--Възраст на Сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
koiki
Мнения: 390
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 9:25
Местоположение: София

Re: Възраст на Сома

Мнение от koiki »

franko написа:Бели коси,запушени шахти и един,който влезнал през дулото на един танк и не можел да излезе.Какво е ял ,питай Панцера или Къдравия :lol: :lol: .

Панцер какво е ял сома в танка :D :D :D
РИБОЛОВЪТ УДЪЛЖАВА ЖИВОТА
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от yankosan »

Emo-83 написа:За мен сомове над 3м. съществуват по нашите водоеми и макар да са редки случките с тях те са реалност.За да се узакони подобно нещо,като улов си трябва такъми,а не пръчлета и кончета за бели рибки. :idea:
Баш тъй,даже се чудя дали такъма ти миналата пролет щеше да издържи на онова говедо :!:
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от shkarcheto »

Emo-83 написа:Има сом уловен с мрежа от Ивайловград на който главата му се намира в кръчмата на Маджарово.Тя изглежда впечатляващо,макар да е изсъхнала и доста свита.За него се твърди,че е тежал 160кг.
В разказ със бивш мражар от Хасково разбрах,че лично на него му се е случвало да има в мрежите огромен сом.Описанието на цялата случка е впечатляващо.Не е могъл да го извади,но ми говори за дължина над три метра.Същия човек има 8 риби на мрежи с тегло между 80 и 104кг.Това го споменавам,за да не мислите за някой случаен на който от страха очите да са му станали големи. :shock:
За спортен начин на риболов,това което съм виждал с очите си е сома на Васко едрото.Рибата с дължина 2.73м. и тегло 85кг. беше огромна.За съжаление куките от комбайни в хрилете на рибата я бяха довели до нереални килограми.Нейната глава плътно одрязана не можеше да се побере във фризер тип ракла и се наложи да бъде начуквана за да влезе вътре.
Друг огромен сом е закачан от Петьо на Ивайловград.Този човек има доста риби между 70 и 90кг.Случката му е преразказвана от мен няколко пъти.Думите му бяха следните.Емо знаеш,че съм виждал и улавял големи риби.Този сом беше над 3м.
Показвал ми е къде точно му е взел и мястото на късането.Всичко това ми е пред очите и се надявам мои приятели да го научат от 1-во лице.
Друг сом отново улавян на Ивайловград е бил вкаран в басейна на митничарите.От няколкото свидетели на случката зная,че бил огромно туловище с тегло 156кг.За него информацията ми идва от 3-ма човека,които познавам лично.Но рибата е видяна от доста хора.
За мен сомове над 3м. съществуват по нашите водоеми и макар да са редки случките с тях те са реалност.За да се узакони подобно нещо,като улов си трябва такъми,а не пръчлета и кончета за бели рибки. :idea:
+1
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от Emo-83 »

yankosan написа:
Emo-83 написа:За мен сомове над 3м. съществуват по нашите водоеми и макар да са редки случките с тях те са реалност.За да се узакони подобно нещо,като улов си трябва такъми,а не пръчлета и кончета за бели рибки. :idea:
Баш тъй,даже се чудя дали такъма ти миналата пролет щеше да издържи на онова говедо :!:
Снощи разговарях по този повод с Томахавката.Това което ме спасяваше е,че сома го закачих във плиткото и муцуната му почти винаги опираше в дъното.Ако беше дълбоко и спринтираше към дълбини,дървета и укрития.....едва ли щях да гледам мача близо час.
Недостатъка на такъма ми,не позволява прилагането на нужното усилие при подобен улов.Контрол над такава риба е невъзможно да се осъществи.
Когато съм закачал големи риби на кльонк,такъма ми е позволявал някакъв контрол.Въпреки това случката с уловения и държания от мен за устата сом,успя да слезне три пъти до дъното и дърветата с мулти Пен 113.Не помагаше и максималното затягане на аванса.Влакното ми беше наранено до 22-я метър.
За сома закачен на тролинг от мен и Иво,едва ли щеше да ни стигне още един час.Номера беше да го докарам на метър от лодката за да може Иво с канджата да го прасне.....това ни беше шанса.
Умишлено не разкавам още за него,защото рискувам да съм смешен в очите на неверниците.Опашния му плавник е още пред очите ми.Сравнявал съм го със много уловени риби на техните фотоси.Скоро видях нещо подобно,но две педи са си две педи.
Това си е мое изживяване и който иска да ми вярва,който не желае си е негов проблем.
Такъмите за огромен сом трябва да са адекватни на рибата.Професори,които не са закачали сом сом с тегло поне до 50кг. да не ми говорят и учат въобще.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от Yco-Camel valley »

Отдавна си мечтая.... :D , как съм избабанил, някой големец 300+ кила и ме дърпа с лодката по средата на язовира в 12 без 5 С.И. (след икиндия) :lol: и едвам ме догонват с лодка инспектори от ИАРА и ме осветяват с прожектор и задъхани викат,къде бе колега?...отговора ми е: -За Оооодрин. :mrgreen: Ответен отговор: - Излизайте, нощният риболов е забранен.
Аз опъням смело пръчката и невинно им отговарям ...хванах го в 12 без 5 П.И. (преди икиндия).
Сега да ви питам аз вас по запознатите с този казус на закона.., това нарушение ли е или не? :mrgreen:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от Anton_65 »

Emo-83 написа:За мен сомове над 3м. съществуват по нашите водоеми
Такъмите за огромен сом трябва да са адекватни на рибата.Професори,които не са закачали сом сом с тегло поне до 50кг. да не ми говорят и учат въобще.
Емко,нещо от селския фолклор както викаше милиционера :D ,та нашия приятел Сенката една вечер след няколко домашни ракиий,2-3 пържоли меча стъпка :D и 3-4 бири Загорка,пройзводство 1990 г. :D щото си беше тогава :wink: ,та взе да разправя как едни мобилни с трактор,слезли на Османовския ръкав и опънали една съра от метално въже от край до край,куки големи ковани и на тях по едно сурово пиле,не помня местна порода ли бяха :D , но те си бяха хубави тогава всичките :D и сабахлен имали 2 сома по 50 и 70 кг. :wink: ,той бил свидетел и помагал и му вярвам, понеже ония хорица са добродушни по принцип :wink: пък и времената бяха още добри,не като сега :wink:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Възраст на Сома

Мнение от kalinux »

През 95-та бях за сефте по Дунав на гости при познати рибари от Бръшлен. Според тях най-големия сом хващан от тях на мрежите е 240 кг и един 160 кг.
С внимание към детайлите
Аватар
PaveLLtz
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 15:06
Местоположение: Любимец/Пловдив
получил Браво: 2 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от PaveLLtz »

за сама който спомена Емо ако е същия аз съм го виждал в басейна на вилата в ставри димитрово аз бях 7-ми кас а животното беше 150 + и над 3 метра не бях веждал толкова голяа риба , след близо седмица синът на грацкия чийто е вилата каза че са го изпуснали .. това беше 2005-та :roll: Поздрави!!!!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от Emo-83 »

PaveLLtz написа:за сама който спомена Емо ако е същия аз съм го виждал в басейна на вилата в ставри димитрово аз бях 7-ми кас а животното беше 150 + и над 3 метра не бях веждал толкова голяа риба , след близо седмица синът на грацкия чийто е вилата каза че са го изпуснали .. това беше 2005-та :roll: Поздрави!!!!
Не исках да пиша,че сома е откраднат,защото той не може да скочи от басейна до водоема.....още се разправят за него.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от lovo M »

kalinux написа:най-големия сом хващан от тях на мрежите е 240 кг и един 160 кг.
Предполагам меренето,е извършено в разфасовано състояние на рибата,другият вариант в местното ТКЗС.Ако е в разфасовано състояние, требе да се прибави още тридесетина кила от фира на кръв и вътрешности.Главата не-знам дали са я мерили за протокола.Значи става над триста кила........И тука вече,с тези килограми,става на въпрос за риба над петте метра,или рекорд на галактиката.Е нема кой да ни бие.....Българи,юнаци....
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от Emo-83 »

Ми Лово,не знам от кога Испанците имат сом за да ни учат.В Б-я е от древноста. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от lovo M »

Е що па си се угледал у Испанците,дай-нещо интересно освен тях и България.
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Възраст на Сома

Мнение от kalinux »

Бай Стояне, ти нещо бъзикаш ли се? Хората се изхранват от продажба на рибата си на борсата, меренето на рибата е най-малкия им проблем ако ще и един тон да тежи рибата.
С внимание към детайлите
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от lovo M »

Калине не-се бъзикам,точно това изкам да обясна.....че сомове над три метра са изключителна рядкост,и след като не съм ги виждал на живо,нито на снимка ...си оставам скептик.И в спортният риболов до ден днешен, няма уловен сом над трита метра.
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Възраст на Сома

Мнение от kalinux »

Ами от сегашна гледна точка като се замисля и на мен не ми се вярва. Но рибите са хващани преди 30-40 г примерно, а по Дунав промишленият риболов с мрежи тогава е бил разрешен само за няколко дружинки. Та знае ли човек.
С внимание към детайлите
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”