Largemouth-Bass

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от quietriot »

А бе аз барна и бас ще пусна и нилски костур :mrgreen:
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=p ... jBEt0Ku4cQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Тая риба може да е прекарала една две зими, въобще не е малка.Този вид го разселват из целия свят.Яде всичко.Имаме доста водоеми с много водорасли, миди и раци и там може да се комбинира с черния амур.Само, че пиранията е много по - вкусна и натрупва повече мазнини.
Само плувците трябва да са с къси панталони, че един в Нова Гвинея останал без пенис(River Monsters).
Така че бъдещето е неясно, всеки да си пази кой, каквото има! :) :)
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

Мисля, че всеки може да си поръча по интернет bass или Colossoma и да пробва да ги адаптира в собствен водоем под контрол.Закона забранява пускането им в дивата природа.При разрешение от ИАРА могат да се пускат и в други водоеми.
Като вреден и инвазивен вид може да се приеме нашенският костур - рядко става голям при чиста вода просто залива крайбрежието с дребни екземпяри които спират размножаването на всички видове във водоема.Нещо което баса не може да направи.
2005 бях в Lake George, USA водата е невероятно чиста има ендемични видове и всякакви костури.Въпреки добрите условия за размножаване басове се срещаха рядко за сметка на това имаше големи пасажи от обикновения костур, който там хората не могат да понасят.
Средата на 90 -те източиха Лобош и в Струма се напълни с дребни костурчета - бяха навсякъде и по много.Имаше ги дори в дефилето.След време водата ги отнесе, а по тихите места просто измряха от неизвести причини.По някое време се хващаха единични големи екземпляри после и това спря.Нито един костур не успя да се размножи.Просто водата в Струма е доволно мръсна и хайвера умира.
В една балстриера наблизо беше пълно с костур докато водема беше млад, след това при постепенното заблатяване те постепенно изчезнаха.
Някой да ми обясни как един чувствител вид като баса ще застраши ендемичните ни видове които са по големите реки и морските езера - а там водата не е чиста и повечето риби имат проблеми с размножаването.А където няма ендемични видове и е пълно с плевеляк - какъв е проблема?
Аз не виждам повод за безпокойство.Аналогията с нилският костур е неподходяща - там просто е по топло и нещата се случват по бързо.
Предвид замърсяването и все по шантавия климат рибите все по трудно ще се размножават и рибарите вместо да прибират уловената риба ще отделят по малко пари за да зарибяват.Кой ял риба - ял, купона свърши..
marinko7
Мнения: 434
Регистриран на: Вто Апр 12, 2011 8:49
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Largemouth-Bass

Мнение от marinko7 »

Да обаче не съществували и фактора еволюция ,в смисъл приспособяване към нов вид среда ,написаното за костура е много вярно но може да дойде и време когато и във мръсната вода ще може да се размножава безпроблемно :)
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

Може, колега, как да не може.
Трябва да изчакаме кам милион години, а и тогава не е сигурно :)
Ние рибарите сме търпеливи хора.
Ще изчакаме..
Весела е безаварийна нова година!! :wink: :wink:
Аватар
Vincent Hanna
Мнения: 1427
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 12:47
Местоположение: Пазарджик
дал Браво: 99 пъти
Обратна връзка:

Re: Largemouth-Bass

Мнение от Vincent Hanna »

esox22 а ти сигурен ли, че няма да ги застраши? Ще те помоля с доказателства да отговаряш а не с "Аз мисля......" и "Аз видях в щатите". Тук е България и екосистемите за различни, условията са различни.
esox22 написа: Освен сред колегите да има някое милионерче, което да иска да остане в риболовната ни история..няма невъзможни неща :wink: :wink:
В нашата мила родина всеки гледа да стане велик и да остане в история а ако всеки си гледа съвестно задълженията вместо да остане в историята ще се сме много по добре.
esox22 замисли се как да помогнеш да се увеличат местните видове, как да се постигнат стабилни екоситеми вместо да се вкарват разни басове. Ето ти една тема да прочетеш.Ако помогнеш в това начинание ще си по полезен отколкото с разните му чуждоземни видове.

Аре Весело посрещане на Новата година!!!!
nase_to
За рибаря лошо време,луда жена и силна ракия няма!!!
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

Така е - по въпроса трябва да се изкаже ихтиолог какъвото досега не се е включил в темата :D :D
Както вървят нещата шансът този вид да бъде внесен в България е минимален.
Иначе за нас остава, да пускаме рибите обратно и който може да зарибява
Наслука :fish3:
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

При одобрение от ИАРА идеята за американските костури може да се осъществи и в тайландски вариант:
http://www.youtube.com/watch?v=1RPLdeW6 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Риби от цял свят в платен водоем.Не е лошо да хванеш риби дето си гледал само по телевизията.Едва ли ще е толкова скъпо. :fish4:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от quietriot »

МЗХ се отказа преди години да пуска басове и липани , стига с тая ИАРА, не е тя органа който решава, тя е кат , само прилага :wink:.
Законно няма да кандисат скоро да се пуснат чужди сортове риба.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

МЗХ - аз като ветеринарен лекар имам известна представа за това нещо:
Все още млади, уредени депресарки нагъващи кроасани и Активия в обедна почивка.Кибичат на Фейсбука, клюкарят и чакат Принца на белия кон.Взимат около 400 лв. Покрай тях бавно крачат динозаври наближаващи пенсия или работещи пенсионери - които повече мислят за отвъдното отколкото за реалния живот.Тук - там някой добър специалист.
При това положение какво да очакваме...
Може би затова като бях на интервю в ИАРА, спонтано казах - Новите идеи побеждават старите, когато тези които носят старите идеи умрат.
Не бях прав.
Готов съм да се извиня по възможност.
Сигурно са ме провокирали с нещо.
Това е положението, дано държавата позабогатее и хората малко, по малко съградят гражданско общество, после нещата ще се нормализират.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

Във форума имаше тема за река Ебро, споменаваха се големи басове там..
Испанците не са прости хора, а тази река все още е една от най-добрите дестинации за риболов в Европа, въпреки наличието на така оплювания от колегите бас.
:D :D
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Largemouth-Bass

Мнение от esox22 »

Май темата не е интерсна на колегите :lol: :lol:
Все пак който иска да хване тази риба има я съвсем наблизо - В Сърбия,област Войводина.Някакви канали от Дунав май.
Повече инфо в техният сайт - Varalichar.
В Европа басовете ги има на места от Втората световна насам, донесена от американците.
Никъде няма една лоша дума за тях :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”