Няколко въпроса за воблерите

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Няколко въпроса за воблерите

Мнение от dinko.kolev »

Така с риск да стана банален но след всичко изчетено в този форум (а то е доста) отново ми остават въпроси относно направата на воблери е да започвам с въпросите:
1 От какво дърво ги правите?
2 С какво запълвате долу улея където се поставя телта ( аз използвах поксипол но гледах един клип и там сложиха някаква бяла течност) ?
3 Като пишете 7 см това е размера на целият воблер или само на дървената фигурка?
4 Има ли значение големината и наклона на "лопатката" от пред ? (зависи от големината на рибката или нещо друго)
5 Къде да се закачи кордата - в началото на рибката или по средата на лопатката?
6 трябва ли да използвам вирбел - за по голяма свобода на воблера?
7 Трябва ли да използвам метален повод?
8 Колко тройки се слагат 1-2-3 ?
9 Трябва ли да има задължително червен цвят от долу на воблера?
Май трябва за сега да спра с въпросите.....
:)
Аватар
dimow
Търговец
Мнения: 854
Регистриран на: Нед Авг 20, 2006 18:01
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от dimow »

1.балса
2. поксипол, полиуретанов кит/автомобилен/
3.целия :shock: :oops:
4.има
5.зависи каква игра и каква дълбочина ще "търси"
6.хубаво е
7.зависи от рибите които ще се ловят
8.зависи от воблера
9 не
поздрав за желаноието
има доста изписано дори със снимков материал за да си отговориш на повечето въпроси
започни с копия на "фабрични" не е задължително но ще си спестиш много и ценно време
успех
Последно промяна от dimow на Пет Фев 12, 2010 8:43, променено общо 1 път.
Ръкоделско студио "Димови"
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от dinko.kolev »

dimow написа:1.балса
2. поксипол, полиуретанов кит/автомобилен/
3.целия
4.има
5.зависи каква игра и каква дълбочина ще "търси"
6.хубаво е
7.зависи от рибите които ще се ловят
8.зависи от воблера
9 не
поздрав за желаноието
има доста изписано дори със снимков материал за да си отговориш на повечето въпроси
започни с копия на "фабрични" не е задължително но ще си спестиш много и ценно време
успех
Благодаря за отговорите доста светлина ми хвърлиха в иначе затъмненото ми познание. А може ли още мъничко помощ - дай ми линк на оригинални воблери но да има и размери - ако е възможно де?
Аватар
баш майстора
Мнения: 5844
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1644 пъти
получил Браво: 1808 пъти

Мнение от баш майстора »

dimow написа:3.целия
ъбджекшън (как се казва у наше село) :wink: :lol: :lol: :lol:
лопатата не влиза в сметката :!:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
bakxys
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 18:47
получил Браво: 1 път

Мнение от bakxys »

1. Липа. Балсата ми е мека. Може и бук, ама мнооооого трудно се обработва и е доста по тежък. От него си правя дълбокогазещи воблери. Може да се правят и от дураформ , но аз не съм работил с този материал.
2. Поксипол - сив.
4. Колкото по-дълга е лопатката толкова по-дълбоко гази воблера. В зависимост от формата и големината на воблера и от това каква игра искаш да има променяш наклона и формат на лопатката. За да не ти се гмурка воблера лопатката трябва да е на 90 градуса спрямо тялото на воблера, е трябва да е плаваем разбира се. Обърни внимание на купешките воблери.
5. Къса лопатка и по-малко гмуркане -закачане в началото на рибката. И обратното. Пак виж воблерите от един модел като им сложат по-дълги лопатки и повече тежест и се гмуркат по-дълбоко.
6. Имаш предвид вирбел с карабина. Иначе вирбела намалява осукването на кордата когато се използват въртящи примамки като блесни, девони и др. При цикадите се слага само карабина , защото комбинацията с вирбел променя играта. При малките воблери вирбела с карабина разваля играта им. Идеята на карабината е по-лесната смяна на примамките иначе тя убива свободата на воблера.
7. Ако във водоема където ще ловиш има щуки трябва да използваш телен повод иначе рискуваш да се разделиш с примамката си. Минимална дължина 30 см. Металния повод разваля играта на воблера, но когато е активна щуката не я бърка. Хващал съм щука и без метален повод, но беше закачена извън устата.
8. Зависи от дължината на воблера. Слагат се така, че да немогат да се закачат една в друга.
9. Не. Зависи на какво искаш да ти прилича воблера. Забелязал съм, че рибат обича червеното.
Питай и ще ти се отговори щом си ги задал правилно и смислено въпросите си. Ако почетеш повечко за воблеромоделизма и помислиш малко ще си отговориш и сам на повечето въпроси.
Успехи в дялкането и покажи до къде си стигнал пък ние ще помгаме.
Аватар
bakxys
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 18:47
получил Браво: 1 път

Мнение от bakxys »

Пишеш в Гооглето името на някои марка последвано от catalog. Примерно yo-zuri catalog и ти излиза това http://www.yo-zuri.com/images/Catalog.pdf. Там има размери тегло разцветкии тнт.
спинара
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 20:23

Мнение от спинара »

Здравейте момчета!И аз отскоро дялкам и ис кам да ми кажете къде ми са кусурите на мойте тресчици.
Изображение
Изображение
От какво зависи да няма никаква игра.
Аватар
Ivo75
Мнения: 209
Регистриран на: Пет Окт 17, 2008 17:04
Местоположение: Русе

Мнение от Ivo75 »

На пръв поглед ми се струва , че са ти дълги лопатките.Мисля , че ше се въртят около оста си.
Играта зависи от формата на воблера от отежненито му от разположението на лопаката спрямо халката за закачане.От наклона на лопаткта .

Затова се почва първо с копия на някой наличен воблер .И пак се получават играчки задецата :D
Моята риба си е моя.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5844
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1644 пъти
получил Браво: 1808 пъти

Мнение от баш майстора »

и аз като иво си мисля че лопатките са прекалено големи
също така са твърде отвесни
според мен халката трябва да е по близо до лопатката и лапатката да е по хоризонтална
ама се пак и майсторите да се изкажат де :wink:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
спинара
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 20:23

Мнение от спинара »

За сега не съм ги изпробвал в бойни условия,но вкоритото 2 та най-отгоре имат много добра игра.Само малкия нещо слабо играе,но аз гоотдавам защото е потъващ.Гледах отедин STRKE PRO ама не съм го копирал дословно.
Аватар
Ivo75
Мнения: 209
Регистриран на: Пет Окт 17, 2008 17:04
Местоположение: Русе

Мнение от Ivo75 »

Мисля , че лопатките ще ти създадат проблеми на реката в течението.В легена е друго .
Моята риба си е моя.
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

ops

Мнение от shkarcheto »

от това каква игра искаш да постигнеш следва да си коригираш центъра на тежестта на воблера. Освен него има и един инерционен център,от чието положение пък спрямо центъра на тежестта зависи и играта на воблера и интензитета й. Гледай да слагаш леки лопатки и да не преотежняваш воблерите, ако им липсва игра пробвай да отежняваш ту задната част, ту предната, докато налучкаш верния начин. Преди години имаше серия воблери на Грозно Пате, които не играеха ама никак....при леко ама съвсем леко утежнение на опашката придобиваха невероятна играи си ловяха отлично. Ще се специализираш като направиш още 5-6 серии сам ще се ошлайфаш.
погледай малко потъваши и плаващи воблери и виж как са направени лопатките и от там ще вземеш идея за твоите. Христо Златев и Спас ще ти дадат идея те са майстори по самоделките
спинара
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 20:23

Мнение от спинара »

Благодаря Колеги! Днес на новия смених 3 пъти дължината и ъгъла на лопатката докато се получи.И имам един въпрос.Как да хвана правия ъгъл на лопатката спрямо воблера тъй като при залепването с поксипол нвкои се изкривяват и започва да плува ту наляво ,ту надясно?Затова започнах да изработвам лопатката от алуминий,но не е ли много тънка(0,7)и не оказва ли влияние на играта?Айде стига съм разпитвал ,че не остана време да ми отговорите.

П.П Някой пробвал ли е дървото АБАЧИ и какво Ви е мнението за него?
Аз работя с липа но ми се вижда доста твърдо.
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”