МОНТАЖ НА ЩЕКА ЗА ШАРАНИ ?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
korleone
Мнения: 20
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 0:43

МОНТАЖ НА ЩЕКА ЗА ШАРАНИ ?

Мнение от korleone »

Здравейте . С колегата , с които ходим от доста години за риба практикуваме различни видове риболов ( мач , фидер , болонеза и т.н.) от скоро вече и с щека , и имаме спор по отношение на това какъв вид монтаж е най-подходящ за шаран когато ловим с щека. Основно спора се върти около това , че той е на мнение , че е най добре монтажа да е с оливетка , която да лежи на дъното или ако ловим с 1гр. плувка , долу повода ни се състои от един грам оливетка , застопорена с една или две сачмички (на 30-35см от куката) и оливетката да лежи на дъното. Аз несъм на същото мнение . Нека някой да помогне , пак казвам , че става въпрос за риболов на шарани.
Благодаря и наслука на всички.
SaSho-Sensas
Мнения: 554
Регистриран на: Чет Дек 31, 2009 19:31
Риболов: Риболов на шаранови риби.
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Мнение от SaSho-Sensas »

Значи зависи от водоема.Примерно на Богров платения лова така.
Разглабям на 4 метра линията е, шарански връх,ластик 1.6милиметра,основно 20,плувка 0.6 милиграма,утежнението е следната няколко съчми една до друга и дълъг повод който леко да запира в дъното,но не да е на дъното и повода е 16 милиметра. 8)
Модерен риболов на шаран.
Краси Асгд
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Юли 18, 2010 20:38
дал Браво: 71 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от Краси Асгд »

Колега , само не можах да разбера как хващаш с плувка от 0.6 милиграма с 16 милиметра повод. То бива неграмотност , ама това на нищо не приличи. Сори , ама не можах да се сдържа . Че и съвети дава :lol:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: МОНТАЖ НА ЩЕКА ЗА ШАРАНИ ?

Мнение от outsider »

korleone написа:Здравейте . С колегата , с които ходим от доста години за риба практикуваме различни видове риболов ( мач , фидер , болонеза и т.н.) от скоро вече и с щека , и имаме спор по отношение на това какъв вид монтаж е най-подходящ за шаран когато ловим с щека. Основно спора се върти около това , че той е на мнение , че е най добре монтажа да е с оливетка , която да лежи на дъното или ако ловим с 1гр. плувка , долу повода ни се състои от един грам оливетка , застопорена с една или две сачмички (на 30-35см от куката) и оливетката да лежи на дъното. Аз несъм на същото мнение . Нека някой да помогне , пак казвам , че става въпрос за риболов на шарани.
Благодаря и наслука на всички.
Интересно , на толкова прост въпрос очаквах да получиш повече отговори...
Най общо казано , приятелят ти не е прав. Ама хич. (Което не значи , че в определени условия такъв монтаж няма да свърши работа)
Стандартният монтаж за дънна риба е такъв: повод 20-40 см , (дължината зависи от много работи) => първи дропер при клупа => на 25 см идва вторият дропер , обикновено два пъти по-тежък от първия => на ок. 15 см по-горе идва основното утежнение. От там нататък нагласяш нещата така , че да паснат на условията на риболов в определения ден , на опредления водоем - и понякога монтажите , които върща работа , могат да изглеждат доста абсурдни.

Монтажът с оливетка на дъното има смисъл при неочаквано силно придънно течение , когато се налага пълно обездвижване на стръвта , или при силно вълнение ( за язовир приказваме) - от куката до оливетката оставяме поне 50 см , понякога до метър.Естествено , става дума за екстремна ситуация , не за чуствителен монтаж.Големия недостатък на метода при тихо време е невъзможността да играеш със стръвта , и пропускане на всички удари докато стръвта пропада надолу , а при гъста риба -дава време на рибата да нагълта много дълбоко преди да разбереш че ти е клъвнало.
Надявам се да съм помогнал , ако имаш съмнения , питай
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
korleone
Мнения: 20
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 0:43

neka.........

Мнение от korleone »

Нека да пишат повече хора , толкова ли няма някой , който да разбира и да каже кое , как , защо и т.н. Толкова щекари има , аре моля ви се някой да даде мнение .
korleone
Мнения: 20
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 0:43

bl...

Мнение от korleone »

благодаря на outsider
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от hypperion »

Ами колегата оursider го е описал доста добре. Има ли смисъл да пишем едни и същи неща с различни думи. За мен монтажа на тоя приятел е неприемлив при положение,че риболова е на щека.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Мнение от outsider »

hypperion написа:Ами колегата оursider го е описал доста добре. Има ли смисъл да пишем едни и същи неща с различни думи. За мен монтажа на тоя приятел е неприемлив при положение,че риболова е на щека.
..колегата корлеоне и аз сме писали по едно и също време :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
SaSho-Sensas
Мнения: 554
Регистриран на: Чет Дек 31, 2009 19:31
Риболов: Риболов на шаранови риби.
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Мнение от SaSho-Sensas »

Краси Асгд написа:Колега , само не можах да разбера как хващаш с плувка от 0.6 милиграма с 16 милиметра повод. То бива неграмотност , ама това на нищо не приличи. Сори , ама не можах да се сдържа . Че и съвети дава :lol:
Ще ме извиняваш но ти наистина си яко прост човек.Аиде утре ще се разходиме до Богров и ще ти покажа как стават някои неща.
Модерен риболов на шаран.
Аватар
ma3xa1993
Мнения: 317
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 1:03
Местоположение: Sofia

Мнение от ma3xa1993 »

SaSHo94 написа:Значи зависи от водоема.Примерно на Богров платения лова така.
Разглабям на 4 метра линията е, шарански връх,ластик 1.6милиметра,основно 20,плувка 0.6 милиграма,утежнението е следната няколко съчми една до друга и дълъг повод който леко да запира в дъното,но не да е на дъното и повода е 16 милиметра. 8)
А с тези такъви там хващал ли си голяма риба,говоря за 10+...
Моя монтаж за шаран е следният-плувка в зависимост от водоема,групирано утежнение и на от 15 до 25 см дропер,може и два зависи.При вятър лежа с повода и дропера,понякога дори с 2 дроперам а при спокойно време лежа с 90% от повода...

А това за плувката,може да лови с 0.30 повод и с плувка 0.3...Аз на повечето водоеми при спокойно време ловя с плувки от 0.5 до 0.8,1 грам...

Колега корлеоне не може оливетката да лежи на дъното,просто ня става за тая работа има дропери..А и не е добре да ловиш само с групирано утежнение,по добре сложи 1,2,3 дропер и по нагоре другата част от утежнението.Така шарана като дойде няма да му направи впечетление че има дропер а я помисли като има оливета или 5-6 съчми до стръвта дали няма да му напрви впечетление...
Последно промяна от ma3xa1993 на Пон Авг 16, 2010 23:04, променено общо 1 път.
Team DAIWA and MAVER is the best of world...
SaSho-Sensas
Мнения: 554
Регистриран на: Чет Дек 31, 2009 19:31
Риболов: Риболов на шаранови риби.
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Мнение от SaSho-Sensas »

10+ не съм но определено линията която използвам дава добри резултати.
Модерен риболов на шаран.
Аватар
ma3xa1993
Мнения: 317
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 1:03
Местоположение: Sofia

Мнение от ma3xa1993 »

Краси Асгд написа:Колега , само не можах да разбера как хващаш с плувка от 0.6 милиграма с 16 милиметра повод. То бива неграмотност , ама това на нищо не приличи. Сори , ама не можах да се сдържа . Че и съвети дава :lol:
Колега ти дали някога си пипал щека а пък даже и шаран да хванеш..Какво му пречи да лови с такава плувка и такъв повод,аз на Кастел ловя с 0.8 плувка 0.25 основно и 0.22 повод и треа да ти кажа,че ловя доста успешно...
Team DAIWA and MAVER is the best of world...
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Мнение от outsider »

ma3xa1993 написа:
Краси Асгд написа:Колега , само не можах да разбера как хващаш с плувка от 0.6 милиграма с 16 милиметра повод. То бива неграмотност , ама това на нищо не приличи. Сори , ама не можах да се сдържа . Че и съвети дава :lol:
Колега ти дали някога си пипал щека а пък даже и шаран да хванеш..Какво му пречи да лови с такава плувка и такъв повод,аз на Кастел ловя с 0.8 плувка 0.25 основно и 0.22 повод и треа да ти кажа,че ловя доста успешно...
:lol: :lol: Пичове , не подскачайте толкова , а четете кво пишете :wink: - има една работа дето се казва "преглед" преди да пуснеш съобщението 8) :wink: :idea:
- има известна разлика между повод 0,16 , и такъв от 16 милиметра :shock: , както и разлика между плувка от 0,6 грама , и о,6 милиграма :lol:

..вярно че колегата Краси се е изказал малко рязко , но не съвсем без повод , нали така.... 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
SaSho-Sensas
Мнения: 554
Регистриран на: Чет Дек 31, 2009 19:31
Риболов: Риболов на шаранови риби.
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Мнение от SaSho-Sensas »

Ми честно да ти кажа не ми пука.Нали човека е разбрал за какво става въпрос.Това че някои хора карат късен побертет не съм виновен.Заяждат се за всяка дума, виж че това му е първият пост.Някъв бот ще ми се прави на разбирач.
Модерен риболов на шаран.
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Мнение от Венелин Радушев »

SaSHo94 написа:Ми честно да ти кажа не ми пука.Нали човека е разбрал за какво става въпрос.Това че някои хора карат късен побертет не съм виновен.Заяждат се за всяка дума, виж че това му е първият пост.Някъв бот ще ми се прави на разбирач.
Че пишеш откровенни глупости с менторски тон също надали ти пука, дано някога догониш самочувствието си....
Заключено

Обратно към “Риболов на леко”