Бойно кръщение

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Бойно кръщение

Мнение от DOCTORA »

Миналата Събота - 30 Август 2008, направих бойното кръщение на новият ми каяк Мантарей 12.
По предварителна уговорка се събрахме към 12 каякрибари от каякрибарският форум на Северен Уелс. Мястото на срещата беше къмпинга в началото на грaд Тиуин на брега на океана в Западен Уелс.

Изображение


Изображение

Пристигнах в къмпинга късно вечерта в Петък, разпънах палатката и веднага заспах след 160 км кормуване през баирите в Уелс.
На сутринта се събудихме в 7ч и изпихме по едно яко кафе, закусихме и си изпихме хапчетата против морска болест.
Ето ги трима от най-опитните каякрибари които, щяхя да ловят основно акули наричани "Тоуп" - от ляво надясно - Джордж, Кевин и Карл:

Изображение

Приливът беше в 8.40 сутринта, така че набързо облякохме какякарските сухи костюми, натоварихме такъмите и се отправихме към един паркинг близо до река която се влива в океана. Показан е на картата. На паркинга свалихме каяците от колите и закрепихме оборудването - сандъци, прътове с каишки, кутии с такъми и стръв и т.н.
Сложихме плуващите жилетки и проверихме екипировката за безопасност.
Всички приготвиха по три въдици - една лека на чепаре за скумрия и ципури, една спинингова с воблери за лаврак и една тежка дънна за акули.

Изображение

Изображение

Изображение

Влязохме с каяците там където реката се влива в морето - както е посочено на въздушната снимка:

Изображение

Синоптиците бяха улучили прогнозата - времето беше безветренно и морето гладко като стъкло - идеални условия за каяк.


Изображение


Първо влязохме на около 300-400 метра навътре в морето където дълбочината беше към 7 метра:

Изображение

Изображение

Докато гребях навъте около каяка скачаха пасажи от морски пъстърви - страхотна гледка, искаше ми се да извадя спининга и да почна да замятам за пъстървите но последвах останалите от групата навътре в морето. Те казаха че по-късно, при отлива, ще се върнем да ловим с воблери лаврак и пъстърви в плитката вода.
Аз не разбрах каква е логиката в това, но те бяхя по-опитните рибари които познаваха мястото по-добре от мен, и аз ги последвах. Стигнахме до едни шамандури за кито се завързахме и почнахме да ловим на чепарета с малки куки - №6 с парченца от скумрия на тях.
Веднага започна да кълве. С първото замятане и извадих пръвата ципура хваната от каяк:

Изображение

Изображение

Вреше от риба!
С всяко замятане се хващаше ципура.
Скоро улейте за краката където събирах рибите се напълниха с ципури.

Изображение

Изображение


Изображение

Ципурите бяха едри и много борбени. Аз ги ловех на лек прът за морски спининг на Шимано с макара Шимано Ексейдж 4000 и 8 паунда плетено влакно - Бъркли Кристал с флуорокарбонов повод.
Поради плетеното влакно дърпането на рибите се чувстваше страхотно!
Към края успях да уловя истински трофей - най-голямата ципура за деня с тегло над килограм, щеше да ми измъкне пръта от ръката като удари - добре че държах аванса отхлабен:

Изображение

Изображение

През това време докато ловяхме ципурите прилива беше свършил и отлива беше започнал.
Една част от групата реши да гребе 2 км навътре където има плитък риф около който се навъртат акули.
Друга част от групата решиха да отидат близо до брега и да замятат воблери за лаврак.
Спомена за скачащите от вотата двукилограмови морски пъстърви и мисълта за едър вкусен лаврак ме накараха да реша да остана с втората група.
Това решение беше грешка тъй като, за два часа замятане и влачене на воблери успях да хвана само една скумрия.
Пъстървите и лаврака не кълвяха което не ме учуди защото вече преминаваше обяд а те кълват основно сутрин и вечер.
И другите нищо не хващаха на воблери.
Стана ми ясно че няма да хвана риба на воблер по обяд и реших да приключвам защото облаците се разнесоха, слънцето напече и уловената риба щеше да се развали ако отидех навътре при първата група тепърва да опитам за акули.
Реших да оставя риболова за акули за следващият път.
Първата група междувременно се справяхя добре. Там бяха тримата ми приятели от снимката в къмпинга и всеки от тях беше успял да хване по една - две акули като използваха за стръв цяла скумрия:

Изображение


Кевин

Изображение

Изображение


Карл

Изображение

Изображение

и Джордж

Изображение

Аз не съжалявам за пропуснатият шанс да хвана акула тоуп защото знам че пак ще имам такава възможност този сезон.
По ми е мъчно че изпуснах шанса да хвана голяма морска пъстърва на попър. Докато ние ловихме ципурите един хитрец от форума успя да хване две пъстърви и десетина скумрии на муха. Това е нещо което със сигурност ще опитам в бъдеще.

И така този чудесен ден на успешен риболов с новият ми каяк приключи.
Успях да акустирам без проблем защото прибоя беше много малък и безпрепятственно излязох на равният плаж с богатият улов:

Изображение

Изображение

В крайна сметка се прибрах в къщи със седемнадесет едри ципури и една скумрия.

Изображение

Представа си нямате колко е вкусна прясна ципура изпечена във фурна по гръцка рецепта от Тасос:

Изображение

Така вкусно и триумфално завърши моят първи морски риболов с новата Мантарей 12.

Едвам ще дочакам следващият уикенд с подходящи условия да отида отново на морски риболов с каяк - най-големият кеф на света!

ГРЕБЕТЕ БЕЗОПАСНО!
Последно промяна от DOCTORA на Вто Сеп 02, 2008 14:46, променено общо 2 пъти.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

Докторе, бях сигурен че си забегнал някъде да събираш материал за новият форум. Поздравления за добрият излет! И недей се кахъри за морските пъстърви, пак ще ги срещнеш и следващият път се довери на инстинкта си.
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

Идеално си го написал това рибарско приключение ДОКТОРЕ-ЕВАЛА!ееееееееееее за този КЕФ става дума.Който няма /или е против каяците/никога няма да се изкефи така и ще си остане с един наистина голям КЕФ по-малко в живота си и никога няма да усети първичния и приключенчески дух на ескимосите.Успех -и още много такива ПОДВИЗИ.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

какво да кажа.. тука само ще сънуваме такива работи
БЛАГОДАРЯ ЗА РЕПОРТАЖА
Последно промяна от RIMOHIT на Вто Сеп 02, 2008 11:14, променено общо 1 път.
hobie revolution 13
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Мнение от Веско »

Браво Док,много готин репортаж :D
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
vlado-ma4a
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Дек 16, 2007 12:22
Местоположение: гр.Ябланица / София

Мнение от vlado-ma4a »

То било голямо приключение риболова с каяк. Много добър репортаж :wink:
Аватар
Boci
Мнения: 4886
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 22:43
Риболов: Feeder,carp, ICE fishing and spining
Местоположение: Sofia
дал Браво: 261 пъти
получил Браво: 1622 пъти

Мнение от Boci »

Браво,много хубави снимки
2007-2009(15) 2014-2015(16) 2020-2021(10) L(51) L2(25)
2009-2010(25) 2015-2016(11) 2021-2022(16)
2010-2011(14) 2016-2017(23) 2022-2023(1)
2011-2012(19) 2017-2018(11) 2023-2024(3)
2012-2013(17) 2018-2019(16)
2013-2014(14) 2019-2020(10)
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от koi4a »

Искам да попитам с плаващи котви ли сте или с обикновенни, и по принцип ползват ли се обикновенните.
ПС: Съжалявам късно прочетох текста под снимките, явно сте с обикновенни котви, тук по магазините продават едни метални сгъваеми мисля да си купя такава.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

koi4a написа:Искам да попитам с плаващи котви ли сте или с обикновенни, и по принцип ползват ли се обикновенните.
ПС: Съжалявам късно прочетох текста под снимките, явно сте с обикновенни котви, тук по магазините продават едни метални сгъваеми мисля да си купя такава.
Използваме и двата вида котви:

- Плуваща котва за елиминиране на дрифта от вятъра:

Изображение

- дънни котви два размера - 0,75кг и 1,25кг с 1 до 2м 6мм-рова верига за слаби и силни течения:

Изображение

Ще напиша подробна тема за монтиране и използване на дънна котва с каяк.

Благодаря на всички за отзивите и пожеланията!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”