Съвет при спининг риболов

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
ivalpetkov
Мнения: 80
Регистриран на: Чет Дек 23, 2010 21:11
получил Браво: 11 пъти

Съвет при спининг риболов

Мнение от ivalpetkov »

Здравейте колеги.Практикувам от скоро морски спининг.Но миналата година се натъкнах на проблем,който не зная дали е само при мен.Вероятно греша някъде.При риболов с пилкери на зарган установих ,че след 10..15 замаха ми се протрива плетеното дори губих 2..3 пилкера.При риболов на лефер пък се получава странно осукване около първи върхов водач понякога и така при замах загубих също примамка.
Та по първия проблем не разбирам защо става така. Морските ми линии на спинингите са плетено и около 40 см. флуорокарбон 0.25..и 0.30..Водачите са си нормални сик и са хубави...пръчките са нови...Не разбирам къде е проблема.Защо протрива плетеното ??? И защо осуква понякога около 1 водач ??? Само при мен ли е това явление ?? Дали ако сложа по дълъг флуоркарбон ще избегна това протриване ?? Къде е грешката ?? Възела си е ок. при свръзката и си минава гладко през водача.Плетеното е 8 нишково.Протрива го там където при замах се натоварва при водача плетеното.Дали да не отпусна повече флоркарбон за да контактува той с водача ??
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Съвет при спининг риболов

Мнение от nkolev »

ivalpetkov написа: Пет Яну 19, 2024 12:35 Здравейте колеги.Практикувам от скоро морски спининг.Но миналата година се натъкнах на проблем,който не зная дали е само при мен.Вероятно греша някъде.При риболов с пилкери на зарган установих ,че след 10..15 замаха ми се протрива плетеното дори губих 2..3 пилкера.При риболов на лефер пък се получава странно осукване около първи върхов водач понякога и така при замах загубих също примамка.
Та по първия проблем не разбирам защо става така. Морските ми линии на спинингите са плетено и около 40 см. флуорокарбон 0.25..и 0.30..Водачите са си нормални сик и са хубави...пръчките са нови...Не разбирам къде е проблема.Защо протрива плетеното ??? И защо осуква понякога около 1 водач ??? Само при мен ли е това явление ?? Дали ако сложа по дълъг флуоркарбон ще избегна това протриване ?? Къде е грешката ?? Възела си е ок. при свръзката и си минава гладко през водача.Плетеното е 8 нишково.Протрива го там където при замах се натоварва при водача плетеното.Дали да не отпусна повече флоркарбон за да контактува той с водача ??
Здрасти колега,
тези проблеми са изпитани от повечето спинингисти, преди да намерят вярното за всеки решение.
Първо ще предположа няколко неща, най-вече за спининга на лефер:
1. Пръчката е "екстра фаст".
2. Възела е различен от "PR Knot".
3. Преди замятане възела е "вътре", между водачите.
Ако и трите условия са изпълнени, много често ще се случват подобни "отстрелвания" на примамки, но ако само някое от условията се избегне, то ще се случва по-рядко.
Първо - при "екстра фаст" пръчки съм забелязал, че при излизането на възела от водачите се образуват тези примки (дори с възел "PR Knot", които е най-гладък и тънък, и преминава най-лесно през върха), но ако възела е пред връхния водач това се случва по-рядко и решава голяма част от проблема.
Това от личен опит съм го доказал за себе си, че малко по-мека пръчка прощава повече грешки при строежа на линията и начина за замятане, а при замятания за лефер се хвърля силово.
Второ по ред, но не и по важност (мисля, че ще отговори и на въпроса с протриването). Любимия ми "PR Knot", направен с бобинка е най-гладкия, най-тънкия и най-издръжлив на натоварване и във времето възел. Използвам практически само такъв възел при свързването на плетено с шок лидер и често изкарва по един сезон (на тролинг линиите с дебели влакна за сладководен риболов, даже и повече).
Трето - опитвам се никога да не вкарвам възела във водачите, като за целта ползвам сравнително къси шок лидери и отпускам по-дълго влакно при замятане.
От предпоследното ти изречение оставам с впечатление, че възела не е зад върха, но тогава протриването при наистина хубави и здрави водачи е само визуално и почти не отслабва влакното.
НДК
ivalpetkov
Мнения: 80
Регистриран на: Чет Дек 23, 2010 21:11
получил Браво: 11 пъти

Re: Съвет при спининг риболов

Мнение от ivalpetkov »

Аз винаги съм си мислил ,че флорото го слагам за да не се вижда линията вързана с примамката.Шок лидера явно има функцията да не допуска плетеното да се протрие.И сега кое е правилно ??? Шок лидера ли трябва да е вътре във водачите преди замятане или плетеното ??? Кое обира натоварването и търкането на водача - флорокарбона или плетеното ??? При моя случай флорото не е във водача а извън...и търкането е на плетеното.Възела е вънка.Но не зная дали е правилно ???
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Съвет при спининг риболов

Мнение от nkolev »

ivalpetkov написа: Пет Яну 19, 2024 17:22 Аз винаги съм си мислил ,че флорото го слагам за да не се вижда линията вързана с примамката.Шок лидера явно има функцията да не допуска плетеното да се протрие.И сега кое е правилно ??? Шок лидера ли трябва да е вътре във водачите преди замятане или плетеното ??? Кое обира натоварването и търкането на водача - флорокарбона или плетеното ??? При моя случай флорото не е във водача а извън...и търкането е на плетеното.Възела е вънка.Но не зная дали е правилно ???
Колега Петков, това с мега, гига, хипер невидимото влакно "флуор карбон", дори и да е вярно, (а то си е доста вярно), е най-малката причина да сложим "шок лидер". Според моите виждания, (твърде е възможно да не съм напълно прав), произхода на поставянето на шок лидер е океанския риболов и то в частта си за риболов на големи риби. При риболов на наистина голяма риба, за да я удържиш при дистанция и да я изморяваш не ти е необходимо влакно с огромна здравина, но при скъсяване на дистанцията преди изваждане на рибата здравината и абразионната устойчивост става много важна.
По въпроса с видимостта - ловили сме туна с червено влакно, само с плетено и с шок лидер, ако има разлика не съм разбрал да е толкова отчетлива.
Друг е въпроса как в съседна Турция местните рибари ловят туна, ползвайки сезал около 100 - 200 метра и парче шок лидер с дебелина около 2 мм., тогава видимостта е много важна (въжето се вижда в пъти повече).
Основното предимство за нас обикновените рибари е по-важно при замятане примамката да не се оплита във влакното, защото при директно плетено се случва често и при това влакното се поврежда много. Воблера понякога става на кълбо с плетеното и се губи много време за оправяне и здравината на линията се влошава.
Аз лично почти винаги също оставям сравнително късия шок лидер извън водачите, но има една друга школа, която практикува при замятане, поне две-три намотки от шок лидера да са върху шпулата (това съм го виждал на живо от добър спинингист и си ловеше добре човека).
Смятам, че моята практика с къс (около 40 - 50 см.) шок лидер е по-удобна и лесна, а дали е правилно - за мен да.
НДК
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Съвет при спининг риболов

Мнение от rap66 »

Завързване на върховия водач. Свързано е с движението на конеца и неговата скорост. Намаляването на размерите на първите 3-4 водача помага, по малкото разстояние между тях също. Но единствено увеличаването на дебелината на конеца решава проблема. Ако пръчката го прави с #0.6, слагам #0.8 и проблемът е решен. Или 15-на метра #0.8 шок лидер, тъй като това завързване става в началото на хвърлянето.

За разнищването на брейда почти винаги е виновен водач/водачи, или дефекти по ролката на бигела, или ролката не се върти. Пробвай с тънък конец всеки водач.
Дори пръчки по 500-600 лв и фуджи водачи не се разбират с #0.3-#0.4 линии.

https://youtu.be/70dWQhBbekA?feature=shared

https://youtu.be/XiiIGd85bNQ?feature=shared
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Съвет при спининг риболов

Мнение от nkolev »

rap66 написа: Вто Яну 30, 2024 8:59 Завързване на върховия водач. Свързано е с движението на конеца и неговата скорост. Намаляването на размерите на първите 3-4 водача помага, по малкото разстояние между тях също. Но единствено увеличаването на дебелината на конеца решава проблема. Ако пръчката го прави с #0.6, слагам #0.8 и проблемът е решен. Или 15-на метра #0.8 шок лидер, тъй като това завързване става в началото на хвърлянето.

За разнищването на брейда почти винаги е виновен водач/водачи, или дефекти по ролката на бигела, или ролката не се върти. Пробвай с тънък конец всеки водач.
Дори пръчки по 500-600 лв и фуджи водачи не се разбират с #0.3-#0.4 линии.

https://youtu.be/70dWQhBbekA?feature=shared

https://youtu.be/XiiIGd85bNQ?feature=shared
Съгласен съм с "началото на хвърлянето", поради, което дадох примера с колегата с дългия поне три метра шок лидер, който си ловеше без заплитания.
Това с разнищването на брейда от наранени или калпави водачи е така, но според мен питащия няма такъв проблем, а най-вероятно банално обезцветяване в най-натоварената област. Начинаещ риболовец едва ли би сложил № 0,6, да не говорим за 0,4, като аз дето не съм чак толкова начинаещ не слизам под 0,8 - 1,0.
НДК
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Съвет при спининг риболов

Мнение от nkolev »

Колега "ivalpetkov", очаквам (сигурно не само аз), в скоро време да чуем отзиви от нови спининг излети и дали нещо от съветите е помогнало. Такава обратна връзка може да помогне на много хора да избегнат някои от спънките по пътя към удоволствието от спининга.
НДК
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Съвет при спининг риболов

Мнение от rap66 »

Все пак става въпрос за заргани и чернокопи, все сезонни риби, на които още не им е дошъл сезона. Що се отнася до размера, аз зарганите ги ловя с #0.3, а и не само тях.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Съвет при спининг риболов

Мнение от nkolev »

rap66 написа: Пет Фев 02, 2024 8:29 Все пак става въпрос за заргани и чернокопи, все сезонни риби, на които още не им е дошъл сезона. Що се отнася до размера, аз зарганите ги ловя с #0.3, а и не само тях.
Така е, но има и братска Гърция наблизо, а съм чувал, че сега се лови прилично на спининг.
НДК
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”