,за да не къса устите на малките костури..... Или поне така го разбирам, може и да греша
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от мъро »

Ако мислиш да я ползваш и по реките 2м. е добър вариант.
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от sleepwalker »

Въпросният Фаворит по мое виждане не е типичен фаст, по-скоро е модерейт фаст. За твърди примамки е много добър избор.

Но те съветвам да вземеш пръчка около 2 метра и до 7-8 гр. макс, защото:
- няма да ти се изморява ръката при продължителни излети
- много по-лесно се "маневрира" с нея, ако ловиш в труден терен с надвиснали клони (това по-скоро ако един ден тръгнеш по реките за кефали)
- няма смисъл да се презапасяваш с мощ предвид целевите риби и примамките, с които ще ги търсиш. И при костура, и при кефала, общото тегло на примамката обикновено много рядко надхвърля 6-7 грама (що се касае за нормални условия и примамки, извън зимните месеци, когато се ползват по-тежки глави), особено щом няма да ползваш силикони
- цената ще е по-ниска, макар и с малко
- няма да намериш осезаема разлика в кастинга между 2.00 и 2.20 метра дължина примерно. Ако има таката, ще е минимална
- и най-важното - ще се насладиш много повече от ваденето на рибите с въдичка до 7-8 грама, от колкото с такава до 12-13 гр. ;)

В допълнение - имай предвид, че повечето въдици в ниския и дори средния ценови клас обикновено са със занижени обявени тестове. Т.е. ако въпросното Тубертини го дават 2-12 гр., е мноооого вероятно реалния му тест да почва от 3 или 4 гр. и да стига до 14-15 грама.

Успех! ;)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
dobrikk
Мнения: 671
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от dobrikk »

ninara написа: Сря Сеп 30, 2020 14:10До dobrikk: По време на ровенето миналата седмица попаднах на нея и я харесах веднага, особено тази новата 2020 година ,но строят е fast. А навсякъде казват, че е по-добре да е среден (moderate,medium), както и в клипчето. Виждам ,че пише ,че е точно за костур ,но не ми става ясно, защо тогава не са в направили да се гъне от ниско ,за да не къса устите на малките костури..... Или поне така го разбирам, може и да греша
Значи ако целта ти е основно костур/кефал, при споменатия тест не виждам смисъл да се притесняваш за това, дори напротив, според мен ще имаш предимство при използване на силикони.

Друга въдица, която мога горещо да ти препоръчам е Noeby Infinite trout 1.93/3-10. Строят и е умерено бърз към бърз. Много качествена изработка с добри компоненти. Като за мен е 60% воблери, блесни, клатушки и 40% силикони. Само че е около 160 кинта.
mom_v2
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Юли 08, 2020 23:06
дал Браво: 1 път

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от mom_v2 »

Още един глас за Дайва силвър крийк-а, хем е намален, за река е супер! Супер бюджетна лайт въдица.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 491 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от Iso »

Въпросът е зададен не коректно. Когато аз реша да си купувам въдица за костур си задавам поредица от въпроси:
1. Къде ще ловя костура?
2. Какъв метод на риболов ще използвам?
3. С какви примамки ще ловя?
4. През кой сезон и в през кое време на денонощието?
5. и др.?

Отговори:
1. На язовир, река (Дунав или Тунджа), в зарибен водоем, извън страната (при какви условия).
2. Методът на риболов е определящ в значителна степен. Аз ловя костур с пръчки тест на примамките от 0-3гр. до 10-30гр. и всичко зависи от метода на риболов и примамките с които ще се лови. Това зависи от водоема и предварителната информация която имате за него и рибите които смятате да ловите. Всъщност съм ловил костур и с фидер пръчка по метода на "отводной поводок" и беше доста емоционално.
3. Знаеш ли къде ще ловиш и метода на риболов почти сигурно вече си си отговорил и на въпроса с какви примамки ще ловиш.

В заключение преди да си купиш пръчка иди на водоема който си си избрал, следи какво правят колегите и си записвай или помни. На база информацията, която си събрал ще стигнеш до истината бавно и без много излишни разходи. Другият вариант е купуваш всички тояги, които ти ловят окото и по метода на пробите и грешките пак стигаш до истината. Разликата между двата варианта не е във времето и двата са бавни, просто цената е различна и тя се заплаща за наличието или отсъствието на търпение от мераклията.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
ninara
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2020 5:33

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от ninara »

Iso, моля да ме извиниш.
1. Костур и кефал, ще се ловят на язовир Дъбника (Враца) , язовир Монтана, язовир Смирненски(Монтанско) , река Искър (от село Ребърково по цялото поречие до р.Дунав, но основно в частта близо до Мездра ) , язовир Мраморен (Врачанско) и ако случайно ми позволява пръчката (демек ако е по-здрава) на топлите канали в АЕЦ Козлодуй вливащи се в дунава
2. Съжалявам, но това с метода на риболов не го разбрах. Ще ловя само от брега ако това се има предвид.
3. На първо време ще използвам блесни до 3-ти номер, воблери до 4 см. и заради горните съвети със силикони до 5 см.
4. Ще ходя за риба през топлите сезони ,а зимата само на топлите канали на АЕЦ Козлодуй пак ако пръчката го позволява. При всички положения ще е през сутрешните часове и вечерните преди мръкване.



След съветите съм се спрял на
Shimano Scimitar BX Spinning 947272 2.08 м. 2-8 гр.
NOMURA HIRO CAMOU 2.10m /1-7gr
Shimano ForceMaster Trout Area 195 UL 195см 1.5 - 5гр. (Струва ми се твърде лека за новак,но вие ще кажете)
И посочената Daiwa Silver creek 3-14гр. Тя ми е фаворит за сега, заради мненията ви
cekal
Мнения: 249
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от cekal »

Щом ще мяташ и воблери, взимай дайвата и си свирукай. Само прецени кой от по - дългите размери ще ти свърши работа - 2.20 или 2.35. Преди години си взех 2.35 и ми е извадила много риби, но сега бих предпочел 2.20.
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от zampo »

ninara написа: Пон Окт 05, 2020 21:28Костур и кефал, ще се ловят на язовир Дъбника (Враца) , язовир Монтана, язовир Смирненски(Монтанско) , река Искър (от село Ребърково по цялото поречие до р.Дунав, но основно в частта близо до Мездра ) , язовир Мраморен (Врачанско) и ако случайно ми позволява пръчката (демек ако е по-здрава) на топлите канали в АЕЦ Козлодуй вливащи се в дунава
С една въдица тая работа няма как да стане , ако искаш да ти е комфортно разбира се . Ще ти трябва поне още една , нещо от рода на 7/25 или 10/30 грама и с дължина 2.70 м.
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 491 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от Iso »

ninara написа: Пон Окт 05, 2020 21:28 Iso, моля да ме извиниш.
1. Костур и кефал, ще се ловят на язовир Дъбника (Враца) , язовир Монтана, язовир Смирненски(Монтанско) , река Искър (от село Ребърково по цялото поречие до р.Дунав, но основно в частта близо до Мездра ) , язовир Мраморен (Врачанско) и ако случайно ми позволява пръчката (демек ако е по-здрава) на топлите канали в АЕЦ Козлодуй вливащи се в дунава
2. Съжалявам, но това с метода на риболов не го разбрах. Ще ловя само от брега ако това се има предвид.
3. ............
Виждам, вече имаш доста информация и картинката се прояснява. За съжаление посочените водоеми са ми напълно непознати и не мога да ти бъда полезен. Същото се отнася и за пръчките коментирани в настоящата тема.
Що се отнася за метода на риболов, може би не успявам да бъда достатъчно точен. Когато ловя на малки рекички със слабо течение или язовири с разнообразна брегова линия и рибките са буквално в краката ти използвам всички методи на нано лайт риболов с примамки до 1.5-2гр. - мухи, мормишки, силикончета и т.н. В тези случаи ползвам наноджиговица до 3гр. с плътно връхче. В подобни ситуации ползвам и микроджиг с тежести 2-3гр. с пръчка с плътен връх до 5гр. Пак при същите условия за воблерчета, въртележки и клатушки 2-5гр. ползвам пръчка с кух връх до 5гр. и с възможности за туичване на воблерчета 2-4гр. Всички тези пръчки са с дължина 180-230см.
При търсене на рибки на по-далечни дистанции с воблери, въртележки, клатушки и джигове 3-9гр. ползвам пръчка с кух връх 2-12гр. с дължина 240см. Същата ползвам и за разнесени монтажи с тежести до 12гр.
При търсене на риби на делечни дистанции ползвам пръчка 7-21гр./260см. и 10-30гр./270см. основно за разнесени монтажи.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”