Разходка из централната и западната част на южна БГ

Риболовен атлас на водоемите в България.
Аватар
Алеко
Мнения: 11059
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 760 пъти

Разходка из централната и западната част на южна БГ

Мнение от Алеко »

Пускам темата нарочно тук, защото - макар че имах намерение да половя рибка - се получи повече туристическа обиколка, отколкото риболовна такава. :oops:

На 13 август с г-жата имахме годишнина и решихме да прекараме няколко дни на язовир Въча, където Дани беше открила едно много приятно хотелче - Вила Казанова. То се намира на 1-2 км след стената на язовира, по посока Михалково.

Пристигнахме в ранния следобяд и пред нас се ширна тази гледка:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това се виждаше от прозореца на стая "Океан", в която се бяхме настанили:

Изображение

След кратка почивка решихме да се разходим до Девин. Пътьом дежурната снимка:

Изображение

След това обаче стана страшно. Строежът на яз. "Цанков камък" върви с пълна пара.

Тук едно време имаше река, пълна с пъстърви. :cry:

Изображение

Изображение

Изображение

От реката не е останало много...

Изображение

По нататък в посока Девин е мястото, където ще се издигне най-високата язовирна стена в Европа - 208 м. Така поне ми каза управителят на хотелчето. А над стената долината е заприличала на лунен пейзаж. Дърветата по двата склона са окастрени до корен, даже на места изгарят и коренищата. Не снимах, защото ми стана много гадно. Местните пък са доволни - има работа за доста народ още години наред, а и от новата ПАВЕЦ се очакват бая приходи за община Девин.

Но стига с тези черни краски! На следващата сутрин рипнах още по тъмно и тръгнах за риба. Лодка така и не успях да си намеря и за пореден път се убедих, че на Въча без лодка си загубен, ако искаш да хванеш нещо по-различно от уклей и ситен костур. Смъкнах се на едно-две места близо до стената и помятах на блесни и воблери, но нямах пипане. Не ми се биеше път към Михалково, така че слязох на яз. Кричим.

Още съвсем в началото, директно под стената на Въча, има асфалтов път, който стига до водата.

Това е стената на яз. Въча:

Изображение

Изображение

Мятках тук:

Изображение

и тук:

Изображение

На едно костурчесто воблерче на Салмо ми подгони един доста едричък кефал, но не пожела да го лапне. Това беше единствената риба, която видях. Нивото на водата не играеше много, така че таях някаква надежда за улов, но уви. Едни чичковци, които срещнах, бяха хванали заранта много рано на бял няколко пъстърви-американки, явно избягали от рибарниците, които са по-надолу в язовира.

Изображение

Собственикът явно ще да е някой голям баровец, щом са му разрешили да опъне яки въжета от бряг до бряг (на снимката не се виждат). Дори да имаш лодка, не можеш да минеш покрай садките.

Малко чукари над водата:

Изображение

Изображение

Картинката пред стената на "Въча" е плачевна:

Изображение

Изображение


В четвъртък тръгнахме за Банско. Минахме през Девин, Доспат и Гоце Делчев. По пътя, между Девин и Доспат, има едно малко гьолче, образувано от разлива на една рекичка. Винаги съм смятал, че там има някаква риба, но все съм бързал и никога не бях спирал. Чак сега имах тази възможност:

Изображение

Изображение

И наистина - в плиткажа вреше от ситни рибки, а отсреща в папура подскочи и нещо по-едро. Домързя ме да обувам ботушите и да мятам, а и г-жата чакаше в колата. Така че продължихме към Доспат и после към Гоце Делчев, където ме чакаше един приятел. Заведе ме на река Места, няколко км над града, посока Банско. Има бент, но го бяха отворили и от големия вир над него не беше останало много. Повървяхме малко срещу течението и помятахме тук:

Изображение

Никс мамата!

Петъкът си го бях заплюл за отскок до Потами, в Гърция. Който е ходил, знае, че там има яки шарани и кленове. С приятелче от Банско тръгнахме по тъмно и пристигнахме рано, някъде към 7:30. Нивото беше спаднало с най-малко 10 метра в сравнение с юни, когато бях там за последен път.

Изображение

Водата стигаше до дърветата на отсрещния бряг...

А тук си личи по колоните на моста:

Изображение

Туй костурче на блесна и една каракудка на царевица на плувка бяха единствените ми риби за едноседмичната ми разходка. :lol:

Изображение

Изображение

Но не се оплаквам. Видях райски кътчета от България, прекарах една цяла седмица с булката, починахме си, видяхме се с приятели, хапнахме и пийнахме. За финал - залез над яз. "Въча":

Изображение

Извинявам се за качеството на снимките, правени са с телефон.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Събра ми очите, Алеко, 3-4 години не съм бил по тези места - майната й на рибата, екстра сте изкарали с Дани. :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Страхотен подарък за годишнината сте си направили с Дани!Рибата ли!?По тези места се ходи с фотоапарат, а въдиците евентуално могат да му послужат за тринога :wink: !
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Мнение от maver13 »

Ех, красоти :!: :!: Изкарали сте си супер с половинката :lol: Живарниците не са най-важното - стига душата да е пълна......
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 551 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Алеко, този язовир ,,Въча,, всеки път ме изумява с красотата си! :)
Дано стигна и аз скоро до там..
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Публикувай отговор

Обратно към “Маршрути”