Дървоядите, стръв за познавачи.

Форум за рибешките манджи и деликатеси.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Дървоядите, стръв за познавачи.

Мнение от kalinux »

Малцина са хората, които познават дървояда като стръв. Тази пролет и аз научих за тази прекрасна стръв и ще споделя с вас какво зная по въпроса.

1. Какво се лови - основно кефал, пъстърва и морунаж.
2. Къде се събира - в сърцевината на изгнили дървета - особено в стари трупи от тополи, довлечени от реката. Наличието на дървояди се познава много лесно по оставените от тях "коридори". Ако има мравки в дървото, по-добре не търсете там, защото сигурно вече са ги изяли. Най-подходящи размери са около 1-2 см.
3. Как изглежда - бяла гладка гъсеница с кафява главичка, на която има две челюсти (абсолютно безобидни животинки :D ). На допир е като намазана с восък.
4. Как се съхранява - в кутийка със стърготините оставени по пътечките от него.
5. Начин на използване - на куката (напр. 8 номер) се нанизват едно или две червейчета, първо откъм главата.

Въпреки, че седи на куката абсолютно неподвижно, кефалът има особени предпочитания към нея. В моменти, когато белия червей и хирономуса не ги поглежда, дървояда го лапа с най-голямо удоволствие. В това съм се убедил лично на Янтра тази пролет. Мисля, че италианските състезатели по пъстърва използват точно тази стръв.
Аватар
chirusa_bg
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Фев 16, 2005 12:58
Местоположение: Sofia

Мнение от chirusa_bg »

И аз съм чувал за дървояда , като стръв , но по-скоро , като слъчайно намерен " бонус" по време на риболов .
Може ли да си го набавиш в достатъчни количества за целодневен риболов ?
или да дресираме по някой и друг калвач :wink:
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Мнение от minkata »

И аз съм го ползвал като стръв - и аз случайно. Готин е понеже е месест но наистина ти трябва голяма брадва ако искаш да си набавиш добро количество
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

След онзи случай на Янтра, когато един старец ми направи показно, се опитах да си намеря от тази стръв по кюстендилско. Оказа се, че не е толкова трудно. Тръгваш покрай реката и търсиш изхвърлени тополови трупи. Ако са гнили, дървесината им е много мека и с малка брадвичка можеш спокойно да вадиш едри цепеници. Ако има тунелчета, продължаваш да търсиш до сърцевината. Много често дървоядите са групирани в един участък от дървото. Така, че ако намерите един, продължаваш да търсите внимателно и за още.

Освен топола, колегата от гр. Бяла каза, че ги има много по боровата дървесина. Явно за всяка по-мека е така.

Между другото дървесината от тополата е чудесна за плувки и воблери.
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Мнение от minkata »

За материалите за плувки можем да отворим цяла нова тема. Аз като бях малък си бях направил от едни комплекти с разни ел истории малко подобие на струг и си правех плувки от едно дърво дето на село му викаха Свирчовина, не знам как се казава но мога да го позная...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

minkata написа:на село му викаха Свирчовина, не знам как се казава но мога да го позная...
Свирчовина по Ломско викат на бъза, децата си правят свирки от него. А тополата за воблери верно е ОК, но при плувките трябва яко грундиране и боядисване, щото много пие вода. Всъщност, отстъпва на лопена по всички показатели, освен по здравина.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Мнение от minkata »

Да - прилича на бъз и може би си е точно бъз - сега изведнъж ме полази едно желание да почвам да изработвам плувки - ако не ми мине скоро и постигна някакви резултати ще показвам
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

За кефала през зимата тази стръв е класика. Само да дппълня, че се срещат и в изгнили иглолистни дървета. Аз лично отивам с една тесла в гората, намирам си един пън -праста, праста, бой по капацината, събирам си и съм готов. Е, понякога трябва да се облъскат 5-6 пъна, докато човек ги открие и в такива случай се чуства малко изтощен емоционално и физически:)
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
kalin_vraca
Мнения: 133
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 0:49
Местоположение: враца

Мнение от kalin_vraca »

незнам дали става дума за тая гадинка дето аз си я представям-преди на село(като цепих дърва :oops: )съм намирал някава гадинка,която прилича на бял червей,но е доста по голяма и месеста.Намирал съм я в изгнили дънери от "джанка" :roll:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Това е.
kalin_vraca
Мнения: 133
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 0:49
Местоположение: враца

Мнение от kalin_vraca »

kalinux написа:Това е.
е нямам късмет :evil: през уикенда бях на селото ми и ги търсех,ама......нищо :x Намирах разни изгнили дънери в който имаше следи от дървояди,но самите дървояди ги нямаше.Каде ли не опитвах накрая установих,че гадинката се намира в изгнили и ВЛАЖНИ дървета,но пак ненамерих :oops: ,а ходих и в гората :oops: :oops: :oops:
утре пак съм там по работа и ако ми остане време пак ще търся
Аватар
Докера
Мнения: 1436
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнение от Докера »

Дървояди има Поне два вида (аз толкова съм виждал :wink: ) Приличат си на външен вид но имат голяма разлика в големината . Големите имат "мусколесто" тяло и миниатюрни крачета (почти като гъсениците) ,главата им е много дребна в сравнение с тялото. Намирал съм ги в почти всякакъв вид сухи дървета ( повечето дори неизгнили). Ако на село , минавайки покрай наредени дърва за огрев, чуете драскане и скърцане - това е дървояд. Другите - дребосъците , са малко по-дребни от белия червей и по-слаби от него. Главичката им е съразмерна с тялото и челюстите им са насочени напред , докато на големия са надолу - като на морж :wink: . Дупчици от дребния вариант сигурно всички са виждали по стари дървени мебели и подпокривни конструкции . Голяма напаст са - цял покрив сменях на "ранчото " заради проядени греди :evil:
Един-два пъти съм ползвал от едрите и също ларви от майски бръмбар (за проба) , на дървояд извадих две добри каракуди на плувка , а на ларвите, които пробвах на дъно, не пипна ( и като цяло риболова беше слаб). Интересното е , че слънчаците въобще не пипаха и двата вида ларви :roll:
Няма нищо лошо в това да си говориш сам - лошото идва , когато започнеш да си отговаряш !
Селяните казаха: Ей,да вържем попа,та да е мирно селото.
Попа отвърна: Ааааа не,чада мои - Вържете си булките, че да е мирен попа.
Публикувай отговор

Обратно към “Захранки и стръв”