Термоклин и риболов на сом.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Pike1 »

Emo-83 написа:нека си ги ловят есента и да се чудят защо са на 20 и 4м. :?: :idea:
Това може ли да обясни чуденката? :wink:
Изображение
Спомням си, че навремето си писал, че дълбочината на кълване може да е различна в определени части на един язовир.
От към наветрената страна ли са повечето удари при тролинг ? :roll:
MEMENTO MORI
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Pike1 »

Pike1 написа: От към наветрената страна ли са повечето удари при тролинг ? :roll:
Странна работа. :roll: Да не съм гръмнал в десетката без да искам, нарушавайки правило N1. :wink: Има ли го още ? :roll: Никой ли няма впечатления по този въпрос ? :roll:Това ми изглежда абсурдно.За воблери и такъми доколкото мога да преценя нещата са на много високо ниво. Мен наистина ме интересува това. Нищо, че не съм тролингист.
MEMENTO MORI
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от boababa »

Ми Геле-сомско,просто не си се изразил правилно,щот наветрена страна означава да ти духа вятъра странично,а тролинга или се пускаш по вятъра или си срещу него!Защото ако вятъра ти идва отстрани и ти прави "корем" на линията,а всички знаем колко е вреден коремът! :wink: Винаги по вятъра и вълните е успешното,но понякога сомът и рибите удрят при движение срещу вълните!При клюнк вятъра ви идва странично и ти си бъхтиш на завет,а на тролинг е друго положението! :wink:
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Pike1 »

boababa написа:Ми Геле-сомско,просто не си се изразил правилно,щот наветрена страна означава да ти духа вятъра странично,а тролинга или се пускаш по вятъра или си срещу него!Защото ако вятъра ти идва отстрани и ти прави "корем" на линията,а всички знаем колко е вреден коремът! :wink: Винаги по вятъра и вълните е успешното,но понякога сомът и рибите удрят при движение срещу вълните!При клюнк вятъра ви идва странично и ти си бъхтиш на завет,а на тролинг е друго положението! :wink:
Може и да не съм се изразил правилно. Знаеш, че не разбирам от тролинг.Говоря за ареали.Не на мен къде ми духа :wink: Най-простичко искам да питам като гледаш картинката според теб в ляво ли е по -добре да тролиш или в дясно, ако това са две различни зони от язовира. :wink:
MEMENTO MORI
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Pike1 »

Pike1 написа: Изображение
Явно аз не се изразих правилно. Да приемем, че това на картинката е язовир с някаква идеална форма. Вятъра духа от изток на запад. На изток се вижда, че термоклина вече го няма и постепенно изчезва в посока запад. Колкото по на изток ловя, толкова по-дълбоко бих пускал стръвта търсейки границата на термоклина. На запад термоклина е все още високо и дълбочината на моята стръв ще е близка с тази на най-често използваните воблери газещи примерно на 4-5м. Запад е наветрената страна. Затова попитах дали тролингистите, изхождайки от дълбочината на газене на воблерите ,не биха отчели по-добри резултати в западната част на язовира. Опитвам се да открия допирни точки.
MEMENTO MORI
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от yankosan »

Сома не му пука за термоклина(спред мен),най и пука на стръвта детн мре :wink:
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Pike1 »

Преместих мнения от темата:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 45&t=55568
MEMENTO MORI
batzeto
Мнения: 310
Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 8:42
Риболов: Кльонк !!! Другото е стръв !!!
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от batzeto »

Изображение
Сом бе сом !!! Другото е стръв !!!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

batzeto написа:Изображение
За този термоклин,още преди много години ,Бог да го прости Милко Георгиев говореше :!: :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

Pike1 написа:
Emo-83 написа:нека си ги ловят есента и да се чудят защо са на 20 и 4м. :?: :idea:
Това може ли да обясни чуденката? :wink:
Изображение
Спомням си, че навремето си писал, че дълбочината на кълване може да е различна в определени части на един язовир.
От към наветрената страна ли са повечето удари при тролинг ? :roll:
Тук трябва да се вземе предвид различния тип проточни язовири и техните течения.....те променят нещата с температурата при вятър.
За това,който помни къде троли Мацака(в жегите) на Кърджали,може да си обясни ударите на белите риби.....само вечер се доближават до брега.
В жегите на бялата и трябва по-ниска температура и кислород. Явно там се движи и уклея.
На Ивито в жегите пред Бориславци рибата е в коритото на реката(кислород+температура). А когато е студено е по разливищата пред малки Воден и Бориславци.....там в жегите,макар и топлолюбив,не се задържа.
Дори мастилищата и гнездата на белите риби,са леко в страни и при определена дълбочина...каменистото дъно е другата,добавка!
Различни са нещата и повечето колеги ги знаят от опитите на ударите. Рядко има хора да се сещат.
Основното е да се наблюдава сонара.....голямо помагало за този,който може да го ползва и мисли. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

Някой забелязал ли е,къде водата е умешана мого,без ярко изразен термоклн!
Много помагаше за сома, този термометър,който отчиташе температурата през 2м. от повърхността до дъното. Така и не се наложи на пазара,защото на никой не му се даваха 150лв. за термометър.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от esox22 »

Здравейте! Сега разгледах схемите за температурните граници и нещо ми се губи в схемата.
Няма я дълбочината.
Студената вода е по-плътна и за да промени своето разпределение ще трябва повечко от по-леката топла вода за и опражни налягане.
На морето е необходимо минимум един ден силен западен вятър за да издуха топлата вода навътре. После на плажа насатва яко студ докато не се обърне вятъра да се омешат нещата.
Трябва си по продължителен вятър, може и не толкова силен и на места ще се събере топла вода малко или много според релефа, а на другата страна кучи студ.
Наслука!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”