Финно почистване на медна/бронзова/ монета ?

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
Докера
Мнения: 1436
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 7 пъти

Финно почистване на медна/бронзова/ монета ?

Мнение от Докера »

Намерих в градината на село стара монета - медна или бронзова , която е доста захабена и зацапана . Гледал съм по документални филми реставратори и консерватори в музеите да потапят подобни предмети в разтвори /май бяха основни/ , които свалят грязите от повърхността .

Някой да е наясно с тази материя , за да даде съвет ?
Няма нищо лошо в това да си говориш сам - лошото идва , когато започнеш да си отговаряш !
Селяните казаха: Ей,да вържем попа,та да е мирно селото.
Попа отвърна: Ааааа не,чада мои - Вържете си булките, че да е мирен попа.
HaLoV
Мнения: 496
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 16:32

Мнение от HaLoV »

Според мен ще да е някаква киселина :roll:
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Не я пипай изобщо преди да си се консултирал с нумизмат.
Аватар
bradata
Мнения: 475
Регистриран на: Вто Яну 09, 2007 18:25
Местоположение: София

Мнение от bradata »

Колега, аз колекционирам стари монети и мога да ти кажа аз как ги чистя, но става въпрос за сребърни монети! Има два начина, в зависимост, колко е мръсна монетата! Единият е под чешмата на течаща вода с малко сода бикарбонат, а другия е във вряща вода пак с малко сода бикарбонат - пускаш вътре монетата и след около 3-4 мин. я вадиш. Но все пак не е лошо да се посъветваш с професионалист, както каза колегата Бат Стан! :)
Скромността е качество за тези, които нямат други качества!
bradata&friends's Showcase
HaLoV
Мнения: 496
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 16:32

Мнение от HaLoV »

bradata написа:Колега, аз колекционирам стари монети и мога да ти кажа аз как ги чистя, но става въпрос за сребърни монети! Има два начина, в зависимост, колко е мръсна монетата! Единият е под чешмата на течаща вода с малко сода бикарбонат, а другия е във вряща вода пак с малко сода бикарбонат - пускаш вътре монетата и след около 3-4 мин. я вадиш. Но все пак не е лошо да се посъветваш с професионалист, както каза колегата Бат Стан! :)
Имам едни с лика на Цар Борис III, отстрани е гравирано "Боже пази България".Казаха ми че са сребърни.Сребърни ли са наистина и имат ли някаква стойност?
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

........не си играй с никакви киселини или основи :!:
Ако е медна или бронзова - сапунена водица и с някоя стара четка за зъби. Да я изчистиш до метала ще успееш и с обикновена лимонена киселина, но е е това целта.
Може да я почистиш и с игла от наслояванията, но е много пипкава работа, а ако не си свикнал може да пре***ш патината.
Може да фърлиш некоя снимка ако се чудиш откога и каква е ;)
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

HaLoV написа:Имам едни с лика на Цар Борис III, отстрани е гравирано "Боже пази България".Казаха ми че са сребърни.Сребърни ли са наистина и имат ли някаква стойност?
........зависи от годината :wink:
Отначало са сребърни - ако не се лъжа 750-850, после стават 500, а накрая са мед-никел.
Позабравил съм, но май 37 стават 500.
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Аватар
Д-р Най
Мнения: 1472
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 22:30
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 203 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Д-р Най »

Наистина потърси мнение от специалист. Мисля, че добре ще се получи в ултразвукова вана- ако имаш познат в някоя лаборатория или ателие...?
П. С. В ултразвукова вана ще се почисти до метал (до блясък), а целта май е да се отстранят разните карбонати и друга гряз, а патината да остане.
...есть только миг
между прошлым и будущим,
именно он называется жызнь...
Таралежът е птица упорита. Не я ли ритнеш- не излита!
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от maranzika »

Ами аз моите първо ги накисвам в оцетена киселина(20%оцет и 80% вода),стоят така един ден и след това със стара четка за зъби и паста за зъби ги излъсквам.Но този метод аз съм си го измислял и не съм сигурен ,че е най-удачен.
HaLoV написа:
Имам едни с лика на Цар Борис III, отстрани е гравирано "Боже пази България".Казаха ми че са сребърни.Сребърни ли са наистина и имат ли някаква стойност?
Дай година и колко са и ще ти кажа подробности. :wink:
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
golden
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Май 27, 2007 19:49
дал Браво: 1 път

Мнение от golden »

Не пишеш за каква монета става въпрос-ако е наистина антична,сечена монета най-добре е измиване под течаща вода,за да не повредиш патината и оттам нататък консулт с нумизмат.Ако не е нещо рядко-разредена мравчена киселина и много търпение.Монети на Борис ІІІ-20,50 и 100 лв. 1930г.-сребро 500 проба;50 и 100лв.1934г.-500 проба;100лв- 1937г-500проба.Монетите на Фердинанд са проба835 сребро,изключая 5лева които са проба 900.
Аватар
Докера
Мнения: 1436
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнение от Докера »

Монетата определено е антична :wink:
От едната страна има знак като буквата "М" , с чертички в-у двете връхчета и вертикална черта , започваща от "V"-то на буквата нагоре /някъде съм го виждал този символ :roll: / . От другата страна има някакво изображение - най-вероятно глава. Монетата е доста изтъркана и тези символи са доста неясни .

EDIT : Ето снимки -
http://forum.fishing-mania.com/album_th ... c_id=18778
http://forum.fishing-mania.com/album_th ... c_id=18777

Сори , нещо не ще с :roll:
Последно промяна от Докера на Нед Май 11, 2008 23:39, променено общо 1 път.
Няма нищо лошо в това да си говориш сам - лошото идва , когато започнеш да си отговаряш !
Селяните казаха: Ей,да вържем попа,та да е мирно селото.
Попа отвърна: Ааааа не,чада мои - Вържете си булките, че да е мирен попа.
HaLoV
Мнения: 496
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 16:32

Мнение от HaLoV »

Намерих само 2 от монетите едната е 1930г. другата 1940г.И двете са по 50 лева.
golden
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Май 27, 2007 19:49
дал Браво: 1 път

Мнение от golden »

Това са така наречените М-ки често срещани и нямат стойност-можеш да си я почистиш до степен,която ти харесва на теб самия.
Последно промяна от golden на Пон Май 12, 2008 7:08, променено общо 1 път.
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

golden написа:Това са така наречените М-ки често срещани и нямат стойност-можеш да си я почистиш до степен,която ти харесва на теб самия.
.......да видиме дали помня - медни парчета от реформата на Диоклетиан, който се опитал да възстанови медното монетосечене и въвел обозначение за стойноста на монетата - N, M, L и т.д.? :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”