Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монтаж.

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Коста Марков
Мнения: 151
Регистриран на: Пон Дек 20, 2010 21:39
Риболов: allrounder, но дупки у вода не копаМ, с пластмаси не тропам.
Местоположение: Монтана
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монтаж.

Мнение от Коста Марков »

Защо ви занимавам с този монтаж? Пролетта имах изключително успешен излет, на който просто не ми идва идея за риболов по друг начин.
Ето монтажа, а после и обязнение от нуждата му:
Оливетка 5 - 8гр. (условно) се връзва на края на основното влакно, на 60 см. над нея се къса кордата и се връзва вирбел с три халки (той е под формата на буквата "Т" и няма карабинка) на двете халки, които са на една линия се връзват откъснатите 60 см с оливетката на другия им край и основното влакно което върви към водачите, третата халка остава свободна на нея се връзва повод 15-50 см. на който е куката. След още 110 см. пак се къса основното влакно и отново се поставя троен вирбел, по описания по-горе начин. Повече вирбели с куки на горе по кордата не се слагат, щото ИАРА не дава.
Получава се от долу на горе: оливетка/60см корда/ троен вирбел/110 см корда / троен вирбел/ продължение на основното влакно към водачите/ от двата тройни вирбела висят две куки вързани на поводи по 15 - 50 см. Дължините в см. са условни, но е важно да се спазят пропорционално разстоянията. От оливетката до 1-ви вирбел да е по-голямо от повода и м/у двата вирбела да е по-голямо от общата дължина на двата повода. Само като уточнение м/у двата вирбела може да се сложи малко по-дебела струна от основното. На пример при мене е 0.20 при основно на мача 0.18, а поводите са 0.14 - 0.16, като ако са ви дебели тези поводи, все пак не препоръчвам по-тънък от 0.12 (0.10 вече е слабо).
Сега разказвам, какъв е случаят. Отивам пролетта точно преди забраната за таранка (каракуда) и дай Боже някой шаран в опашката на един язовир. Язовирът се е качил и е залял една огромна равна поляна с треви, високи от 10-тина до 50-60 см. Наклонът на терена е изключително слаб, на 60-70 метра на вътре има един остров с площ 2Х2метра и аз отивам с гащеризона на него. До там водата не надвишава метър. От 7:30 до 9:30 се въртя на острова в кръг и опипах всички възможни места с плувката. Каракудата се сцепва да играе, но само в тревите, които се подават над водата, а на чистите местенца (то те не са чисти щото пак си е 30-60 см дълбоко и после още 20 - 50 см треви) нищо, т.е. три каракуди. Писна ми, свалих шлаухките от плувката срязах й телчето и оливетката със съчмите долу до дропера - всичко на куп и на дъно, ама пак няма пипане. Колегите около мене сигурно 30 човека по целия бряг на въпросната поляна, кой на плувка кой на дъно, но пак с оловото над куката нищо. Всеки вика, че има моменти преди забраната, дето рибата е шашава и не кълве.
Според мене обаче такъв вариант като "има риба , но не кълве" няма. В такъв случай винаги рибаря е за бутане във водата, дето само е станал да "мъчи" мястото.
Така и така не кълвеше започвам да размишлявам, що не взима. На плувка не кълвеше заради вятъра най - вероятно. Както казах е плитко и за ваглер трудна работа, а като хвърля със стационарната плувка с голяма дълбочина, оловото ми завира куката в тревите и нъцки, на плитко пък вятърът поднася плувката, докато куката се закачи в тревите и пак нъцки.
Реших тогава да пробвам описания в началото монтаж (само че нямах тройни вирбели разбира се и сложих обикновени микровирбели с по две халки, а поводите зедно с основното в една от двете халки на вирбелите, гадно е, :evil: щото се оплита и трябва поводите да се размотават от основното на всеки едно две хвърляния :fish6: и ако не се работи изключително прецизно и дисциплинирано при замятанията, засичанията и ваденето на риби, ОСОБЕНО ако са по две наведнъж, стават такива оплитания, че трябва да се къса и се прави всичко на ново).
Как го реших това с монтажа? Идеята ми беше, да си изградя линия, при която като заметна, след съприкосновението на оливетката с водата, светкавично да обера линията и да оставя мача на стойка с връх възможно най-високо от водата още преди оливетката да е потънала (мачът правеше с линията на водата ъгъл от около 60 градуса). Така оливетката ще потъва прибирайки се към мене и се спира някъде си върху тревите, но линията е изпъната и куките полягат съвсем естествено в/у тревите. В най-лошия случай долната кука да се закачи, но тогава осигурява на горната по-добра възможност, да стои над тревата.
Ииии..... непрестанни удари, като имаше и по две риби на вадене. В края на риболова около 15:00 часа щото заваля имах над 15 кг. риба между 200 и 800гр. (само каракуди).
Забележка: Фидерджиите да си траят, щото в тази плитка вода и както рибата (поне според мене през този период, когато е непосредствено преди хвърляне на хайвер) не се влияе от захранка, всички тропания и цамбурвания с гадните им кошници в бистрата вода само щяха да омажат пейзажа допълнително.
В заключение: изложих си мнението, защо не става с ваглер (мноооого плитко), със стационарна плувка (носеше нмого вятъра) и с фидер (хем си имат отделна секция, хем в случая предимството на презентиране на стръв и захранка едновременно се губи, а остават само безбожни шумове и бомбардировки на така или иначе стресираната в плитчините риба). Сега очаквам вашите мнения и съвети.

П.п. Понеже съм писал за леко дъно, подчертавам: имам билет, не съм с телен живарник, а 3 метров нормален такъв, не ползвам пружина с 4 куки, щекар съм, и се надявам да не бъда заклеймен като абориген.
Един час свободно време да ми изпадне, веднага отивам за два часа на риба!!!
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Бай Иван »

Всичко много хубуу, обаче защо си напъвал мача вместо да сложил въпросния монтаж на фидера? Слагаш най-лекия връх и нещата заспиват. В такива моменти не ти трябва никви кошници и тем подобни. Въпросният монтаж се използва много добре в ловенете на костури. Можеш и да спестиш тройните вирбели.
И никъде не видях да споменаваш, как са се отчитали кълванетата, както и не видях в линията да има плувка?

Поздрави. :D
Коста Марков
Мнения: 151
Регистриран на: Пон Дек 20, 2010 21:39
Риболов: allrounder, но дупки у вода не копаМ, с пластмаси не тропам.
Местоположение: Монтана
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Коста Марков »

Е няма плувка щото е на леко дъно. Кълванетата ги отчитам на върха на мача (бе малко грозно, но и на пръст поставен в/у кордата, хващайки въдицата като за засичане на риба).
Прав си напълно, че вместо мач може да се ползва и фидер пръчка (поне така предполагам, защото не съм пробвал), само че аз такова не ползвам и съответно нямам.
Един час свободно време да ми изпадне, веднага отивам за два часа на риба!!!
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Бай Иван »

То пак добре, че не си сложиш по-голяма оливетка, щото така стават сакатлъците.

Пак казвам, че въпросния мотаж е много удобен за ловене на костури.

:wink: :D
horgasz
Мнения: 78
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 17:31
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от horgasz »

Интересен монтаж, колега. :fish2: А как отчиташ кълванетата?
П.П. докато съм писал видях отговора.
Коста Марков
Мнения: 151
Регистриран на: Пон Дек 20, 2010 21:39
Риболов: allrounder, но дупки у вода не копаМ, с пластмаси не тропам.
Местоположение: Монтана
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Коста Марков »

Bayivan, благодаря че ме подсети да добавя. По правило (мое си лично) винаги използвам възможно най-леката оливетка, с която да постигна желаната дистанция.
Важно е оливетката да е малка, защото колкото по-малка, толкова по-малко шум вдига, като цамбурне във водата, а съгласете се, че в метър вода и неспокойна риба това определено има значение.
Нали за това купуваме скъпи мачове и слагаме тънки корди за основа, за да можем да ползваме и по-фини линии/респективно тежести.
Ако ще пляскам с 20гр. олово, по-добре да си навия 40м. 0.30 на една стъклена бутилка (на тоя "метод" му се казва Дзамбок по нашоя край) и удрййййй из барата. :mrgreen:
Един час свободно време да ми изпадне, веднага отивам за два часа на риба!!!
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Бай Иван »

Съветвам те да си вземеш "лайт" или "утралайт" фидер и да оставиш мача за което е направен.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Коце »

Адаш, фидеристите и те са хора понякога да знаеш! :lol:
Сега по темата - до този монтаж си достигнал поради особеностите на терена, което е похвално! Както каза Бай Иван - познат монтаж за костур! Относно използването на мача за тази цел и аз не съм съгласен - ползвай фидер.
Аз бит ти дал още два варианта за такъв терен:

1. Булдо - на основната линия, с повод колкото е нужно - 1-1,5 м. При замятане не пляски много силно. Линията пропада естествено понеже няма съчми и точно може да я позиционираш над тревите.

2. Метод фидер плувки /една непозната материя в този форум/
Изображение
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Бай Иван »

Коце, тея плувки не съм сигурен, че могат да се метнат с мач брат. По-скоро са пак за фидер и то карпов.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Коце »

Bayivan написа:Коце, тея плувки не съм сигурен, че могат да се метнат с мач брат. По-скоро са пак за фидер и то карпов.
Правилно - с храната може да минат 20-25 гр тежест. Иначе храната се прави така, че да не е много лепкава, за да може хем да не пада докато лети, хем да започне да работи бързо. Може и карпов мач да се ползва и фидер. Аз лично фидера често го ползвам с тежки ваглери!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Коста Марков
Мнения: 151
Регистриран на: Пон Дек 20, 2010 21:39
Риболов: allrounder, но дупки у вода не копаМ, с пластмаси не тропам.
Местоположение: Монтана
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Коста Марков »

Адаш, интересни идеи. За фидер плувката изобщо не се бях замислил, а и съм виждал само големи фидер плувки, дето се ползват за толстолоб, вместо тапа и пружина.
За булдото също не съм се сещал да го ползвам по този начин. Абсолютно същия монтаж съм пробвал на времето, когато нямах болонеза, по реката за клен. Булдо, 1м. повод и на куката - пчела, скакалец, ларва на колорадски бръмбър, черен щурец, черници.
Струва ми се обаче, че при ветровито време вятърът ще поднася булдото и куката с червея ще се закача стабилно за тревите, а така каракудата няма да взема т.е. ще пробва и веднага ще изплюва. При бавното пропадане на червея ще имам и проблем с дребните костурчета.... правят червея на нищо. :(
Дай идея, как да се справя с това, ако ползвам булдото (вятъра и костурчетата по 5-8см.)
Един час свободно време да ми изпадне, веднага отивам за два часа на риба!!!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Коце »

Ако имаш възможност за точно премерване на дълбочината и идея за това до къде стигат растенията може да позиционираш куката над тях или леко полегнала отгоре. Когато е без съчми линията ще бъде достатъчно лека за да не пропада между растенията. Универсален лек няма. Понякога каракудата взима над растенията, понякога се рови в тях.
Костурите може да ги ингорираш като сложиш на куката различна от червей стръв - хляб, царевица, пелета.
Всичко това са идеи, които работят ако има условия. Ако нищо не става - смени мястото или потърси чисто. Аз лично ако има растения меря дълбочината прецизно и търся горе-долу чисто място за замятане. Ако не кълве правя корекции с по 5-10 см докато не ги подкарам. Скоро на яз. Палици /Еленски балкан/ лових точно на такова място - дълбочина почти 4 метра. Обилно обрасло по дъното. Намерих "дупка", в която на 2,5 метра кълвяха дребни каракуди. Свалих още 50-60 см надолу и ела да видиш - само едро, а дъното обрасло. Всеки водоем си е специфичен и трябва да търсиш рибата.

Това е лек вариант на Миди. Представи си го пълен с червеи ;)
Изображение
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от sharo1 »

За тревите ,по добре една кука,на мястото на втория ти вирбел,постави някаква по малка плувка,има такива от стиропор ,нещо като повдигач.
Ползвам монтажа за риболов в репей.
Олово отдолу 3-4-5гр,според зависи ,куката и плувка,малка,може и да е на повърхноста,по предназначение или под водата ,само за повдигач.
joppo
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Апр 29, 2012 20:25
Риболов: мач, фидер

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от joppo »

Коце написа: ... 2. Метод фидер плувки /една непозната материя в този форум/ ...
Здравейте,
гледам ги тия Bagging Wagglers в ebay от сума време, англичаните ги мятат по клиповете както и вие казахте с леки, фини фидер пръчки, но аз се чудя с моя дървен Duke, който е "Carp Match" и го дават 8-40г. дали ще му се получи мятането с 6-10 грамов зареден (loaded) ваглер + още 20-тина грама храна отдолу :? ...
по клипчетата има хора, където си ги мятат с мачовете, но техните мачове предполагам са по 400-500 лв, а и са със сериозен стаж. А с моя Duke за 70лв се чудя изобщо има ли смисъл да опитвам.. (да не си остана и без него) ? Някой има ли опит да сподели, колеги?
Поздрави,
Живко
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Риболов на леко... дъно! Мнения или вариант за друг монт

Мнение от Коце »

Изобщо не се притеснявай. Замятай плавно, след като е с акция 40 гр, значи може да поеме и повече натоварване!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”