Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от DOCTORA »

Част първа!


С малко закъснение поради голяма заетост след завръщането ми, пускам репотажа за последното ми гостуване в Гърция.
Беше чудесно! Посетих много красиви места и се срещнах и полових риба със стари и нови приятели от форумите.

Разтоянието от Златоград до Порто Куофо е 333км.

Изображение

По съвет на колегите от форума в Никити се отбих за стръв до магазина Капитан Хук който е в началото на града от ляво на пътя като се отива за Неа Мармарис. Магазинера Томас говори английски и е много усложлив. Има страхотни ефтини воблери на по-големите производители.


Изображение

Снмката съм я правил на връщане, затова магазина е отдясно.

В магазина в жълтата бензиностанция след края на града имаше по-разнообразна стръв.


През първата седмице отседнах в Хотел Порто Куфо за 40 евро на вечер. Условията бяха много добри но нямаше кухня и не беше удобно за рибари. Всяка сутрин си пиех кафето с този изглед.

Изображение

Ето как изглежда хотела от входа на залива.

Изображение

Препоръчвам съседните до хотела Studios Meliton. Те имат хубави кухнички.

http://www.studios-meliton.gr/arxiki%20 ... iki_en.htm

Дели и Краси Крумоф ми дадоха подробни инструкции къде и как да ловя. Местата посочени от Краси се оказаха много дашни. Местата на Дели пред хотела и в източният край на залива се оказаха с много каменисто дъно и риболова беше невъзможен освен на воблери - но аз не успях да пробвам това. Само едно място в дясно от хотела където свършваше един подводен риф(Този риф е на 5 метра от брега и пречи да се прибира оловото при риболов на дъно). На посоченото място успях да хвана няколко едри мурмури рано сутрин и през ноща на мавро червеи. През деня няма отърване от малки калканчета и дракони.




Местата около Хотел Порто Куфо

Изображение

Изображение


Риболова беше рано сутрин и вечер до към 2ч сутринта. Сутрин пробвах плажовете и скалите а вечер главно кея в Порто Куфо

Изображение

Ловях само сутрин от 5 до 10ч на плажовете и вечер на кея до 2ч.
Сутрин излизаше ципурови риби и мурмура на дъно с акровати и мавро. На воблер хващах лица, кокали, заргана спари и какарелис.

Първите три дни ловях главно на кея защото излизаше паламуд(циганки) и кольоз на сардела с полиангистро.

Местните ловеха и на бял червей като захранваха яко и хващаха сафрид, кольоз, кефал и лаврак! Видях как извадиха 3 лаврака по кило на бял червей.

Аз установих че кълве на жива малка гопа която се лови до стената на кея. Пускаш влакно 0.12 с кука номер 18 и сачма олово на края. Няма нужда от стръв, гопата атакува сребристата кука и се хваща веднага. Живата гопа беше чудесна стеръв за кольоз и лица - хванах няколко. Рибетата се закачаха на кука номер 2-6, с плувка 10г на дълбочина 4-5м.

Малките гопи умираха бързо в кофата но действаха добре и мъртви.

При кея беше дълбоко към 10-12 метра и рибата кълвеше повече близо до дъното.

Лаврака на бял червей излезе в началото на кея близо до лодките. Аз пробвах към 2ч сутринта около лодките с воблери но загубих една 9см рапалка във въжетата и се отказах.

Сигурен съм че когато ги има кольоза и циганките не е необходимо да се ловят на плувка или дъно с полиангистро. Те се хващат също толкова успешно на малка жива или мъртва гопа или кефалче на кука номер 6-4 или с филе от рибка - заргана, сафрид, сардина, гаврос на кука номер 10-4 и плувка 4-20г. В Англия най-добрата стръв за скумрия е филе от скумрия.

Кольоз хваната на жива гопа

Изображение

Изображение

Следобед и вечер от кея на дъно се ловеше дребна фангри - розови ципурови рибки по една педя - много вкусни. Понякога кълвяха и през ноща.

Изображение

На третият ден на кея пристигна една флотилиа от 5 рибарски кораба които запушиха местата за риболов и паламуда и кольоза изчезнаха.
Това ми даде възможност да пробвам и другите места за риболов.
Както казах пробвах в дъното на залива по препоръка на Дели но той явно е видял много риба там като се е гмуркал, ако беше се опитал да я хване с въдица щеше да види колко каменисто е дъното и че само спининга е възможен. Там е толкова каменисто че един местен дядка всяка вечер хващаше по 1-2 октопода на хтаподиера заметната на ръка само 15м навътре точно пред хотела.

След четвъртият ден пробвах на воблери, пилкери и ултралайт силикони

Нямах никакъв успех (главно поради неопитноста ми)и успях да посея едно безценно 5г крокодилче - още не съм го прежалил

Изображение


безуспешно беше и посещението ми на кея в Неа Мармарис. Там посях доста безценни силиконови рибки. После разбрах че съм ловял по неправилно време.

Изображение

Изображение

На 4 тия ден пристигнаха жена ми, сестра и и зетя. С тях пообиколихме крайбрежието и открихме невероятно красиви заливчета. По южният бряг между Неа Мармарис и 69 километър покрай брега върви черен път успоредно на главният. По него се стига до прекрасни местенца:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

По северното краибрежие преди Каламици открихме прекрасно заливче - етро карта и снимка

Изображение

Изображение

В Сарти намерихме една таверна наречена Зорбас, собственичката на която се оказа българка от Враца - Пепа.
Помолих я да ми изпече улова от предишата вечер - 3 циганки, два кольоза и няколко сафрида. Тя ги изпече перфектно и ги поднесе със чудесни салатки и узо. Препоръчвам горещо заведението и!
Ето няколко снимки:

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Край на първа част.
Втора част утре!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от nissana »

Супер си,Док!
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
stefsteff
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Ное 25, 2009 17:27
Местоположение: София
дал Браво: 114 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от stefsteff »

Супер репортаж.Браво,така човек може да се изкефи максимално и ако има възможност,да се възползва от така подробния,маршрут.Браво.
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от ecoplast »

благодаря ти Док
Дзен-учителя Башо:Който знае, не говори!
“Който постъпва честно, не живее лесно.”. Радой Ралин
"Бъдещето е внимателно обезвредено настояще." А. и Б. Стругацки
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от wertus »

Браво Доки, супер си си изкарал! От кея на Куфо дето си ловил
Изображение имах яко дърпане и после късане на 20 либров плетеняк :shock: с кастмастер 10гр.
Аз бях на Каламици в Nine Muses от 12 до 17-ти , и сме се засекли за 3 дена. Жалко че не знаех че си там, щяхме да си спретнем някое съвместно риболовче....
А междувпрочем относно
В Сарти намерихме една таверна наречена Зорбас, собственичката на която се оказа българка от Враца - Пепа.
Всъщност кръчмата е в Каламици. Пробва ли печеният на скара калмар, божествен го правят. Поздрави!
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от DOCTORA »

wertus написа:Браво Доки, супер си си изкарал! От кея на Куфо дето си ловил
Изображение имах яко дърпане и после късане на 20 либров плетеняк :shock: с кастмастер 10гр.
Аз бях на Каламици в Nine Muses от 12 до 17-ти , и сме се засекли за 3 дена. Жалко че не знаех че си там, щяхме да си спретнем някое съвместно риболовче....
А междувпрочем относно
В Сарти намерихме една таверна наречена Зорбас, собственичката на която се оказа българка от Враца - Пепа.
Всъщност кръчмата е в Каламици. Пробва ли печеният на скара калмар, божествен го правят. Поздрави!
Прав си wertus, ние ходихме до Сарти но обядвахме в Каламици. На снимките е плажа на Каламици. Ти си бил в Калалмици по същото време като Иво. Не го ли видя да лови на скалите? Ти къде лови?

Много съжалявам че не се видяхме! Аз щях да съм много благодарен за твоите напътствия в спининг риболова. Както ще спомена във втората част, аз имах щастието да половя сМарто и Андро и получих безценни съвети и в последствие хванах риба по метод който не знаех преди.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от wertus »

DOCTORA написа:
wertus написа:...Ти си бил в Калалмици по същото време като Иво. Не го ли видя да лови на скалите? Ти къде лови?
За кой точно Иво става дума ? Иначе основно си почивах плажувайки, само една сутрин не издържах и призори към 5 часа отскочих до Куфо и пометках от този същият кей. На плажа в Каламици сме плажували само 2 пъти на 12-ти и на 17-ти. напоследък със семейството ми сме се увлекли по гмуркането и основно обикаляхме разни заливчета като Аретес бийч, Тръстеники и т.н. Заливчето дето го споменаваш
Изображение
се казва Мамба Бей и е много красиво но брега е чакълест и непочистен, в смисъл че има изхвърлени от морето боклуци, иначе за гмуркане е доста атрактивно място
Изображение
Изображение
Сори че пускам снимки от Панораминото но още не съм си източил фотоапарата.
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от DOCTORA »

Иво е Ивайло Филипов с ник if

Изображение
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Marto
Мнения: 2369
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:16
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от Marto »

Привет, банда! Ето малко снимки и от мен.

Всяко добро начало, полято с бира е още по-добро!
Изображение

Владо и Адриан в действие:
Изображение

Марто в действие:
Изображение

Адриан и неговия приятел, дентекса:
Изображение

Адриан и улова:
Изображение

Марто и улова:
Изображение

Убавици:
Изображение

И за финал, Владо на фона на Залеза над Ситония:
Изображение
www.starividri.org

And you run and you run to catch up with the sun, but it's sinking
And racing around to come up behind you again
The sun is the same in the relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от DOCTORA »

Част втора!

През втората седмица,след като моите хора си заминаха и ме оставиха да риболовствам на спокойствие, се преместих в един апартамент точно на кея. Поради липсата на туристи ми дадоха апартамент с две спални и кухня за 30 евро на вечер. До хотела имаше таверна на същите собственици.

Ето снимки

Изображение

Изображение


Таверната

Изображение

Никос, собственика. Той е рибар. Всяка сутрин ходи с лодката си за риба и я сервира в ресторанта. Този ден беше хванал един разкошен омар и беше много горд с него.

Изображение

Беше Събота и от София долетяха Марто и Андро. Те пристигнаха късно следобяда, а рано сутринта отидох да ловя на плажа на Торони с воблери.
За първи път се пробвах на това място. Започнах към 7 сутринта. Беше ветривито със силен насрещен вятър който вдигна вълна и набута много клечки и боклуци в прибоя. Условията бяха много трудни за спининг, особенно за ултралайт.

Добре че не се отказах поради лошите условия. Риболова който последва беше зашеметяващ - най-добрият ми риболов на спининг досега.

Дъното беше особенно. Първите 15 метра беше плитко и след това изведнъж пропадаше до голяма дълбочина над 10 метра. Tова явно позволяваше едри хищници да дойдат близо до брега. Рибата беше на границата между дълбокото и плиткото. В моменти когато вятъра yтихваше и аз успявах да метна ултралайт воблерите в дълбоката тъмносиня вода последваше мигновенен удар.


Рибата която излизаше беше лица(Trachinotus ovatus) на английски – Дербио, на испански - Паломета.

Изображение

Искам да отбележа че ако тази риба се нарича лица, това не е лицата за която говореха някои колеги и която достига 50кг. Онази риба на английски е Лиър фиш, на гръцки на знам.
Лицата(дербиото) което аз хванах достига до 70см и тегло 2.8кг макс.
Също така излезе кокали(едър атлантически сафрид) до 250г. Скумрия(кольоз), паламуд-циганки, едра заргана и ципурови риби.

Най-кълвеше на ултралайт воблери и микроджигове, Щом успявахх да достигна дълбоката тъмносиня вода(20м разтояние) с малките примамки в кратките интервали на утихване на насрещният вятър, веднага удряше. След всяко за мятане трябваше да чистя линията и примамката от боклуците навеяни в прибоя. Ето снимки на риби и примамките с които бяха хванати:

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Удара и воденето на едрите лици , кольози и кокали на ултралайт прът с плетено влакно Varivas PE 0.4 и флуорокарбон от 5lb(0.16) беше неописуемо изживяване. След като един паламуд(циганка)удари на 65мм Adajio и разви всичкото влакно преди да прегризе повода и да ми открадне адажиото, макаричката ми Дайва Лувиас 2004 получи страхова невроза и сега сънува кошмари всяка вечер 

Към 10ч на плажа се появиха руснаци и други пляскащи във водата летовници и хищника избяга. Вятъра утихна но на воблерите вече не келвеше. Tогава открих че ако влачите по дъното(което се оказа чисто без закачки) микропилкери, кълвят ципурови риби показани на снимките по-горе.
След 11ч вече кълвяха само дракони и заргани.

Вечерта когато пристигнаха Марто Андро отидохме първо на място със скали

Изображение

Изображение

където нищо не хванахме. После на здрачаване отидохме на плажа но рибата я нямаше. Те като майстори успяха да хванат по едно кокали - а аз нищо. Марто не го мързя да отиде до едни други скалки наблизо и бе възнаграден с един хубав лаврак.

Андро и Марто ми показаха как се водят воблери с джърк. Аз правех нещо подобно на туич но без резултат. Осъзнах че много от плиткогазещите ми воблери са подходящи за джърк. Сега търся да си купя подходяща джърк пръчка.

На сутринта Марто и Андро бяха на плажа преди мен, но времето беше тихо, водата прозрачна и неподвижна и хищник нямаше. Аз превключих на дъно за ципурови а Андро и Марто отидоха на скалите преди да си тръгнат. Там имаха слука с eдин хубав зъбар(дентекс) и една баракуда - ученото си е учено.


През следващата седмица пробвах на плажа всеки ден но хващах по 1-2 кокали и няколко заргани към 6ч и после нищо. През тези дни времето беше спокойно, ясно и безветрэно а водата кристално чиста.


Изображение


След като си отидоха Марто и Андро, се срещнах с Иво и той подробно е описал в неговият репортаж как ловихме.

http://gofishing.forumsclub.com/t3638-topic

Имахме слука главно на кея вечер на дъно и плувка. Ето го и чудесният октопод който Иво улови на кея

Изображение

Изображение


На плажа хващахме главно ципурови риби на дъно с акровати. Ето я и красивата морска лястовица която улови майстор Иво

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Пуснахме я обратно жива!

Последният ден рано сутринта отидох на плажа и заварих условия подобни на деня когато даде много хищник - силен насрещен вятър с вълни. Оказа се че хишника е дошъл до брега. Набързо хванах няколко кокали и кольози. Удряха на каквото им хвърля.
Тамън се зарадвах че ще наловя хубава риба и извeднъж един огромен платноход аkустира точно пред мен отдясно, право на плажа

Изображение

След 5 минути още един се изтъпани и от дясната ми страна

Изображение

Така се оказах загащен между два кораба които изникнаха изневиделица

Изображение


Надявах се да се преместя по-надолу на плажа, но от корабите се изсипаха 500 туристи които напълниха целият плаж.

Така приключи риболовната ми одисея на Порто Куофо.

Споменах че Марто и Андро ми показаха как да водя воблери по метода джърк. Преди да тръгна за Гърция се отбих до магазина на Слави край Марица в Пловдив. Там си погиворих с ортака му (мисля че се казваше Митко, но не съм сигурен). Магазина е зареден със страхотни воблери. Митко ходи редовно с лодка за лаврак между Керамоти и Алeксандропулис. Аз го попитах, ако може да взема само един воблер кой ще е, и той ми препоръча

Duel Hardcore Minnow 130F

Изображение

Бях го пробвал 3 пъти (преди да получа съвета от Марто и Андро как да водя с джърк) но без успех. Като почнах да го водя с джърк, воблера оживя. Ловеше заргани и кокали като магнит. Това беше единственният голям воблер на който хванах риба. Благодаря на Марто и Андро и на колегата от магазина на Слави!
Препоръчвам воблера - работи, страхотен джърк воблер!

Другите безотказни воблери бяха:

Lucky Craft Wander 60

Изображение

DUEL Adagio 65mm

Изображение

Yo Zuri Pin's Minnow 50 и 70mm

Изображение

Андро ги мореше с това
Rapala MaxRap 13 Fishing Lure, Flake Hot Chartreuse

Изображение

Приу силен насрещен вятър много успешно се замятаха и ловяха малките пилкери и лъжици

Luhr Jensen Krocodile Spoons 5,7,10,14g

Chrome
(#0013)

Изображение


Chrome/Silver Prism Lite
(#0150)

Изображение


а ето тази зелената лъжица разби зарганата

Изображение


микроджиговете на Tiebo,Quuantum,Jackson.

Моят извод от тези две седмици беше че на дълбоките плажове едрият хищник идва при насрещен вятър с вълни и боклуци в прибоя. При тези условия се лови трудно със спининг, но си заслужава усилието.

Не успях да пробвам подробно силиконите, но това ще остане за следващият път.

И накрая снимки на част от рибата която успях да донеса в България. Замразена я сложих в стереопорена хладилна чанта която купих от Капитан Хук за 8 евро - свърши чудна работа.

Изображение

Изображение

Изображение

I’ll be back!

Изображение
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
overkill
Мнения: 571
Регистриран на: Вто Ное 13, 2007 12:13
Местоположение: Свищов
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от overkill »

Mерси за прекрасния репортаж, че да усетим малко и ние от магията и красотата на този риболов :D
Ходя по каменяци и меткам изкуственяци
http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php?act=idx
http://www.youtube.com/watch?v=vZw220v4YQQ
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от jazzmena »

Браво Доки за чудесния разказ.
Браво и на компанията. Имах покана и аз да дойда, но за съжаление нямаше как.
s4etovod
Мнения: 116
Регистриран на: Сря Яну 25, 2006 18:16
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от s4etovod »

ДОК, направо си ДЪ ЦАР на репортажите - супер си изкарал, евала че ни направи тново съпричастни.
А.НИКОЛОВ
Мнения: 376
Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 8:14
Местоположение: HANIA-KRIT-GREECE
получил Браво: 1 път

Re: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Мнение от А.НИКОЛОВ »

ДОК това не е репортаж ,това си е изкуство!!!!ПИСАТЕЛ!!!! С тези репортажи ме зарази и почнах да търся за въдици от брега!Напълно сериозно !!!! Някакви напътствия и съвети съвети за оборудването.
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”