Зимен спининг риболов на щука

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
ZLAK
Мнения: 2586
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:42
Риболов: ..?...О , да !
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 103 пъти
получил Браво: 137 пъти
Обратна връзка:

Зимен спининг риболов на щука

Мнение от ZLAK »

Отварям тази тема , защото по доста от темите за спининг риболов се изказват противоречиви мнения по въпроса.
Някои тотално отхвърлят зимния спининг риболов на щука , а други само тогава ходят на спининг.
Специално аз ходя за щука по всяко време на годината и най-вече през зимата. Както може би съм казвал най-успешния ми месец за едри щуки е февруари. Зимата тази риба се групира на места , различни от лятото и есента , затова понякога не можем да я уловим на местата , където сме свикнали да я има. Това води и до погрешни изводи според мен.
Ще се радвам да стане дискусия и да споделите своите мнения по въпроса за местата , примамките и начина на риболов през зимните месеци.
" Рано или късно всеки рибар стига до спининга."
Алберт Айнщайн

Има два важни момента в живота на човек – единият е, когато се е появил на тоя свят, другият – когато е разбрал защо.
Марк Твен

Всички се оплакват от липсата на пари, а от липсата на ум - никой.
Еврейска мъдрост
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Много интересна тема! Аз не съм ходил досега, освен един-два пъти с резултат клонящ към нула и ще се радвам да прочета споделеното за зимния риболов на щуката.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Re: Зимен спининг риболов на щука

Мнение от TRAP »

ZLAK написа:Отварям тази тема , защото по доста от темите за спининг риболов се изказват противоречиви мнения по въпроса.
Някои тотално отхвърлят зимния спининг риболов на щука , а други само тогава ходят на спининг.
Специално аз ходя за щука по всяко време на годината и най-вече през зимата. Както може би съм казвал най-успешния ми месец за едри щуки е февруари. Зимата тази риба се групира на места , различни от лятото и есента , затова понякога не можем да я уловим на местата , където сме свикнали да я има. Това води и до погрешни изводи според мен.
Ще се радвам да стане дискусия и да споделите своите мнения по въпроса за местата , примамките и начина на риболов през зимните месеци.
Ами тогава казваи на какви места се групира през зимата и къде да е търсим
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
KOZELA
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Мар 28, 2006 19:13
Местоположение: Русе

Особености на зимния риболов.

Мнение от KOZELA »

Мммм. Да. Май щуката прави малки миграции към ямите. От късна есен започва да избира по-дълбоките места. Има изключения когато започва да търси храната си и на по-плитко. В топъл ден, по обед, може и на 1-2 метра да стои. Виждал съм 2-3 кг. щуки до сами бряг с муцуна към реката през декември!
А относно февруари, направо побяснява преди да започне брачните игри. Яде всичко което не е закрепено и се носи по течението. Но тази активност не е толкова продължителна, като есенната.
Ако решиш, заповядай на щуколов през февруари. Има няколко реки които се вливат в Дунав. Може би устията са обещаващи места за риболов. До февруари има много време. И сега е добре за щуките. Може да разнообразим и с риболов на бяла риба.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Особености на зимния риболов.

Мнение от joro_olyмпус »

KOZELA написа: Ако решиш, заповядай на щуколов през февруари. Има няколко реки които се вливат в Дунав. Може би устията са обещаващи места за риболов. До февруари има много време. И сега е добре за щуките. Може да разнообразим и с риболов на бяла риба.
Тази покана, ако разбира се е отправена към мен - приемам, при първа възможност!
Аватар
dekata
Мнения: 826
Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 15:25
Местоположение: гр.Карлово
дал Браво: 3 пъти

Мнение от dekata »

аз лично нямам успехи зимата на спининг.може и да не съм бил достатъчно настоятелен. :roll:
I’m your truth, telling lies
I’m your reasoned alibis
I’m inside open your eyes
I’m you

Sad but true

http://www.snimka.bg/?profile,albums" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Мнение от Владимир »

Аз пък зимата не ходя защото на Богров е труден риболова през зимата-има лед :lol:
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Много интересна тема.
А самия ЗЛАК какво мисли по въпроса?
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Аватар
ZLAK
Мнения: 2586
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:42
Риболов: ..?...О , да !
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 103 пъти
получил Браво: 137 пъти
Обратна връзка:

Мнение от ZLAK »

Ами аз съм казал какво мисля. Желанието ми беше да чуя мненията на хора , които целенасочено практикуват зимния риболов.
Имаше един колега от Видин , който твърдеше че лови щуките най-вече през януари на Дунав.
Ето каква схема дава Дитмар Изаяш - известен спец по риболова и щука и бяла риба в Германия. Става въпрос за местообитанията на щуките в различните сезони. Трябва да се има в предвид обаче температурните разлики в сезоните у нас и в Германия. Схемата е взета от Риболов Елит.

Изображение

Може би за да я актуализираме за нашите условия трябва да прибавим по един месец.
" Рано или късно всеки рибар стига до спининга."
Алберт Айнщайн

Има два важни момента в живота на човек – единият е, когато се е появил на тоя свят, другият – когато е разбрал защо.
Марк Твен

Всички се оплакват от липсата на пари, а от липсата на ум - никой.
Еврейска мъдрост
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Злати, ти тези голословни твърдения на г-н Едикой си на практика изпробва ли ги, защото ми си струва афиф щуката да се събира в плитчините през зимата. Не се заяждам, а питам с интерес. Както казах по-горе съм лаик в риболова на щука през зимата, затова всичко написано ми е интересно.
pantasy

Мнение от pantasy »

Barni написа:Аз пък зимата не ходя защото на Богров е труден риболова през зимата-има лед :lol:
Стига с тоя Богров бе :)
Аватар
rib4o
Мнения: 894
Регистриран на: Съб Юни 17, 2006 14:38
Местоположение: Хасково;Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от rib4o »

И аз съм много заинтересован от темата понеже тази зима съм решил да пробвам дава ли или не щуката през студените зимни месеци ,като за лична тактика съм решил да:
Използвам дълбокогазещи и бавноподвижми примамки с ,които да облавям по големите дълбочини и да се опитам да сервирам примамкат под самия нос на щуката. За целта маи ще са подходящи джиговите примамки и някои по тегки клатушки а защо не и някои тегки потъващи воблери.Незнам дали заплануваното от мен имам някакво логично обяснение но се надявам да прочета и някои съвет написан от майсторите в форума.
Удоволствието от евтино закупената стока трае твърде кратко, спрямо разочарованието след това!
blader2
Мнения: 1245
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 16:06
Местоположение: София
дал Браво: 85 пъти
получил Браво: 59 пъти

Мнение от blader2 »

Да се включа и аз. Първо да кажа, че нямам никаква практика :roll:
После доколкото съм чул в района на София много щуки се ловели именно зимата, на лед и на жива стръв. Защо да не може да се излъже на спиниг тогава ? :roll:
Четох също в едно руско списание, че сега демек ноември се ходи следобед на спиниг(баси руския ми е доста по зле от англиския може и да несъм разбрал :oops: ). Също че са подходящи воблери над 12см :shock: и бавно въртящи се блесни, също и клатушки.
Май всички сме мераклии, ама май много малко са се пробвали зимата на спининг, моето оправдание е че от тая година го практикувам, а вашето? :roll:
http://www.starividri.org/

Спининг клуб "Абичи"

Спининг, Тенис и Сноуборд
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Росен »

Опит нямам кой знае какъв, но това което съм чел - много големи и много бавнодвижещи се примамки - с максимално малки усилия да поеме много храна.

Поздрави!
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Познавам два вида риболов на щука през зините студени месеци:
1. Когато се заледи водоема - около шаварите остава или по-тънък лед, който лесно успявам да разбия или няма лед и мога да хвърля тапите. дълбочината е по-голяма от лятото, но под метър не падам. Миналата година имаше доста добър ефект.
2. Когато още не е замръзнал водоема - мятам само железа, широки клатушки от типа лъжица за супа, въртиш не много бързо и я движиш в границите 0,5 до 1 метър под водата, винаги има успех около шаварите, а около обяд и на по-голи места из водната шир, но задължително на места където плиткажа преминава рязко в по-дълбоки води, като се старая на мястото на прехода да съм за по-дълго.
И при двата метода за разлика от лятото е добре да има по-силна светлина, било слънце било по-висока облачност.
И в двата случая студа си е голем, така че задължително с ръкавици и вълнени одежди, щото много се страда. Напоследък практикувам - газов котлон домене и на него къкри греяна рикиика с медец, иначе се не издържа.
На всички големи успехи и много емоции през предстоящият зимен сезон.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”