Ултралайт капо форевър на любимата река!

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Ултралайт капо форевър на любимата река!

Мнение от Мунчо »

Днес съвсем спонтанно реших да ида за риба. И тъй като съм лишен от благото да мога да шофирам автомобил, по субективни причини, реших да извърша този личен акт с помощта на БДЖ и по почин на моят приятел и идол Бат Стан. Не се бях возил от години...
Гарата ме посрещна мръсна и празна. Купих билета и с трепет се метнах в трена. А там ме лъхна позабравената миризма на телесни флуиди, масла и креозот, делкатно подправена с амонячно-фекални изпарения, от зейналата врата на "санитарния" възел. За същия, в процеса на пътуването останах с убеждение, че за последно сигурно е бил чистен по случай XIII Конгрес на БКП... Телесните отпадъци обаче бяха аранжирани майсторски и с вкус, а не просто безразборно разхвърляни...Но да не се занимаваме с подобни лирични отклонения. Избрах си най-чистата седалка, която се оказа изметната и килната на една страна и се опънах на излинялия и проскубан дунапрен, под звуците на приятно виещите електрически генератори...
Постепенно влакът започна да се пълни. Основно с пенсионери, тръгнали по виличките си край линията. Някакъв дядо се опита да ме скопи с една нащърбена и ръждясала мотика, но след като опита му не сполучи, се задоволи да ме смести между щайгите, които носеше.
В този момент влакът тръгна - бавно и мъчително, като астматичен плужек. С трепет зачаках идването на риболова, взирайки се през прозореца с жаден поглед. Въпреки, че слънцето печеше към мен, отблясъците не ме дразнеха, тъй като някой предвидливо беще размазал сополите си по стъклото, като защитен филтър...
Най-накрая стигнахме, разтърсван от спазми на нетърпение слязох на перона и се подготвих за предстоящият марш на скок към реката. На гарата група железопътни работници ме инструктираха, че по това време кефалът кълве изключително на дребни изкуствени примамки и при разнообразно водене, което иде да рече, че във всеки българин дреме по един латентен УЛ-спинингист...
Ето ме на реката. Беше бистра и студена - винаги в началото на риболова имам навик да си налея вода в единия ботуш, за да оценя температурата на флуидите и потенциалния ефект върху активността на ихтиофауната. Тук е момента да подчертая, че тя не взе никакво участие в УЛ-феста, та който има някакви такива очаквания, няма смисъл да продължава надолу...Всъщност в реката огромни кефали никога не е имало, въпреки постоянно циркулиращите разкази за заловени екземпляри с големина на недорасъл брахиозавър... Не става дума да съм хващал, но не съм и виждал някой да покаже наживо такъв. Имаше обаче доста приятни рибки, които осмисляха разходките. Те вече са рядкост и остават спомените. Аз идвам за тях, сигурно си търся детството...Пак се отплеснах! Значи, отидох на реката в тръс, намокрих чорапа, оцапах си гащите в една камара тор, и след като изпълних предстартовия алгоритъм, започнах да се занимавам със същинската част - да се опитвам да ловя. То не бяха воблери, туичинги, кастинги, ходене по голяма нужда - не и не! Пригласил съм повече снимки, та да не е съвсем постна работата:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Ето и любимия ми вир. На него винаги хващам нещо, но не и сега. А колко примамки съм оставил вътре, предполагам че няколко кофи...Класиката обаче беше риболов на пиявица. Избирах такава с дължина около една педя и я забучвах на куката, докато се усукваше около мен, като анаконда, опитвайки се да ми изпие кръвта. Общо-взето сполучливо разигравахме склупторната композиция "Лаокоон". Накрая жертвата на нездравата ми страст биваше набодена методично и коравосърдечно с една губерка, за да капе кръв, с цел привличане вниманието на Дебелия кефал, който дебнеше някъде там, и я мятах в подмола с виртуозен кастинг...Понякога даже хващах(тленните останки биваха разнасяни триумфално из цялото село), но никога не надминах рекорда от 1360 гр.
Прилагам снимки на вира:

Изображение

Изображение

Изображение

Омахах го целия, без файда. Пак се пита да ми открадне един воблер, но този път не му позвлих, с цената на 15 минути обикаляне до другия бряг и намолкряне на втория чорап... Тази групичка дървета на долната снимка са много коварни(познавам ги близо 25 години), въпреки безобидния си вид - коренчетата им растат под водата около подмолите като ресни на килим и са страстни колекционери на изкуствени примамки. Същевременно под тях имаше цяло рибно общежитие, което караше въдичарите да рискуват така ценните си едно време такъми, за да хванат...абе де да зна какво, ама така усърдно замятаха, че трябва да са очаквали най-малко Ихтиандър, Малката Русалка или поне Златната рибка...


Изображение

Та за риболова толкоз! Излета върши. Не всичко беше приятно обаче. На някои места реката буквално се е превърнала в сметища. Имам чувство, че една екоакция не би изчистила нищо. тябва да бъде изпратена цяла влакова композиция, за да събере всичките гадости, които така лекомислено изхвърляме...Незнам защо българинът се държи като прасе - може би, защото всъщност е такова, но с претенции... Ето само една снимка. Няма сисъл да пускаме гадости:

Изображение

Но имаше и красиви неща - те са такива, защото са рожба на природата и в създаването им няма пръст някой двукрак мискинин...

Изображение


Изображение

Тези теменужки ги открих много трудно - бяха се скрили под един балатум (къде по света край реките е постлана изкуствена настилка?) и едвам ги убедих да позират.
Накрая си подарих мартеницата на една цъфнала слива и отидох в кръчмата на гарата, за да чакам влака за обратно. Шкембето не беше лошо, а от скарата имаше само кебапчета. Хапнах две чорби и шест броя каймяни изделия, пийнах три бири и обратно. Във влака пак си беше същото, с тази разлика, че стъклото не беше третирано и имаше отлична видимост. За сметка на това пък слънцето ми блещеше в очите...

Изображение
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Бате тенкс!
Посмях се на воля. :D :D :D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 491 пъти
получил Браво: 693 пъти

Мнение от Iso »

Четейки написаното от Мунча неволно се сетих за творчеството на Чудомир и неговите разкази за нашенци.
Събери малко репортажи като този и сигурно ще се намери кой да ги публикува, ама се чудя ще има ли кой да ги чете.

На слука!
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
vtcucu@abv.bg
Мнения: 359
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 11:02
Местоположение: В.Тьрново
получил Браво: 1 път

Мнение от vtcucu@abv.bg »

задьлжително, ама задьлжително трябва да издадеш ,,сборник разкази на препатилия спинингист,,. невероятен си .и снимките са повече от красиви,аз днес си изгубих деня сьс ремонт на моита стара баракуда .така че ,това че нямаш кола понякога ти е в плюс.че пьк и спокоино моеш да си пииваш.другия пьт дано имаш успех.
вси4ко ми е самодялано. самоук-некадьрник. стара джидия.......... скьпи такьми и ефтини чальми.пьрви умират мечтите
vesko_bs
Мнения: 411
Регистриран на: Сря Окт 10, 2007 17:46
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 13 пъти

Мнение от vesko_bs »

Браво.Добра разходка,а аз се посмях доста. :D
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Ултралайт капо форевър на любимата река!

Мнение от Cougar »

Зарибяване при тези условия май не върши много работа. Иначе супер увлекателен разказ - пътуването с влак стимулира творческия елемент.
laplandeca
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 986
Регистриран на: Пон Фев 04, 2008 21:16

BRAVO МУНЧО

Мнение от laplandeca »

Много увлекателен разказ.Върнаме в едни много приятни спомени от далечното минало свързани с БДЖ и моето студентство,Връщах се с влака вечер и на следващия ден за риба.В тоя период на годината е трудно с спининга , нормално е да има такива дни.Желая ти успех в всеки смисъл на израза.
При мен в Финлан. също има кефал но никога не ми е удрял на спиниг,нещо не ги разбирам тея северни риби :lol: .
Аватар
Miro
Мнения: 622
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 10:20
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 49 пъти

zdr

Мнение от Miro »

:D СтраОтно добре написано, човек се посмее, припомни си някой подобен излет и му става добреммм :D
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Мунчо що са ти рибки при тая красота :wink:
Много ми хареса оплождането на цъфналата слива с мартеницата :)
Поздрави
Аватар
fisher™
Мнения: 1767
Регистриран на: Съб Юни 10, 2006 12:08
Местоположение: над "Езерото"
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от fisher™ »

Едвам го дочетох с премрежен от сълзи поглед. Невероятно коварна групичка дървета :lol: ... замалко да пропусна тази красота!!!

И слива си оплодил.. 8)
Св. Великомъченик Ареаман Икурострадалец
キャッチ・アンド・リリース
СК "Стари Видри"
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Мнение от Христо Златев »

Страхотно Мунчо, в началото се смях :D , после ми стана тъжно и в крайна сметка се замислих. Класическа творба е описанието на твоя излет, поздравления и давай в същия дух :) .
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

Тва Хемингуей пасти да Иде :lol:

Какви красиви гледки :D
Много ми допада таз рекичка...
Ех мечтииииии... :lol:

А за боклуците :evil:
Ама нека да гледаме положително на нещата.

Чудесна разходка си спретнал на която само мога да ти завиждам :D

Наслука.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Браво Мунчак ! Страхотен разказ. Определено имаш дарба за тия неща. Е, поне една рибка да ти беше дръпнала и картината щеше да е завършена.

Поздрави !
Аватар
parachute
Мнения: 225
Регистриран на: Сря Окт 24, 2007 23:51
Местоположение: София

Мнение от parachute »

Мунчо,
голям романтик си, направо не ми се ходи с кола вече!!
Налегна ме ученическа носталгия по трепета с който се ходеше тогава.. :D

Поздрави!! И скоро пак на мотрисата!! :lol:
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Браво Мунчак! Екстра излет! Въпреки, че добре ти знам хранителните възможности не спирам да се учудвам къде побра толкоз плюскане бре?!? :wink: :D
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”