Със спининг по искърското дефиле

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Zander
Мнения: 6270
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Със спининг по искърското дефиле

Мнение от Zander »

Искърското дефиле.
Място, в което Господ е сипвал красота с пълни шепи. Тук са скалите на Лакатник, каньоните до Черепиш. Тук се вие Искъра с цялото си величие. Загледаш ли се във вировете, виждаш мътна, ленива река - тиха,... ако се вслушаш все едно нещо ти шепне, и разказва. Продължиш ли, ще видиш и другото лице на реката - нещо първично и буйно, сила и мощ на талази. Място за релакс, място за риболов, но и място за поети и философи. Жалко, жалко, че сме народ, който не си пази красотите....

Отхвърлих задачите в събота до обяд и бързо стартирах към дефилето. Пристигнах. Гледах - реката се губеше от поглед, с обрасли брегове, камънаци, плитчини, бързеи и голям завой в далечината...
Към един и половина, баш в жегата трескаво разпъвах въдицата, все едно ми беше за първи път. Бях сигурен, че рибата ще кълве. Бях сигурен, че кленчоците са там и чакат...В летните жеги съм правил страшни погроми над кефалите. Всяко лято...Не зная защо, ама клендаците в Дефилето много кълват в жегата. Юли и август и някъде до 20 септември са най-дашните периоди. Лято, пек, жега, а те агресивно лапат всичко, което носи реката, тъпчат си търбусите и си гледат рахатя....

Миналото лято през август, точно тук хванах най-якия си кефал за годината. Тежеше 1, 450 кг, мерихме го с кантара на един приятел. Дебелак, шишко, с корем като див шаран... Килограмов кефал си се хваща почти на всеки излет. Въпроса е да им прекараш примамката на правилното място..
Риболова започнах под голям каменен мост. Движех се по течението на реката, замятах навсякъде където си въобразявах, че има риба. Водех бавно, на места задържах. Целех се в отсрещния бряг. Стараех се примамката да падне на педя от камъните. Ударите на кленчоците не закъсняха. Понякога вземаше брутално, с рязък и тежък удар, друг път усещах две последователни почуквания, второто от тях по-отчетливо и плътно. Риба имаше много и почти навсякъде. Бях доволен и щастлив...
Резултатът за шест часа спининг беше 24 мерни кефала от 200 до 400 грама и две тупалки – 42 и 46 см. Не съм ги теглил с кантар, но на око имаха килограм. Бабанки... Дръпнах и две дузини маломерки, най-вече на блесни единици...Всички уловени риби бях с дебели кореми, защото в този сезон се тъпчеха яко. Подарих им свободата.
Най-добре се представиха – от блесните Мапсо орион № 1 и № 2, Моска № 2 и мепс Комет единица.
От воблерите – Салмо Тини и Салмо Хорнет 3,5 см., едно малко Профи – 2,5 см и Yo zuri L minnow 33, по - слабичко се включи /но и той хвана риба/ - Ъгли дъклинг 3 см. Риби хванах на воблери с различни разцветки – естествени цветове, също и нюанси на жълтото и оранжевото... Рибата кълвеше агресивно, държеше се и в бързеите и в по-тихите места и почти винаги се самозасичаше. Реката беше с характерния си замътен цвят, с видимост до 40 санта.

Приключих риболова, изпотен като жътвар...

Спуснах няколко бързи бири в кръчмето до пътя. Първата я пийнах почти на екс, като се чуваше само едно "пссссссссстттт", все едно я сипваш върху въглени. Сервитьорката, беше с голям луфт между краката, куче с погача можеше да мине, но това нямаше никакво значение.
На близката маса имаше двама почерпени аркадаши, които се оригваха мощно и говореха само за Камелия, Анелия и Глория. Колко били красиви, колко хубаво пеели... Заслушах се неволно в разговора им. Бе, тия двамата бяха прости, колкото можеш да викнеш.... Дори, не можеш да викнеш толкова силно. Ама това си е тяхно право, То, когато си прост, е за цял живот. .Ама и това нямаше никакво значение....Както казва и Стайнбек –“Няма нищо по хубаво от първата глътка бира”....

Поздрави и наслука!
Аватар
bendy
Мнения: 824
Регистриран на: Нед Сеп 10, 2006 19:14
Местоположение: София
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от bendy »

Евала за разказа ! И аз забелязах, че в тия жеги, рибката стои в по- бързи води. Не в ония, дето от силата на течението водата побелява, а в по- умерените бързеи. И се самозасича, наистина, съгласен съм. Просто трябва да хвърлиш примамката в отсрещния плиткаж, след което леко да я дръпнеш и течението я подхваща описвайки с нея една красива дъга. С макарата се върти еле- еле и ако има рибка в участъка, няма начин да не удари. Миналия уикенд на едно такова място от двадесетина замятания имах пет гелета и четири риби ! Удоволствие !
Стари видри
Лукавия
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

А така, йекстра си се справил, Зандер.
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

Мда. Всяко хубаво нещо стига до логичния си завършек с Камелия, Анелия и Глория. Май в крайна сметка за всички ни, риболова е едно бягство от реалността.
Поздрави за излета!
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

Много хубав разказ колега.
Аватар
freelancer
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Дек 12, 2007 14:05

Мнение от freelancer »

Страхотен разказ!!! Браво!!! Жалко, че няма някоя и друга снимчица да се полюбуваме на красотите на Дефилето... При мене всичко започва с Камелия, Анелия и Глория :lol: . Обикновенно преди риболов с колегата Маринов задължително слушаме няколко песнички на някоя силиконка - май ни носи късмет :lol: :lol: :lol:
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Мнение от maznislav »

Екстра риболов :)
направо съм възхитен ...
Дали да не си отворя остата да ме заведеш нататък?
поздравления за добрия излет :)
Нито едно добро дело не остава ненаказано :)
Риболовът ни е "Днес по-зле от вчера и по-добре от утре"...
Zander
Мнения: 6270
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Zander »

freelancer написа:Страхотен разказ!!! Браво!!! Жалко, че няма някоя и друга снимчица да се полюбуваме на красотите на Дефилето... При мене всичко започва с Камелия, Анелия и Глория :lol: . Обикновенно преди риболов с колегата Маринов задължително слушаме няколко песнички на някоя силиконка - май ни носи късмет :lol: :lol: :lol:
Някои от "силиконките" си ги бива в телесата, арни са си мометата, ама текстовете на песните, бррррр :evil:
По-ми върви, когато преди риболов слушам hard & heavy.

Поздрави!
Аватар
sribar
Мнения: 137
Регистриран на: Пон Ное 19, 2007 12:04
Местоположение: София,Горна Оряховица, р. Янтра
дал Браво: 1 път

Мнение от sribar »

Браво!Страхотен излет с големи кефали :)
Zander
Мнения: 6270
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Zander »

maznislav написа:Екстра риболов :)
направо съм възхитен ...
Дали да не си отворя остата да ме заведеш нататък?
поздравления за добрия излет :)
Ще отидем заедно да ги накажем кефалюгите в дефилето, няма проблем.
Аз ще си направя устата за риболов по Марица....Не, че не съм ловил по нея, ама съм с актив от кефали, щука и распер. А виж ония мустакатите са друга работа.

Поздрави!
Аватар
Druglyo
Мнения: 228
Регистриран на: Вто Яну 23, 2007 14:33
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Мнение от Druglyo »

Браво колега дефилето си е супер и по този повод кво стана с идеята да се отвори отделна тема за дефилето, гледам бая хора пишеме за там и може би си заслужава отделна тема да има :?:
Опък станал този свят,
само който е богат,
той е личен и познат!
Zander
Мнения: 6270
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Zander »

Druglyo написа:Браво колега дефилето си е супер и по този повод кво стана с идеята да се отвори отделна тема за дефилето, гледам бая хора пишеме за там и може би си заслужава отделна тема да има :?:
Ок, можем да изберем една тема за дефилето и да пишем само в нея.
Не настоявам да е тази темата, в която ще се пише...
sv.marinov
Мнения: 147
Регистриран на: Пет Авг 12, 2005 15:25
Местоположение: София

Мнение от sv.marinov »

freelancer написа:Страхотен разказ!!! Браво!!! Жалко, че няма някоя и друга снимчица да се полюбуваме на красотите на Дефилето... При мене всичко започва с Камелия, Анелия и Глория :lol: . Обикновенно преди риболов с колегата Маринов задължително слушаме няколко песнички на някоя силиконка - май ни носи късмет :lol: :lol: :lol:
Ай...ай...ай.... :oops: Прибирам се от работа и си мисля тази събота и неделя дали...или...След тоя разказ няма повече да му мисля. Много добре написано. Ако има колеги, които също смятат да посетят така добре презентираните места можем да се разберем нещо и да действаме дружно. Free..незнамкаквоси, да ти търся ли извинителна бележка? :lol:
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Мнение от Асти »

Ех че навреме ми дойде този разказ! Седя си на масата на теферич в хотела в Заселе, пийвам си ракийка със салатка и си мисля как утре ще сляза на Искъра да видя дават ли кефалите. Пускам лаптопа да проверя има ли нещо актулно за дефилето и хоп първото, на което се натъквам репортаж от Зандер. Браво Стефчо!
П.П. Голяма работа е съвременната техника.
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Мнение от stancom »

Zander написа:
maznislav написа:Екстра риболов :)
направо съм възхитен ...
Дали да не си отворя остата да ме заведеш нататък?
поздравления за добрия излет :)
Ще отидем заедно да ги накажем кефалюгите в дефилето, няма проблем.
Аз ще си направя устата за риболов по Марица....Не, че не съм ловил по нея, ама съм с актив от кефали, щука и распер. А виж ония мустакатите са друга работа.

Поздрави!
Страхотен репортаж, с хубави риби. Стефане що не слезеш към края на дефилето и не ги потърсиш тези мустакатите по вировете. От при нас ги изгониха някакви енергетици и бомбаджии, заедно с кефалите, би трябвало да са се качили към вас.
Поздрави !
Аз не мога да ловя риба !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”