Какъв цвят воблер за морски риболов в Бяло море

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Какъв цвят воблер за морски риболов в Бяло море

Мнение от DOCTORA »

Какъв цвят воблер за морски риболов в Бяло море - северна Гърция(и Турция)?

Воблерите за морски риболов са 7 основни разцветки:

1) Натурален цвят - син или зелен
Изображение

2) Сребристи
Изображение

3)Бяли (светли) или сребристи с червена глава
Изображение

4) Бяли или много светли.
Изображение

5) Черни или много тъмни.
Изображение

6) Бронзови
Изображение

7) Флуоресцентно зелено-жълто.
Изображение

8 ) Прозрачни
Изображение

Поканвам който желае да сподели какво знае за това при какви условия и за кои видове риби какъв цвят е подходящ. Може да уточните и точно какъв вид воблер.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
milkoway
Мнения: 24
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 0:10
Местоположение: пловДИВ

Мнение от milkoway »

№3 и №7 (salmo) ги въртях в петък от кея на Керамоти......рибата гонеше на повърхноста,но никакъв интерес :roll:
Става въпрос между 1/3ч през ноща....после сложих една газеща на 4м и закачих някакъв октопод,но за мен си беше чист тармък :oops:
-Ако има значение-първо бях с конец,а после пробвах и с флуорокарбон (0,16)
Аватар
kroumoff
Мнения: 842
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 17:25
Местоположение: Pernik
получил Браво: 1 път

Мнение от kroumoff »

За Северна Гърция работят воблери, които наподобяват морски кефал като този:

http://cgi.ebay.com/LUCKY-CRAFT-SW-Flas ... _714wt_771

и сафридоподобни като този - Chartreuse Shad

http://cgi.ebay.com/LUCKY-CRAFT-SW-Flas ... _500wt_670

или

http://www.illex.fr/en/article/arnaud-s ... -f.34.html

Но според мен правилната техника на водене е 3 пъти по-важна, отколкото разликите в цвета.
Св. Софроний Кандидатвидренски - по рибе на полугодие
The EGI Red Label intoxication
taner
Вносител
Мнения: 815
Регистриран на: Сря Ное 30, 2005 18:35
дал Браво: 1 път
получил Браво: 91 пъти

Мнение от taner »

kroumoff написа:За Северна Гърция работят воблери, които наподобяват морски кефал като този:

http://cgi.ebay.com/LUCKY-CRAFT-SW-Flas ... _714wt_771

и сафридоподобни като този - Chartreuse Shad

http://cgi.ebay.com/LUCKY-CRAFT-SW-Flas ... _500wt_670

или

http://www.illex.fr/en/article/arnaud-s ... -f.34.html

Но според мен правилната техника на водене е 3 пъти по-важна, отколкото разликите в цвета.

Ще се радвам да чуя коментари не само за разцветки модели, а и относно техники на водене, доста полезно ще е за лаици като мен.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

АЗ исках да коментираме правилата като че при ярка светлина и прозрачна вода се използват естествени оцветки като 1, 2, 3, 8. Или че при сумрака преди изгрев и след залез се използват тъмни, черни примамки - 5 . Както и че при по-мътна вода и на дълбоко се използвад ярки цветове като жълто-зелено - 7,4 и т. н.

Но щом воденето е много по-важно от цвета на воблера, аз съм в беда. Аз знам само два вида водене - равномерно и с "twiching" - подръпване на върха от време на време при прибиране. Винаги пробвам и двете но в Гърция засега нямам успех. Сигурно не го правя както трябва.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

DOCTORA написа: Но щом воденето е много по-важно от цвета на воблера, аз съм в беда. Аз знам само два вида водене - равномерно и с "twiching" - подръпване на върха от време на време при прибиране. Винаги пробвам и двете но в Гърция засега нямам успех. Сигурно не го правя както трябва.
Не се притеснявай, Док :D
Според мен много важни освен окраската, са също така размера, формата, дълбочината на газене, както и скоростта на водене на воблера. Колкото по-плиткогазещ е воблера, толкова по-бързо трябва да се движи. Аз обикновено влача три воблера - два повърхвостни и между тях един по-дълбоко газещ. Скоростта, която поддържам е от 7 до 9 км/ч.
На повърхностните съм хващал основно дребни тончета (Euthynnus Alletteratus), спарита (Oblada melanura) и зъбарчета (Dentex dentex), по-рядко паламуд (Sarda sarda), дребни ричолки (Seriola dumerilii), дребни баракудки (Sphyraena sphyraena), корифени (Coriphaena hippurus) и няколко Diplodus sargus.
На дълбоко-газещ воблер съм хващал много по-рядко риби, като съм улавял няколко по-едри баракуди и няколко дребни групера (Epinephelus costae).
Мой познат обаче лови основно на едни подобия на октоподчета, които влачи с много голяма скорост (между 10 и 15 км/ч), така че да хвърлят пръски и да подскачат по повърхността. Твърди, че на тях се хваща в пъти повече риба отколкото на воблерите и съм склонен да му вярвам, понеже е имало дни през които е излизал с повече от 40 кг улов (от различни видове хищници).
Няма нужда да споменавам, че избора на техника се определя и от това каква риба се очаква да има в дадения участък и на каква дълбочина се очаква да се движи. Миналия януари например не успях да хвана нито една риба на воблер. Нито на плитко, нито на дълбоко-газещи. Затова пък на пилкер, на дълбочина от 30 до 80м имахме много уловени риби. Освен това хванах и няколко тончета на чепаре.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

от най-голямо значение за мен е да се попадне на подходящото място /където е рибата/... ако рибите са на 20-30м дълбочина, а воблерите на 4-6м не виждам как ще стане работата...
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Ами точно поради по-голямата дълбочина, на която се придържаха рибите миналия януари, смятам, че не хванахме нищо на воблер.
Странно ми е обаче, че зъбарите по принцип се движат близо до дъното а това лято хванах доста бройки на повърхностен воблер, като дълбочината беше между 15 и 20м.
....
www.plodex.eu
....
PETAR 40
Мнения: 272
Регистриран на: Нед Дек 07, 2008 19:37
получил Браво: 2 пъти

Мнение от PETAR 40 »

promarine написа:[На повърхностните съм хващал и няколко Diplodus sargus..
Колега,да не би нещо да бъркаш :roll: Това от долу си го ловил на воблер :?:



Изображение
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

DOCTORA написа: с "twiching" - подръпване на върха от време на време при прибиране.
Туичинга е доста модерен напоследък....макар и не дотам добре разбран :wink:
Тва за цветовете добре .....ама за сладководно, щот у морето кат стане мътно .... :D :fish1:
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
А.НИКОЛОВ
Мнения: 376
Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 8:14
Местоположение: HANIA-KRIT-GREECE
получил Браво: 1 път

Мнение от А.НИКОЛОВ »

wertus написа:
DOCTORA написа: с "twiching" - подръпване на върха от време на време при прибиране.
Туичинга е доста модерен напоследък....макар и не дотам добре разбран :wink:
Тва за цветовете добре .....ама за сладководно, щот у морето кат стане мътно .... :D :fish1:
става интересното :wink:
PETAR 40
Мнения: 272
Регистриран на: Нед Дек 07, 2008 19:37
получил Браво: 2 пъти

Мнение от PETAR 40 »

wertus написа:Тва за цветовете добре .....ама за сладководно, щот у морето кат стане мътно .... :D :fish1:
Точно като стане по-мътно е по-добре :D
Така е :wink: както казва Доктора.
През деня светли,искрящи цветове,а привечер ,по-тъмни цветове.
Така е и в морето :wink:
За това как ще водиш примамката за мен не е от значение.Когато рибата е активна ми е взимала и на неподвижна изкусвена примамка.
Важно е да попаднеш на благоприятно време за определен вид риба, сезон и час когато рибите се хранят.
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

:D :D :D
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

PETAR 40 написа:
promarine написа:[На повърхностните съм хващал и няколко Diplodus sargus..
Колега,да не би нещо да бъркаш :roll: Това от долу си го ловил на воблер :?:



Изображение
Не бъркам колега. Хванах две такива по около 600-700 гр (на малък повърхностен воблер yozuri наподобяващ скумрийка), на едно и също място в рамките на 2 часа. Още много пъти съм ловил на същото място, но повече не ми се е случвало да хвана такива спарита на воблер.
....
www.plodex.eu
....
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”