Яз. Искър. 27.03.2008. Ама само разузнаване.

Риболовен атлас на водоемите в България.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Яз. Искър. 27.03.2008. Ама само разузнаване.

Мнение от naso »

Незнам за тука ли е този репортаж, но може да ви е полезен.
Вчера реших да направя един оглед на язовира, за да разбера какво е положението там.
Видях една малко тъжна картина. Ниско ниво. Дъно застлано с боклук и никакво движение на риба. Поне засега.
Ето и няколко снимки да ви покажат какво е състоянието на трите основни участъка за риболов: Щъркела, Стария мост и Багера.

Изображение

Изображение

Изображение


Мръсотията по дъното наистина е много голяма

Изображение

Аз си почистих няколко площадки като тази

Изображение

На тях се надявам да ловя платики през лятото.

Изображение


А тук в началото на лятото ври от каракуди и кефали. Това са дупките около вливането, обградени от върбалаци и трънаци. Когато всичко това се залее от водата много трудно може да се ориентира човек кое къде се намира и къде да лови. Затова сега се оглежда, снима и запомня всичко.

Ами товае. Дано да съм бил полезен с тази информация.
Аватар
Boci
Мнения: 4886
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 22:43
Риболов: Feeder,carp, ICE fishing and spining
Местоположение: Sofia
дал Браво: 261 пъти
получил Браво: 1622 пъти

Мнение от Boci »

инфото е добре дошло,аз тамън се чудех какво става там..държат го ниско нивото заради снеготопенето и предполагам,че след забраната картинката ще е коренно различна...

...а за боклуците сме си виновни ние,ние и само ние...
2007-2009(15) 2014-2015(16) 2020-2021(10) L(51) L2(25)
2009-2010(25) 2015-2016(11) 2021-2022(16)
2010-2011(14) 2016-2017(23) 2022-2023(1)
2011-2012(19) 2017-2018(11) 2023-2024(3)
2012-2013(17) 2018-2019(16)
2013-2014(14) 2019-2020(10)
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Изображение
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Първо искам да кажа, че не разбрах как тази тема попадна в този подфорум. Може би модераторите са решили така. Мисля, че това е добре и смятам за в бъдеще да пиша по нещо и тук.
Едно от най-важните неща в риболова е разбира се придвижването до самия водоем и любимите ни места на него. За този язовир се стига от София доста бързо и лесно. Проблема е с паркирането и престоя на автомобилите.
Като начало нека да разгледаме бреговата ивица под пътя София-Самоков. Най сериозната посещаемост е може би между Щъркелово гнездо и вливането на река Искър, което зависи от нивото на язовира. В този участък с кола може да се слезе до самия бряг само на две места. Първото е отбивката за Стария (Римския) мост. Второто място е в района, наречен Тополите (тук имаше доста тополи, но голяма част от тях вече са изсечени). Отбивката за този участък е трудно откриваема, ако не се знае. Тя се намира на около 1 километър и нещо след отбивката за Стария мост в посока вливането. След като черния път слезе до брега той тръгва по него оратно към Багера. При по-високо ниво обаче той се залива от водата. Трябва да се отбележи, че и двете отбивки с в много лошо състояние. По средата между двете отбивки има още една, която стига до гората над участъка, наречен Багера. Но тя вече се води към рисковите, където всеки един риболовец може да бъде неприятно изненадан. Иначе по пътя има няколко разширения, но те вече са супер рискови. Може би най сигурните места за паркиране са пред ресторанта на Щъркелово гнездо и отбивката зад моста, където обаче се побират не повече от 5-6 коли. Те са най-подходящи за зимата, когато риболова се съсредоточава в залива на Щъркелово гнездо.
За местата от другата страна на вливането на река Искър и филмовата къща се минава през моста на реката, който е над Мечката и се връщаме обратно към язовира. Там проблеми с колите мисля, че няма.

Изображение

Другия вариант за риболов под пътя София-Самоков е придвижването с обществен транспорт. Има маршрутки и автобуси. Тръгват от автогара ЮГ и са през половин час от 07ч. до 19ч. отиване и връщане.
Този вариант има май само един плюс, че не мислиш за гуми, джанти, стъкла и бензин. Ловиш си спокойно, но трябва да се включиш в разписанието. Аз съм ходил по този начин, но само през седмицата. В събота и неделя не бих рискувал, въпреки уверенията на шофьорите за безпроблемно прибиране. Цената в момента до Щъркелово гнездо е около 4лв. До сега не съм имал проблем и дори повечето шофьори спират и на по-големи отбивки, където не застрашават движението.
Тимев
Мнения: 659
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 8:57
Местоположение: София

Мнение от Тимев »

по тая тема мисля че е много интересно докъде точно от щъркелово гнездо надолу е разрешено да се лови
и има ли в тая посока оформени места за риболов
иначе от щъркела надолу мисля че на всеки са ясни нещата около риболова
Тимев
Мнения: 659
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 8:57
Местоположение: София

Мнение от Тимев »

друго интересно за мен място са плиткажите отсреща между устието и филмовата къща, но май от асфалтовия път дотам само пеш
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Тези плиткажи за които говориш са старите рибарници, които сега не са действащи. Преди време това беше цяло рибовъдно стопанство. Имаше шаран и амур, а може би и пъстърва. От там постоянно си бягаха риби по един или друг начин. Освен това се зарибяваше и по официален път. Най- интересно ставаше при сериозно прийждане на река Искър и вдигане на нивото на язовира. Ставаха и такива работи по някой път.
Сега незнам какво интересно може да има там, освен това че е детската градина на района, защото през лятото ври от дребосък, който сигурно се чувства по-защитен от хищниците. Може би по това време (месец май и началото на юни) при по-високо ниво на язовира има каракуди които си хвърлят хайвера. Но пак повтарям, че много зависи от нивото на язовира.
Що се отнася до това от къде започва вододайната зона, мисля, че официално е около 1км след Щъркела, но там всичко вече се загради и застрои от някои по-правоимащи хора, а обикновенните не могат да припарят вече до брега. Иначе има хубави места, предимно за костур и бяла риба, защото има стръмни брегове и скалисти носове. Има и няколко хубави залива. Или май бяха хубави.
Публикувай отговор

Обратно към “Маршрути”