Малка разодка до Тополница

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от jazzmena »

Радвам се, че се получи реакция и даже доктор Косьо изкара няколко тупалки на снимка (да ме водиш да покажеш как се вадят :wink: )

Тоше, много ще се радвам ако се засечем някой път и да похвърляме заедно. Реката има потенциал, само да я остават на мира рибата - пак може да се напълни с борбени кленове.

Поздрави!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от D-r Kosio »

Ники,

Изображение

...Последните ми риболови протичат безкрайно интересно и предимно с едри, охранени риби. Това се дължи предимно на мястото (определено не е Тополница!).., но не съвсем. Не съвсем казвам, само защото не ги ловя с така популярните джапанки..и бръмбари.., а с ей този "бръмбъзък" от снимката - "Грешната" муха ("пуснах" я в блога преди време)! Писал съм го и друг път, но пак ще разкажа.. за една интересна, проста и много ефективна ( и НЕзадължителна :wink: ) тактика за риболов на кефали:

Изображение

Първо - трайно забравяме за всякакви микропорести примамки.. джапанки и тем подобни... Забравяме и принципите на които "работят" - пляскане, детонации и т.н. За размерите - вече обсъждахме. Второ: ей това е най-важното- Оглеждаме реката и си избираме подходящо място в което предполагаме, че живеят и се хранят "монстърите". Не ни интересува дали в момента там има или не риба! Трето. Позиционираме се така, че да не ни вижда - по възможност, или най-малкото межу нас да има течение, което да спира възможността да ни усети при движението ни или търсим голяма дистанция - при много бистра вода!. Четвърто.. - връзваме " Грешната" на номера - 12-10-8. и започваме да подаваме.. Не е необходимо да се стараем да подадем с плясък или обратното - леко..А да сме точни също не е задължително! Нека си пада както си пада. Правим една серия подавания .. след всяко подаване .. подръпваме малко .. `та, ако случайно сме уцелили зоната на стоянка на риба, да я провокираме да захапе.. , но ако не сме.. няма никакъв проблем. Упорстваме в подаването в "нищото".. И пак правим пауза.. Наблюдаваме. Не след дълго с тези " капкови" ,"точкови" подавания.. провокираме събирането на едрите риби..Те са хитри и не се показват веднага.. ,но са любопитни и по някое време не издържат!!! Това е най-сладкото! Като ги размърдаш, стават раздразнителни и значително по-лесни за провокиране към атака. Много е важно да ги виждаш.. Всяко подаване трябва да е съобразено с мястото посоката и състоянието на рибата.. Тук мога да отворя скоба... поне две страници... Но Тезата стана ясна.. Правим вид " захранване" на мястото ,но с лажливо "капане" на мухи.. Вид театър! :D .. за пред кленюгите... и като ги съберем.. си избираме.. с кой да се видим от близо!;-) Готино, а?! Има значение колко пъти, на кои места и през какви интервали ще "валим"! Мисля, че сега е по-ясно защо все се хващат тупалки. `ми избираш си ги. , а не те твоята муха.
Като казах муха.. - това горе ми е фаворита за тази година.. Няма да казвам колко риби съм хванал на нея.. Само ще кажа че последният път вързвах цяла вечер само такива.. в трите размера.. Същото беше и при предишните ми три муховръза..Пробвай.. Бърза и лесна за правене е ! Струва си! На тази муха хванах и най-едрите (2+), в това число и мъздружки и расперчета..Даже ,току що ,от Силистра, дочувам, че също се хванали.. на нея.. За воденето, което е специфично и трябва да се съобрази с конкретната активност на рибите, само с писане - няма да стане! :wink:

Изображение

Само за протокола - и с бръмбаретките се ловеше, но нито беше по-ефективно, нито по-интересно..За цветовете на бръмбаретките - в момента фаворит ми е оранж ,поне за мен е номер едно! Сиреч - " Светулката"! Говорили сме!

Изображение

Поздрави на опитващите!
Д-р Косьо
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от D-r Kosio »

"Грешната" муха... :wink:

Изображение
Подробности - в блога :
http://muhatadnesiii.wordpress.com/2012 ... %b1%d0%b8/
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от jagger1 »

Завиииист, завииииист, завиждам ви за речния риболов, където и да е. Миличките мушмороци-клендоци, как са се изтъпанили на снимките :D . Благодаря на Ники и Косьо за споделеното.
Косьо, за пореден път чета с много интерес написаното и споделения опит от теб. А това, сигурен съм, са километри изхвърлен шнур с перушинки накрая му. :fish15: :fish4: .
Поздрави на всички.
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от Markony_RS »

Вързах 10-на мухици и пробвах.Определено в един момент успях да дръпна тупалка,но във водораслите с кука без контра нямах голям шанс.В 90% от случаите рибите тръгват след мухата и се отказват.Явно имитацията ми не е добра или нещо пропорция цвят.Пробвах с биоти и без тях.Биотите карат мухата да се врътка при придърпване.Много е атрактивна.Пробите ще продължат другия уикенд.
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от D-r Kosio »

Бранко, на тази муха интересното и е не толкова в дизайна (кефи ме!), а воденето...говорихме...
В много от случаите с премерено водене успявах да хвана. По някое време - забързвах воденето.. и пак хващах! В много от случаите забавянето на воденето отказваше рибата! А в някои от случаите като я оставя да плува естествено без никакво придърпване.. се случваше и сами да се наденат! Виждаш ... всеки път е различно. Това, в което съм сигурен е, че, ако избразди - категорично отказва мераклията! Днес за пореден път се наиграх.. с "Грешната"... ,но този път с възможно най-грубата схема!..
Поредният страхотен риболов - подробностите - утре... :wink:
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от D-r Kosio »

Реката бе прекрасна!
( не е е Тополница!)

Изображение

Температура - 13 градуса на въздуха. На водата - знам ли?!

Изображение

Рибите ги намерих вече на позиция за хранене, въпреки ранния час!
Видях и други риби.. освен "мухарските":

Изображение

Мухата - " Грешната", разбира се! Този път в един размер - 8-ца! Признавам, че видях две риби, които определено искаха още по-голяма "Грешница"! Обезателно ще врътна няколко за следващият път!

Изображение

Мястото ми е бе познато, макар да отидохме на около 50-тина метра срещу течението.

Изображение.

Рибите лових с гореописаната тактика - " виртуално захранване". Имах някои пропуски. Като най-съществен определям.. бързането. Другото бе , че лових кленове с линия за распер..Това определено не е най-комфортният начин за подаване. Тежка схема с яка въдица, тежък шнур, къс повод и типет , а на края - пределно лека,нелепо стояща, муха. Познайте от колко пъти " Грешната" падаше както ми се искаше.. Мъка, вместо просто да добавя едно парче 50-60 см. 0.16 примерно.. и да си удължа линията.. ама ,ха де..!? Все чаках удобна позиция и време за да да подам на двата монстъра!

Изображение

Такава линия,освен неудобството, дава и предимство - можех спокойно да тегля рибите без страх от скъсване. Вероятно половина от рибите, които биха ми клъвнали, не ми клъвнаха заради чудовищно дебелият ми типет... , но все нещо трябваше да се пожертва..

Изображение

Рибешките пируети бяха невероятни и в и над водата. И преди и след като вече са на куката!
Красота и адреналин - дори в излишък!

Изображение

А това на снимката долу, ми е оправданието за грубиянсака схема и подход...Не личи много, но това единия от двата распера, коите ни втрещиха с размерите си.."На око" - не по-малко от 3.5 - 4 кг! Спокойно си плуваха, въпреки ,че им се разхождахме пред и зад погледа..Все се надявах , че ще издебна позиция за подаване..,но уви! Така и не намерих Само се гърчех да ловя кленове с приготвена за големи распери система. Съби, как преживя гледката с грубиянщината - не знам..;-) Типета ми беше 0.25.. от най-якото неразтегливо влакно! Уф...ф... ще трябва, все пак, да прецизирам следващият път. Май-малко си отнех от удоволствието!
При този риболов на това място никак не е трудно да се сетиш защо на клена му викат "КЕФал"!
Въбще не е от "Цефалус"! Много ясно е - от "КЕФ"! ;-)

Изображение

Поздрави,
Д-р Косьо

п.с.
Благодаря на Съби за компанията, снимките..и особено за това, че накара двата распера да се покажат! ;-)
Последно промяна от D-r Kosio на Пон Окт 01, 2012 15:17, променено общо 3 пъти.
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от jazzmena »

Леле, леле мале! Кеф(ал)ски разказ. Мерси докторе.

Сега остава да видим точно какво се прави с такива, дето ги мързи да почват да вързват муи. Май ще важи правилото - обади се на приятел да ти върже няколко. :wink:
sabin
Мнения: 206
Регистриран на: Пет Фев 02, 2007 19:28
Местоположение: Ямбол

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от sabin »

Косьо, радвам се, че останахте /поне ти/ доволни от риболова.
Расперите наистина бяха с впечатляващи размери. За съжаление от снимката не се добива представа.
Следващата спирка по същата река ще е с кефали колкото расперите които видя. А и те ще те чакат за съвместна снимка.
Поздрави!
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от Markony_RS »

jazzmena написа:Леле, леле мале! Кеф(ал)ски разказ. Мерси докторе.

Сега остава да видим точно какво се прави с такива, дето ги мързи да почват да вързват муи. Май ще важи правилото - обади се на приятел да ти върже няколко. :wink:
Аз съм се убедил ,че Косьо винаги намира начин на водоема да излови рибите.Затова съм сигурен в успеха на Грешницата ,но трябва да се доизкусури тактиката .Утре след дработа ще прескоча до Бяла да пробвам пак.Така или иначе риболова започна по Янтра.Сега е момента да се изпробват тактики.
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от Росен »

Вземи ме и мен, че съм навързал едни страшни мухи (като каза експерименти) и имам да си връщам на едно добиче ...
Аватар
sote-full
Мнения: 344
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 7:20
Местоположение: Cофия
дал Браво: 1 път

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от sote-full »

D-r Kosio написа:
Четвърто.. - връзваме " Грешната" на номера - 12-10-8. и започваме да подаваме.. Не е необходимо да се стараем да подадем с плясък или обратното - леко..А да сме точни също не е задължително! Нека си пада както си пада. Правим една серия подавания .. след всяко подаване .. подръпваме малко .. `та, ако случайно сме уцелили зоната на стоянка на риба, да я провокираме да захапе.. , но ако не сме.. няма никакъв проблем. Упорстваме в подаването в "нищото".. И пак правим пауза..
Основната ми грешка... нямам ли удар при второ, трето замятане... зарязвам всичко и продължавам напред... съответно и да е имало риби, с шляпането си у водата съм ги прогонил яко дим. :D
Търпението ми липсва... но ще се коригирам с времето.
Благодарности и от мен Д-р Косьо.. за така деликатно поднесената информация... изключително ценна е поне за мен!!! :wink:
Поздрави!!!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от D-r Kosio »

Нямаш търпение, казваш, Соте…
Хм..`ми трябва да се вслушаме в мислите на мъдрите, древни китайци, които убедено твърдтят, че
„Безскрайното търпение дава мигновени резултати” :wink: ,

Изображение

Много от успехите, в каквото и да бил, идват след като сме спрели да ги очакваме. Забелязал ли си?.. Напоследък даже си мисля,че това може да се окаже и едно от задължителните условия, нещото да се случи! Не е лошо винаги да добавяме още малко от предвиденото. Било то време, метър, грам, въобще нещо да добавим извън предвидената схема. В много от случаите този жест се отплаща подобаващо.( ужасно не бива това да ни е основната мотивация! :wink: )

Сега за риболова..
Имах възможността и тази неделя да опитам „големите”. Мястото е същото, но с по бистра и още по-ниска вода. Вече се чудя до къде ли ще пада водата?! ` Ми то половината дъно вече е на повърхността. А най-чудното е, че въпреки това маловодие рибите си кълват убедително. Как така се случва? Идея нямам.. Хем са големи и би трябвало да са мнооооого хитри и да не взимат от “непознати” ;-) , ама „на” .. Сучва се.
С две думи – страхотен риболов! Откраднах си няколко часа от пътя между Варна и София..Ако не знаете, той вече минава през Тунджа! ;-) Поне за мухарите, де!
Така е, Бранко, като не си вдигаш телефона.. да дадеш сводка за Янтра-та, Тунджа ще е!
Не питайте как съм шофирал, знаейки какво ме очаква.. Избрах уж най-краткия маршрут.,но определено няма да го повторя.. Толкова дупки и препятствия не ми се беше случвало да минавам без джип. Както е и да е, .. за риболова. Реката бе ниска и бистра. Лови се от брега. Това е и хубаво и лошо. Хубаво – защото имам достъп до нови места. Лошо е защото рибата те вижда от далече и ако не си се скрил при подаването губиш шанса за хващането и. Това си беше проблем..Брегът все пак е висок и гол. Хем удобен за ръкомахане, хем си като на сцена.. да те видят от всякъде. Тактиката бе, като застана на едно място., по възможност да не мърдам повече. Рибите се успокояват след бързото пренаместванле. И после, с икономични по амплитуда движения да успея да подам където предполагам ще успеят да се хванат рибите. Трудна работа..До голяма степен обречена, имайки пред вид малката река и голия бряг. Тук там има по някой храст, но все пак.. открито е.. Усещат пущините. Да в първите десетина минути свиквах с новите условия.. Рибите ме виждаха преди аз да ги видя.. Ама се разбрахме.. Не търсих точно тях - дребосъка.. Знам си аз местата вече.. Едни такива дълбоки канали в коритото и едни такива надвесени над водата върби.. Ще видим,надявам се, кой кого!? И нещото се случи.. Намерих перфектното място. Тунел от храсти и дървета.. с изтъняване на водата. Разбирайте издигащо се дъно в дъното на тунела- точно там от където идва водата! По перфектно място за стоянка на голяма риба не можех да си представя! Така си и беше. Позиционирах се и първото подаване беше както го описвах преди.. с цел разузнаване и събуждане на интерес. Не точно в предполагаемото място а малко в страни и не точно в дъното на тунела..Ах каква прекрасна гледка.. Две огромни вълни превърнаха „ канала” в сериозна центрофуга!.. Не взеха от раз, `ма веднага ме ориетираха от къде очакват „ манджата”.. Единият почти излезе от тунела..Видях го.. За миг се зачуддих за типета и системата.. 0.22 все пак си е сигурна работа.., ама знае ли човек..При тази вълнА..какво ли се крие под нея? Сенки не виждах..Всичко бе сянка.. Точно това ми беше предимството.. – не ме виждаха..Подавах от към гърба им! Второто подаване беше успех! Въдицата удари водата.. Мале, мале.. какво чудо се случи.. Мухарка 6-8.. се сгъна като маркуч..Страхотна риба.. Имах шанс,че не нямаше място да маневрира.. Удари точно под върха на пръчката.. на три метра от мен. Е, га ти добичето.. все едно хванах кучето от близката градина.. Единични мощни тласъци.. на объркана риба. Това го усетих. Отварям една скоба.. Обърнали ли сте внимание ,че най-големите кленове имат много особено поведение при ваденето.. Тук ще отговоря на Ники.. Сякаш се шакат от това, че нещо такова въобще им се случва. Явно хващането им ги вади от равновесие, и ги вкарва в ступор от изненада!. Толкова са сигурни в себе си, че това ги прави тотално уязвими към изненади. Шансовете да го извадим лесно е да го направим достатъчно бързо! До като не са се е усетили, че са хванати! Е, ще има един два мощни опита да се откачат, но това с плавно водене е напълно преодолимо. Ники, големите кленове, особено най-големите се вадят по лесно от средните! Стига, разбира се, да са се ковнали на здраво място..Това е.
По-нагоре извадих още един такъв - към кило и половина.. Страхотни риби.. Точно от тези, които така липсват в обичайният риболовпо другите реки. Явно е, че за Тунджа обичайното е поне кило, кило и половина!;-) Дръпнах още няколко по-малки.. по 300-400 г.. ,ма тях няма да ги броим.. те дойдоха след изчерпването на адреналина..`Що ли въобще ги лових? ;-)
Само ще заключа : Уникална река с трофейни риби…!
Хм...и едни бавни метрови сенки по дъното.. Кога ли ще им дойде редът?
Д-р Косьо

п.с.
Снимки няма този път.. ще трябва да ми вярвате. :wink: .
А, за "шляпането" , Соте, с което гониш рибите.. `ми за това си харесвам " Грешната"- че не "шляпа"! Цопва си точно колкото трябва, за да им възбуди интереса на рибоците. :D
sabin
Мнения: 206
Регистриран на: Пет Фев 02, 2007 19:28
Местоположение: Ямбол

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от sabin »

Що се отнася до "грешната" муха:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Ми лови си! И то доста успешно. И пак на почти пресъхналата Тунджа.
Поздрави!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Малка разодка до Тополница

Мнение от D-r Kosio »

Очаквах да се мернеш, Съби,
` ма явно моторът измести мухарката...На теб се дължи огромият завой, който направих - от Бяла към Тунджа! Пак съм доволен...Благодаря за " сламката"! Искаше ми се да имам повече време.., ама.. далечко си е, все пак..След ухажването на офталмоложки и риболов на торпили.. много сили не остават :D
Ще ми се поне още веднъж да усетя тази река..преди развалянето на времето.

А " Грешната" муха определено обявявам за фаворит за тази година.. С четирите си активни риболова хвана с килограми пред всички останали риболови и мухи.
Това е мухата, която трайно ще присъства в кутиите ми..от тук на татък! Даже мисля да не я променям, нищо, че "[i][b]когато една муха хваща е редно да я сменим"[/b][/i]
В конкретния случай, определено, няма защо! :D
Д-р Косьо
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”