Риболов в Оман!

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
milchon
Мнения: 73
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 12:13
Местоположение: Dubai

Риболов в Оман!

Мнение от milchon »

Здравейте,

Виждам че в този форум се коментират предимно технически проблеми по лодките. мезнам дали темата е добра за тук?

Тази седмица направих един риболов с новата ми лодката в Омански води близо до върха на Арабския полуостров (Арабско море или по точно севрната част на Индийския Океан). Като реших че ще излеза на тролинг за King Fish или в най лошия случай за някоя "океанска щука" - Barracuda в залива Лима в Севервен Оман.

Като за начало направих подготовка и проверка на лодката което за мен специално е един от най-важните момент преди така наречения "Deep Sea Fishing". Голяма част от притежателите на лодки искат да имат безпроблемно влизане и съответно излизане от морето.... Надявам се на никой да не му случва да се обажда по канал 16 на радиото за помощ поради технически проблем!!!

Изображение

Всичко е наред и след като сме излезли от пристанището е време за блаженна усмивка и снимка за спомен:

Изображение

Deep Sea риболова е доста приятен дори и за хората които не практикуват риболов... а те от своя страна релаксирайки се возят в морето с 7-9км/h следейки сонара за индикация на риби дърпайки 4 въдици с закачени на тях 30см изкуствени рибки Rapala ;-)

Изображение

След известно време возене резултатът е вече налице - първи удар и борбата започва!

Изображение

Не може да се опише момента в който всеки един от нас с голяма доза адреналин тръпне в очакване да види рибата кочто се подава из дълбините...

Изображение

след около 5 минути борба около лодката рибата е изморена и ассистената може да я закове с канджата.. а аз да си почина след моето 25 минутно фитнес упражнение...

Изображение

Ето и улова отличен размер Cobia около 20кг. - това е една от най-вкусните риби които могат да се хванат на тролинг!!!

Изображение

През този ден успяхме да хванем и няколко малки баракуди 5 - 6 кг. за които за съжаление не стигна батерията на фотоапарата, другата седмица влизаме пак така че ще пусна нов снимков материал с хищника на моретата - Баракудата!

Поздрави и весело посрещане на Коледните празници!

Милчоне (Отбор Пирани)
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

Браво за прекрасният репортаж и снимки ,така е ,някой са на топло ,а други ще ходим на дупка с червено вино и пръжки-ЧАКАМЕ ОЩЕ ПРЕКРАСНИ РЕПОРТАЖИ-Наслука Колега :!:
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Hi

Мнение от ASSENAS »

Браво Милчоне,

Добре, че си ти та да видят хората във форума Пираня с риба :lol: :lol: :lol:

Поздрави и чакаме новите репортажи.
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Поздрави, колега!
Добре си го наредил. Голяма лодка, хубави риби. Май няма какво да ти се пожелае, освен повече свободно време за риболов.
Изглежда си от много време в Дубай. Моля, ако можеш, сподели наблюдения за това как са им магазините за риболовни принадлежности. Как са цените, сравнени с българските? Има ли квартал, обособен за рибарски тъкъми и оборудване за лодки? Канута? Каяци?
milchon
Мнения: 73
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 12:13
Местоположение: Dubai

Мнение от milchon »

Felix написа:Поздрави, колега!
Добре си го наредил. Голяма лодка, хубави риби. Май няма какво да ти се пожелае, освен повече свободно време за риболов.
Изглежда си от много време в Дубай. Моля, ако можеш, сподели наблюдения за това как са им магазините за риболовни принадлежности. Как са цените, сравнени с българските? Има ли квартал, обособен за рибарски тъкъми и оборудване за лодки? Канута? Каяци?
Мерси за пожеланието! Искренно ми се иска повечко време за риба наистина...два дни в седмицата са малко... :lol: :lol:

Относно въпроса за магазините за риболовни принадлежности - какво да ти кажа има много неща предимно за т.н. Deep Sea Fishing. PENN е най наложената и най скъпата съответно марка. Canon, Shimano, Rapala, Mitchell, Daiwa и тн също ги има, но не са никак евтини!
Ще ти дам пример: Въдица и мултипликатор PENN да кажем от middle range е към 1500$ Столове за тролинг има от 800$ до 8000$

Магазините за риболовни принадлежности тук са смесени с магазините за екстри за лодки например в магазина може да намериш неща от кукички минеш през даун или ъп ригери, въжета, мотори, котви, Бимини топове, род холдери до цели оборудвани лодки за риболов барабар с въдиуците и столовете.

Тук им викат Marine Mall-ове има всичко за всички но предимно неща за риболов от лодка

ето един от саитовете на такъв Mall http://www.knotika.com/

Относно каяците тука са много популярни - дори има много хора които практикуват тролинг или океански риболов с мухарка. от каяк.

Какви риби дърпат понякога не искам да ти казвам сам ще видиш... ето ти сайта на едни приятели, които с това се занимават професионално с deep sea fishing - www.oceanactive.com

Поздрви.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Освен Knotika, има ли квартал, в който да са концентрирани магазини за рибарско оборудване? Както са събрани магазинчетата за платове, шивашки материали или колите втора употреба.
Интересуват ме предимно каяците, макар че марките, от които съм се интересувал нямат представители в Дубай.
milchon написа:
Ще ти дам пример: Въдица и мултипликатор PENN да кажем от middle range е към 1500$ Столове за тролинг има от 800$ до 8000$
Жалко, мислех, че като са безмитна зона, риболовното оборудване им е евтино.

Мерак ми е да отида на deep sea fishing, ама като си знам вестибуларния апарат... Един път ме вкараха с лодка в Черно море и след два часа вече се оглеждах за лодка в обратна посока. :mrgreen:

Все пак ми се струва, че мога да издържа четири часа, колкото е най-краткия тур. Както прочетох, за половин дневен тролинг въртят около палмите и света, мислиш ли, че там може да се хване нещо, дето да ти изкара акъла, или е повече разходка с лодка?

Весели Коледни празници, а относно риболова, пожелавам ти ГОДИНА ОТ ПЕТЪЦИ !!! :D :D :D
milchon
Мнения: 73
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 12:13
Местоположение: Dubai

Мнение от milchon »

Felix написа:Освен Knotika, има ли квартал, в който да са концентрирани магазини за рибарско оборудване? Както са събрани магазинчетата за платове, шивашки материали или колите втора употреба.
Не за съжаление няма такъв квартал с обособени магазини. Има два три Mall-a и това е.

Felix написа: Интересуват ме предимно каяците, макар че марките, от които съм се интересувал нямат представители в Дубай.
Каяци има и то доста видове. Мога да провера и ще ти пусна цените но да ти кажа Дубай е много скъп град - не е вече това което беше преди...

Felix написа: Мерак ми е да отида на deep sea fishing, ама като си знам вестибуларния апарат... Един път ме вкараха с лодка в Черно море и след два часа вече се оглеждах за лодка в обратна посока. :mrgreen:

Все пак ми се струва, че мога да издържа четири часа, колкото е най-краткия тур. Както прочетох, за половин дневен тролинг въртят около палмите и света, мислиш ли, че там може да се хване нещо, дето да ти изкара акъла, или е повече разходка с лодка?
Със сигурност ще хванеш нещо за 4 часа всички трипове са в зони където има риби и това е бизнес все пак.... те те карат там където със сигурност ще хванеш. В повечето случай в този риболов има зони където рибите се въртят skipperite знаят точно къде да отидат и каква примамка точно да използват! Не е сигурно само дали ще успееш да хванеш добър екземпляр - а при този риболов това е най важното.

Като например рибата която съм снимал тя един отличен екземпляр за вида си - обикновенно се хващат риби които са макс. до 10тина кг. а този е над 20кг. Максимума който може да достигне тази риба е около 50-60кг.

Относно това дали ще издържиш - да със сигурност... лодките които се използват са от 28ft do към 42ft. повярвай ми няма да усетиш почити нищо. ;-)
Felix написа: Весели Коледни празници, а относно риболова, пожелавам ти ГОДИНА ОТ ПЕТЪЦИ !!! :D :D :D
Благодаря ти и да ти се връща!!
milen
Мнения: 955
Регистриран на: Пон Юли 04, 2005 11:01
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от milen »

Добре дошъл :) весела и слънчева коледа:) здраве и успехи,благодарим ти за чудесния репортаж ,молим те продължаваи ,интересно е .
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Мнение от КИРО »

Ми и аз кат Милен,Дай снимки,за сега тук нямаме приключения.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

ГОДИНА ОТ ПЕТЪЦИ – не, благодаря!
При нас петъка си е яко работен, че в повечето случаи и съботата. Виж, година от недели – може.
Да не съм объркал нещо? Нали петъка ви беше почивен ден?

Knotika е това, което със сигурност ще трябва да се посети. Поне да се разгледа. :shock:

milchon написа:
Каяци има и то доста видове. Мога да проверя и ще ти пусна цените но да ти кажа Дубай е много скъп град - не е вече това което беше преди...
Не искам да те ангажирам по какъвто и да е начин. Сигурно работите здраво и свободното ви време не е много.
Аз и без това не съм решил още какъв каяк ми е нужен. От начало бях сигурен, че трябва да е от тези, в които се сяда вътре, обаче колкото повече време минава, толкова повече се навивам за тези, на които се сяда отгоре.
Селвата, от форума предлага такива, и съм сигурен, че като цена-качество няма кой да го бие, а пък и ми е и под ръка.

За Deep Sea Fishing-а, винаги ме е спирала възможността и там да врътна едно капо. :mrgreen:
Страх ме е, че ако и това стане, ще трябва да си изям риболовния билет от яд.
Пет – десет килограмови риби звучи горе-долу добре.
Тези твоите познати имат ли случаи, когато клиента им остава без хваната риба?
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Колега я дай малко повече инфо с какви такьми ги гониш тия риби,нещо туна или марлини няма ли,акули ловите ли,само Рапали ли тролите или силиконите работят.......................???Дай да видим риболова като тоя тук ли е или има непознати фифели.


Тия дни ще преместя темата в Чуждоземския риболов,да не се чудите каде е. :wink:
Go BIG or Go Home!
milchon
Мнения: 73
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 12:13
Местоположение: Dubai

Мнение от milchon »

PENN написа:Колега я дай малко повече инфо с какви такьми ги гониш тия риби,нещо туна или марлини няма ли,акули ловите ли,само Рапали ли тролите или силиконите работят.......................???Дай да видим риболова като тоя тук ли е или има непознати фифели.


Тия дни ще преместя темата в Чуждоземския риболов,да не се чудите каде е. :wink:
Здравей Penn, честно казано няма нищо ново в този тип риболов почити навсякъде по света се лови по един и същ начин. В зависимост от рибите които се гонат аз лично използвам различни примамки. Джиговете работят много добре, Воблери, Блесни и също така Джиг с мъртва рибка...

Да ти кажа честно забелязвам че баракудата по принцип повече удря на блесни "Клатушка" само че малко по голяма от тези използвани в речния риболов. :wink:

Относно туната опитвал съм на въртяща блесна с лек такъм блеснарка да ги ловя в "пасаж на повърхноста". Супер приятен риболов е... лично мен ме кефи невероятно защото си на косъм във всеки един момент (да скъса) аванса и пръчката са много важен момент. Опитай някой път като си вътре и като видиш пасаж от туна да пуснеш лодката съвсем леко покрай пасажа на около 20 метра и с блеснарка с въртяща се блесна хвърля вътре в пасажа като при вадене навивай колкото сила имаш (колкото по бързо вадиш блесната толкова по голям шанс да удари имаш) :-) Супер риболов.. Иначе за големи тунци стандартния начин със силикона на тролинг ти е ясен.. и тук е по същия начин.

Относно локален фифел за тюнци ще ти снимам един монтаж с два джига (силикони) на една линия, интересен е и дава много добър резултат при тролинг.

Незнам да ли си ловил Giant Travelly супер риба невероятно борбена пак се лови на блесна а също и на джиг (силикон). близо до брега колкото по лек такъм използваш толкова по интересно е и тръпката е невероятна...

Относно акулите не съм ловил до сега, но ги има... :oops:

Масовия риболов в Оман е предимно за Kings, Куди, Sailfish, Травелита, Тунци естествено и най-любимата за мен специално риба Кобията която за съжаление е все по рядка.

Честно казано не съм хващал никога Sailfish или рибата на рибите Marlin-и. За Sailfish съм виждал уловени в тази част на полуострова но за Мarlin-и не съм и не съм чувал някой да говори. Знам че ги има и ги ловят в Оман но това е на юг от Muscat (на около 800км от там където аз ловя)

Ловят се също доста Grouper-и и Sanpper-и ако ти се занимава с тях :wink:

Другите пинизи които ги използвам в зависимост от времето и условията за риболов са down riggerite, които сам знаеш че са една невероятна екстра за успешен риболов...

:idea: Междудругото имам една идея, защо не създадем няколко теми като например Game fishing Марлин или Game Fishing Barracuda и там можем да обсъждаме различни видове риболов и пинизите при ловене на тези видове в различни места по света. Според мен това би било доста интересно.


Поздрави от Дубай..

Милчоне
milchon
Мнения: 73
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 12:13
Местоположение: Dubai

Мнение от milchon »

Ето и размера на King Fish-a по тази част...

Изображение
Landy
Мнения: 432
Регистриран на: Съб Окт 28, 2006 14:55
Местоположение: По света и в Бургас
Обратна връзка:

Мнение от Landy »

Mного добър улов!
Хващал съм малък Giant Trаvally (Caranx Ignobilis) и наистина е силен борец-истинско удоволстие. Бори се по-упорито и дълго от баракуда с два пъти по-големи размери. Близо до нефтените платформи сме ловили Red Snapper- също много силна (и вкусна) риба. Най-успешната примамка беше Rapala Magnum 13 см имитираща скумрия (синя окраска). На блесни не сме пробвали, но на силикони удряха малки скумрий (Atlantic Spanish Mackerel) и малки, но много борбени тунци (Yellow fin tuna i Blue fin tuna).
Доминиращ хищник в района (SE Нигерия) е баракудата и често след удар изваждаме отхапани на половина риби или само главите им.
Имахме късмет да хванем и Sail Fish (брат'чед на Марлините) на червен силикон имититращ октопод със закачена зад него 10-12 см жива рибка.
В галерията ми има снимки на някои от тези риби.
Поздрави и весели празници
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

Супер.Откога не съм чел подобен разказ
Добре е да си добър
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”