моля, обяснете ми какво е бомбарда

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
ivanivanovbg
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Мар 12, 2007 21:15

моля, обяснете ми какво е бомбарда

Мнение от ivanivanovbg »

моля, обяснете ми какво е бомбарда, колко струва и какви риби(морски) се ловят на нея.
до сега съм ловил само в сладководни води(язовири) но искам да се пробвам и на морето през лятото разбира се.
Куних си пръчка СПРО теле цвят тъмносин акция 20-40 3.6 м за 14 лв., но не знам каква корда, плувка и куки(марка модел) да си купя.
мерси
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

Има много писано-потърси,а ако си от зевзеците то Бомбарда името идва от цигари Арда и Бомба :oops:
Аватар
ЖоретО
Мнения: 968
Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 12:35
Риболов: фидер, мач
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от ЖоретО »

Бомбардата е нещо като булдото(използвам това сравнение,за да ме разбереш по-лесно), само че може да бъде и потъваща, а и монтажа е подвижен. Използва се за вкарване на стръвта на голямо разстояние и воденето на същата в разлечни водни слоеве. С бомбарда се ловят доста видове риба по родното Черноморие- зарган, платерина, кефал, илария и други инцидентно. На Щъркела пък се лови костур. За цената- от 5-6 до 10-15лв.- различно както при всички такъми.

За пръчката- мисля, че е слабичка за морски риболов(като акция).
Успех!
executor
Мнения: 555
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Местоположение: Варна
получил Браво: 3 пъти

Мнение от executor »

Изображение
Изображение

Ей туй е то бомбарда...или сбирулино,както ти е по-удобно :wink:
Stand and fight
executor
Мнения: 555
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Местоположение: Варна
получил Браво: 3 пъти

Мнение от executor »

С това нещо на морето(като му дойде сезона,разбира се)се ловят повечето риби от семейството на кефаловите(илария,платерина,кефал),зарган и нерядко чернокоп.За стръв се използва основно морски червей.Пръчката ще ти върши работа...20-25 гр бомбарда е добър вариант.Влакно-аз ползвам около 0.18-0.20 монофил.Някои колеги използват с успех тънки плетени влакна.
Успех!
Stand and fight
ivanivanovbg
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Мар 12, 2007 21:15

Мнение от ivanivanovbg »

Благодаря!
Искам само да попитам на бомбардата слага ли се тежест или тези 20гр. които тежи са и достатъчни и още нещо куките с обикновена корда ли се връзват или се слагат метални поводи. До колкото съм запознат повечето морски риби са хищни.
за executor специални благодарности!
executor
Мнения: 555
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Местоположение: Варна
получил Браво: 3 пъти

Мнение от executor »

ivanivanovbg написа:Благодаря!
Искам само да попитам на бомбардата слага ли се тежест или тези 20гр. които тежи са и достатъчни и още нещо куките с обикновена корда ли се връзват или се слагат метални поводи. До колкото съм запознат повечето морски риби са хищни.
за executor специални благодарности!
Ю уелком :D Ами идеята е самата бомбарда да играе ролята на тежест и по принцип не се слага друго утежнение.С 20 гр бомбарда и подходящи влакно,въдица и макара спокойно се достигат дистанции 60-70 и нагоре метри.Повода е от обикновен монофил,по-тънък от основното влакно.Напоследък масово навлязаха флурокарбонови влакна които се ползват за поводи и определено са по-добри.Единствено когато се лови чернокоп има проблем,тъй като с острите си зъби прегризва повода.Някои колеги поставят 3-4 сантиметрово шлаухче непосредствено до куката,с цел предотвратяването на горното,но пък тогава ударите намаляват(поне по мое лично мнение).Явно се плаши :roll:
Stand and fight
Аватар
kamen
Мнения: 302
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 17:34
Местоположение: varna
получил Браво: 2 пъти

Мнение от kamen »

executor написа:Някои колеги поставят 3-4 сантиметрово шлаухче непосредствено до куката,с цел предотвратяването на горното,но пък тогава ударите намаляват(поне по мое лично мнение).Явно се плаши :roll:
И се получават уплетации на такъма :wink:
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
cetkata
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Ное 12, 2006 18:01
Местоположение: Виница

Мнение от cetkata »

ivanivanovbg,колега ония горе с големия шаран executor-а е много добър в сладководния - пише за него дори и в издания на английски език - само, че много скромно е подходил. Кажи му , че зелената му бомбарда е много грозна. :lol:
Колега ти питаш за това:
Изображение

А сега за оплетките и макраметата:
kamen написа:И се получават уплетации на такъма :wink:
Може ли такова нещо, бе колега, ми оправи го това замятане най-после :lol:
с такъв голям стаж си гледам, но си притеснен, оправи го или смени сопата - само тя е причината да не изплъзнеш елегантно бидема в последния момент на падането. Като в коприна трябва да се лизне бомбардата, лекичко да притеглиш, едва забележимо, толкова , колкото да не видят съседите :wink: и се получава. Най-лесно става с пръчка с по-върхова акция. Пръчка, която ще ми се гъне в средата, мани я! Единствено ония с "мухарките" разбират какво ти казвам. Същото е, само че на обратно, (мои личен опит) - държиш шнура (линията) с лявата ръка, ако хвърляш с дясна, после пускаш, наместваш си бигела и изправяш линията. След такова замятане оплетациите ги забрави.
Те са по чести, ако с непотъващ бомбард ползваш бидем със сачмички на повода, за да търсиш рибата на 20-50 см. под повърхността на водата. Бомбарда пори и създава вълнички за привличане на хищника, а отдолу го следва малка рибка "морски червей", чиито реснички и гърчене я подлудяват. Айде, че много стана. Друг път пак.
Апропо , хвърлял съм и с волфрамов повод заради чернокопа и куките, които са ми адски свидни, чак от Япония си ги нося и са ми кът вече, бая време мина и не знам за кога пак ще съм нататък, но волфрама го усеща гадината и съм вътре за сметка на тия с шлаух.
Наздраве и наслука, може и в обратен ред, както ви харесва!
всяка РИБА да си знае майстора!
ivanivanovbg
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Мар 12, 2007 21:15

kuki и бомдарди

Мнение от ivanivanovbg »

Кой номер куки да взема?Тези стават ли?
http://shop.akvasport.com/catalog/produ ... ucts_id=83
за бомбардите каква е добре да со взема плуваща, или потъваща
тази става ли?
http://shop.akvasport.com/catalog/produ ... cts_id=753
badvan
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Фев 01, 2006 23:07
Местоположение: по морето

Мнение от badvan »

И аз се кефя на Executor за перфектното обяснение - кратко, точно, разбираемо и ясно :!:
А Камен е абсолютно прав. Съвсем други фатки пълнят кофата, а не шлаух на куката :D
Cetkata - на 0.12 като те изшие 1/2 кило платерина кой слиза по мокрите скали до водата с кепа? :o
"Мейк лав нот пача!"
казало свинското краче
marine
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 23:12
Местоположение: Варна

Мнение от marine »

badvan написа: Cetkata - на 0.12 като те изшие 1/2 кило платерина кой слиза по мокрите скали до водата с кепа? :o
Аз съм с 0.14 и основна 0.18 и съм вадил без кеп от тетраподите платерини по 600-700 грама .Хем 0.14 е флуорокарбон и не е някакво скъпо влакно
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”