Рецепта за "тарама-хайвер" ?

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Рецепта за "тарама-хайвер" ?

Мнение от theater »

Колеги,
вдъхновен от написаното ТУК искам да ви попитам някой има ли рецепта за разбит хайвер.
Обработва ли се по някакъв начин след изкормването на рибата?
В какви пропорции се разбива с олио (или с друга мазнина) ?
Благодаря предварително !
©тефанаки
Мнения: 288
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:14
Местоположение: София

ре

Мнение от ©тефанаки »

Позабравил съм точно, ама горе-долу е така:
Няколко лъжички хайвер \аз съм го правил с червен\, започваш с една вилица или бъркалка да бъркаш като добавяш по много малко олио. Постепенно се долива и поема около литър от мазнината. Накрая се слага 1 изстискан лимон, малко сол и чесън. Пробвах с миксер, ама се пре**а. Ако нещо съм пропуснал, колегите ще ме допълнят.
Успех :)
Всички кучета отиват в рая

Не натискай тук!!!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

На две-три лъжички хайвер - литър мазнина?! :shock:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

:lol: А пък адаша го е правил с червен хайвер :shock: Мисля че червения трябва да се маже на препечена филийка с масалце и повече водка :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

50 грама хайвер се разбива с ножа на миксера заедно с една по-малка от средна глава лук, после докато се бърка започва да се добавя по малко олио, докато се сгъсти (отива около 0.5 литра олио), след това се добавя една дебела филия хляб, предварително накисната във вода или прясно мляко, леко отцедена. Пак се бърка, ако стане рядък се добавя още малко олио, до сгъстяване, накрая се слага лимон или разтворено лимонтузу на вкус.
iddqd
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Но не видях никой да сподели как узрява хайвера след като се извади от рибата. :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
bobsana
Мнения: 602
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 10:25
Местоположение: Sofia

Мнение от bobsana »

Много внимавайе да не ви се пресече накрая. На мен ми се е случвало и е мнооооого неприятно. Трябва да се добавя по малко олио и да не се бърка с миксер а на ръка.
Snake
Мнения: 408
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 18:07
Обратна връзка:

Мнение от Snake »

Левака написа::lol: А пък адаша го е правил с червен хайвер :shock: Мисля че червения трябва да се маже на препечена филийка с масалце и повече водка :wink:
Тъй тъй
AS LONG AS THERE ARE FISH
Аватар
Офицер
Мнения: 42
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:31
Местоположение: Варна от 01.09.2005 в София

Мнение от Офицер »

Тарама хайвер се продава м магазините за риба и рибни продукти. С него става по-добре, отколкото с изваден от прясна риба - установих го от личен опит. 100 гр. тарама хайвер струва около 1 лв. и стига за доста голяма количество готов продукт.
И така за рецептата:
1-1,5 супени лъжици тарама хайвер (купен);
около 1 л. олио
средата на 1 хляб, желателно е хляба да е от 2-3 дни;
1 не голяма глава кромид лук
сока от 1 лимон.
Начин на приготвяне:
В стъклена по-голяма купа се слага хайвера и пасирания лук (да не е много защото почва да горчи) и се мачка с дървена лъжица , като се довавя по съвсем малко от олиото. След като стане еднородна сместа се добавя по малко от средата на хляба, която е предварително накисната във вода и е отцедена (може и в 200 мл прясно мляко), от тук нататък се редуват олио и хляб, като може да се бърка (препоръчвам ви го) с миксера с бъркалките за яйца на най-бавна скорост, не с пасатор!!!! След като всичко това се обърка добре се получава доста голямо количество готов продукт, и се подправя с лимоновия сок на вкус. Цялата процедура отнема около 15-20 минути.
Относно пресичането на хайвера:
Причините за това са няколко, но си ива управия :) .
Ако ви се оцъкли олиото отгоре мземате миксера със същите бъркалки и около 200 мл прясно мляко бърсате и сипвате млякото на тънка струйка. Другия начин да оправите пресечен хайвер е с жълтъка на едно яйце.
Идеално мезе за ракия и водка , но внимавайте с количествата - пак от опит ви го казвам.
Да ви е сладко и на наздраве.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Левака написа:Но не видях никой да сподели как узрява хайвера след като се извади от рибата. :wink:
Офицерът е напълно прав за купешкия хайвер, но ако държите да си е от вашия:
1. След изваждането го изплаквате, отделяте от ципата /доколкото може/ и слагате в бурканче, на дъното на което има сол. После покривате с друга сол. При следващ улов процедурата се повтаря и така до напълване.
2. След узряване на хайвера - следвате инструкциите на Офицера.
3. Прецака ли се хайвера, не се мъчете да го спасявате, а го изхвърлете, иначе ще си прецакате нервите :D /Иначе Офицера е прав - това са начините да опиташ, ама :evil: /
4. Като допълнителни екстри може да му се сложи към края малко газирана вода за пухкавост и белтък от едно яйце за блясък.
5. Направил съм тонове такъв хайвер /и прецакал доста олио също така/ и накрая разбрах, че е по-добре да си го купиш готов от магазина, когато ти се прияде. Е, сега и спрях да нося рибата вкъщи, де. А не иде да я издоя преди пускане :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Moже да се добяви малко (една -две супени лъжички) газирана вода-става много пухкав. И ако сложите много лимон, да знаете, че започва да нагарча, така че имайте предвид.
И накрая нещо, по-скоро свързано с естетиката-много красиво става, ако във разбития хайвер се добави една лъжица неразбит такъв, изглежда някак си "мраморен" , а и е по-ароматен и вкусен.
За дериватите и дестилатите си знаете...:)
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Мдааааааам. Разбрах май........ Аз си купувам обикновено разбит, но ми беше интересно ако си хвана риба и има хайвер в нея дали не мога да си разбия аз (ще е без консерванти ако не друго). А самото "узряване" какво представлява ? По какво се познава дали е "узрял"?
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Става по едър и с оранжево-червен цвят.Може да се добави и грис вместо хляб.Копъра също му отива ако се използва чесън.
bobsana
Мнения: 602
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 10:25
Местоположение: Sofia

Мнение от bobsana »

Сега и еднин мой патент. Вместо накиснат хляб или орехи аз слагам начукани солети. Става супер
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Сигурно ще ви досадя вече, но за узряването пак да питам - при каква температура (в хладилника ли) трябва да се държи ако се прави процедурата със бурканчето с пластовете сол и хайвер и колко време му трябва да стои така?
А..... и колко време издържа преди да се развали ?
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”