Почистване на шавар

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Bayivan написа:Взимаш едно яко важе,връзваш го за една котва и започваш да работиш :wink: .Другото ти го казаха
Също става и с коса
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от esox hunter »

Tedo написа:най-удачният вариант е с ROUND-UP смесва се с малко тор /амониева селитра/ и се пръска точно сека - когато папура е млад и расте интензивно...
не вреди на рибата - ползва се и в "гъстонаселени" рибарници

косенето и рязането е абсолютно безполезно - за 2 седмици става по-висок отпреди косенето...
Баси Тедо сигурен ли си!?!? :roll: ...защото като чета какво пише..."Токсичен за водните организми" "Нанася вреда на водните организми" и т.н. и т.н. Сериозна работа:shock:
Аз лично дори и не бих си и помислил да сипвам химии в гьола :?
Варианта с "черните машини" ми се струва най-удачен или варианта с косенето, но понеже трудно се коси под вода, може да се спусне нивото на гьола с 50-100 см и тогава да се поокоси...после се пълни и готово. Спускането обаче да не е в размножителен период, че всите млади риби и хайвери ще заминат...
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Пичове леко с Раундъпа, че ще изморите де що има гад у гьола...Има специален вид който е безвреден за рибите...Иначе и жаби няма да останат.... :?
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Амур - не е толкова бавно, за сметка на това е дългосрочно - а преди това, квото може, по механичен път - резанье...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от nissana »

Еми аз предлагам с динамит-ше изкара целио папур на брего-е заедно с рибата де,печена при това :lol:
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

nissana написа:Еми аз предлагам с динамит-ше изкара целио папур на брего-е заедно с рибата де,печена при това :lol:
И това съм пробвал - нестава :lol:
Рибата мирише :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
mAnTi
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 11:41
Местоположение: София

Мнение от mAnTi »

nissana написа:Еми аз предлагам с динамит-ше изкара целио папур на брего-е заедно с рибата де,печена при това :lol:
и гиола ше разшири :twisted: амм аз нямам никаква идея ... освем косене
Аватар
POPOV
Мнения: 1143
Регистриран на: Съб Мар 04, 2006 22:35
Местоположение: Dundee, UK
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от POPOV »

Честно казано не виждам защо му е на човека да маха шавара? Там рибата намира подходящи условия за размножаване, също укрития и се чувства по уверена в кълването на границата му съм забелязал. Отделно предлага една екстра която е като нож с две остриета: предлага добри условия за развъждане на щука. Тя може привлече доста риболовци от голямо растояние стига да е в прилични количества и размери (ако се касае за платен гьол), поразчиства плевелната риба, но може при по-голяма популация да поразчисти и част от ценната риба. Ако все пак се налага ограничаване на шавара и растителноста като цяло - биологичната борба с амур и другия такъв вид който забравяте е толстолоба (последния май повече пасе) който лесно се завъжда в големи количества, но тва си е мое мнение, все пак съм биолог :wink: Но хербицида и горенето(отравя доста водата с вредни вещества) са направо доста лоши идеи, а само на пръв поглед идеални. Хубава изглежда комбинациата от окосяване+ 2те пасящи рибо-добичета - най-малко ядове в дългосрочен план.
Аватар
rib4o
Мнения: 894
Регистриран на: Съб Юни 17, 2006 14:38
Местоположение: Хасково;Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от rib4o »

POPOV написа:Честно казано не виждам защо му е на човека да маха шавара? Там рибата намира подходящи условия за размножаване, също укрития и се чувства по уверена в кълването на границата му съм забелязал. Отделно предлага една екстра която е като нож с две остриета: предлага добри условия за развъждане на щука. Тя може привлече доста риболовци от голямо растояние стига да е в прилични количества и размери (ако се касае за платен гьол), поразчиства плевелната риба, но може при по-голяма популация да поразчисти и част от ценната риба. Ако все пак се налага ограничаване на шавара и растителноста като цяло - биологичната борба с амур и другия такъв вид който забравяте е толстолоба (последния май повече пасе) който лесно се завъжда в големи количества, но тва си е мое мнение, все пак съм биолог :wink: Но хербицида и горенето(отравя доста водата с вредни вещества) са направо доста лоши идеи, а само на пръв поглед идеални. Хубава изглежда комбинациата от окосяване+ 2те пасящи рибо-добичета - най-малко ядове в дългосрочен план.
Споделям мнението на колегата Попов с малко уточнения.Имайте в предвид че прекомерното пускане на риби като амура и тостолопа може да има пагобно влияние върху другите риби .В смисъл променяне на развитието им в следствие на коренна промяна на хранителната база и местта за местоубетание.Последното мога да го онагледя с конкретен пример.На клубния язовир в който членувам преди 4 г. имаше толкова растителност че за да се практикува спортен риболов трябваше през повечето време на риболова да си чистиш место.Става въпрос за купеща тлъсти водорасли.въпреки всичко на разчистините места рибата взимаше много смело и имаше значитилен прираст(подчертавам че умишлено не се храни с фуражни смески за да може рибата да се развива по естествен път)Та взе се решение да се пусне малко бял амур да поразреди тревата.Е да де амам нали се сещате че "Общата работа и кучетат не я ядат" и така един пуснал еди колко си друг толкова и предварително изчислените бройки скочиха неимоверно.При площ от 32 декъра и наистина много гъста трева около 1000 бр.Амури за 4 години не оставиха дори мъх по камъните.Който иска да вярва който иска не.Вярно е голям прираст дадоха първите 2-3 години.Последствията са че другата риба която се ловеше без проблемно до брега преди понеже имаше укрития сега се дръпна много навътре.Намаля хранителната база на другите видове.Няма ги вече всевъзможните охлю,рачета и тем подобни твари които се въдят във водораслите и шавара.Да не говорим че появата на няколко амура с тегло от около 7-10 кг. моментално плачи почти всички други миролюбиви риби от хранителното петно.А бе не е шега тая риба амура и за това ви казвам че трябва да се пуска контролирано.Надявам се да съм ви бил полезен.
Удоволствието от евтино закупената стока трае твърде кратко, спрямо разочарованието след това!
Аватар
rib4o
Мнения: 894
Регистриран на: Съб Юни 17, 2006 14:38
Местоположение: Хасково;Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от rib4o »

POPOV написа:Честно казано не виждам защо му е на човека да маха шавара? Там рибата намира подходящи условия за размножаване, също укрития и се чувства по уверена в кълването на границата му съм забелязал. Отделно предлага една екстра която е като нож с две остриета: предлага добри условия за развъждане на щука. Тя може привлече доста риболовци от голямо растояние стига да е в прилични количества и размери (ако се касае за платен гьол), поразчиства плевелната риба, но може при по-голяма популация да поразчисти и част от ценната риба. Ако все пак се налага ограничаване на шавара и растителноста като цяло - биологичната борба с амур и другия такъв вид който забравяте е толстолоба (последния май повече пасе) който лесно се завъжда в големи количества, но тва си е мое мнение, все пак съм биолог :wink: Но хербицида и горенето(отравя доста водата с вредни вещества) са направо доста лоши идеи, а само на пръв поглед идеални. Хубава изглежда комбинациата от окосяване+ 2те пасящи рибо-добичета - най-малко ядове в дългосрочен план.
Споделям мнението на колегата Попов с малко уточнения.Имайте в предвид че прекомерното пускане на риби като амура и тостолопа може да има пагобно влияние върху другите риби .В смисъл променяне на развитието им в следствие на коренна промяна на хранителната база и местта за местоубетание.Последното мога да го онагледя с конкретен пример.На клубния язовир в който членувам преди 4 г. имаше толкова растителност че за да се практикува спортен риболов трябваше през повечето време на риболова да си чистиш место.Става въпрос за купеща тлъсти водорасли.въпреки всичко на разчистините места рибата взимаше много смело и имаше значитилен прираст(подчертавам че умишлено не се храни с фуражни смески за да може рибата да се развива по естествен път)Та взе се решение да се пусне малко бял амур да поразреди тревата.Е да де амам нали се сещате че "Общата работа и кучетат не я ядат" и така един пуснал еди колко си друг толкова и предварително изчислените бройки скочиха неимоверно.При площ от 32 декъра и наистина много гъста трева около 1000 бр.Амури за 4 години не оставиха дори мъх по камъните.Който иска да вярва който иска не.Вярно е голям прираст дадоха първите 2-3 години.Последствията са че другата риба която се ловеше без проблемно до брега преди понеже имаше укрития сега се дръпна много навътре.Намаля хранителната база на другите видове.Няма ги вече всевъзможните охлюви,рачета и тем подобни твари които се въдят във водораслите и шавара.Да не говорим че появата на няколко амура с тегло от около 7-10 кг. моментално плачи почти всички други миролюбиви риби от хранителното петно.А бе не е шега тая риба амура и за това ви казвам че трябва да се пуска контролирано.Надявам се да съм ви бил полезен.
Удоволствието от евтино закупената стока трае твърде кратко, спрямо разочарованието след това!
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

това за Раундъпа го знам лично от главния рибовъд на института по рибовъдство в Пловдив...

Между другото папура не е толкова страшен, обаче тръстиката е ужас - може да превземе целия водоем... да не говорим, че закачането в тръстика е 100% късане
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Мнение от zampo »

Наистина когато се чисти водоем от твърда растителност ( папур и тръстика ) се използва "Раундъп" в доза 1200мл. на декар. Само ,че условието е водоема да е пресушен и да се спазва карентния срок на препарата. Препоръчително е след изсъхване на третираната растителност сухата маса да се изнесе извън обсега на водата.
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Аватар
mita4eto
Мнения: 655
Регистриран на: Нед Дек 18, 2005 15:30
Местоположение: Ямбол - София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 5 пъти

Мнение от mita4eto »

Колега salmonman,
от опит мога горещо да ти препоръчам зарибяване с бял амур. При нас това даде феноменален резултат в период от 2 години: едната година се зариби с умерено количество бял амур (става дума за съвкупност от 3 водоема - шавара бе много повече от водата). Първата година амура все още беше малък, въпреки това се забелязваше промяна в растителността на трите водоема. Обаче на втората година, когато екземплярите бяха средно около 3-4 кила, буквално изпасаха де що имаше шавар - амура се чувстваше прекрасно, риболовците за такса от 5 лева на въдица бяха доволни от улова и водоема се изчисти повече от 90% от шавара, останаха само туфите, които бяха на съвсем плиткажа.

Така че, колега, горещо ти препоръчвам да пуснеш бял амур, няма да съжаляваш!
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

.....срамота ......съвсем съм се отплеснал и съм забравил тая тема
mita4eto написа:Колега salmonman,
от опит мога горещо да ти препоръчам зарибяване с бял амур. При нас това даде феноменален резултат в период от 2 години: едната година се зариби с умерено количество бял амур (става дума за съвкупност от 3 водоема - шавара бе много повече от водата). Първата година амура все още беше малък, въпреки това се забелязваше промяна в растителността на трите водоема. Обаче на втората година, когато екземплярите бяха средно около 3-4 кила, буквално изпасаха де що имаше шавар - амура се чувстваше прекрасно, риболовците за такса от 5 лева на въдица бяха доволни от улова и водоема се изчисти повече от 90% от шавара, останаха само туфите, които бяха на съвсем плиткажа.

Така че, колега, горещо ти препоръчвам да пуснеш бял амур, няма да съжаляваш!
........през лятото, когато температурата е оптимална за храненето, амура изяжда на ден водна растителност колкото теглото си (при хранителен коефициент 10)
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Абе, за какво говорим, след като руснаците направиха канали през намсиколко пустини и те обраснаха с шавари до степен да спират водата, просто пуснаха амури и си решиха проблема :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”