Статична и подвижна плувка-коя за какво се използва?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Гост

Мнение от Гост »

Новак написа:Силиконовите ограничители според мен са доста голямо удобство вместо да се мъчиш да направиш добър възел. Евтини са и се продават по десетина в една опаковка.
Подвижните плувки имат предимство в дължината на замятане, има различни модели и форми, така че има доста голям избор. Всяка плувка си има допълнително утежнение в корпуса от кадето и идва далечината на замятането.
Хъм , тука може да се поспори.
1.Силиконовите стопери ,ефтините са пълен боклук не отговарят на размера и си ходят къде си искат .
2.Не преминават толква гладко през водачите .
3.За всеки размер влакно трябва да се купуват отделни стопери.
4.Хубавите хич не са ефтини (поне за мен)
5.Не всички подвижни плувки са с отежнение.

Така , удобството на подвижната плувка е че,може да ловиш и на един метър и на колкото си щеш(ако имаш нерви да чакаш).
Ако плувката отдолу е с пластмасов накрайник задалжително е да използваш вирбел с карабина ,размера му зависи от влакното което ще изпозваш.Аз ти препоръчвам да слагаш на всички.
Така ако ти се наложи може да си сменяш плувката според ситуацията
стига да няма и горно ухо, там вече вирбел ти не требе :lol: направо минаваш през двете уши с основното влакно .
Отиваш в някой магазин питаш за конец за стопери (не от на бабати преждата) питаш и как се връзва (не е кой знае ква сложнотия)МОКРИШ ,ПЛЮНЧИШ (както при всички възли който правиш,освен тия на обувките :lol: )и връзваш .
Начи да обобщим, намотал си основно влакно 0.18 купуваш си съответния вирбел с КАРАБИНА за него, мушкаш влакното през свободния крй на вирбела (не там където е монтирана карабината)
,за него кеф ти връзваш вирбел кеф ти правиш клуп кеф ти некой сложен възел примрно двоиния възел на Гринер http://www.ribar.hit.bg/vuzel_dbl_griner.html . кеф ти направо куката ако не искаш да имаш повод с което рискуваш да си сагубиш плувката.Над плувката връзваш стопера от конец и определяш на ква дълбочина искаш да ловиш като го дигаш или сваляш .
На плувките само с едно ухо им викат Ваглери което си е нещо от типа да се вика на всички копирни машини КСЕРОКС .
Ваглерите найстина имат отежнение монтирано на самата плувка което е предпоставка за по-далечно замятане.

Нещо ако съм объркал или забравил моля да ме поправите , щото и аз не съм голям спец.

PS. гледй човек кво прави за една голяма студена бира :lol: :lol:
Аватар
kalinanimal
Мнения: 976
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 21:30
Местоположение: Младост 4 :)

Мнение от kalinanimal »

Упс , ни ми съ карайте забравих да се регна. :oops: :oops: :oops: .
Забравих и да напиша че , за карабината закачаш плувката :lol: .
Добре дошли под шарената сянка .
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

:shock: Пилоте, бате, да не слагаш стопери за 0.50 на мача си, че са 3-4 мм дебели ?
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Pilot написа:
theater написа::shock: Пилоте, бате, да не слагаш стопери за 0.50 на мача си, че са 3-4 мм дебели ?
:D :D Базикам съ бие баратооо.... :lol: :lol:
Но съм виждал в магазина да се продават точно толкова - 3-4 мм. силиконови стопери, пак фирмени....според мен са идеални за нек`ви специални монтажи за тежко...но народа ги купува за плувка и после се чуди защо ваглера весело цопва пред нозете му.... :wink:
Аз лично ползувам и купешки конци, и влакно, и стопери, но моите са въжможно най-малките на Балцер, торпедовидни, и определено са под 1 мм. :roll: :roll: :roll:
И аз ползвам едни много тънички на BALZER. Идеални са.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Докера
Мнения: 1436
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнение от Докера »

Pilot написа:Но съм виждал в магазина да се продават точно толкова - 3-4 мм. силиконови стопери, пак фирмени....според мен са идеални за нек`ви специални монтажи за тежко...но народа ги купува за плувка и после се чуди защо ваглера весело цопва пред нозете му....
Ма те са си точно за монтажи на тежко :wink: , За амортизатори , ограничители за подвижни олова и пр. А иначе за плувка са тия , елипсовидните , и аз лично съм много доволен от тях , улесниха ми живота направо :D
Няма нищо лошо в това да си говориш сам - лошото идва , когато започнеш да си отговаряш !
Селяните казаха: Ей,да вържем попа,та да е мирно селото.
Попа отвърна: Ааааа не,чада мои - Вържете си булките, че да е мирен попа.
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Да бе, не е работа да вързваш възли 100 часа (поне на мен толкова ми отнема да направя хубав стоп-възел). Аз си ползвам от най-малките силиконови стопери....... я да видя на коя фирма съм си купил, защото не ги гледам много аз тези неща.

..............................................................................................

:shock: ВЪХ .... жива да не бях ! И моите били на Балцер. :lol:
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

Бацка вместо да купуваш стопери някои от тях може и да ти скъсат нервите ограничителя се прави от памучен конец за чували(здравичък бял) попитай некой на водоема дето ще ходиш ,че ме мързи да ти го рисувам как става сега ама ако държиш на конеца прати едно лично и ще ти прата картинка:)
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Моето мнение е също, че възлите са несравними като стопери, особено при риболов с мач. Колкото и да е малък силиконовия стопер - по трудно минава през горните водачи. Аз лично над плувката си слагам купешко възелче, даже по 2 за всеки случай (маркови че иначе лошо)под възелчето мънисто, а над утежнението - може или възелче или силиконов стопер, тук няма проблем.
Fish friendly
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

А аз най-често ловя с ваглер със статичен монтаж, като за ограничител слагам олово. :wink:
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от bozaka »

Са и я, че си каем. Кво правя аз, на основното слагам първо манисто после карабинка за ваглера пак манисто, режа си 30 см. от основното влакно. На основното връзвам микро-вирбел за него влакното което съм срязъл подвижно лово със шлаухче да не протрива влкното пак микро-вирбел, повод кука.
Над манистото правя два възела от влакно върху основното( правиш го както си връзваш куката), правя два защото единият е контра на другият и така.
Надявам се да съм ти бил полезен, пробвал съм абсолютно всичко квото мое да ти мине през главата най - малко съпротивление указва възела от влакно не се занимавам професионално със риболов немога да претендирам. Но на мач ловя от над 10 год. И мисля че поне си заслужава да го пробваш варианта не се плаши от сложноста тя е за сметка на сигурноста и качеството на замятане така и за удоволствието от да си го вържеш.
МНОГО РИБА ДА ХВАЩАШ И С ВРЕМЕТО ТИ САМ ЩЕ СИ ИЗМИСЛИШ СВОЙ МОДЕЛ НА ЛИНИЯТА ИМА ПРАВИЛА КЪМ КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ПРИДЪРЖАШ ДРУГОТО ВСИЧКО Е ВЪПРОС САМО НА БОГАТОТО ТИ ВЪОБРАЖЕНИЕ:)))
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Две години се нервих със силиконови стопери, докато се върнах на стария изпитан възел и сега нямам грижи - нито ми се къса, нито ми се разхожда по влакното. :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от bozaka »

За статична нема да се изпитваме шото съм много ама много против там нема едно мнение по въпроса там бате са състезателите, там има мноооооооо ама мно... мнения. Кат го почнеш от дължина на повот та до ставали ти..... абе гадна тема аз за тва си имам прична да не споделя моята линия шото тея гадове ке ме изядат:)))

Полчо гледаааааааааай бате он го е казал ма много точно:


1.важното е колкото и далече(или близо) си хвърлил, кордата да е под водата
2.Ако мястото е дълбоко по-малко от дължината на пръчката ти, използвай фиксиран ваглер, за целта има едни джаджи на стонфо, миди, и др., но най-безболезнено е с две-три съчми от двете страни на ваглера.
2.Горе-долу гледай при фиксираните монтажи по-голямата част от оловото да е около ваглера, около 70% да речем, и към повода останалото.
3.За БГ-условията са най- подходящи ваглерите с тяло(тумбестите както ги нарече) 3, 4, 5, 6, 7, 8 до 16 грама+ 2 грама на линията(пак говорим за фиксиран ваглер).
4.не се цели в некви грандиозни далечни хоризонти, от 15 до 30 метра е един напълно достатъчен диапазон, в който можеш да хващаш с ваглер.
5.Винаги, когато не хвърляш по-далече от 30-тина метра, захранвай с ръка, какъвто и майстор да си, с прашка е по-трудно да уцелваш често.
6.Дълбочината се мери със съчма , а не със сонда, защото:
-сондата има голяма вероятност да изхвърчи при силно замятане
-тъй като сондата е тежичка, при замятане навътре пада под ъгъл, и се получават нереални резултати за дълбочината.
Съчмата можеш да я застопоряваш на самата кука, като трябва при положение че не е дъното да преутежнява ваглера, и той да потъва.
7.Използвай меки тежести- защото често ще ти се налага да ги местиш по линията, а потъващата корда е една такава лесно ранима, и може да стане инфекция

По разните тецове и големи язовири много често дълбочините са яки, над 5 метра, и се налага подвижен монтаж
Използват се ваглери със регулируем грамаж, отдолу на дупето им на винт са наредени шайбички.Принципа е колкото е по-тихо и по-без течение, толкова повече тежест трябва да има в самия ваглер, и обратното, във вятър и течение има повече олово по линията, което си отнел, като си махал шайби от ваглера.
Общо взето, за да използваш подвижен ваглер, ти трябват ваглери с по-голяма носимост, и на линията трябва да има най-малко 3-4 грама, за предпочитане над 5.Това е така, защото ако си с 0.5 гр реди повода, ще изпушиш две кутии цигари, докато слезе стръвта на 7 метра.
Утежняването най-често е на две групи, един пример-Групирано основно утежнение на 1 метър от куката, и втора по-малка група
преди вирбела с повода.Тук вирбела е задължителен. защото усукването е сериозно.
Стопера се прави от корда, всичко друго е ала бала, като възела за стопера е като тоя за куката, основното влакно си предствяш, че е стъблото на куката.
Тук основното влакно трябва да ти е по-яко, от 0.16 нагоре, най-добре 0.18, защото се хвърля с тежки ваглери, и има сериозен риск да го изстреляш навътре.

Хехе,нали ти казах че матриала е бая за писане,затва предпочетох копи-пейст.

Не са особено подходящи понеже 2 грама е малко за да потъне бързо стръвта,Муфа си го каза-супер са тия с шайбички-можеш да си сменяш системата-примерно от 10+2 да стане 8+4 или дори 6+6.

Двойни вирбели (има едни микровирбели на Миди-супер са).

Мразя ваглери от пауново перо-даже и insert-ите ми идват не достатъчно чувствителни (то не че съм виждал straight де).За мен най-доброто е балса+сарканда,с тяло или без,но задължително insert.

Влакно-ми ти що мислиш че ревем за Максима като пощурели?

От тея дет ги има сега последно пробвах Трабуко(sinking)-не е хич зле,имам и една ролка Red Sinking на Триана ама така и не съм го пробвал още,Тубертини Афонданте е приемливо също.

Правилно си схванал-примерно ако ловиш на водоем,който е дълбок 2 метра,а мяташ на 30 от брега,по-си на далавера плувката ти да тежи,а по влакното да няма мноо-мноо олово,и обратно-ако ловиш на десет метра от брега,но трябва да пуснеш 7 метра надолу (типичен пример-Антонивановци),не е лошо да имаш поне 4 грама по линията за да потъне бръжко.Има и безброй много вариации по темата,преценява се на място.

какво е ААА и BB, размера на съчмите ли? Теглото.

BB=0.40g AAA=0.80 g SSG= 1.6g

Значи ако ползвам подвижен ваглер, гледам утежненението да е повече на линията от колкото на самия ваглер. При фиксираните - обратното.


cocker triabva da...malki waggleri s nikakvo ili malko dop.utejnenie.
vsushtnost te sa efecktivni ne pri ribolova s match, a s shteka ili direckten
teleskop.
za gramaja-vsichko zavisi ot dalechinata i dulbochinata na koiato zamiatash...pluvkite i wagglerite koito imash, sa idealni, no za distancii
do 20-25 metra..za po-golemi sa neobhodimi po-tejki, 6+2, 8+2 i t.n
kato sa balansirani pravilno, wagglerite se nujdaiat ot mnogo malko debalansirane na liniata za da potunat ili se vdignat, t.e da se vidi '
'kulvane'...tova vaji i za po-tejkite waggleri-ne biva da te pritesniava
che sa pomalko chustvitelni
Slideri sa waggleri, koito vinagi se polzvat podvijno zakrepeni, za po-golemi dulbochini...6-8 metra, kato harakterno za tiah e po-goliamoto
kolichestvo olovo, koeto se slaga na liniata za po-burzo potuvane na goliamata dulbochina
imat gramaji 4+4, 5+8, 4+6, 10+12 i drugi podob
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от bozaka »

А, кое как се ползва обиждаш форума батка.
Лотсан...... га не ти достига да метнеш.
Ползваш подвижна, та четох ви вицовете 1/3 2/3 3,14 пи..
абе ейййййййй вие у ред ли сте
Дължината на пръта не е края...
Кат се изправиш с прът 3,90 и ти си още да каем 1,80 и си дигнеш протезата и ставаш нейгде 2,10 и кво стана на 1/2 ти е 1,95(прът) и 2,10 равно на 4,05 и кво стана немоем да метнем ли или вие не мое се изхвърлите.....
Аватар
guspata_35
Мнения: 83
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 14:51
Местоположение: sofiq
дал Браво: 3 пъти

и аз да кажа нещо........

Мнение от guspata_35 »

моето мнение по въпроса е ;ако бъркаш в рамките на 10 метра като дистанция и 3-4 като дъно,статичното е незаменимо,ако ситуацията е друга или ваглер,или подвижно,но помни;големите риби на доста места минават наблизо и пипат като неврохирурзи,при такова пипане с подвижното шанса ти е много малък :)
не убивай рибата,убиваш ПРИРОДАТА!
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

bozaka написа: Ползваш подвижна, та четох ви вицовете 1/3 2/3 3,14 пи..
абе ейййййййй вие у ред ли сте
Дължината на пръта не е края...
Хехех,Бозак,тая компилация по-горе от мои и на Муфата размисли добре си я натаманил,ама искам некой път да ме заведеш да видим как ваглера ти е фиксиран неподвижно на една педя под върха на мача,докато в същото време стръвта ти се пада некъде на метър и двайсе-метър и педесе под края на дръжката и как се изправяш нали и с мощен мах изпращаш целия така нагласен монтаж на едно дваесе-триесе метра.Умрем да го видим тва.

Баси майката,тва требва да имаш солиден мухарски опит да го направиш тва нещо.
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”