Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
blader2
Мнения: 1245
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 16:06
Местоположение: София
дал Браво: 85 пъти
получил Браво: 57 пъти

Мнение от blader2 »

Itso написа:Нека и аз се намеся, но от друга гледна точка - тази на щуката.Повечето от нас се отнасят с уважение към рибите и то не само привържениците на "Хвани и пусни".Как би се чувствала и как би оцеляла една щука с воблер в гърлото?!Аз съм хващал малка щукичка с прегризано 0,30 влакно и тройка в стомаха, но едва ли е щяла да оживее, ако беше глътнала мепс тройка.
Неслучайно в Германия, например, използването на метални поводи във водоеми, където има щука, е задължително условие.
Съгласен и аз мислех да го напиша това :fish12:
ziko2
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 23:48
Местоположение: Шумен

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от ziko2 »

Колеги помогнете с инфо.И аз съм нов в риболова на щука и от няколко дена си "скалъпвам" такъм.Та направо на въпроса ми.Закупих си плетено влакно SPIDER WIRE-STEALTH 0.35mm което ми го препоръча продавача че /било много яко и при закачане вадело папура с корените и воблерите и блесните не се губели/ но взе да ме "гризе" че е дебеличко.Четох ваши мнения и предложения и още повече взех да се ядосвам защото никаде не видях някой да е споменавал за такава дебелина :oops: Явно чичката ме качи на черешата и съм се минал яко.Дайте ми подходяща идея да карам с тая дебелина или да ръся пари за ново влакно /че за това дадох 45лв/.Предварително благодаря
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от sestrata »

Ако е само за щука, не е проблем дебелината. Слагай по-големи примамки.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
ziko2
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 23:48
Местоположение: Шумен

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от ziko2 »

ОК за щуката е идеален вариянт.Но ако реша да го ползвам за комбиниран вариянт хем за щука но и за сулка,костур и кефал примерно това ще ми дойде дебеличко май.00.18мм или 00.20мм ще е по добре за комбинацията.А и още нещо ако може да ме напътите.Цветът на влакното - вишнево,елек.зелено,червено,жълто.Коя от тия разцветки е най-подходяща за хищна риба.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от sestrata »

За кефал и костур 0.12-0.17 мм /реални/ или 6-12 либри с лайт или медиум лайт-въдица
За распер, бяла риба 0.18-0.23 /реални/ или 15-20 либри с медиум или медиум-хеви въдица
Цветът е без решаващо значение. Аз лично предпочитам зеления за открити води, а жълтия за места с паднали дървета и клони.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Spinhead
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Окт 07, 2010 15:42
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 9 пъти

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от Spinhead »

Нека и аз се намеся, но от друга гледна точка - тази на щуката.Повечето от нас се отнасят с уважение към рибите и то не само привържениците на "Хвани и пусни".Как би се чувствала и как би оцеляла една щука с воблер в гърлото?!Аз съм хващал малка щукичка с прегризано 0,30 влакно и тройка в стомаха, но едва ли е щяла да оживее, ако беше глътнала мепс тройка.
Неслучайно в Германия, например, използването на метални поводи във водоеми, където има щука, е задължително условие.

И това не е случайност, не само за този прекрасен Хищник!
Поздрави!
Лудоста в Спининга е не по-малка от тази в Изкуството.
ziko2
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 23:48
Местоположение: Шумен

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от ziko2 »

Сърдечно благодаря за инфото.Радвам се че тук намирам хора готови да дават съвети на начинаещи без да се правят на важни и т.н.Да се надявам че и за напред ще помагате на учащите се като мен :wink:
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от sleepwalker »

Искам да се възползвам от темата на колегата (надявам се да няма проблем) и да питам нещо като начинаещ спинингист.
Много ли са калпави металните поводи, които се продават по магазините и все пак сносна алтернатива на правените ли са? Интересно ми е и мнението ви за това дали металният повод по някакъв начин затормозява или влияе негативно на играта на блесната? Питам, защото към момента се целя предимно в костури, като за целта ползва дребни блесни - нули и единици. Случи ми се веднъж обаче да ми удари нещо голямо (вероятно щука), която се откачи де...но с блесна плюс метален повод не се ли губи до някъде ефективността й?
Освен това имам мерак да си взема подходяща пръчка, че до сега мятам с плувкарски телескоп, който е много лек и подвижен, но е 3.5 м., а до колкото разбирам оптималната дължина е между 2.10 и 2.7 м. Не искам да се хвърлям на скъпите такъми и съм преценил, че повече от 30-50 лв. няма да дам за въдица, на която ще се уча. Та молбата ми е да ме ориентирате към пръчка в тоя ценови диапазон, като с нея ще ловя предимно костур, речен кефал, но ще пробвам и за щука и бяла риба.

П.С. Срам, не срам, ще си допълня мнението с мега тъпия въпрос - с какъв възел привързвате влакното за вирбела, който държи блесната или воблера? :oops: :oops: :oops:

П.С.2 Според опитните колеги, пръчка от тази серия http://shop.fishing-mania.com/viewrods_3.php?id=7762" onclick="window.open(this.href);return false; би ли ми свършила работа и каква дължина е добре да взема? Не знам и дали марката е надеждна. :roll:

Ако някой отговори, сърдечно му благодаря. И прощавайте за може би глупавите въпроси, които доста набъбнаха като почнах да пиша. :oops:
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от Marco Polo »

Изображение
Това е така наречения Клинч. За монофил мисля че е най-подходящия или поне най-често използвания възел.

Ако не търсиш целенасочено щука, слагането на повод е мазохистично. Особено при използването на малки примамки - блесни "0" и "1". Много колеги изобщо отричат повода, дори и при щукогонене, но за други е задължително.

Колкото до пръчката...
Да върши работа, да е надеждна, да е маркова.. За този ценови диапазон - доста трудно. :(
С това Микадо, което си видял, замятането на примамки от този размер би био чист мазохизъм ;)
Като за първи стъпки ти трябва пръчка с тест от порядъка на 2-10, 3-15 или 5-15, в никакъв случай повече, като дори и това е завишено.
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от sleepwalker »

Да, на мене ми е ясно, че за тея пари няма да взема вечната въдица, но искам нещо що-годе добро, на което да посвикна, да потренирам, да си изградя някакви навици и техника, а живот и здраве след време може и с нещо по-добро да се обзаведа.
Аз нарочно пуснах по-горе линк с примерна пръчка, за да си кажете вие опитните мнението както за марката, така и за самия тип въдица (дължина, акция и т.н.).

Има и друго, което го отчитам - възможно е като се впусна малко по-сериозно в тоя тип риболов, да изгубя мерак и да си се върна на 100% към плувкарството. Та за това и не искам да давам много пари за експерименти. :roll:
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
donky
Мнения: 254
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 11:27
Местоположение: Видин-София
получил Браво: 1 път

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от donky »

Никой не те кара да даваш много пари-ето ти един бюджетен модел http://www.bent-fishing.com/EXCEED-SPX-product-1258" onclick="window.open(this.href);return false; от който има прекрасни отзиви (аз лично не го притежавам),та винаги можеш да я продадеш и то на добра цена!!!! с въпросното Микадо най много да се откажеш от спининга и винаги да си е твое след това.Сам си решаваш
Još jedan šmeker koji je postao pička!
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от sleepwalker »

След тур по магазините вчера, се спрях на един модел Корморан (не открих модела в интернет) - 2.4м., акция 5-15, две секции. Направо ми залепна в ръката, страшно лека сопа и много удобна. Продавачът ми я сравни с по-евтини пръчки, разликата верно е осезателна. Поизлязох от предвидения бюджет и то доста, но прецених, че е по-добре да взема нещо по-сносно, а не да си троша нервите после. Довечера след работа отивам да отнеса плувката (пръчката), а в неделя вероятно ще й направя тест драйв на най-близкия гьол. :fish1: :D
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от sleepwalker »

donky написа:Никой не те кара да даваш много пари-ето ти един бюджетен модел http://www.bent-fishing.com/EXCEED-SPX-product-1258" onclick="window.open(this.href);return false; от който има прекрасни отзиви (аз лично не го притежавам),та винаги можеш да я продадеш и то на добра цена!!!! с въпросното Микадо най много да се откажеш от спининга и винаги да си е твое след това.Сам си решаваш
Както писах и по-горе, спрях се на малко по-скъпа пръчка, но явно много по-добра. А за отказването, надали ако се случи, ще е от въдицата. До сега мятах с едно 2.10 м. телескопче с доста по-сериозна акция от 5-15, но след всеки път май все повече се увличах по тоя вид риболов. Ще видим де. :D
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
vbred
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Авг 04, 2011 17:03

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от vbred »

sleepwalker написа: П.С. Срам, не срам, ще си допълня мнението с мега тъпия въпрос - с какъв възел привързвате влакното за вирбела, който държи блесната или воблера? :oops: :oops: :oops:
За монофил, аз ползвам N4 от тук http://www.fishing-mania.com/school/" onclick="window.open(this.href);return false;
Никакви проблеми до момента. :)
Даже по някога правя двоен възел преди да промуша вирбела, но май няма много смисъл.
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Монтаж на блесна/воблер - моля за инфо

Мнение от sleepwalker »

Благодаря! Този възел ми изглежда доста надежден. Като почна да връзвам такъма, ще трябва да направя трудния избор между този и възела, предложен от Марко Поло. Благодаря, колеги! :fish2:
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”