Елементи за ЧЕПАРЕ

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
Публикувай отговор
Аватар
awfast
Мнения: 57
Регистриран на: Чет Дек 18, 2008 15:18
Местоположение: София

Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от awfast »

http://www.youtube.com/watch?v=mcBOkAXPYbg

Нов съм в Морския риболов[все още уча на теория] , изгледах няколко клипа в ютубе за направата на ЧЕПАРЕ и горе-доло, мисля че схванах как се прави, но въпросът ми е, могат ли да се закупят пера като това на клипа и какво е това със зеления цвят приличащо на влакно?
Бих искал също така, ако се продават да ми дадете малко информация за цени или поне как се казват :wink:
БЛАГОДАРЯ
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от Петър Милков »

....
Последно промяна от Петър Милков на Пет Юни 19, 2009 11:59, променено общо 1 път.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от КИРО »

awfast написа:http://www.youtube.com/watch?v=mcBOkAXPYbg

Нов съм в Морския риболов[все още уча на теория] , изгледах няколко клипа в ютубе за направата на ЧЕПАРЕ и горе-доло, мисля че схванах как се прави, но въпросът ми е, могат ли да се закупят пера като това на клипа и какво е това със зеления цвят приличащо на влакно?
Бих искал също така, ако се продават да ми дадете малко информация за цени или поне как се казват :wink:
БЛАГОДАРЯ
Това е парче от плат.
Изображение

плюс ламета ( зад ролката ),слагам по 4 и от двете.
Аватар
awfast
Мнения: 57
Регистриран на: Чет Дек 18, 2008 15:18
Местоположение: София

Мнение от awfast »

КИРО, Благодаря много :wink: И последно остана...продават ли се?
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от NIKI1968 »

awfast написа:КИРО, Благодаря много :wink: И последно остана...продават ли се?
Абе всичко се продава....ама освен ако не си супер вманиячен, що не ползваш готови чепарета? Чел съм, че морските риболовци си правят чепарета с флуоркарбонови влакна и какви ли не пера, ламета, мъниста, лакират ги и какво ли още не, но ако не си "вътре в нещата" сам трудно ще се справиш. Или прочети още литература или някой трябва да ти покаже....а ако няма и къде да ги пробваш как работят....всичко се оказва само тренировка.
Все пак, желая ти успех и да има поводи да се хвалиш с рибки, хванати на чепаре произведено от теб!
Аватар
awfast
Мнения: 57
Регистриран на: Чет Дек 18, 2008 15:18
Местоположение: София

Мнение от awfast »

Аз знам, че се продават готови, обаче от толкова четене разбрах, че голяма част от тези , които ги продават са КИТАЙСКИ и въобще не струват(поне с такива впечатления останах аз)Какво мислиш?
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Мнение от КИРО »

NIKI1968 написа: Абе всичко се продава....ама освен ако не си супер вманиячен, що не ползваш готови чепарета? Чел съм, че морските риболовци си правят чепарета с флуоркарбонови влакна и какви ли не пера, ламета, мъниста, лакират ги и какво ли още не, но ако не си "вътре в нещата" сам трудно ще се справиш. Или прочети още литература или някой трябва да ти покаже....а ако няма и къде да ги пробваш как работят....всичко се оказва само тренировка.
Все пак, желая ти успех и да има поводи да се хвалиш с рибки, хванати на чепаре произведено от теб!
Клипчето е точно за това,как се прави чепарето ( явно не си го гледал ).
А кефа от собствените чепарета е в пъти по-голям.Поне си сигурен в изработката.

awfast,ламетата се продават по риболовните магазини.Плата мисля,че не е проблем да си го набавиш.
Вместо плат се използва перушина.( от див юрдек или бърне )
Изображение

в комбинация с ламето се получава това.
Изображение

Има и още чалъми,но тепърва правя пробите.Ако се окажат удачни,ще ги спомена.
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Мнение от mikibg »

Здравеите

Най - добре си купете готови чепарета , почти всичко което е по магазините е българско производство , аз примерно ползувам флорокарбонови главно с електрикзелено ламе/ ако не се лъжа последния път когато копувах бяха 4-5 лева / . По принцип съм най доволен от чепаретата на фирма пуфин / не съм много сигурен за името /.Едно време си вързвах и аз ,но се отказах не си струва времето което губя , а и не ловяха повече от купените .
1000n
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 14:38
Местоположение: родом от Варна/живеещ в София

Мнение от 1000n »

mikibg написа:Здравеите

Най - добре си купете готови чепарета , почти всичко което е по магазините е българско производство , аз примерно ползувам флорокарбонови главно с електрикзелено ламе/ ако не се лъжа последния път когато копувах бяха 4-5 лева / . По принцип съм най доволен от чепаретата на фирма пуфин / не съм много сигурен за името /.Едно време си вързвах и аз ,но се отказах не си струва времето което губя , а и не ловяха повече от купените .
Човече, веднъж като се научиш да правиш хубави чепаретата, ще се убедиш, че направата на такъмчетата е почти толкова интересна колкото и самият риболов с тях в последствие. :D Наслука! :D
Последно промяна от 1000n на Чет Юли 16, 2009 22:30, променено общо 1 път.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Мнение от КИРО »

mikibg написа:....но се отказах не си струва времето което губя , а и не ловяха повече от купените .
За мен,напротив.
На 10 км съм от Варна,докато си намеря място за паркиране и т.н.
с очилата вързвам 2-3.
А и не само това е причината.
сега си правя много експерименти,
и ме кефи като им видя резултата.

Последното ми отне 2 часа ( абсолютен рекорд за време :D )
Май утре ще го пробвам и него.
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от NIKI1968 »

КИРО написа:
mikibg написа:....но се отказах не си струва времето което губя , а и не ловяха повече от купените .
За мен,напротив.
На 10 км съм от Варна,докато си намеря място за паркиране и т.н.
с очилата вързвам 2-3.
А и не само това е причината.
сега си правя много експерименти,
и ме кефи като им видя резултата.

Последното ми отне 2 часа ( абсолютен рекорд за време :D )
Май утре ще го пробвам и него.
Дано е уловисто - желая ти го от сърце!

Колкото до правенето на чепарета - от шопите съм и тук в магазина, на въпроса "Имате ли морски куки?", познай какъв е отговора :lol: (някои млади продавачи нямат представа за какво ги питам, та ми предлагат какво ли не "`щото им изглежда морско!?!?!?").
Предполагам, че е много вероятно и "перушина ( от див юрдек или бърне )" да се намира само по мухарските щандове.... Та накратко - не ме влече правене на чепарета :oops: . Не, че не те разбирам, но да правя чепарета, които мога да ползвам максимум 10 дни през лятната си отпуска - не ми се струва лесна работа, а аз съм енергоспестяващ (иначе казано мързелив). Та затуй си ги купувам от магазина.....
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Привет колеги. Искам да питам нещо. Не исках да отварям нова тема а да питам в тази на колегата. Ако няма нищо против разбира се!!! Кажете как се превежда чепаре на английски. Искам да потърся по света как го правят, за какви видове риби, модели, насоки...Извинявам се за въпроса си, но не откривам нищо което ми трябва... :roll:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

sabiki :wink:
hobie revolution 13
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Тенкс Римо. Почвам с търсенето.... :)
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Мнение от КИРО »

Наистина има по магазините много видове чепарета.
Ако ще си купувате,поне гледайте да е с ламе и в окраска на
електрик жълтозелено.
За улов от брега с номер на куките 8-10,
за лодка минаваме с 5-7 номер.
Продават се чепарета за сафрид и отделно за чернокоп ( лефер ).
И в тоя ред на мисли,защо сам си правя чепарето ?
Ами за сега работя със 7-ца,което еднакво добре работи на сафрид и на чернокоп.Един месец проби и консултации с други колеги докато го налучкам,но се получи.
Може би по-късно ще пусна снимка
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”