Ластик и закачки?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
toko
Мнения: 3277
Регистриран на: Съб Май 28, 2005 9:41
Местоположение: София (иначе от Казанлък)
получил Браво: 3 пъти

Ластик и закачки?

Мнение от toko »

От скоро съм с ластик на директния телескоп. До тук добре, обаче ми се появи неочакван проблем - закачки по дъното. Като се закачи някъде куката и настава малко чудо. Ластика се разпъва та чак ме е страх да не го скъсам. Някой може ли да помогне с практически съвети как се действа в такива случаи. Миналата седмица на Искъра оставих поне 10-на куки в нещо на дъното и изхабих толкова нерви, че не е за разправяне.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Първо опитай с по-натегнат ластик да работиш. При закачка само с много рязък и къс удар на върха. Ако това не помогне опъваш въдицата до късане на повода, най-добре ако можеш да хванеш карабинката на ластика с ръка и тогава да дърпаш. Най-голяма грешка е да разтягаш и отпускаш ластика плавно и многократно - така само се наранява, а не прехвърляш достатъчно усилието на повода.
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Хай

Мнение от ASSENAS »

С ластик или без ластик при закачане на повода за дъното най-логичното е да го скъсаш. Това е една от причините повода да е по-тънък от основното влакно. Калин ти предлага да натегнеш ластика, но тогава може да загубиш ефекта от ползването му.

Правилото за откачане на въдица с ластик е да се добереш (с ръка) до ластика или влакното, ако е възможно, след което дърпаш постепенно докато се откачи или скъса повода. Като правиш това се старай да придържаш ластика или влакното близо или под водата. В противен случай при откачане може да захапеш :lol: плувката или да ти се видят звезди посред бял ден :lol:

Това е. Успех!
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Аватар
toko
Мнения: 3277
Регистриран на: Съб Май 28, 2005 9:41
Местоположение: София (иначе от Казанлък)
получил Браво: 3 пъти

Мнение от toko »

Благодаря ви. Аз без да искам съм налучкал верния начин. Телескопа в стил "щека" - назад и после гепиш ластика и късаш.
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

Асене, на Бодрово за шарани ли се гласиш?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”