монтаж за сом на река

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

монтаж за сом на река

Мнение от krasi.ko »

здравейте колеги ...дайте идеи за риболов на сом на река и силно течение....монтажи и подходящи такъми...мерси предварително :D
Луд умора няма само се поти и вика давай още
Аватар
Румен Александров
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 21:56
Риболов: Речен и морски....:)
Местоположение: ПЛЕВЕН- АТИНА
получил Браво: 4 пъти

Re: монтаж за сом на река

Мнение от Румен Александров »

На коя река колега защото има Дунав и други.
http://www.vbox7.com/play:aff556f3" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: монтаж за сом на река

Мнение от Pike1 »

Колега, ето един монтаж, който съм използвал с успех на Тунджа и Марица. Намерих го описан в нета, защото ме мързи да пиша :D :

"Един от съвременните методи за риболов на сом е риболова на дъно с подводна плувка".Принципа е същия само , че дължината на повода е увеличена до 100 см-170 см.На 15 см от куката се закача специална плувка , която служи за това да повдига стръвта над дъното.Плувката не трябва да се движи, а да се закрепи неподвижно.Особено при риболова на сом на течение такъв тип монтаж има много плюсове.При използването на грозд от червеи, парчета от мъртви рибки, филе от риба, стръвта привлекателно ще играе , като същевременно от нея ще се носи много повече миризма отколкото от лежащата на дъното. Още един + при използването на подводна плувка е :
-възможноста отпускайки влакното да предложим стръвта в средните слоеве или дори на самата повърхност на водата.
При риболова в стоящи води рибката е добре да се закачи близо до опашката.По този начин рибката ще се опита да отплува от оплелата се около нея подводна плувка.На течение обратното живата рибка трябва да се закачи през горната устна.При монтажа с подводна плувка и жива рибка то същата е принудена постоянно да се движи, тъй като плувката я дърпа постоянно нагоре, където живата рибка интуитивно усеща опасност и постоянно се опитва да достигне дъното.Шумът произлизащ оттова движение на рибката ногре,надолу привлича сомма и то от доста голямо разстояние.Подводните плувки могат да се закупят или пък да се направят от твърд строителен пенопласт или дори от обикновена коркова тапа.Размера на плувката е в зависимост от големината на стръвта и от това дали може да я издигне над дъното."

Тежеста задължително трябва да е подвижна и я подбираш съобразно силата на течението. Случвало се е да ползваме до 200 + гр. , което предполага як прът, поне 3м. за да го метнеш това. :wink: Най-добри резултати като стръв са давали рак, попово прасе и рибка. Няма нужда да пърлиш врабчета. :wink: :D
MEMENTO MORI
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Re: монтаж за сом на река

Мнение от krasi.ko »

.....това с подвижната плувка е добра идея мерси :wink:
Луд умора няма само се поти и вика давай още
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: монтаж за сом на река

Мнение от Pike1 »

Плувката е неподвижна ! Кука/куки/, неподвижна плувка на 15-20см. и накрая вирбел. Целия повод около 1-1,2м. След това на основното влакно слагаш подвижна тежест, буфери-муфери и връзваш за вирбела на повода. Другото е описано.
MEMENTO MORI
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Re: монтаж за сом на река

Мнение от krasi.ko »

да намерих монтажа в нета ....разбрах го :wink:...така хем стръвта не лежи на дъното а и мпжеш да избереш на каква дълбочина да е стръвта ти ....а когато е закачена за куката през устата рибето за стръв ,то е винаги с глава срещу течението напълно естествено положение на рибата в течаща вода...с главата срещу течението
Луд умора няма само се поти и вика давай още
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Re: монтаж за сом на река

Мнение от krasi.ko »

.....а това с врабчетата някой пробвал ли го е.....някои се кулнат в успеха като циганка в кьорав син :lol:
Луд умора няма само се поти и вика давай още
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: монтаж за сом на река

Мнение от Pike1 »

Признавам, че съм го пробвал преди доста години на Даркая. :oops: :D Мястото е толкова митично, че без пърлено врабче там е срамота да ходиш. :wink: :lol:
MEMENTO MORI
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Re: монтаж за сом на река

Мнение от krasi.ko »

.....е как е....имаше ли сом или некое коте се хвана :lol: .....майтапа на страна как се залага врабче за стръв интересуват ме манипулациите с стръвта от А до Я :mrgreen:
Луд умора няма само се поти и вика давай още
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: монтаж за сом на река

Мнение от franko »

Късаш му главата и режеш краката.Пърлиш с перушината докато полепне по кожата и после му порежи долната част да се покажат червата.
Забий жилото на двойна или тройна кука в него и после я пристегни с ластик все едно се връзва коса.
Това съм виждал и наистина хваща,но защо врабче.Има къде,къде по-лесна стръв,която също е успешна.На реката букет от земен червей или пиявици са си класика.
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Re: монтаж за сом на река

Мнение от krasi.ko »

.....виж за пиявици не се бях сетил ама червеите слънчевките направо им разказват играта за отрицателно кратко време.....а за вмирисан черен дроб някой чувал ли е :?:
Луд умора няма само се поти и вика давай още
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: монтаж за сом на река

Мнение от petro_op »

Аз съм чувал ама, мисля че имаше някой който може да намери точно определен :lol: :lol: :lol: Който знае да каже кой може да намери :lol: :lol: :lol: от специалния черен дроб
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
perchmaster
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Фев 25, 2012 15:46
Риболов: Фидер,на дъно и плувка, риболов на хищници,

Re: монтаж за сом на река

Мнение от perchmaster »

Използвам такъм с долна тежест и 50-60см. над нея куката,като не използвам никакви вирбели,това е за река с до умерено течение.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”