Черни точки по тялото на клена

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

В долното течение на Огоста също по клена има такива петна.Прави ми впечетление,че над бента на Софрониево ги има повече.Да не кажа,че преобладават в много по голям процент.Но ги има само в клена и не знам защо.С какво неговите навици са различни от тези на другите риби при хранене та той има а другите риби не.Ако съдя по това,че у някои риби процента на петната е много по голям в сравнение с други то явно да речем дадено рибе е ровило някъде и се е заразило в по голям процент или хайвера да е бил близо до заразен участък.В някой рибки съм наблюдавал десетки петна,а в друга риба в същия ареал няма.И още нещо-като,че ли преди 10-на години ги нямаше или са били съвсем малко.Според мен най-лесно може да се пребори със заразата е изследвания на заразителя и създаването на препарат,примерно да се изсипва по течението на заразените реки,НО ДА НЕ НОСИ ДРУГИ ПОРАЖЕНИЯ НА ВОДОЕМА. :roll:
balsamatora
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Юли 14, 2011 9:05

Re:

Мнение от balsamatora »

В Търново по Янтра отдавна има по кефала,а от 2 години забелязвам и по скобара и морунажа.
Другото което забелязвам са рани под люспите като дупчици около 2-3 милиметра.
На Драганово всичкия морунаж е така.
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Re: Черни точки по тялото на клена

Мнение от Петър Милков »

Ето снимки на вида Малък речен кефал /не са хубави / , но на първата снимка от Велека по тялото на рибката няма черни петна , а на втората снимка от Резовска по тялото на същия вид рибка ,черните точки ги има ! И двете реки са чисти и замърсяване няма !

Изображение

Изображение

Posthodiplostomum cuticola
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Черни точки по тялото на клена

Мнение от sharo1 »

По Росицата,преди язовира ги има също по кефала,но има и едни бели точки и червей вътре в тях.Появяват се при продължително маловодие...
Особено напоследък най-много има при мрената,мисля като излезе червея ,остават тези петна.Има ги и при костура :?
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Re: Черни точки по тялото на клена

Мнение от Петър Милков »

Изображение

Petroleuciscus borysthenicus

На тоя от снимката нищо му няма - въобще не е заразен , просто такъв майка го е родила ! Обитава река Резовска , а ако беше във Велека нямаше да има ни една черна точка ! Познайте защо ? :mrgreen:
nayden_popov
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2012 15:52
Риболов: речен най-вече

Re: Черни точки по тялото на клена

Мнение от nayden_popov »

И на мен често ми се случва и съм се чудел какво е. Мислех, че е нещо от водата но явно са някакъв тип паразити както прочетох в коментарите. Та вреднили са за човека или не?
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Re: Черни точки по тялото на клена

Мнение от Петър Милков »

nayden_popov написа:И на мен често ми се случва и съм се чудел какво е. Мислех, че е нещо от водата но явно са някакъв тип паразити както прочетох в коментарите. Та вредни ли са за човека или не?

Не са вредни , защото не става дума за зараза по водоемите ! Става дума за природното явление "мимикрия" !
Видовете , според Дарвин се приспособяват към цветовете на околната среда , както го прави хамелеона ... ! Теория на Еволюцията !
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Черни точки по тялото на клена

Мнение от sharo1 »

Мимикрията
не е само в окраската,ами и в месото :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”