Бомбарда

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
daniel4O
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 14:10

Бомбарда

Мнение от daniel4O »

Здравейте рибари.Ае четах за бомбардата и ми стана ясно че се използва за далечно хвърляне.Искам само да разбера как се лови с бомбарда.Аз от прочетеното разбрах че хвърляш и обираш.Искам да разбера правилно ли съм разбрал (говоря за полупотъваща)
1000n
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 14:38
Местоположение: родом от Варна/живеещ в София

Мнение от 1000n »

Можеш докато обираш и да придърпваш леко, подобно на риболов на сафрид с чепаре. Но като цяло правилно си разбрал. :D
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Бомбарда

Мнение от NIKI1968 »

daniel4O написа:Здравейте рибари.Ае четах за бомбардата и ми стана ясно че се използва за далечно хвърляне.Искам само да разбера как се лови с бомбарда.Аз от прочетеното разбрах че хвърляш и обираш.Искам да разбера правилно ли съм разбрал (говоря за полупотъваща)
Хайде да се вмъкна и в тази тема :D Принципа е този, но малко преди да падне бомбардата в морето е добре да спреш с ръка линията за да се изпъне повода/бидема. Поне така е на теория, а и практиката показва, че е препоръчително. При обирането можеш да пробваш различни начини на проводка: по-бавно или по-бързо, да ги редуваш или комбинираш (както е препоръчал колегата). Пробваш и който е най-резултатен го повтаряш. Спре ли да кълве, пробваш нещо различно и така.....
Аватар
awfast
Мнения: 57
Регистриран на: Чет Дек 18, 2008 15:18
Местоположение: София

Мнение от awfast »

Можеш докато обираш и да придърпваш леко, подобно на риболов на сафрид с чепаре. Но като цяло правилно си разбрал

Въпросът ми е следния.Линията на чепарето как стои? Чепаре и отдолов тежест или как, защото от по-горе се разбира, че е като с бомбардата на обиране на жилката? Благодаря!
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

На чепарето тежеста е от долу. Принципно риболова с чепаре няма нищо общо с риболова с бомбарда. С чепарето се правят силни придърпвания последвани от обиране на линията с помощта на макарата. Придърпванията могат да бъдат едно дълго или 2-3 по-къси и нежни, въпрос на навик. Това разбира се е при риболов от брега. Ако си от лодка просто си "клатиш" до като се понапълни.
При риболов с чепаре от брега, има и вариант да се сложи подвижна тапа над линията на чепарето. Тапата се ограничава с възел до желаната дълбочина. Хвърляш и ако има вълна няма нужда и да придърпваш, вълната върши цялата работа. По този метод се намаля вероятността да закачиш някъде дъното, но пък губиш много от дистанцията, която често е решаваща за улова.
Аватар
awfast
Мнения: 57
Регистриран на: Чет Дек 18, 2008 15:18
Местоположение: София

Мнение от awfast »

Ахааа...значи това, което съм гледал миналата година в Каварна не е било чепаре , защото човека си беше с 2 пръта.Единият му беше с бомбардата, с която горе доло ми е ясно как се борави и връзва, а другия му прът беше хвърлен с тежест най-отдоло и помислих, че е чепаре и странното е , че той вади пръчката с чепаре няколко пъти, и сега..вече година след това се чудя, възможно ли е това да не е било чепаре, а тежест с тапички, защото той не правеше никакви придърпвания, а просто я беше оставил като при речния, дънен риболов :?:
Благодаря
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Мнение от КИРО »

Щом е бил с тапички,това е било дънен монтаж за кефалови.
Аватар
sava14
Мнения: 79
Регистриран на: Вто Яну 05, 2010 11:17

Мнение от sava14 »

На мен на бомбардата за зарган, най-често ми удря след като съм я оставил известно време да плува без да придърпвам и в момента, като започна пак да обирам удря.
crezzer
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Фев 27, 2010 1:13
Местоположение: Бургас

Мнение от crezzer »

При бомбарда линията ти трябва винаги да е опъната, инак няма как да усетиш кълването на рибата.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Мнение от sharo1 »

crezzer написа:При бомбарда линията ти трябва винаги да е опъната, инак няма как да усетиш кълването на рибата.
Няма начин,като те опъне зарганата ,на така оставена свободно бомбарда,направо дърпа пръта от ръцете :wink:
Аватар
gmurkacha
Мнения: 40
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 11:31
Местоположение: София-Ахтопол
Обратна връзка:

Мнение от gmurkacha »

sharo1 написа:
crezzer написа:При бомбарда линията ти трябва винаги да е опъната, инак няма как да усетиш кълването на рибата.
Няма начин,като те опъне зарганата ,на така оставена свободно бомбарда,направо дърпа пръта от ръцете :wink:
Станах ти фен честно!!!!!!!
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Мнение от sharo1 »

gmurkacha написа:
sharo1 написа:
crezzer написа:При бомбарда линията ти трябва винаги да е опъната, инак няма как да усетиш кълването на рибата.
Няма начин,като те опъне зарганата ,на така оставена свободно бомбарда,направо дърпа пръта от ръцете :wink:
Станах ти фен честно!!!!!!!
:D

:lol: Найш как опъва лапина,камо ли зарган. :roll:
Аватар
gmurkacha
Мнения: 40
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 11:31
Местоположение: София-Ахтопол
Обратна връзка:

Мнение от gmurkacha »

Найш как опъва лапина,камо ли зарган.
Изображение
Изображение

Повярвай ми знам как дърпа зарган.... :wink:
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Мнение от sharo1 »

И аз ,имам доста ама август,и то с колеги от Б-с.,за които мога да кажа че знаят много,като места и мн други работи. :wink:

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f ... 85#p414785
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”